Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Steverns είπε

Δηλαδή πόσο περίπου βγαίνει το τελωνείο για ένα δέμα αξίας 15-20 ευρώ;

Επειδή στην περίπτωση σου το δέμα σου θα βγει από το τελωνείο μετά την 1.7.2021, θα σου ζητήσουν αποδεικτικά παραστατικά, οπότε θα σε χρεώσουν με την πραγματική αξία του πακέτου.

Δες εδώ τα κόστη:
https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ότι και να παραγγείλω θα κολλήσει στο τελωνείο μέχρι εκείνη την ημερομηνία; Επειδή ο πωλητής μου είπε να μου το στείλει με aramex(express) και ότι κάνει περίπου 3-5 μέρες να έρθει . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Steverns είπε

Δηλαδή ότι και να παραγγείλω θα κολλήσει στο τελωνείο μέχρι εκείνη την ημερομηνία; Επειδή ο πωλητής μου είπε να μου το στείλει με aramex(express) και ότι κάνει περίπου 3-5 μέρες να έρθει . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Δεν την ξέρω την Aramex, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Μπορεί πράγματι να έρθει σφαίρα και σε 7-10 μέρες να παραλάβεις, χωρίς μπλεξίματα με τελωνείο... μπορεί και να έρθει εδώ Ελλάδα σφαίρα και να κολλήσει στο τελωνείο.

Οπότε για αυτήν, θα σου απαντήσουν όσοι έχουν τύχει να φέρουν πράγματα με αυτήν.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ρε παιδιά εγω που εχω παραγγείλει κατι απο AliExpress στα 3,13 ευρω μαζί με τα μεταφορικά , θα μου ζητήσουν τι απο Ελλάδα..

Θα ερθει σίγουρα μετα τις 1-7-21..Δλδ αν κατάλαβα καλα παίζει να εχω το ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού έως 15 ευρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Δλδ ρε παιδιά εγω που εχω παραγγείλει κατι απο AliExpress στα 3,13 ευρω μαζί με τα μεταφορικά , θα μου ζητήσουν τι απο Ελλάδα..

Θα ερθει σίγουρα μετα τις 1-7-21..Δλδ αν κατάλαβα καλα παίζει να εχω το ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού έως 15 ευρω??

Σε αυτήν την περίπτωση δεν το παραλαμβάνεις - όπως και θα αρνηθούν παραλαβή όλοι οι άλλοι με μικροπράγματα. Άλλο το ΦΠΑ 24% που είναι λογικό να επιβαρυνθεί όποιος παράγγειλε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Steverns είπε

Δηλαδή ότι και να παραγγείλω θα κολλήσει στο τελωνείο μέχρι εκείνη την ημερομηνία; Επειδή ο πωλητής μου είπε να μου το στείλει με aramex(express) και ότι κάνει περίπου 3-5 μέρες να έρθει . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

14 ώρες πριν, hasiotis_john είπε

Μου ήρθε με Speedex το πακετάκι στο σπίτι χωρίς έξτρα χρεώσεις, όλα κομπλέ!
Στην Ελλάδα έφτασε με την ARAMEX.
Τελικά δεν ανακατεύτηκαν τα ΕΛΤΑ, ίσως και καλύτερα... 😛
Screenshot-2021-06-02-at-21-48-49-Track-

 

14 ώρες πριν, matrixxx είπε

Αραμεξ = "εκτελωνισμος" στην Κυπρο

Αν ηταν πωλητης το ιδιο το αμαζον, ηταν προπληρωμενα τα οποια τελη, δεν πληρωνεις κατι αλλο ετσι και αλλιως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεματα απο amazon UK ξερει κανεις τι γινετε? Μια αγορα απο 1η Ιουνιου δεν εχει ερθει ακομα, ειναι untracked, διχνει μονο οτι εφυγε απο το amazon. Αξιας 8 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη πληρωσες και τον αγγλικο φπα και τον ελληνικο;;;;;;;;;;;;;;

 

αυτο ειναι το brexit.

πληρωμενος ΦΠΑ αναγνωριζεται μονο ο ενδοκοινοτικος. Και απο ΗΒ αν ερθεις αεροπορικως εχουν δικαιωμα να σε ελενξουν και να σου χρεωσουν ΦΠΑ σε πραγματα που δεν ειχες δηλωσει κατα την αναχωρηση

Φαινεται η εθελουσια βαρεσε κοκκινα. Μια μερα στο τελωνειο, 10 στο μαρουσι.

Και κατι πιο χοντρο. Ηρθε σημερα ειδοποιηση καθαρισμού οικοπεδου για τη μητερα μου απο Δημο με ημερομηνια  πρωτοκολλου πριν ενος μηνος. Δινουν προθεσμια καθαρισμου 10 ημερες απο την ημερομηνια παραλαβης της επιστολης την οποια ομως τα ζωντανα εκει στο Δημο δεν εστειλαν συστημενη. Αυριο που θα παρω τηλ ελπιζουν να μην εχουν βεβαιωσει κανα προστιμο,

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Με δεματα απο amazon UK ξερει κανεις τι γινετε? Μια αγορα απο 1η Ιουνιου δεν εχει ερθει ακομα, ειναι untracked, διχνει μονο οτι εφυγε απο το amazon. Αξιας 8 ευρω

Noμιζω τα μεγαλης αξιας τα διαχειριζεται η UPS. Τα μικροτερης αξιας μηπως φευγουν με ΕΛΤΑ (κουριερ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grfurby είπε

αυτο ειναι το brexit.

πληρωμενος ΦΠΑ αναγνωριζεται μονο ο ενδοκοινοτικος. Και απο ΗΒ αν ερθεις αεροπορικως εχουν δικαιωμα να σε ελενξουν και να σου χρεωσουν ΦΠΑ σε πραγματα που δεν ειχες δηλωσει κατα την αναχωρηση

Φαινεται η εθελουσια βαρεσε κοκκινα. Μια μερα στο τελωνειο, 10 στο μαρουσι.

το θεμα ειναι οτι οσες φορες εχω ταξιδεψει εκτος ΕΕ δεν μου εχουν ζητησει ποτε στην αναχωρηση στο ΕλΒελ δηλωση του τι εχω μαζι μου και το βγαζω εκτος χωρας. Οποτε οταν επιστρεψω με τι θα κανουν αντιπαραβολη οι εξυπνοι. Προφανως με τιποτα και ειναι ολα για το εφε και τον μπαμπουλα.

Οσοι δλδ πανε ΗΠΑ και αγοραζουν "τσαμπα" ρουχα και εξοπλισμο τεχνολογιας (πχ Apple) και επιστρεφοντας εχουν κοψει τα καρτελακια απο τα ρουχα και εχουν πεταξει τα κουτια απο τις συσκευες δεν μπορουν να τους κανουν απολυτως τιποτα.

Ας μην γελιομαστε προς το παρον δεν πανε να πιασουν τον περιστασιακο μεμονωμενο ταξιδιωτη αλλα αυτη τη στιγμη το μπουγιο των εμπορικων συναλλαγων με Κινα ή τριτες χωρες (οχι μονο εμεις ολη η ΕΕ) για να μαζεψουν ρευστο και φορους και να τονωσουν (ετσι πιστευουν την εγχωρια οικονομια).

Ευτυχως το συστημα παντα ισορροπει μετα απο μια περιοδο προσαρμογης και παλι θα βρεθει η λυση και οι χρησιμοι ενδιαμεσοι για να γινει η δουλιτσα και να κινηθει το παγκοσμιο εμποριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sebu είπε

το θεμα ειναι οτι οσες φορες εχω ταξιδεψει εκτος ΕΕ δεν μου εχουν ζητησει ποτε στην αναχωρηση στο ΕλΒελ δηλωση του τι εχω μαζι μου και το βγαζω εκτος χωρας. Οποτε οταν επιστρεψω με τι θα κανουν αντιπαραβολη οι εξυπνοι. Προφανως με τιποτα και ειναι ολα για το εφε και τον μπαμπουλα.

Οσοι δλδ πανε ΗΠΑ και αγοραζουν "τσαμπα" ρουχα και εξοπλισμο τεχνολογιας (πχ Apple) και επιστρεφοντας εχουν κοψει τα καρτελακια απο τα ρουχα και εχουν πεταξει τα κουτια απο τις συσκευες δεν μπορουν να τους κανουν απολυτως τιποτα.

Ας μην γελιομαστε προς το παρον δεν πανε να πιασουν τον περιστασιακο μεμονωμενο ταξιδιωτη αλλα αυτη τη στιγμη το μπουγιο των εμπορικων συναλλαγων με Κινα ή τριτες χωρες (οχι μονο εμεις ολη η ΕΕ) για να μαζεψουν ρευστο και φορους και να τονωσουν (ετσι πιστευουν την εγχωρια οικονομια).

Ευτυχως το συστημα παντα ισορροπει μετα απο μια περιοδο προσαρμογης και παλι θα βρεθει η λυση και οι χρησιμοι ενδιαμεσοι για να γινει η δουλιτσα και να κινηθει το παγκοσμιο εμποριο.

Αυτο ειναι κατι που οπου και αν εχω ταξιδεψει, ακομα και εκτος Σενγκεν/ΕΕ και ειδικα στο Ελ.Βεν. αλλά και στο αεροδρομιο Μακεδονια στη Θεσσαλονικη δεν εχει γινει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ελεγχος. Προφανως και ειναι για τα ματια του κοσμου και μονο και πανε να βαλουν ενα περιορισμο σαν ΕΕ στα προιοντα που αγοραζονται εκτος τελωνειακης ενωσης.

Αλλα πιστευω ο Κινέζος θα τη βρει τη λύση. Πιστευω μεσα στο καλοκαιρι θα εχουν διευθετηθει ολα. Και εννοειται Ebay/Ali/Banggood/Gearbest κλπ θα βρουν λυσεις και πριν τη 1/7 με ενα ενιαιο συστημα τιμολογησης που θα αποδιδει ΦΠΑ κλπ. Μια μικρη αυξηση θα δουμε στις τιμες εκτος ΕΕ αλλα δεν θα ειναι τοσο τραγικα στο τελος θεωρω τα πραγματα.

Θα ακολουθησουν διαδικασια παρομοια με αυτη που κανει το Amazon UK τωρα (πηρα iPad στα 708GBP ολα πληρωμενα - δασμοι μεταφορικά κλπ- όταν η επισημη τιμη πωλησης ηταν στα 729GBP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, teol20 είπε

Noμιζω τα μεγαλης αξιας τα διαχειριζεται η UPS. Τα μικροτερης αξιας μηπως φευγουν με ΕΛΤΑ (κουριερ)?

Παραγγελία αξίας 500 ευρώ πριν κάτι μέρες, έφυγε με Ελτά κούριερ πάντως. Πριν την συμφωνία, τα πάντα μου ερχόντουσαν με UPS.

Επεξ/σία από theodosisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...