Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Κι εγώ μια από τα ίδια... 6 παραγγελίες από Aliexpress, οι 5 αρχές Φεβρουαρίου, η 1 αρχές Μαρτίου... Οι 2 του Φεβρουαρίου ήταν με AliExpress Standard Shipping και ήρθαν στην ώρα τους στο ταχυδρομείο, πήγα και τις πήρα εγώ. Οι υπόλοιπες είναι με Cainiao Super Economy Global και δεν έχω ιδέα τι έχουν γίνει. Πάρε refund σε όσα προλαβαίνεις ακόμα.

Πριν δύο εβδομάδες ξεκόλλησαν πολλά(αρκετά δέματα) ειδικά τα απλά, εμένα μέσα σε μια εβδομάδα παρέλαβα πάνω από 25,μιλαμε για κέντρο της Αθήνας και όλα μέσο emirates κ όλα ήταν Ελλάδα από τέλη Φεβρουαρίου,αρχές Μαρτίου όμως ήρθαν ταυτόχρονα και τα άλλα που ήταν αρχές μαϊου παραγγελίες,οπότε λογικά ήταν ένα κύμα να αδειάσουν οι αποθήκες στο αεροδρόμιο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Περιμένω ένα δέμα από Κολονία με DHL Express, σήμερα έβγαλε ένα  status update  "LEIPZIG - GERMANY Shipment on hold". Τι σημαίνει αυτό?!

Αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους συνήθως το αναφέρουν δίπλα στο tracking status. Το ποιο πιθανό είναι το πακέτο σου να έχασε την προγραμματισμένη πτήση για Αθήνα η να υπάρχει κάποια τοπική αργία και να το κράτησαν. Μερικές φορές αυτό συμβαίνει όταν υπαρχει κάποιο πρόβλημα με τα συνοδευτικά έγραφα. Μην ανησυχείς λογικά αύριο το πρωί θα έχει άφιξη στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Βάσει λογικής ναι, αλλά όλα είναι πιθανά,

Δεν έχω δει πολύ καιρό αναρτήσεις από σας εδώ, όπως πρίν με φωτό κτλ με περιγραφή δρομολογίων δεμάτων

Πλέον βάζω μόνο δέματα που παρακάμπτουν το τελωνείο (χωρίς να πάνε καθόλου για έλεγχο). Και απαντάω μόνο σε προσωπικά μηνύματα. Και αυτό, γιατί έχω βαρεθεί να εξηγώ πράγματα που πολλοί δεν τα καταλαβαίνουν! Πάνε στην σελίδα παρακάτω (στην μέση περίπου) να δεις ένα καινούργιο δέμα πάλι που παρέκαμψε τον τελωνειακό έλεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ακόμα δε ξέρουμε για αυτό.

Ξέρουμε όμως ότι τα κρατικά τζιμάνια δύσκολα θα αποχωριστούν τέτοιο επικερδές χαρατσάκι.

Πραγματικά αν μου εξηγήσει κάποιος με ποιά λογική υπάρχει αυτό το χαράτσι των 15 ευρώ. Οκ ΦΠΑ το αντιλαμβάνομαι. Αλλά το 15 ευρω που στηρίζεται? Να ήταν πχ ένα ποσοστό το οποίο πχ 10% επιπλέον που να φτάνει στα 150 ευρώ να είναι 15 ευρώ θα είχε μια λογική πες..

αλλά αγοράζει κάτι 23 ευρώ και σου βάζει άλλα τόσα χαράτσι μαζί με το ΦΠΑ..

 

Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αυτή η λαλακία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, glouk7 είπε

Πραγματικά αν μου εξηγήσει κάποιος με ποιά λογική υπάρχει αυτό το χαράτσι των 15 ευρώ. Οκ ΦΠΑ το αντιλαμβάνομαι. Αλλά το 15 ευρω που στηρίζεται? Να ήταν πχ ένα ποσοστό το οποίο πχ 10% επιπλέον που να φτάνει στα 150 ευρώ να είναι 15 ευρώ θα είχε μια λογική πες..

αλλά αγοράζει κάτι 23 ευρώ και σου βάζει άλλα τόσα χαράτσι μαζί με το ΦΠΑ..

 

Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αυτή η λαλακία...

Τα 15 ευρώ είναι η αμοιβή των ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του δέματος. Δεν ξέρω αν φαίνεται υπερβολική, αλλά πίστεψέ με είναι η φθηνότερη υπηρεσία εκτελωνισμού στην Ελλάδα. Πραγματικά όμως δεν αξίζει ο κόπος να αγχωνόμαστε, το θέμα είναι πανευρωπαϊκό και το πρόβλημα θα το έχουν τα κινεζομάγαζα, οπότε αυτά θα βρουν και την λύση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glouk7 είπε

Πραγματικά αν μου εξηγήσει κάποιος με ποιά λογική υπάρχει αυτό το χαράτσι των 15 ευρώ.

Ενώ το χαράτσι για την ίδια δουλειά που κάνουν τα ελτα των dhl, ups κλπ, στα 60, 70, 80 ευρώ είναι καλύτερο?

58 λεπτά πριν, vali είπε

Τα 15 ευρώ είναι η αμοιβή των ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του δέματος.

Μέχρι 150 ευρώ κόστος, μετά ανεβαίνει

CIF*22 € έως και 150 € - 15 €

CIF άνω των 150 € έως και 500 € - 20 €

CIF άνω των 500 € έως και 1.000 € - 25 €

CIF άνω των 1.000 € - 50 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glouk7 είπε

Πραγματικά αν μου εξηγήσει κάποιος με ποιά λογική υπάρχει αυτό το χαράτσι των 15 ευρώ. Οκ ΦΠΑ το αντιλαμβάνομαι. Αλλά το 15 ευρω που στηρίζεται? Να ήταν πχ ένα ποσοστό το οποίο πχ 10% επιπλέον που να φτάνει στα 150 ευρώ να είναι 15 ευρώ θα είχε μια λογική πες..

αλλά αγοράζει κάτι 23 ευρώ και σου βάζει άλλα τόσα χαράτσι μαζί με το ΦΠΑ..

Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αυτή η λαλακία...

Δυστηχώς με την ίδια λογική που υπάρχουν όλα τα χαράτσια στην Ελλάδα (τέλος κυκλοφορίας, τέλος ταξινόμησης, τέλος επιτηδεύματος, ειδική εισφορά αλληλεγγύης, κτλ)... να μας τα παίρνουν από παντού και να μας ξεζουμίουν ανελέητα !

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, radiotv είπε

ο χρόνος εισόδου στην Ελλάδα μετράει,αν είναι από Κίνα μέσω NL Post θεωρείται ότι προέρχεται από τρίτη χώρα και θα πληρώσει και ΦΠΑ και πιθανώς και κάποιο τέλος εκτελωνισμου, περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο από την ΑΑΔΕ

Χρόνος εισόδου στην Ελλάδα τι νοοείται; Διότι στο tracking των ΕΛΤΑ βγάζει "άφιξη στη χώρα προορισμού" όταν το δέμα φτάσει τελωνείο και όχι όταν πατήσει αερολιμένα! Στα τελευταία δέματα μεσολαβούν 20 μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dim_man είπε

Κι εγώ μια από τα ίδια... 6 παραγγελίες από Aliexpress, οι 5 αρχές Φεβρουαρίου, η 1 αρχές Μαρτίου... Οι 2 του Φεβρουαρίου ήταν με AliExpress Standard Shipping και ήρθαν στην ώρα τους στο ταχυδρομείο, πήγα και τις πήρα εγώ. Οι υπόλοιπες είναι με Cainiao Super Economy Global και δεν έχω ιδέα τι έχουν γίνει. Πάρε refund σε όσα προλαβαίνεις ακόμα.

7 στα 7... πρωτη φορα θα πρεπει να ανοιξω dispute σε ολες τις αγορες μου...

Γενικα δεν ειχα ποτε τετοια θεματα. Ολα μα ολα τα παραλαμβανα σε 1 με 2 μηνες, ακομα και αγορες 1 και 2 ευρω.

Τους τελευταιους μηνες βλεπω μεγαλα προβληματα, απο αγορες Νοεμβριου - Δεκεμβριου και μετα, στα απλα πακετακια.

Dispute δεν ηξερα τι σημαινει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φαινομενο με τις μεγάλες καθυστερήσεις ειναι γενικό σε ολη την Ελλάδα. Πακετα που χρονολογικά ηταν κοντα στα Χριστουγεννα αργησαν παρα πολύ, μπορει και πανω απο 3 μήνες. Εγω προσωπικά εχω παραδειγματα για δεματα που εκαναν πανω απο 120 ημερες. Η κατασταση θεωρητικά τον τελευταιο μηνα λιγο καλυτερευσε, και υπάρχει το εξης παραδοξο. Δεματα που παραγγελθηκαν αργοτερα, (Μάρτιο, ισως και Απριλιο) να ερχονται νωριτερα απο καποια που παραγγελθηκαν αρχες του έτους.

Επεξ/σία από Giannis20vt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο aliexpress τι παιζει; Ακομα 22€ και κατω αγορες δεν εχουμε φορους; 
Και πανω απο 22€ εχουμε δασμους τελωνειου; Μπορει να με ενημερωσει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Στο aliexpress τι παιζει; Ακομα 22€ και κατω αγορες δεν εχουμε φορους; 
Και πανω απο 22€ εχουμε δασμους τελωνειου; Μπορει να με ενημερωσει καποιος;

Εαν προλαβει να εισελθει στη χωρα πριν την 1η Ιουλιου τοτε ισχυει οτι και τωρα. Απο την 1η Ιουλιου και μετα θα πληρωσεις σιγουρα φπα απο το πρωτο λεπτο και ισως επιπλεον τελος εκτελωνισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Απο την 1η Ιουλιου και μετα θα πληρωσεις σιγουρα φπα απο το πρωτο λεπτο και ισως επιπλεον τελος εκτελωνισμου

Δηλαδη σιγουρα 15€ + φπα? 24%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...