Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για DHL ξέρουμε κάτι λειτουργει-υπολειτουργει(?) στη Γερμανία . Έχω δύο tracking number κολλημένα δέκα ημέρες feucht germany πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί.

Στις 3-4 μέρες ήταν Ελλάδα και μετά ντάξει το χάος...Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μη χαθούν και οπότε έρθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μην κανετε παραγγελιες καινουργιες , δεν προκειται να ερθουν (τουλαχιστον απο Κινα) , το aliexpress μου εκανε refund 3 παραγγελειες απο μονο του (χωρις να εχει περασει το οριο που εχουν οι πωλητες για αποστολη). Τα συνορα εχουν κλησει , οι πτησεις ελαχιστες , μπαχαλο στο ταχυδρομικο συστημα (οχι μονο της Ελλαδας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Παιδια εαν η χωρα μπει σε καραντινα, τι γινεται με τις παραγγελιες απο το εξωτερικο;

Ήδη σταμάτησαν οι πτήσεις μεταξύ Ελλάδας και 2 χωρών της ΕΕ (Ιταλίας και Ισπανίας). Αύριο μπορεί να σταματήσουν και για άλλες χώρες και ίσως και οι οδικές μεταφορές (αν και δεν νομίζω).

Επομένως, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, σε ότι αφορά στο ερώτημά σου, αν και, κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι πως θα προφυλάξεις την ΥΓΕΙΑ σου και όχι αν θα παραλάβεις και πότε τις παραγγελίες σου.

Ο ιός μεταδίδεται αστραπιαία τις τελευταίες μέρες στη χώρα μας και η πρώτη και βασική έννοια μας πρέπει να είναι η προστασία της ΖΩΗΣ μας

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα απο ινδονησια εφτασε στο Κ.Δ Αττικης στις 14/2 και στη Μ.Δ διανομης της περιοχης μου στις 19/2 και παραμενει εκει. Ειπα λογω απεργιων, στασεων, ενταξει. Ωστοσο ο ταχυδρομος (οχι ο κανονικος αφου εληξε η συμβαση του)περναει μια στο τοσο, αφηνει απλους λογαριασμους αλλα το συστημενο πουθενα. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; τι γινεται πια με τα συστημενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, baggeo είπε

Δεμα απο ινδονησια εφτασε στο Κ.Δ Αττικης στις 14/2 και στη Μ.Δ διανομης της περιοχης μου στις 19/2 και παραμενει εκει. Ειπα λογω απεργιων, στασεων, ενταξει. Ωστοσο ο ταχυδρομος (οχι ο κανονικος αφου εληξε η συμβαση του)περναει μια στο τοσο, αφηνει απλους λογαριασμους αλλα το συστημενο πουθενα. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; τι γινεται πια με τα συστημενα;

Αν το τοπικο σου καταστημα ειναι ανοιχτο μπορεις να τηλεφωνησεις να ρωτησεις αν μπορεις να πας να παραλαβεις ο ιδιος, ετσι εκανα εγω την προηγουμενη εβδομαδα. Βεβαια καλο θα ηταν αν δεν ειναι κατι επειγον, να  μεινεις στο σπιτι και να περιμενεις λιγο ακομα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεον καθυστερησεις απο σημερα. Στο υποκαταστημα που πηγα σημερα περιμενα 1 ωρα για 10 νουμερα. Καποιοι υπαλληλοι ηταν σε αδεια κορωνιου (εχουν μικρα παιδια κλπ)

 

https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΔελτίαΤύπου/tabid/752/newsid1178/1873/--------------/language/el-GR/Default.aspx

Από τη Δευτέρα 16 Μαρτίου 2020 και μέχρι νεωτέρας:

•    η είσοδος των πελατών στα ταχυδρομικά καταστήματα θα γίνεται τμηματικά, ανάλογα με τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου (ένας πελάτης κάθε 10τμ) με μέγιστο αριθμό πελατών σε αναμονή, τα 3 άτομα. Οι υπόλοιποι πελάτες θα πρέπει να περιμένουν υποχρεωτικά την σειρά τους εκτός του χώρου του καταστήματος.
•    οι παραδόσεις συστημένων, μικροδεμάτων και δεμάτων, οι εισπράξεις αντικαταβολής, οι πληρωμές συντάξεων και επιδομάτων και όλες οι συναλλαγές με τους ταχυδρόμους και τους διανομείς του ομίλου ΕΛΤΑ θα πραγματοποιούνται στην είσοδο του κτηρίου του παραλήπτη (κατοικίας ή επαγγελματικού χώρου), σε ανοικτό χώρο, τηρώντας την απαραίτητη απόσταση του ενός μέτρου, ενώ για την υπογραφή θα χρησιμοποιούνται τα μέσα (στυλό) του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mando είπε

μην κανετε παραγγελιες καινουργιες , δεν προκειται να ερθουν (τουλαχιστον απο Κινα) , το aliexpress μου εκανε refund 3 παραγγελειες απο μονο του (χωρις να εχει περασει το οριο που εχουν οι πωλητες για αποστολη). Τα συνορα εχουν κλησει , οι πτησεις ελαχιστες , μπαχαλο στο ταχυδρομικο συστημα (οχι μονο της Ελλαδας).

 

5 ώρες πριν, makfil είπε

Ήδη σταμάτησαν οι πτήσεις μεταξύ Ελλάδας και 2 χωρών της ΕΕ (Ιταλίας και Ισπανίας). Αύριο μπορεί να σταματήσουν και για άλλες χώρες και ίσως και οι οδικές μεταφορές (αν και δεν νομίζω).

Επομένως, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, σε ότι αφορά στο ερώτημά σου, αν και, κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι πως θα προφυλάξεις την ΥΓΕΙΑ σου και όχι αν θα παραλάβεις και πότε τις παραγγελίες σου.

Ο ιός μεταδίδεται αστραπιαία τις τελευταίες μέρες στη χώρα μας και η πρώτη και βασική έννοια μας πρέπει να είναι η προστασία της ΖΩΗΣ μας

Άλλο οι Εμπορικές πτήσεις και άλλο οι Επιβατικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελιά από ebay στις 4/11/19 και δεν μου έχει έρθει ακόμα! ( αξίας 9,05 GBP ) . Εδώ και τρεις εβδομάδες μιλάω με τον πωλητή και την τελευταία εβδομάδα άνοιξα  ένα request. Αρχικά του στέλνω ότι έχει περάσει πολύς καιρός και θέλω τα χρήματα πίσω και κλασικά μου απαντάει ότι το έχει στείλει και να κάνω λίγη υπομονή ακόμα. Του ξαναστέλνω ότι θέλω τα χρήματα και μου απαντάει  ότι θα μου δώσει πίσω 4GBP και άμα δεν έρθει θα μου δώσει τα υπόλοιπα . Του στέλνω ότι δεν ευθύνομαι εγώ που δεν έχει έρθει και ότι θέλω πλήρη επιστροφή χρημάτων .Επίσης του έγραψα ότι αυτή είναι η μόνη λύση . Μου απάντησε ότι θα μου δώσει 7 GBP και όταν επιστρέψει το δέμα σε αυτόν (αν δεν το παραλάβω) θα μου δώσει και τα υπόλοιπα....

Σκέφτομαι να ζητήσω τα χρήματα μέσα από το paypal γιατί ξεκάθαρα με κοροϊδεύει μέσο ebay . Τι προτείνετε να κάνω ; Το request να το κλείσω ;

Το feedback του έχει πέσει από τότε που παρήγγειλα απο 98,2% σε 97,6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fisikok32 είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελιά από ebay στις 4/11/19 και δεν μου έχει έρθει ακόμα! ( αξίας 9,05 GBP ) . Εδώ και τρεις εβδομάδες μιλάω με τον πωλητή και την τελευταία εβδομάδα άνοιξα  ένα request. Αρχικά του στέλνω ότι έχει περάσει πολύς καιρός και θέλω τα χρήματα πίσω και κλασικά μου απαντάει ότι το έχει στείλει και να κάνω λίγη υπομονή ακόμα. Του ξαναστέλνω ότι θέλω τα χρήματα και μου απαντάει  ότι θα μου δώσει πίσω 4GBP και άμα δεν έρθει θα μου δώσει τα υπόλοιπα . Του στέλνω ότι δεν ευθύνομαι εγώ που δεν έχει έρθει και ότι θέλω πλήρη επιστροφή χρημάτων .Επίσης του έγραψα ότι αυτή είναι η μόνη λύση . Μου απάντησε ότι θα μου δώσει 7 GBP και όταν επιστρέψει το δέμα σε αυτόν (αν δεν το παραλάβω) θα μου δώσει και τα υπόλοιπα....

Σκέφτομαι να ζητήσω τα χρήματα μέσα από το paypal γιατί ξεκάθαρα με κοροϊδεύει μέσο ebay . Τι προτείνετε να κάνω ; Το request να το κλείσω ;

Το feedback του έχει πέσει από τότε που παρήγγειλα απο 98,2% σε 97,6%

πάρε πίσω τα λεφτά σου και παρήγγειλε το από άλλον, ζήτα step in από ebay, θα σε δικαιώσει.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2020 στις 1:49 ΜΜ, RVgtr είπε

Με ποιον τροπο στα επέστρεψε

τους εστειλα μαιλ,μετα απο κανα 20 ημερες πηρα την απαντηση,να παο απο εκει που πλήρωσα να πάρω τα χρήματα μου πίσω,με τις απόδειξής βεβαία ,ειναι ενημερομενα τα καταστηματα τον ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 10:35 ΠΜ, Mando είπε

μην κανετε παραγγελιες καινουργιες , δεν προκειται να ερθουν (τουλαχιστον απο Κινα) , το aliexpress μου εκανε refund 3 παραγγελειες απο μονο του (χωρις να εχει περασει το οριο που εχουν οι πωλητες για αποστολη). Τα συνορα εχουν κλησει , οι πτησεις ελαχιστες , μπαχαλο στο ταχυδρομικο συστημα (οχι μονο της Ελλαδας).

Ωχ σοβαρα? Σηεμρα εκανα μια παραγγελια απο Ebay απο Μαλαισια.
Ολα πηγαν κανονικα, η πληρωμη εγινε κλπ.
Λες να μην ερθει? Και αν δεν ερθει, τοτε θα ερθει μολις ξεπεραστει ολο αυτο με τον SARS-CoV-2? Ή θα γινει κατι αλλο και δεν θα 'ρθει ποτέ?

Επισης γιατι να μην ερθει, αφου ταχυδρομεια και τελωνεια λειτουργουν κανονικα ενω και τα εμπορικα πλοια και αεροπλανα δεν εχουν απαγορευση. Σωστα? Αντε να καθυστερησει οκ δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...