Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτησα στη μοναδα διανομης και μου το ειπαν, σημερα επισης παρελαβα μια αντικαταβολη.

Ισως την πεμπτη να παραλαβω και δεμα που βρισκεται εκει.

Λογικα θα υπαρχουν καθυστερησεις αλλα δεν εχει διακοπει η διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, radiotv είπε

έχω να δω ταχυδρόμο εδώ και 10 ημέρες, τηλεφωνώ στην μονάδα διανομής και στο κατάστημα και δεν το σηκώνουν,στην εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ που ρώτησα μου είπαν ότι κάνουν διανομή αλλά με καθυστέρηση λόγω έλλειψης προσωπικού, τα συμπεράσματα δικά σας

εχω να δω ταχυδρομο κανα μηνα , ουτε λογαριασμους φερνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Περιορισμοί στην αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19

https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΤελευταίαΝέα/tabid/750/newsid1177/1885/---------COVID-19/language/el-GR/Default.aspx?fbclid=IwAR3m8WRLFbnY2zqbUBuLtuIsPYaAB7Dn2XSwOfm2NEJxaLIBwRJsXC9FNrk

 

 

Επεξ/σία από christos_75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, makfil είπε

Οι courier έχουν υποχρέωση να παραδίδουν τα δέματα και τις επιστολές στη διεύθυνση του παραλήπτη.

Σε περιοχές που δεν πάει κάποια courier το δίνει σε άλλη που πάει. Αλλά, δυστυχώς, μερικές απ' αυτές το παρακάνουν με περιστατικά σαν το δικό σου.

Σχεδόν όλες πλέον ότι είναι έξω από τη πόρτα τους το πιάνουν δυσπροσιτη περιοχή  γιατί έχει αυξηθεί πολύ η δουλεια και δεν υπολογίζουν τίποτα. Στο τελεύτεο δέμα αυτό έκανα το πήγε η speedex  από τη μια πόλη στην αλλη και μου το έφερε η ACS  που ευτηχως κρατάει καλά ακόμα..
Υπάρχει τρόπος να ζορίσω κάπως τη κατάσταση για να τα φέρνουν και από τη speedex ? Για του εξωτερικού περισσότερο από ελλάδα δεν έχω πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, christos_75 είπε

Περιορισμοί στην αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19

https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΤελευταίαΝέα/tabid/750/newsid1177/1885/---------COVID-19/language/el-GR/Default.aspx?fbclid=IwAR3m8WRLFbnY2zqbUBuLtuIsPYaAB7Dn2XSwOfm2NEJxaLIBwRJsXC9FNrk

Αυτό άραγε ισχύει και για αποστολές από Κίνα μέσω DHL, ACS, UPS...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι απλό και δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση στην ερώτησή σου.

Ήδη διαβάζουμε ότι η Ελλάδα διέκοψε τις αεροπορικές πτήσεις με Ιταλία και Τουρκία και αύριο μπορεί να διακόψει και με άλλες χώρες. Τα ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν την αδυναμία αποστολής αλληλογραφίας και δεμάτων σε διάφορες χώρες. Και αυτό δεν γίνεται μόνο για επιβάτες και δεν γνωρίζουμε τα μέτρα που παίρνουν οι άλλες χώρες.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Το θέμα δεν είναι απλό και δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση στην ερώτησή σου.

Ήδη διαβάζουμε ότι η Ελλάδα διέκοψε τις αεροπορικές πτήσεις με Ιταλία και Τουρκία και αύριο μπορεί να διακόψει και με άλλες χώρες. Τα ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν την αδυναμία αποστολής αλληλογραφίας και δεμάτων σε διάφορες χώρες. Και αυτό δεν γίνεται μόνο για επιβάτες και δεν γνωρίζουμε τα μέτρα που παίρνουν οι άλλες χώρες.  

Παραλαβή από Κίνα γίνεται κανονικά; Πχ αγορά από ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί γράφουν ότι παραλαμβάνουν παλιά δέματα. Εγώ δεν έχω παραλάβει παραγγελίες του ΙΑΝ από Κίνα, που ταξιδεύουν είτε μέσω Τουρκίας, είτε μέσω Βελγίου κλπ.

Ρωτάς αν γίνεται παραλαβή από ebay, αλλά και όι πωλητές του μέσω ταχυδρομείου στέλνουν, δεν τα μεταφέρει το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα τρια πακετακια απο Κίνα untracked. Είχαν σταλεί τέλη Δεκεμβριου-Αρχες Ιανουαρίου.

Πριν 2-3 βδομάδες που είχα παραλάβει πάλι κάτι λίγα από Κίνα, ρώτησα στα ΕΛΤΑ γιατί καθυστερούν τόσο μιας κι έχω ακόμα να παίρνω αρκετά πακέτα ακόμα κι από μέσα Δεκεμβρίου.

Μου είχε πει μια υπάλληλος ότι τώρα κάνουν εξτρά ελέγχους.

Παρατηρώ ότι πολλά από αυτά που περιμένω έρχονται μέσω Τουρκίας. Υποθέτω ότι αυτά περιμένουν στο τελωνείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους θέλουν τόσους ελέγχους ειδικά σε μικρά πακέτα και μια τέτοια εποχή που θα έπρεπε να απλοποιηθούν κάποιες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ (όπως και κάθε δημόσιου και μη οργανισμού) λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι ή τους έχουν πει να λένε.

Η λέξη "έλεγχοι" είναι μια καραμέλα που τη λένε εύκολα, για να αποφύγουν να πουν την πραγματικότητα που έχει σχέση με την οικονομική κατάσταση των ΕΛΤΑ, την έλλειψη υπαλλήλων κλπ. Έλεγχοι δεν γίνονται στο επιστολικό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Beth13 είπε

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα τρια πακετακια απο Κίνα untracked. Είχαν σταλεί τέλη Δεκεμβριου-Αρχες Ιανουαρίου.

Πριν 2-3 βδομάδες που είχα παραλάβει πάλι κάτι λίγα από Κίνα, ρώτησα στα ΕΛΤΑ γιατί καθυστερούν τόσο μιας κι έχω ακόμα να παίρνω αρκετά πακέτα ακόμα κι από μέσα Δεκεμβρίου.

Μου είχε πει μια υπάλληλος ότι τώρα κάνουν εξτρά ελέγχους.

Παρατηρώ ότι πολλά από αυτά που περιμένω έρχονται μέσω Τουρκίας. Υποθέτω ότι αυτά περιμένουν στο τελωνείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους θέλουν τόσους ελέγχους ειδικά σε μικρά πακέτα και μια τέτοια εποχή που θα έπρεπε να απλοποιηθούν κάποιες διαδικασίες.

Στην δική μου περίπτωση που μοιάζει αρκετά με τη δική σου (εκτός του untracked, που ήταν tracked στην περίπτωσή μου / φάκελος παρόλα αυτά), έβαλα παραγγελία στις 22.02 και παρέλαβα στις 18.03 (στην πόρτα μου, όχι ειδοποιητήριο). Αναφέρομαι σε Αθήνα. Επομένως, το επικρατέστερο σενάριο είναι πιθανή παραπληροφόρηση εκ μέρους της υπαλλήλου (γνώμη μου).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Στην δική μου περίπτωση που μοιάζει αρκετά με τη δική σου (εκτός του untracked, που ήταν tracked στην περίπτωσή μου / φάκελος παρόλα αυτά), έβαλα παραγγελία στις 22.02 και παρέλαβα στις 18.03 (στην πόρτα μου, όχι ειδοποιητήριο). Αναφέρομαι σε Αθήνα. Επομένως, το επικρατέστερο σενάριο είναι πιθανή παραπληροφόρηση εκ μέρους της υπαλλήλου (γνώμη μου).

Όσα tracked είχα παραγγείλει τα έχω παραλάβει σχετικά σύντομα. Το πρόβλημα είναι με τα untracked στη δική μου περίπτωση. Όσο για το κατά πόσο είναι αληθές αυτό που μου είπε η υπάλληλος, δεν μπορώ να γνωρίζω. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι επειδή παραγγέλνω σχετικά συχνά, σταμάτησα να παραλαμβάνω συχνά από τότε που δημιουργήθηκε το θέμα με το χαράτσι. Από εκεί που παραλάμβανα 20 πακέτα την εβδομάδα, τωρα ζήτημα αν παραλαμβάνω 3-4 ανα δυο εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...