Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Πρόβλημα όχι αλλά δεν θυμάμαι να έκανε και κάτι όταν το είχα on. Το reflex τι είναι? νόμιζα ότι ήταν πρόγραμμα για να σου αναλύει το latency :P και αυτό παπάτζα?

Δυστυχώς αν θες καλό movement με ποντίκι θέλεις και 100-120+ FPS αλλιώς δεν είναι καθόλου smooth η κίνηση για πολύ καλό σημάδι.

τι διαφορά να δεις ρε πασά μου αντί για 1ms πάει στο 0.8ms το click register που να καταλάβεις διαφορά με το μάτι πόσο μάλλον όταν το average ping είναι 50-80 και αλλού παίζουν με 15-20... για να έχεις καλή κίνηση στο ποντίκι θέλει να βάλεις το polling rate στο μαξ δλδ 1000 και φυσικά να βγάζεις τουλάχιστον τα hz από την οθόνη σου σε fps αλλιώς θα έχει μικρό lags 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μα το reflex είναι για την κίνηση από τους αντιπάλους όχι για το πως κουνιέται το ποντίκι smooth ή με lag λολ, μπερδεύεσαι μάλλον... 

 

εγεγε.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, LIGHT1NG said:

για να έχεις καλή κίνηση στο ποντίκι θέλει να βάλεις το polling rate στο μαξ δλδ 1000 και φυσικά να βγάζεις τουλάχιστον τα hz από την οθόνη σου σε fps αλλιώς θα έχει μικρό lags 

Εγώ δεν έχω καταφέρει να δω καλή κίνηση με κάτω απο 100 FPS. Δεν λέω ότι δεν παίζεις, αλλά έχει μεγάλη διαφορά στο πόσο smooth είναι η κίνηση. Το mouse είναι συνδεδεμένο με τα FPS, ή θα μετακινείται αργά ή με μεγάλο sensitivity θα είναι δύσκολο για γρήγορες κινήσεις με ακρίβεια. Και οταν με την 5700xt για να δεις τέτοιο Gameplay πρέπει να είσαι χωρίς VSYNC / FPS limit / και οι θερμοκρασίες φτάνουν στον θεό, τότε ναι, η αγορά μιας 6800+ έχει νόημα ακόμα και για 1080p.

edit: Το ποντίκι μου είναι αυτό by the way

Επεξ/σία από Luciddream
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Και συμπληρωνω αν δεν ειχε και τα προβληματα που ανεφερες θα ηταν εκτος απο καλυτερο και σιγουρο vfm. Aν η amd με τις RDNA 2 ξεπερασει το ''καρκινο'' των κακων drivers και προβληματικων features του παρελθοντως τοτε πραγματικα δεν θα εχει αντιπαλο.

@7nisiotis σε ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες και πληροφοριες, προσωπικα πανω απο 27'' δυσκολα θα χωρεσει στο χωρο που εχω αλλα το βλεπω να πηγαινω ξεκαθαρα για 144hz και 1440p τουλαχιστον.

Δυστυχώς ναι, κ σε μένα μέχρι 27αρι με το κουτί διπλα - ή 32αρι χωρίς . Δεν έχω την άνεση χώρου προς το παρόν που θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgosmcmc είπε

εγεγε.png

το anti lag από την amd με άλλο κείμενο είναι αν ο user έχει dpi 16000 μην περιμένεις να πετύχει και τίποτα επειδή θα έχει το nvidia reflex ή το antilag και τα 2 για το μάρκετινγκ είναι ο κύριος σύμμαχος στα fps παιχνίδια λέγεται ping και είναι κάτι που στέκει και το καταλαβαίνεις πολύ αισθητά.. 

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ δεν έχω καταφέρει να δω καλή κίνηση με κάτω απο 100 FPS. Δεν λέω ότι δεν παίζεις, αλλά έχει μεγάλη διαφορά στο πόσο smooth είναι η κίνηση. Το mouse είναι συνδεδεμένο με τα FPS, ή θα μετακινείται αργά ή με μεγάλο sensitivity θα είναι δύσκολο για γρήγορες κινήσεις με ακρίβεια. Και οταν με την 5700xt για να δεις τέτοιο Gameplay πρέπει να είσαι χωρίς VSYNC / FPS limit / και οι θερμοκρασίες φτάνουν στον θεό, τότε ναι, η αγορά μιας 6800+ έχει νόημα ακόμα και για 1080p.

εμένα πάντως η nitro δεν νιώθει μια unlocked fps πάντα και σε κάτι παιχνίδια που κάνω stream ειδικά στο valorant είναι κλειδωμένη στα 300 fps και δουλεύει στο 30-50% max τώρα που μπήκε και στο haf x με το πλαϊνό ανεμηστήρα ούτε καν ανάβουν τα φαν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, LIGHT1NG said:

εμένα πάντως η nitro δεν νιώθει μια unlocked fps πάντα και σε κάτι παιχνίδια που κάνω stream ειδικά στο valorant είναι κλειδωμένη στα 300 fps και δουλεύει στο 30-50% max τώρα που μπήκε και στο haf x με το πλαϊνό ανεμηστήρα ούτε καν ανάβουν τα φαν.. 

Ναι βασικά τα fps απο μόνα τους δεν λένε κάτι,  σε παλια Games ή τύπου Overwatch με παιδικά γραφικά δεν έχει θέμα και το movement θα είναι μια χαρά.. μόλις πάρουν μπρος τα βαριά shaders όπως του Warzone τελείωσες, ή θα την δουλεύεις μόνιμα με 108c hot spot ή με τα ανεμιστήρια να σου σπάνε το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Ναι βασικά τα fps απο μόνα τους δεν λένε κάτι,  σε παλια Games ή τύπου Overwatch με παιδικά γραφικά δεν έχει θέμα και το movement θα είναι μια χαρά.. μόλις πάρουν μπρος τα βαριά shaders όπως του Warzone τελείωσες, ή θα την δουλεύεις μόνιμα με 108c hot spot ή με τα ανεμιστήρια να σου σπάνε το κεφάλι.

μάλλον πρέπει να παίξεις με τα voltage πάνω από 90 hotspot δεν έχω δει με μαξ 50% φαν. ρεύμα που δίνω είναι τα 1075mv με 2080mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LIGHT1NG said:

μάλλον πρέπει να παίξεις με τα voltage πάνω από 90 hotspot δεν έχω δει με μαξ 50% φαν. ρεύμα που δίνω είναι τα 1075mv με 2080mhz

ααα καλά εσύ παίζεις με cheat :P έχω δοκιμάσει αρκετές φορες UV σκάει αμέσως το Time Spy. Ή έχω πέσει σε κακό κομμάτι ή πρέπει να φάω ένα σ/κ ολόκληρο να βρω τι θέλει η δικιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 6800 θα κανει καλυτερη διαχειριση ενεργειας? Σε απλα ελληνικα ποσο ποιο κρυα θα ειναι σε σχεση με την 5700xt?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, giorgosmcmc said:

Η 6800 θα κανει καλυτερη διαχειριση ενεργειας? Σε απλα ελληνικα ποσο ποιο κρυα θα ειναι σε σχεση με την 5700xt?

Ε θα δούμε όταν βγουνε με το καλό. 54% καλύτερο performance per watt λένε που δεν το λες και λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luciddream είπε

ααα καλά εσύ παίζεις με cheat :P έχω δοκιμάσει αρκετές φορες UV σκάει αμέσως το Time Spy. Ή έχω πέσει σε κακό κομμάτι ή πρέπει να φάω ένα σ/κ ολόκληρο να βρω τι θέλει η δικιά μου

Κοίτα είχα και την pulse να σου πω ότι κερδίζεις κάτι ουσιαστικό απτά 100 mhz + με λιγότερο ρεύμα ψέματα θα είναι μέσο όρο κανά 5-7 fps παραπάνω γιατί όσο νανε η νίτρο έχει καλύτερο τσιπ οπότε και 2000 ή 1950 να βάλεις στο 3ο κομμάτι στο oc θα είναι μικρή διαφορά εγώ με το furmark τα δοκίμαζα τα oc και αν τυχών σε κάποιο παιχνίδι έτρωγε κανά crash ανέβαζα ανά 5mv μέχρι να είναι κομπλέ. 

4 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Η 6800 θα κανει καλυτερη διαχειριση ενεργειας? Σε απλα ελληνικα ποσο ποιο κρυα θα ειναι σε σχεση με την 5700xt?

στα ίδια θα είναι πάνω κάτω 300 watt θα τραβάει.. δεν έχουν ανάγκη από θερμοκρασία ρε το 80/85 για αυτές τις κάρτες είναι το φυσιολογικό απλά εμείς είμαστε πεπεγκες και ψείρες και θέλουμε να λέει μαξ 60/65.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεστε με τις θερμοκρασίες, δεν παθαίνουν τίποτα οι κάρτες. Εγώ έχω στόχο τους 75 ώστε να είναι και πιο αθόρυβη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

μάλλον πρέπει να παίξεις με τα voltage πάνω από 90 hotspot δεν έχω δει με μαξ 50% φαν. ρεύμα που δίνω είναι τα 1075mv με 2080mhz

αντεχεις με 50% φαν? εγω παντως με 2000/1070 δεν εχω δει πανω απο 90 με 30% , με φουλ το h500 για να εχουν το ιδιο επιπεδο θορυβου σε βαρια games αλλιως ριχνω το κουτι στο 30% να μην μαζευει και σκονη :P

23 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ναι βασικά τα fps απο μόνα τους δεν λένε κάτι,  σε παλια Games ή τύπου Overwatch με παιδικά γραφικά δεν έχει θέμα και το movement θα είναι μια χαρά.. μόλις πάρουν μπρος τα βαριά shaders όπως του Warzone τελείωσες, ή θα την δουλεύεις μόνιμα με 108c hot spot ή με τα ανεμιστήρια να σου σπάνε το κεφάλι.

με τι ρευμα εισαι και βαρας 108? το εχεις ριξει ποτε? παρεμπιπτοντως μερικες φορες χανεται το προφιλ σου και πρεπει να το ξαναπερασεις

μετα απο μηνες που εχω την καρτα ακομα δεν εχουν φτιαξει μερικα πραματακια δεν ξερω αν τα εχετε και εσεις πχ

1. αν κλεισω την οθονη μου η μπει σε sleep οταν ανοιξει εχει μαυρη οθονη ενω λειτουργει κανονικα το pc με αποτελεσμα να κανω restart

2. μερικες φορες(μια στις δεκα) οταν μπω σε game πεταει μαυρο frame πχ εκει που κοιτας σε μια στιγμη μαυριζει και επανερχεται στιγμιαια αν βγω απο το παιχνιδι και ξαναμπω το ξανακανει οποτε μετα απο restart διορθωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...