Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βλεπω πρωτη φορα αυτο, δεν ηξερα οτι ειχαν φτιαξει και EU shop. Λογω του brexit ειχα σταματησει απο τα τελη του χρονου να ψωνιζω απο το αγγλικο και το ειχα γυρισει στο Γερμανικο. Δεν εχω παρακολουθησει τι παιζει με το αγγλικο και αν εδω σε φορτωνουν ΦΠΑ και εκτελωνιστικα ακομα και αν εχει επιλογη και τα εχεις ηδη προπληρωσει στην Αγγλια.

Αναφορά σε κείμενο

Amazon EU storefront

Amazon EU (Amazon EU Sarl, DE Branch), helps you easily find products from the EU, make purchases and deliver with tracking to your doorstep. Customs is cleared on your behalf, providing a seamless end-to-end shopping experience.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, teol20 είπε

Αυτο ειναι κατι που οπου και αν εχω ταξιδεψει, ακομα και εκτος Σενγκεν/ΕΕ και ειδικα στο Ελ.Βεν. αλλά και στο αεροδρομιο Μακεδονια στη Θεσσαλονικη δεν εχει γινει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ελεγχος. Προφανως και ειναι για τα ματια του κοσμου και μονο και πανε να βαλουν ενα περιορισμο σαν ΕΕ στα προιοντα που αγοραζονται εκτος τελωνειακης ενωσης.

Αλλα πιστευω ο Κινέζος θα τη βρει τη λύση. Πιστευω μεσα στο καλοκαιρι θα εχουν διευθετηθει ολα. Και εννοειται Ebay/Ali/Banggood/Gearbest κλπ θα βρουν λυσεις και πριν τη 1/7 με ενα ενιαιο συστημα τιμολογησης που θα αποδιδει ΦΠΑ κλπ. Μια μικρη αυξηση θα δουμε στις τιμες εκτος ΕΕ αλλα δεν θα ειναι τοσο τραγικα στο τελος θεωρω τα πραγματα.

Θα ακολουθησουν διαδικασια παρομοια με αυτη που κανει το Amazon UK τωρα (πηρα iPad στα 708GBP ολα πληρωμενα - δασμοι μεταφορικά κλπ- όταν η επισημη τιμη πωλησης ηταν στα 729GBP).

μια χαρα ελεγχουν στη θεσσαλονικη, οταν επιστρεφεις απο χωρες που τα τσιγαρα εχουν 80 σεντς. και στο λεω εγω γιατι με επιασαν και πληρωσα φορο για 3 κουτες τσιγαρα...

οπως πιανουν και κατι τυπους με βαλιτσες γεματες τσιγαρα, απο κατι ρωσσιες, αρμενιες, γεωργιες κλπ χωρες με φθηνα τσιγαρα

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα κυριως εχει να κανει με παραγγελιες απο Κινα και οχι απο ΗΒ....... Απο Κινα θα πληρωνουμε πλεον +24% ΦΠΑ, μιας και η Κινα δεν εχει ΦΠΑ..... συνεπως το κοστος θα αυξηθει 24%, χωρις να υπολογιζουμε τα αλλα κερατιατικα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theodosisp είπε

Παραγγελία αξίας 500 ευρώ πριν κάτι μέρες, έφυγε με Ελτά κούριερ πάντως. Πριν την συμφωνία, τα πάντα μου ερχόντουσαν με UPS.

Πριν μια εβδομαδα που στειλανε ενα iPad Pro (επιτέλους μετα απο πόσο πρήξιμο :P ) το στειλανε με UPS παντως. Μαλλον ειναι οτι κατσει...

9 ώρες πριν, Sebu είπε

Το βλεπω πρωτη φορα αυτο, δεν ηξερα οτι ειχαν φτιαξει και EU shop. Λογω του brexit ειχα σταματησει απο τα τελη του χρονου να ψωνιζω απο το αγγλικο και το ειχα γυρισει στο Γερμανικο. Δεν εχω παρακολουθησει τι παιζει με το αγγλικο και αν εδω σε φορτωνουν ΦΠΑ και εκτελωνιστικα ακομα και αν εχει επιλογη και τα εχεις ηδη προπληρωσει στην Αγγλια.

 

Θα το ξαναγραψω αν και το εγραψα πιο πανω. Συμφερει ΞΕΚΑΘΑΡΑ για προιοντα μεγαλης αξιας. Δηλαδη iPad Pro στην περιπτωση μου και με την αντιστοιχη ισοτιμια τη δεδομενη στιγμη, εβγαινε 50-60 ευρω φθηνοτερα απο το Amazon DE. Γιατι για καποιο λογο αφαιρει το ΦΠΑ της Αγγλιας (20%)  αλλα το Import fees deposit δεν βγαινει 24% (αντιστοιχος ελληνικος ΦΠΑ) αλλά 13% (ο μειωμενος συντελεστης). Σε αντιθεση με το amazon DE που περα απο τη αύξηση 4% λόγω επιβολης του ελληνικου ΦΠΑ στo check out, τα μεταφορικά είναι παρόμοια με το Amazon UK. Βεβαια το ποσο αθλιο customer service εχουν ειναι αλλουνου παπα ευαγγέλιο.

21 λεπτά πριν, KAPSAL είπε

Το προβλημα κυριως εχει να κανει με παραγγελιες απο Κινα και οχι απο ΗΒ....... Απο Κινα θα πληρωνουμε πλεον +24% ΦΠΑ, μιας και η Κινα δεν εχει ΦΠΑ..... συνεπως το κοστος θα αυξηθει 24%, χωρις να υπολογιζουμε τα αλλα κερατιατικα..........

Πιστευεις οι Κινεζοι δεν θα βρουν λυση; Καποια λυση θα βρεθει με αύξηση (10-15% υπολογιζω μεσοσταθμικα) στα προιόντα που αγοράζουμε απο εκεί. Δεν γινεται να πατάξεις το γίγαντα της Κίνας, ούτε να σταματήσει το παγκόσμιο εμποριο. Πάντα οι Κινέζοι έβρισκαν λύσεις και "τρύπες" για να γίνεται η δουλεια. Απλα υπομονη...

6 ώρες πριν, Xejolontas είπε

μια χαρα ελεγχουν στη θεσσαλονικη, οταν επιστρεφεις απο χωρες που τα τσιγαρα εχουν 80 σεντς. και στο λεω εγω γιατι με επιασαν και πληρωσα φορο για 3 κουτες τσιγαρα...

οπως πιανουν και κατι τυπους με βαλιτσες γεματες τσιγαρα, απο κατι ρωσσιες, αρμενιες, γεωργιες κλπ χωρες με φθηνα τσιγαρα

Σαφως και τα τσιγαρα (ιδιαιτερα "ευαισθητο" προιον) ανήκουν στο στόχαστρο και για άλλους λόγους και σεβαστο αυτο που λες εσυ φιλε μου. Αλλα θα σου πω που ζούσα στο Ηνωμένο Βασίλειο και επέστρεψα Θεσσαλονίκη/ Αθηνα και απευθείας και μέσω τρίτων χωρών transit (Ευρώπη/Τουρκια). Eχω φέρει προιόντα τεχνολογίας πχ iPad/iPhone για φίλους (4 για την ακρίβεια κατά καιρούς) αλλά άπειρα ρούχα απο τα Primark πχ. Κανεις δεν με σταματησε για τιποτα. Ειδικα στο θεμα ρούχων, πας απλα με αδεια βαλιτσα, αγοραζεις ΟΣΟ θες και ΟΤΙ θες, βγάζεις σαφως τις ετικετες και κανεις δεν σε σταματαει και δεν μπορει να αποδειξει τιποτα. Τωρα αν μπεις με 5 iPhone και 4 iPad μαζι σου ταυτοχρονα στη χωρα προφανως και κατι δεν παει καλα και θα ελεγχθεις. Αλλα για πραγματα που μπορεις να κουβαλας και να δικαιολογεις τη συνηθισμενη χρήση τους, κανείς δεν θα ασχοληθεί πραγματικα. Θυμιζει και το κλισε "ο θειος απο το Αμερικα που φερνει στα ανηψακια του δωρα". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντός σήμερα που περίμενα εξελίξεις στα δέματα είδα ένα δέμα το οποίο είναι για Ελλάδα (προορισμό) το λέει και σε ένα σάιτ αυτό, έφτασε για Γερμανία σε τελωνείο,το δέμα έχει σταλεί από Κίνα μέσο postnl,να έχουν αλλάξει δρομολόγιο????

IMG_20210604_122214.jpg

IMG_20210604_122245.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Εγώ παντός σήμερα που περίμενα εξελίξεις στα δέματα είδα ένα δέμα το οποίο είναι για Ελλάδα (προορισμό) το λέει και σε ένα σάιτ αυτό, έφτασε για Γερμανία σε τελωνείο,το δέμα έχει σταλεί από Κίνα μέσο postnl,να έχουν αλλάξει δρομολόγιο????

IMG_20210604_122214.jpg

IMG_20210604_122245.jpg

Εγώ είχα πάρει ένα μικρό φακελάκι (κάτι αντάπτορες) μέσω eBay από Chenzen, Κίνα. Ο κωδικός που μου είχαν δώσει ήτανε μούφα και όταν έστειλα στην Speedpak (2 φορές παρακαλώ...) μου είπαν εν ολίγοις "ε έχετε το νου σας σε κήπο γείτονα μήπως παράπεσε" 

Έφυγε από Κίνα 30 Μαρτίου και για κάποιο λόγο με το tracking number που είχε βγει έδειχνε να "ξεκουράζεται" από τις 14 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. (Εγώ βρίσκομαι Αθήνα εν τω μεταξύ) και μου έρχεται εχθές το δεματάκι στο άσχετο μετά από 2,5 μήνες με αποστολέα Γερμανία. Ούτε ίχνος από Κίνα.

Μεγάλο μυστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, eleni89 είπε

Εγώ είχα πάρει ένα μικρό φακελάκι (κάτι αντάπτορες) μέσω eBay από Chenzen, Κίνα. Ο κωδικός που μου είχαν δώσει ήτανε μούφα και όταν έστειλα στην Speedpak (2 φορές παρακαλώ...) μου είπαν εν ολίγοις "ε έχετε το νου σας σε κήπο γείτονα μήπως παράπεσε" 

Έφυγε από Κίνα 30 Μαρτίου και για κάποιο λόγο με το tracking number που είχε βγει έδειχνε να "ξεκουράζεται" από τις 14 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. (Εγώ βρίσκομαι Αθήνα εν τω μεταξύ) και μου έρχεται εχθές το δεματάκι στο άσχετο μετά από 2,5 μήνες με αποστολέα Γερμανία. Ούτε ίχνος από Κίνα.

Μεγάλο μυστήριο...

Διαπίστωσα κ άλλο δέμα αντί για κέντρο Αθήνας πήγε Φιλαδέλφεια, όλα αυτά σήμερα,αυτό λογικά είναι fake tracking number σίγουρα οπωσ κάνουν πολύς κόσμος Αλί εξπρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πατνως θα ειναι πολύ καλύτερο αν οι αγορές απο κινα γινουν με κάποια πλατφόρμα η οποία θα βάζει μονο τον φπα και το δέμα θα έρχεται χωρίς εκτελωνιστό και έξοδα εκτελωνισμου. Όπως δηλαδή κανει το εβαυ και το αμαζον Αμερικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, eleni89 είπε

Εγώ είχα πάρει ένα μικρό φακελάκι (κάτι αντάπτορες) μέσω eBay από Chenzen, Κίνα. Ο κωδικός που μου είχαν δώσει ήτανε μούφα και όταν έστειλα στην Speedpak (2 φορές παρακαλώ...) μου είπαν εν ολίγοις "ε έχετε το νου σας σε κήπο γείτονα μήπως παράπεσε" 

Έφυγε από Κίνα 30 Μαρτίου και για κάποιο λόγο με το tracking number που είχε βγει έδειχνε να "ξεκουράζεται" από τις 14 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. (Εγώ βρίσκομαι Αθήνα εν τω μεταξύ) και μου έρχεται εχθές το δεματάκι στο άσχετο μετά από 2,5 μήνες με αποστολέα Γερμανία. Ούτε ίχνος από Κίνα.

Μεγάλο μυστήριο...

Kανενα μυστηριο. Απλα στα ΕΛΤΑ πετουσαν χαρταετο... Ολα τα Speedpak/OrangeConnex ερχονται μεσω Γερμανιας σαν Γερμανικα για να μην εχεις τελωνεια κλπ. Σιγουρα στο αυτοκολλητο πανω στο φακελο σου εδινε και ενα tracking UVxxxxxxxxDE. Το οποιο ειναι 100% legit. Καταγραφει ολες τις κινησεις του φακελου μεχρι να φτασει Ελλαδα κανονικα.

23 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για μενα πατνως θα ειναι πολύ καλύτερο αν οι αγορές απο κινα γινουν με κάποια πλατφόρμα η οποία θα βάζει μονο τον φπα και το δέμα θα έρχεται χωρίς εκτελωνιστό και έξοδα εκτελωνισμου. Όπως δηλαδή κανει το εβαυ και το αμαζον Αμερικής.

Πιστευω στο τελος κατι τετοιο θα γινει. Απλα θελει χρονο μεσα στο καλοκαιρι. Αλλιως δεν θα αξιζουν οι αγορες απο Κινα. Λετε οι Κινεζοι να θελουν να χασουν ολη την Ευρωπη; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δέματα με διαφορετικές ημερομηνίες παραγγελίας και παράδοσης έφτασαν στο τελωνείο 23/4 και 19/5. Σήμερα τα είδα και τα 2 στην πόρτα. Στο τράκινγκ φαίνονται ακόμα τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sebu είπε

το θεμα ειναι οτι οσες φορες εχω ταξιδεψει εκτος ΕΕ δεν μου εχουν ζητησει ποτε στην αναχωρηση στο ΕλΒελ δηλωση του τι εχω μαζι μου και το βγαζω εκτος χωρας. Οποτε οταν επιστρεψω με τι θα κανουν αντιπαραβολη οι εξυπνοι. Προφανως με τιποτα και ειναι ολα για το εφε και τον μπαμπουλα.

Οσοι δλδ πανε ΗΠΑ και αγοραζουν "τσαμπα" ρουχα και εξοπλισμο τεχνολογιας (πχ Apple) και επιστρεφοντας εχουν κοψει τα καρτελακια απο τα ρουχα και εχουν πεταξει τα κουτια απο τις συσκευες δεν μπορουν να τους κανουν απολυτως τιποτα.

Ας μην γελιομαστε προς το παρον δεν πανε να πιασουν τον περιστασιακο μεμονωμενο ταξιδιωτη αλλα αυτη τη στιγμη το μπουγιο των εμπορικων συναλλαγων με Κινα ή τριτες χωρες (οχι μονο εμεις ολη η ΕΕ) για να μαζεψουν ρευστο και φορους και να τονωσουν (ετσι πιστευουν την εγχωρια οικονομια).

Ευτυχως το συστημα παντα ισορροπει μετα απο μια περιοδο προσαρμογης και παλι θα βρεθει η λυση και οι χρησιμοι ενδιαμεσοι για να γινει η δουλιτσα και να κινηθει το παγκοσμιο εμποριο.

Eγω παλια εκει στον έλεγχο πριν την εξοδο θυμάμαι δεν υπηρχε κανένας. Πριν 3 χρονια φτάνοντας στον ελεγχο είχανε σταματήσει μια νεαρή. Δεν ξερω τι εγινε αλλα κατι βρηκανε και της ειπαν "επρεπε να το είχατε δηλώσει."Και προπερσι που ταξίδεψα παλι είχανε μπλικό αλλα δε με σταμάτησανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nabuko είπε

2 δέματα με διαφορετικές ημερομηνίες παραγγελίας και παράδοσης έφτασαν στο τελωνείο 23/4 και 19/5. Σήμερα τα είδα και τα 2 στην πόρτα. Στο τράκινγκ φαίνονται ακόμα τελωνείο

Κάποια μπούκωμα υπάρχει τώρα παντού,σε όλα τα σημεία, φτάνει στην Ελλάδα, καθυστέρηση 1 μήνα περίπου μέχρι άφιξη στη χώρα προορισμού, φεύγει από το τελωνείο κάνει 4-7 μέχρι το κέντρο διαλογής,εκεί τα ίδια μερικές μέρες,μετά φτάνει στους ταχυδρόμους τησ περιοχής,2-3 εκεί κάθονται τα δέματα μετά πάνε τοπικό κατάστημα,κ όλο αυτό ένα 10ημερο μέχρι Ελλάδα από Κίνα και 1-1,5 μήνα εντός 

Στα ΕΛΤΑ της περιοχής ρώτησα για 1/07 και δεν ξέρει κανείς τίποτα

 

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 11:58 ΜΜ, valkon είπε

Η μόνη σοβαρή χώρα που μας έμεινε για ελέυθερες αγορές είναι η Γερμανία δηλαδή. 

 Eποχες 80. Οποιος παει Αγγλια ή Αμερικη θα φορτωνεται παραγγελίες.

Θυμαμαι ενα επεισοδιο στο Ρετιρε με τη Γιουλακη. Θα έφευγε για Λονδινο και ολες οι φιλες της ζήτησαν να τους φερει απο ενα ρούχο.

Οταν αυτη γύρισε, τους τα εδωσε να τα δοκιμάσουν και παθανε πλάκα με αυτά. Ωσπου μία,  είδε το ταμπελάκι που εγραφε made in peristeri και ξενερωσε απίστευα μαζι με τις αλλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους αναρωτιεστε, απο 1/7 θα ξεκινησουν πολλες εταιρειες να προσφερουν πληρωμενο το ΦΠΑ στη πληρωμη. Η Ευρωπαικη ενωση δινει την δυνατοτητα πλεον στις διαδικτιακες επιχειρησεις να το κανουν μεσω του OSS αρκει να κανουν μια θυγατρικη εταιρεια σε καποιο κρατος της ΕΕ. 

 

Εκ πρωτης οψεος φαινεται οτι ολες οι μεγαλες εταιρειες τριτων χωρων απλα θα συμπεριλαμβανουν τον ΦΠΑ και θα ερχεται ατελως εδω. Για το aliexpress πιθανοτατα να ειναι το aliexpress το ιδιο η εταιρεια που θα αποδιδει το ΦΠΑ οπως κανει ηδη το ebay για τις πωλησεις προς αγγλια. Καντε υπομονη 25 μερουλες για να γλυτωσετε κερατιατικα απο αμοιβες εταιρειων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Asmo είπε

Για οσους αναρωτιεστε, απο 1/7 θα ξεκινησουν πολλες εταιρειες να προσφερουν πληρωμενο το ΦΠΑ στη πληρωμη. Η Ευρωπαικη ενωση δινει την δυνατοτητα πλεον στις διαδικτιακες επιχειρησεις να το κανουν μεσω του OSS αρκει να κανουν μια θυγατρικη εταιρεια σε καποιο κρατος της ΕΕ. 

 

Εκ πρωτης οψεος φαινεται οτι ολες οι μεγαλες εταιρειες τριτων χωρων απλα θα συμπεριλαμβανουν τον ΦΠΑ και θα ερχεται ατελως εδω. Για το aliexpress πιθανοτατα να ειναι το aliexpress το ιδιο η εταιρεια που θα αποδιδει το ΦΠΑ οπως κανει ηδη το ebay για τις πωλησεις προς αγγλια. Καντε υπομονη 25 μερουλες για να γλυτωσετε κερατιατικα απο αμοιβες εταιρειων. 

Αυτό που θέλω να δω εγώ είναι εάν αυτά τα δέματα με πληρωμένο τον ΦΠΑ θα μπαίνουν τελωνείο ή δεν θα μπαίνουν καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...