Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, με δέματα από Myprotein έχει κανείς κανένα νέο; Η παραγγελία μου έχει μείνει σε αυτό το status από τις 19 του μήνα: The international shipment has been processed in the export parcel center

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, nikalmo είπε

Δηλαδή με μια χειρόγραφη βεβαίωση ότι ο λόγος μετακίνησης είναι τα ΕΛΤΑ, θα φάμε πρόστιμο 150 ευρώ, επειδή η μετακίνηση δεν εμπίπτει σε μια από τις 6 κατηγορίες;  Οι εφορίες; Κι αυτές ανοιχτές, και δέχονται κόσμο  ασχέτως αν είναι με ραντεβού, κι εκεί πρόστιμο;

Εγώ πάντως με την επιλογή της τράπεζας πήγα και ήμουν ΟΚ, βέβαια δεν πέτυχα έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Εγώ πάντως με την επιλογή της τράπεζας πήγα και ήμουν ΟΚ, βέβαια δεν πέτυχα έλεγχο.

κι εγώ πήγα και παρέλαβα, ρώτησα στο κατάστημα και μου είπαν με την βεβαίωση και την είπα δεν αναφέρεται κάπου για δημόσιες υπηρεσίες, και μου είπε αναφέρονται οι τράπεζες, με λίγα λόγια ούτε κι εκείνοι πολύ ήξεραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουμε ΟΛΟΙ ότι, ο προσωρινός περιορισμός κυκλοφορίας των πολιτών (ΦΕΚ 986/Β/22.3.20) έχει στόχο τον περιορισμό της μετάδοσης του ιού και όχι την κάλυψη ΟΛΩΝ των καθημερινών αναγκών που έχει κάθε πολίτης.

Ο βασικός λόγος του περιορισμού (άρθρο πρώτο παρ. 2) είναι η  "εξυπηρέτηση ζωτικών, προσωπικών ή επαγγελματικών, αναγκών τους που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο". Δεν νομίζω ότι η παραλαβή δεμάτων από τα ΕΛΤΑ ή τα ΚΤΕΛ, αλλά και άλλες καθημερινές μας συνήθειες, μπορούν να ενταχθούν σ' αυτό το λόγο.

Ας κάνουμε υπομονή, τηρώντας τις οδηγίες αυτές, που έχουν στόχο την ΥΓΕΙΑ μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dio25 είπε

Καλημέρα παιδιά, με δέματα από Myprotein έχει κανείς κανένα νέο; Η παραγγελία μου έχει μείνει σε αυτό το status από τις 19 του μήνα: The international shipment has been processed in the export parcel center

Ευχαριστω.

Aν έχεις επιλέξει τη φτηνή αποστολή θα κάνεις υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Aς έχεις επιλέξει τη φτηνή αποστολή θα κάνεις υπομονή.

Κατάλαβα, ας ελπίζω να έρθει μέχρι τις 30 του μήνα που είναι το estimated delivery δηλαδή.

Ευχαριστώ φίλε μου.

Επεξ/σία από dio25
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ευρώπη ήρθαν δύο δέματα που λίγο πολύ τα είχα ξεγράψει είναι η αλήθεια με την όλη κατάσταση.
Το πρόβλημα είναι το εξής. Δε ξέρω αλλού τη γίνετε  αλλά στη περιοχή μου τα δέματα που στέλνονται expres από το εξωτερικό  καταλήγουν στη speedex.. Μένω επαρχία και σχεδόν μια ώρα από το πλησιέστερο κατάστημα με αποτέλεσμα από ένα πακέτο που ερχάιτε να με παίρνουν τηλ και να μου λένε δεν έχουμε δρομολόγιο προς τα εκεί μην είναι καπιος γνωστός σου να περάσει να το  πάρει και αλλά διάφορα τέτεια.

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Πρέπει να μου το φέρουν στη πόρτα μου η είναι πληρωμένα μέχρι το κατάστημα τους γιατί δε ξέρω πως να τους μιλήσω.

Όλες η courier εκτός την speedex έχουν βρει μια μέση λύση έστω και μια φορά τη βδομάδα να περνάνε η speedex δεν κατάφερε εδώ και 20 χρόνια να φτιάξει ένα πρόγραμμα

Στις 16/3/2020 στις 10:46 ΠΜ, makfil είπε

 

 

 

Επεξ/σία από kostas421
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι courier έχουν υποχρέωση να παραδίδουν τα δέματα και τις επιστολές στη διεύθυνση του παραλήπτη.

Σε περιοχές που δεν πάει κάποια courier το δίνει σε άλλη που πάει. Αλλά, δυστυχώς, μερικές απ' αυτές το παρακάνουν με περιστατικά σαν το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, τώρα που μιλάμε, αν αγοράσεις κάτι από το amazon.co.uk - από έμπορο που έχει έδρα uk,   περνάει από τελωνείο; μπαίνει πρόσθετος φόρος ή υπάρχει ακόμα ένα διάστημα προσαρμογής (σε εφαρμογή της υπογραμμένης συμφωνίας αποχώρησης);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, testit είπε

Σήμερα, τώρα που μιλάμε, αν αγοράσεις κάτι από το amazon.co.uk - από έμπορο που έχει έδρα uk,   περνάει από τελωνείο; μπαίνει πρόσθετος φόρος ή υπάρχει ακόμα ένα διάστημα προσαρμογής (σε εφαρμογή της υπογραμμένης συμφωνίας αποχώρησης);

οχι μεχρι τελος του 2020 απο οσο ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mando είπε

οχι μεχρι τελος του 2020 απο οσο ξερω. 

ok thnx  ειδα και την ανακοίνωση της ααδε

 

btw βλέπω στο amazon.de μια κιθάρα guitarlele της caramel  την έχει 163 +6 ευρώ μεταφορικά. αλλά έχει διάστημα άφιξης από 21 Απριλίου ως 9 Μαΐου. Κάτι ψυλλιάστηκα, το ψάχνω περισσότερο, βλέπω ότι στέλνεται από Κίνα!  Οπότε, μάλλον το σταματάω... διότι θα πέσω σε τελωνεία ή θα μπω σε μπελάδες μετά κλπ. Είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αγορές από εξωτερικό, αν υποθέσουμε ότι ένα υποψήφιο προϊόν προς αγορά, βρίσκεται σε χώρες που έχουν απαγόρευση κυκλοφορίας, τι γίνεται, αποστέλλονται; Ρωτώ γιατί μπορεί να αλλάζουν διαρκώς τα πράγματα.

Επίσης, για αγορά από εξωτερικό επειδή το κατάστημα δεν παραδίδει εκτός χώρας του (Πολωνία), υπάρχει κάποια προτεινόμενη υπηρεσία προώθησης πακέτων (forwarding parcel), όσο κι αν googlαρα δεν εντόπισα κάτι (μόνο Γερμανία, Γαλλία κα). Τουλάχιστον κάποια αξιόπιστη (και όσο γίνεται φθηνή).

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, testit είπε

ok thnx  ειδα και την ανακοίνωση της ααδε

btw βλέπω στο amazon.de μια κιθάρα guitarlele της caramel  την έχει 163 +6 ευρώ μεταφορικά. αλλά έχει διάστημα άφιξης από 21 Απριλίου ως 9 Μαΐου. Κάτι ψυλλιάστηκα, το ψάχνω περισσότερο, βλέπω ότι στέλνεται από Κίνα!  Οπότε, μάλλον το σταματάω... διότι θα πέσω σε τελωνεία ή θα μπω σε μπελάδες μετά κλπ. Είναι έτσι;

Δεν είναι το μόνο που έχει η Αμαζόνα αλλά προέρχεται από Κίνα και καλά έκανες και το έψαξες περισσότερο.

Προτείνω να το βάλεις στο καλάθι σου και να δεις αν θα σου προσθέσει import fees (έξοδα εκτελωνισμού). Εάν ΝΑΙ, που είναι και το πιθανότερο, τότε δεν έχεις να φοβάσαι ΚΑΙ ελληνικό τελωνείο.

15 λεπτά πριν, gousias είπε

Με αγορές από εξωτερικό, αν υποθέσουμε ότι ένα υποψήφιο προϊόν προς αγορά, βρίσκεται σε χώρες που έχουν απαγόρευση κυκλοφορίας, τι γίνεται, αποστέλλονται; Ρωτώ γιατί μπορεί να αλλάζουν διαρκώς τα πράγματα.

Επίσης, για αγορά από εξωτερικό επειδή το κατάστημα δεν παραδίδει εκτός χώρας του (Πολωνία), υπάρχει κάποια προτεινόμενη υπηρεσία προώθησης πακέτων (forwarding parcel), όσο κι αν googlαρα δεν εντόπισα κάτι (μόνο Γερμανία, Γαλλία κα). Τουλάχιστον κάποια αξιόπιστη (και όσο γίνεται φθηνή).

1. Δεν έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά μέχρι σήμερα.

2. Πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή και να τον πιέσεις να στείλει αυτό που θέλεις. Αν δεν πετύχει η απόπειρα, πρέπει να γνωρίζεις ότι οι εταιρείες που κάνουν αυτή τη δουλειά χρεώνουν ακριβά και θα σου κοστίσει αυτή η αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η διανομη θα βγαινει κανονικα.

Καλο θα ηταν ομως να φορατε κανα γαντακι πριν ακουμπησετε το χαρτι που θα υπογραψετε και να κρατατε δικο σας στυλο, τοσο για την ασφαλεια τη δικη σας αλλα και της/του διανομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosutasu22 είπε

Παντως η διανομη θα βγαινει κανονικα.

Καλο θα ηταν ομως να φορατε κανα γαντακι πριν ακουμπησετε το χαρτι που θα υπογραψετε και να κρατατε δικο σας στυλο, τοσο για την ασφαλεια τη δικη σας αλλα και της/του διανομεα.

έχω να δω ταχυδρόμο εδώ και 10 ημέρες, τηλεφωνώ στην μονάδα διανομής και στο κατάστημα και δεν το σηκώνουν,στην εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ που ρώτησα μου είπαν ότι κάνουν διανομή αλλά με καθυστέρηση λόγω έλλειψης προσωπικού, τα συμπεράσματα δικά σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...