Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

Σε ευχαριστώ

εμενα τα εκτελονισαν στην Κυπρο ,
Μου εστειλαν ενα mail να στειλω το παραστατικο (απο την εταιρια εκτελωνισμου) τα ψιλο-χρειαστηκα εκει...
αλλα τελικα δεν υπηρχε καποιο θεμα , ηρθαν κανονικα (με ελτα-courier νομιω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα άλλαξε τίποτα διότι πήγα πήρα ένα δέμα 1 ευρώ και πλήρωσα δασμούς 2 μισή ευρώ σήμερα με ξανά πήραν τηλ από ταχυδρομείο πρέπει να ήρθε ένα δέμα λογικά ένα καλώδιο αξίας 2 ευρώ που είχα παραγγείλει ξανά μου λένε δυόμιση ευρώ δασμούς αν είναι έτσι για τοσο μικρή αξία να πληρώνω και 2 μισή ευρώ ας τα κρατήσουν αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dinos234 είπε

Καλησπέρα άλλαξε τίποτα διότι πήγα πήρα ένα δέμα 1 ευρώ και πλήρωσα δασμούς 2 μισή ευρώ σήμερα με ξανά πήραν τηλ από ταχυδρομείο πρέπει να ήρθε ένα δέμα λογικά ένα καλώδιο αξίας 2 ευρώ που είχα παραγγείλει ξανά μου λένε δυόμιση ευρώ δασμούς αν είναι έτσι για τοσο μικρή αξία να πληρώνω και 2 μισή ευρώ ας τα κρατήσουν αυτοί 

Αγορά από ποιο site και με τη μέθοδο αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αγορά από ποιο site και με τη μέθοδο αποστολής;

Aliexpress δεν ξέρω από China 2 καλώδια το ένα 1 ευρώ και σήμερα 2 και στα δύο δασμούς 2 μισή ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Aliexpress δεν ξέρω από China 2 καλώδια το ένα 1 ευρώ και σήμερα 2 και στα δύο δασμούς 2 μισή ευρώ 

Μπες στο AliExpress και δες στις «Παραγγελίες» σου.

Μέσα στην κάθε παραγγελία, κάπου θα γράφει και την αρχική μέθοδο αποστολής όταν έκανες την αγορά.

Το πιο πιθανό να είναι Cianiao Super Economy Global, αλλά τσέκαρε το για σιγουριά.
Θα βοηθήσεις και άλλους έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Μπες στο AliExpress και δες στις «Παραγγελίες» σου.

Μέσα στην κάθε παραγγελία, κάπου θα γράφει και την αρχική μέθοδο αποστολής όταν έκανες την αγορά.

Το πιο πιθανό να είναι Cianiao Super Economy Global, αλλά τσέκαρε το για σιγουριά.
Θα βοηθήσεις και άλλους έτσι.

Ναι αυτήν που είπες είναι η εταιρία από ότι ρώτησα πλέον από 3 χώρες όλα τα δέματα από 0 ευρώ θα έχουν δασμούς. Να είναι έτσι δνε συμφέρει για το κάθε δέμα 1 και 2 ευρώ να δίνω 2 μισή ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Ναι αυτήν που είπες είναι η εταιρία από ότι ρώτησα πλέον από 3 χώρες όλα τα δέματα από 0 ευρώ θα έχουν δασμούς. Να είναι έτσι δνε συμφέρει για το κάθε δέμα 1 και 2 ευρώ να δίνω 2 μισή ευρώ. 

Αυτό που ισχύει πλέον είναι ότι όταν αγοράζεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ πληρώνεις κατά την αγορά και τον ΦΠΑ. Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει το σύστημα για την καταβολή του ΦΠΑ και έτσι το δέμα έρχεται στον παραλήπτη χωρίς επιπλέον χρεώσεις τελωνείου. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι μερικοί πωλητές δεν κάνουν σωστά τη διαδικασία και έτσι πολλοί ενώ έχουν πληρώσει ΦΠΑ κατά την αγορά πληρώνουν ξανά εδώ. Το ali δίνει συνήθως refund σε αυτές τις περιπτώσεις. Έχει παρατηρηθεί επίσης ότι το πρόβλημα αυτό δεν τι υπάρχει σε αποστολές από ali με τις μεθόδους aliexpress saver shipping και aliexpress standard shipping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζω τώρα να κάνω μία παραγγελία από iHerb.

Επιλέγω να πληρώσω σε .

Το συμπλήρωμα διατροφής κοστίζει 19,09€.
Shipping με Local Post Plus 8,77€.
Duties & Taxes 3,62€.
Total 31,48€.

Το 3,62€ των φόρων είναι το 19% του 19,09€.
Τα συμπληρώματα διατροφής στην Ελλάδα έχουν 24% ΦΠΑ!
Άρα το iHerb υπολογίζει τον ΦΠΑ λάθος!

Όσον τον υπολογίζει λάθος, τόσο θα μας τσεκουρώνει το τελωνείο με τέλη εκτελωνισμού+ΦΠΑ.
Και θα πληρώνουμε ή το έξτρα 5% ή ξανά πάλι όλον τον ΦΠΑ.
Δεν έχω παραγγείλει με το νέο σύστημα οπότε δεν ξέρω τι από τα 2 παραπάνω εφαρμόζει στην πράξη το τελωνείο.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι κανονικά θα πρέπει το iHerb να υπολογίζει ΦΠΑ και για τα Shipping Costs, αλλά σε αυτό δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να κάνω λάθος.
 

Προσθέτοντας άλλα 2 συμπληρώματα, υπολογίζει τον ΦΠΑ ακόμα χειρότερα!

Κόστος συμπληρωμάτων 44.80€.
Duties & Taxes 5,82€.
Total 50,62€.

 

Αν όσοι παραγγέλνουμε από το iHerb, δεν στείλουμε μήνυμα στο κατάστημα και να τους ενημερώσουμε για τον λάθος υπολογισμό του ΦΠΑ, δεν πρόκειται να το διορθώσουν

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου κάνει μια διευκρίνηση. Έχω κάνει μία παραγγελία από Αμερική εδώ και 2 μήνες περίπου με USPS. Στη χώρα έφτασε στις 21/10 και χθές λέει πέρασε απο Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας. Τι έχει γίνει με την παραγγελία; Πέρασε από τελωνίο ή τώρα μπήκε; Θα δω φως σύντομα η ακόμα έχει πολύ πόνο;

Screenshot_2021-11-13-04-17-37-567_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, katanalwtis είπε
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-10-2021 11:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Θα παραλάβω ποτέ;

Τελωνειο ειναι ...2..3 εβδομαδες κανει εκει...υπολογισε σε 20 ημερες να παραλαβεις

5 ώρες πριν, Antonissa είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου κάνει μια διευκρίνηση. Έχω κάνει μία παραγγελία από Αμερική εδώ και 2 μήνες περίπου με USPS. Στη χώρα έφτασε στις 21/10 και χθές λέει πέρασε απο Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας. Τι έχει γίνει με την παραγγελία; Πέρασε από τελωνίο ή τώρα μπήκε; Θα δω φως σύντομα η ακόμα έχει πολύ πόνο;

Screenshot_2021-11-13-04-17-37-567_com.android.chrome.jpg

Μπηκε τελωνειο...υπολογισε απο οταν εκανε Αφιξη 20 ημερες περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vasilispas είπε

Τελωνειο ειναι ...2..3 εβδομαδες κανει εκει...υπολογισε σε 20 ημερες να παραλαβεις

Μπηκε τελωνειο...υπολογισε απο οταν εκανε Αφιξη 20 ημερες περιπου

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 10:15 ΜΜ, Oscar_Mike είπε

Καλησπέρα, με Sportsdirect τι γίνεται;

Εχει παραγγείλει κάποιος τελευταία να μας πει αν περνάνε τελωνείο ή αν ειναι όλα υπολογισμένα στην τιμή και γενικά ποια ειναι η πολιτική που ακολουθούν;

Ευχαριστώ

Παράγγειλα πριν από 1-1.5 μήνα (και φτάσανε τώρα....). Πέραν της τραγικής καθυστέρησης, δεν πλήρωσα κάτι (οι ίδιοι λένε αν δεις το site τους ότι στέλνουν από αποθήκες στην Ε.Ε -νομίζω Ολλανδία-.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vasilispas είπε

Τελωνειο ειναι ...2..3 εβδομαδες κανει εκει...υπολογισε σε 20 ημερες να παραλαβεις

 

Εχει περασει ενας μηνας και βαλε.. Η παραγγελια ειχε γινει απο αρχες του καλοκαιριου btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...