Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, sozz said:

με τι ρευμα εισαι και βαρας 108? το εχεις ριξει ποτε? παρεμπιπτοντως μερικες φορες χανεται το προφιλ σου και πρεπει να το ξαναπερασεις

μετα απο μηνες που εχω την καρτα ακομα δεν εχουν φτιαξει μερικα πραματακια δεν ξερω αν τα εχετε και εσεις πχ

1. αν κλεισω την οθονη μου η μπει σε sleep οταν ανοιξει εχει μαυρη οθονη ενω λειτουργει κανονικα το pc με αποτελεσμα να κανω restart

2. μερικες φορες(μια στις δεκα) οταν μπω σε game πεταει μαυρο frame πχ εκει που κοιτας σε μια στιγμη μαυριζει και επανερχεται στιγμιαια αν βγω απο το παιχνιδι και ξαναμπω το ξανακανει οποτε μετα απο restart διορθωνεται

Με το default, 1.2v και power limit +50% - Δεν φτάνει παντού 108, η διαφορά κάρτας με Hotspot είναι 71 κάρτα 108 hotspot π.χ, συνήθως σε benchmark αυτά. π.χ TimeSpy λέει average 70c αλλά μαξάρει το hot spot με default fan curve. Με custom curve (περίπου 2600 rpm νομίζω) φτάνει 104 περίπου. Το θέμα που λέω είναι ότι άλλο να βάζεις FPS cap στα 75 και άλλο στα 120, άλλη αίσθηση σε game αλλά και σε θεμοκρασίες / θόρυβο. Αν οι καινούριες GPU μπορούν να βγάλουν 120 FPS χωρίς να ανεβάζουν θερμοκρασίες είναι μεγάλη διαφορά ακόμα και στα 1080p.

Έχω δοκιμάσει μερικές φορές να το ρίξω αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω δεν περνάει TimeSpy. Δεν παίζω και πολύ παιχνίδια (1-2 μέρες την βδομάδα) και αυτον τον καιρό παίζω μόνο single player οπότε και δεν έχω ασχοληθεί πολύ για να βρω αν όντως γίνεται με  την GPU μου.

Σε idle που περνάω τον περισσότερο χρόνο με programming / browsing / youtube / netflix κ.α είναι τούμπανο η κάρτα, και αν βάλεις και το zero rpm ακόμα καλύτερα.

GPU-idle.JPG.37dea56f6a78815f3b2d18a5533cc625.JPG

Αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις δεν μου τα έχει κάνει ποτέ, μάλλον έχουν να κάνουν με το monitor σου περισσότερο. Τι καλώδια χρησιμοποιείς? π.χ έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το HDMI με DisplayPort ?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reference έχω παιδιά και με 35% fans 1 voltage η κάρτα μόνιμα 99% usage junction με το ζόρι να πιάσω 97 98 83 core και 70 vrms. Αθόρυβη όταν παίζω στα 1850mhz πυρήνα. Χαρείτε τις κάρτες σας χθες ένα 5ωρο δεν έβγαλε κιχ και από κατανάλωση κάτω από 170watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχω ξαναγράψει ότι: πέρασε δικό μου καλοκαίρι κόλασης η 5700ΧΤ pulse με 30-31°c θερμοκρασία δωματίου και δεν έκανε κιχ η κάρτα μένοντας με στοκ φαν%speed γύρω στους 74-75 avg - 78~ maxed - τότε περνάει τα πάντα. Και μιλάμε για sessions ~ 6 ώρες νον στοπ Warzone χωρίς κλειδωμένα καρέ χωρίς τίποτα και φουλ γραφικά.

Επίσης ήταν ήσυχη μέχρι 1.115mV @1950MHz

Δεν πείραξα κάτι άλλο. Φυσικά στοκ συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά και δε προτείνω σε κανέναν να κρατήσει τη κάρτα με το 1.2 ρεύμα που δίνει από μαμά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω καμια δοκιμή ακόμα σήμερα αν και δεν μου λέει πολλά να έχει κάποιος UV και να μην είναι stable και μετά να τρώει μαύρες οθόνες και να βρίζει τους drivers. Δεν λέω οτι ισχύει αυτό στην δική σας περίπτωση, αλλά το έχω δει πολλές φορές στο reddit π.χ

Μια ερώτηση τώρα, έχω αρχίσει απο χτες και ψάχνομαι πολύ με encoding / transcoding / recording κτλπ κτλπ, όσοι κάνετε record game τι bitrate βάζετε και τι μέγεθος βίντεο περίπου σας δημιουργεί (είτε CPU είτε GPU)? Για παράδειγμα έφτιαξα αυτό εδώ με H265 GPU - 1080p@60 fps αλλά δεν ξέρω αν είναι μεγάλο, βγήκε 250MB περίπου με 2500 bitrate μόνο. Απο ποιότητα δεν ξέρω ακόμα πως είναι γιατί δεν ξέρω τι bitrate θα πρεπε να βάζω συνήθως, κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει στο τοπικ θα το ψάξω.

Πάντως δεν μου φαίνεται και τραγική η ποιότητα του encoder της 5700xt, όσον αφορά το H265 τουλάχιστον.

Σε Linux δίνει πολύ περισσότερο έλεγχο το recording βέβαια, έχει extra profiles (main, main10, rext) και βγάζει μικρότερο μέγεθος με ίδια ποιότητα απο όσο έχω τεστάρει απο χτες μέχρι σήμερα. Μιλάω καθαρά για recording μέσω OBS, ίσως να δοκιμάσω και απευθείας απο το AMD panel μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα.

edit: Μπά, μάλλον βγαίνει 250MB στα 2 λεπτά γιατί κάτι δεν είχα ρυθμίσει καλά. Αν το τρέξω με το AMF του StreamFX βγαίνει στο μισό μέγεθος το αρχείο αλλα η ποιότητα είναι για κλάματα.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν το έχω φτάσει μέχρι εδώ με πολύ χαμηλό bitrate και FPS.. τρώει 46 MB / λεπτό, δεν είναι και άσχημα νομίζω.. θα προσπαθήσω αύριο να το ρίξω και άλλο.

edit: Βρήκα ένα comparison για file sizes απο Bandicam. Τουλάχιστον να έχω ένα πιο συγκεκριμένο goal :P

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 1080 σχεδόν 7gb vram.... Θα δούμε ''ωραία'' πράματα στα καινούργια παχνίδια   

Αναφορά σε κείμενο

*Ultra at 1440p is too much for 8GB VRAM.

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ερωτηση!! Οι κατοχοι 5700xt την συνιστάται σε αλλους; Έχετε προβλήματα ή λύθηκαν; Σκέφτομαι για την nitro+ απο αμαζον αλλα μην αρχίσει τα προβλήματα και σαλταρω!! Ευχαριστώ γ οποια απάντηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Παιδες ερωτηση!! Οι κατοχοι 5700xt την συνιστάται σε αλλους; Έχετε προβλήματα ή λύθηκαν; Σκέφτομαι για την nitro+ απο αμαζον αλλα μην αρχίσει τα προβλήματα και σαλταρω!! Ευχαριστώ γ οποια απάντηση!!

Εγω την εχω απο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη ( 1 χρονο + δηλαδη )  και δεν ειχα κανενα ποτε θεμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Παιδες ερωτηση!! Οι κατοχοι 5700xt την συνιστάται σε αλλους; Έχετε προβλήματα ή λύθηκαν; Σκέφτομαι για την nitro+ απο αμαζον αλλα μην αρχίσει τα προβλήματα και σαλταρω!! Ευχαριστώ γ οποια απάντηση!!

Γιατί να πάρεις τώρα 5700ΧΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Γιατι το budget ειναι 350 με 400 λιρες και ολες οι νεες υλοποιήσεις ειναι ακριβες οποτε είτε 2060s ειτε 2070s ή 5700xt. 

Αν βρεις 2070S μέσα στο budget καλύτερα αυτή. Ίδια είναι ουσιαστικά με την 5700ΧΤ αλλά έχει το DLSS που θα χρησιμεύσει σε κάποιους τίτλους και το υιοθετούν όλο και περισσότερο. Αλλά βρίσκεις σε αυτό το budget; Ή λες για μεταχειρισμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα δεν θ αγορασω γτ θελω ν πλησιάσει το Black Friday. Αγγλια ξεκινάει νωρις 1-2 βδομαδες πριν οποτε προς το παρόν μονο η gigabyte 2070s windforce 8gb oc η οποία διαβασα οτι ειναι φολα υλοποίηση.  Οποτε θ δουμε τ κ πως πιο κοντα. Απλα θ θελα αν δεν πεσουν πολυ οι τιμες ν χω την επιλογή της 5700xt. Δεν ξερω ομως τ παιζει μ drivers γτ εχουμε κοσμο π ολα μπομπα κ κοσμο που καντηλιαζει. Φυσικα απο αμαζον θ αγορασω κατα πασα πιθανότητα οποτε υπαρχεο κ το rma.

 

Για μεταχειρισμένη οχι γτ φοβάμαι μην σπάσει ο διαολος τ ποδαρι τ.

Επεξ/σία από Pakmanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Ακομα δεν θ αγορασω γτ θελω ν πλησιάσει το Black Friday. Αγγλια ξεκινάει νωρις 1-2 βδομαδες πριν οποτε προς το παρόν μονο η gigabyte 2070s windforce 8gb oc η οποία διαβασα οτι ειναι φολα υλοποίηση.  Οποτε θ δουμε τ κ πως πιο κοντα. Απλα θ θελα αν δεν πεσουν πολυ οι τιμες ν χω την επιλογή της 5700xt. Δεν ξερω ομως τ παιζει μ drivers γτ εχουμε κοσμο π ολα μπομπα κ κοσμο που καντηλιαζει. Φυσικα απο αμαζον θ αγορασω κατα πασα πιθανότητα οποτε υπαρχεο κ το rma.

Για μεταχειρισμένη οχι γτ φοβάμαι μην σπάσει ο διαολος τ ποδαρι τ.

Μια χαρά υλοποίηση είναι. Γιατί τι θα κάνεις; Ρεκόρ στο timespy? Την κάνεις και ένα undervolt και είναι μια χαρά. Γιατί και εγώ που πήρα δυνατή υλοποίηση τι κατάλαβα; 2 fps πάνω από τις απλές palit είμαι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...