Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Arkin said:

Το Origins το ειχα τελειωσει οταν βγηκε τελος 2070 με την 1070ti. Παντου ηταν κομπλε με την καρτα να δουλευει σωστα. Το ξανα εβαλα να το δοκιμασω με την 5700xt και μεσα στην Αλεξανδρεια/Μεμφις η καρτα δουλευε πολυ λιγο και υπηρχε αρκετο stuttering. Τα ιδια και με το odyssey σε σημεια με πολλα NPC. Το ελυσα με το DXVK που ειναι vulkan layer πανω απο DX11.

Μόλις το δοκίμασα και πάλι δεν έχω stuttering, όμως το CPU/GPU usage είναι πολύ χαμηλό (62% GPU / 40% CPU)  σε 1080p και τα FPS με το ζόρι 55-75. Υποθέτω το DX11 θα φταίει κυρίως για αυτό. Κατα τα άλλα παίζει μια χαρά. Θα έπαιρνα και το Oddysey αλλά δεν είμαι σε mood για AC αυτον τον καιρό, βέβαια είναι σε προσφορά οπότε ίσως αξίζει τώρα. Έλεγα να πάρω κανα Hitman 2 σήμερα ή κάποιο Game με υψηλές απαιτήσεις σε γραφικά / ήχο για να δοκιμάσω τα καινούρια ηχεία 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μόλις το δοκίμασα και πάλι δεν έχω stuttering, όμως το CPU/GPU usage είναι πολύ χαμηλό (62% GPU / 40% CPU)  σε 1080p και τα FPS με το ζόρι 55-75. Υποθέτω το DX11 θα φταίει κυρίως για αυτό. Κατα τα άλλα παίζει μια χαρά. Θα έπαιρνα και το Oddysey αλλά δεν είμαι σε mood για AC αυτον τον καιρό, βέβαια είναι σε προσφορά οπότε ίσως αξίζει τώρα. Έλεγα να πάρω κανα Hitman 2 σήμερα ή κάποιο Game με υψηλές απαιτήσεις σε γραφικά / ήχο για να δοκιμάσω τα καινούρια ηχεία 😛

Αρα το frametime παλι παιζει και δεν κραταει μονιμα 99% η τα max hertz της οθονης σου. Με DXVK αν το παιξεις θα εισαι μονιμα στο 99% gpu usage. Ειναι ενα θεμα που εχουν και το origins και το odyssey. Το Hitman 2 το εχω παρει εχει κανα 6μηνο την gold εκδοση μαζι με τη legacy του hitman 1 ωστε να παιξουμε το 1 remastered μεσω του hitman 2 αλλα δεν το εχω ακουμπησει ακομα. Για να δοκιμασεις τα ηχεια παιξε alien isolation η καποιο αλλο horror. Θα εχουμε συντομα steam sales οποτε ολο και κατι καλο θα παιξει απο παιχνιδια που σε ενδιαφερουν. 

 

Κατι περιεργο με το shadow warrior 2 ειναι οτι πριν επαιξα με το profile 1850mhz/1000 voltage και με ultra textures δεν ειδα πανω απο 5100mb vram usage. Με το profile 2000/1100 voltage ειχα το reload. Οποτε δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει και τι ακριβως φταιει. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Αρα το frametime παλι παιζει και δεν κραταει μονιμα 99% η τα max hertz της οθονης σου.

VSYNC είναι off, δεν δοκίμασα με on να πω την αλήθεια. Το frametime παίζει σε όλα τα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, ίσως να φταίει και η CPU για αυτό. Γενικά δεν έχω βγάλει πολύ άκρη αν και το έχω ψάξει. Βλέπω να παίζει απο 8ms μέχρι 20ms στο origins π.χ. Θα δοκιμάσω και με DXVK έτσι για την ιστορία 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

VSYNC είναι off, δεν δοκίμασα με on να πω την αλήθεια. Το frametime παίζει σε όλα τα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, ίσως να φταίει και η CPU για αυτό. Γενικά δεν έχω βγάλει πολύ άκρη αν και το έχω ψάξει. Βλέπω να παίζει απο 8ms μέχρι 20ms στο origins π.χ. Θα δοκιμάσω και με DXVK έτσι για την ιστορία 😛

Ναι περνα την τελευταια εκδοση απο εδω. Η καρτα πρεπει να δουλευει μονιμα 99% εφοσον δεν πιανεις τα fps της οθονης η να maxareis τα hertz της οθονης. Με DX11 η καρτα υπολειτουργει σε σημεια με πολλα NPC. 

https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, Arkin said:

Ναι περνα την τελευταια εκδοση απο εδω. Η καρτα πρεπει να δουλευει μονιμα 99% εφοσον δεν πιανεις τα fps της οθονης η να maxareis τα hertz της οθονης. Με DX11 η καρτα υπολειτουργει σε σημεια με πολλα NPC. 

https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Το έβαλα, 100-115 FPS περίπου και πάλι δεν έχει stuttering. Σίγουρα είναι καλύτερα βέβαια με πιο πολλά FPS 😛

ac-origins-dxvk.JPG.382c89122f1a535a785e2abf7f0488ae.JPG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Το έβαλα, 100-115 FPS περίπου και πάλι δεν έχει stuttering. Σίγουρα είναι καλύτερα βέβαια με πιο πολλά FPS 😛

Αρα σου εδωσε κοντα 70-80% το DXVK βαλε cap στα hertz του monitor και εισαι κομπλε. Σε 2 μεγαλα καναλια benchmarks τεσταρουν το odyssey με dx11 σε σημεια ομως με λιγα NPC και η καρτα ειναι στο 99% ενω θα επρεπε να δειχνουν gameplay απο μεσα στην Αθηνα που με dx11 πεφτει αρκετα το usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin

Μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο κόλπο στο Metro Exodus? Αν παρατηρήσετε προσεκτικά ενώ τερματίζει 96+% το gpu usage της 2070S, στη 5700ΧΤ είναι 70%~ average. Το επιβεβαιώνω και γω αυτό σε DX12 όταν το έπαιζα. Σε DX 11 νομίζω τερμάτιζε. 

Αν θες να το δοκιμάσεις, chapter: The Dead City

( beware spoilers όμως )

 

Screenshot_20201024-195707.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θεωρείται καλή χρήση πάστας? 

Δεν ειναι "λίγο"? 

Την άνοιξα γιατί στο πλαίσιο είπαν ότι πρέπει να την στείλουν αντιπροσωπεία, τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες. 

20201024_224758.jpg

20201024_224745.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο? Μάλλον πολύ θα έλεγα, αν και τελευταία που κοίταζα για watercooling όλοι λέγανε ότι είδαν καλύτερα αποτελέσματα με spread παρά με σταυρούς / τελείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Λίγο? Μάλλον πολύ θα έλεγα

πολυ my ass. Ειμαι 10-15 βαθμους κατω. Τωρα επαιξα ενα match plunder (cod warzone) και τα temps δεν συγκρινονται καν με το side panel off απο προηγουμενο screenshot. 

Το παρακολουθουσα οσο επαιζα, 70-72 βαθμους. Πριν εφτανε και 84 στο gameplay (τα max ανεβηκαν στιγμιαια στα Loading screen ακι στο τελος στο scoreboard για καποιο λογο)

Αυτο που πιστευω ειναι οτι η παστα ναι μεν επιανε σχεδον ολο το die, αλλα δεν εφτανε στο παχος και ειχε κενα αναμεσα με τον χαλκο. Τωρα εκανα δοκιμες πριν την βιδωσω, με "x" πηγε παντου+λιγο εφυγε στα πλαγια, αλλα και το die Και το σημειο που ακουμπουσε στο χαλκο ηταν γκρι και οχι αυτο το πραγμα στην παραπανω φωτο. Προφανως αφου ειδα πως απλωθηκε, το σκουπισα και εβαλα εκ νεου παστα.

Screenshot (248).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, SabotazNic said:

πολυ my ass. Ειμαι 10-15 βαθμους κατω. Τωρα επαιξα ενα match plunder (cod warzone) και τα temps δεν συγκρινονται καν με το side panel off απο προηγουμενο screenshot.

Ναι δεν εννοούσα ότι είναι σωστά τοποθετημένη, απλά σαν ποσότητα φαίνεται πολύ 😛 Μπορεί να είναι και η ποιότητα της πάστας κακή πάντως, όχι μόνο η τοποθέτηση. Παρόλα αυτά βλέπω στα max έχεις μόνο 1 βαθμό διαφορά και στο average έχεις 84watt vs 130watt και 1750 clock vs 1400 clock, δεν είναι και εύκολο το comparison... εννοείται μακάρι να λύθηκε το θέμα.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Ναι δεν εννοούσα ότι είναι σωστά τοποθετημένη, απλά σαν ποσότητα φαίνεται πολύ 😛 Μπορεί να είναι και η ποιότητα της πάστας κακή πάντως, όχι μόνο η τοποθέτηση. Παρόλα αυτά βλέπω στα max έχεις μόνο 1 βαθμό διαφορά και στο average έχεις 84watt vs 130watt και 1750 clock vs 1400 clock, δεν είναι και εύκολο το comparison... εννοείται μακάρι να λύθηκε το θέμα.

Δοκιμασα αλλα 2 games. Θυμαμαι οτι στο 1ο ss ειχα κανει reset τα logs πριν ξεκινησει το game. Δεν ξερω ομως γτ δεν πιανω παλι avg 150, αλλα οσο παιζω, 150+ ειναι. Ισως να το ειχα κανει reset με το που μπηκα στο game, ενω αυτα τα 2 τα εκανα οσο αναζητουσα. Παντως ναι, τα avg δειχνουν καλυτερα

temps2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάστα δε γίνεται να είναι πολύ η λίγη πάντως, τα dots μπαίνουν με μηχάνημα λογικά και είναι συγκεκριμένη ποσότητα. To πρόβλημα είναι ότι για κάποιο λόγο όταν κούμπωσε στην φάμπρικα δεν άπλωσε ομοιόμορφα όπως θα περίμενε κάποιος αν υπήρχε επαρκής πίεση και είχες σημεία στο chip που δε τα κάλυπτε. Δε νομίζω να είναι στραβό το plate γιατί μετά που έβαλες νέα πάστα διορθώθηκε το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 10:58 ΜΜ, Luciddream είπε

αν και τελευταία που κοίταζα για watercooling όλοι λέγανε ότι είδαν καλύτερα αποτελέσματα με spread παρά με σταυρούς

Η υπερανάλυση ενός τόσο απλού θέματος σε φόρουμ εδώ και εκεί έχει να κάνει οτι είναι ότι πιο low tech παρέμβαση μπορεί να κάνει κάποιος χομπίστας στο pc του με σχετική ασφάλεια και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις π.χ. μου αρέσουν τα αυτοκίνητα έχω τον χώρο καλές προθέσεις ένα σετ κατσαβίδια από τα lidl δευτεριάτικης προσφοράς και κάνω υπερανάλυση  πως αλλάζω φίλτρο στην εισαγωγή ή αφαιρώ πνίχτες ε οκ το κάνω μπορώ το κατέχω, αλλά δεν θα λύσω ποτέ μόνος μου κυλινδροκεφαλή, ε κάπως έτσι είναι να γράφεις κάποιος ολόκληρο δοκίμιο για το πώς απλώνουν την πάστα στον επεξεργαστή, η να γράψουμε έκθεση πώς απλώνουμε το βιτάμ στην φρυγανιά

Εάν κάποιος δει 15 βαθμούς διαφορά με αλλαγή πάστας δύο ενδεχόμενα παίζουν π.χ. ή βλαμμένο πρόγραμμα π.χ. speccy που δείχνει οτι νά ναι ή απλά δεν πατούσε η ψύκτρα σωστά πάνω στο ihs ή die, όλα τα άλλα είναι απλά non existant

Eπίσης σχετικά με τους δράκους που κυκλοφορούν στο νετ

- Καμία πάστα δεν λήγει ή χρειάζεται αντικατάσταση εκτός περιπτώσεων που το αναφέρει ο κατασκευαστής γιατί υποβαθμίζονται οι ιδιότητες της λόγω σύνθεσης (π.χ. krynaut once a year)

- Η πάστα αντικαθίσταται μόνο όταν χρειαστεί να αφαιρεθεί η ψύκτρα για οποιοδήποτε λόγο

- Η πάστα δεν αυξάνει την αποτελεσματικότητα του συστήματος ψύξης και ούτε είναι ψυκτικό μέσο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...