Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έκανα τις προάλλες μια παραγγελία από Αγγλία με κόστος 534 λίρες με πληρωμή μέσω paypal. Κατά τη διάρκεια της πληρωμής μου είχε επιλογή μετατροπής μέσω paypal και μου έβγαζε 650€ σύνολο. Αλλάζω την επιλογή και βάζω μετατροπή από την τράπεζά μου (Πειραιώς) οπότε πληρώνω σε λίρες και μου έρχεται η απόδειξη του paypal 534 λίρες. 

Η αγορά είχε γίνει στις 26/12 και στο winbank είδα άμεσα ότι έχουν δεσμευτεί 625€ χωρίς φυσικά να φαίνεται στις κινήσεις. Η κίνηση φάνηκε χθες και μου έχει χρέωση της συγκεκριμένης αγοράς 650€ (και όχι 625) ενώ έχει μια επιπλέον κίνηση 13€ για μετατροπή συναλλάγματος.

Έκανα εγώ κάτι λάθος στις επιλογές του paypal; Θυμάμαι πάντα έβαζα μετατροπή από την τράπεζά μου και αφαιρούνταν τα €€€ όπως τα υπολόγιζα με την ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έκανα τις προάλλες μια παραγγελία από Αγγλία με κόστος 534 λίρες με πληρωμή μέσω paypal. Κατά τη διάρκεια της πληρωμής μου είχε επιλογή μετατροπής μέσω paypal και μου έβγαζε 650€ σύνολο. Αλλάζω την επιλογή και βάζω μετατροπή από την τράπεζά μου (Πειραιώς) οπότε πληρώνω σε λίρες και μου έρχεται η απόδειξη του paypal 534 λίρες. 

Η αγορά είχε γίνει στις 26/12 και στο winbank είδα άμεσα ότι έχουν δεσμευτεί 625€ χωρίς φυσικά να φαίνεται στις κινήσεις. Η κίνηση φάνηκε χθες και μου έχει χρέωση της συγκεκριμένης αγοράς 650€ (και όχι 625) ενώ έχει μια επιπλέον κίνηση 13€ για μετατροπή συναλλάγματος.

Έκανα εγώ κάτι λάθος στις επιλογές του paypal; Θυμάμαι πάντα έβαζα μετατροπή από την τράπεζά μου και αφαιρούνταν τα €€€ όπως τα υπολόγιζα με την ισοτιμία.

Aπλά η κάρτα σου είναι ασύμφορη για μετατροπή συναλλάγματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Κλασσική χρεωστική Visa (όχι prepaid) είναι με την οποία κάνω χρόνια αγορές. :blink:

Αφου κανεις χρονια αγορες θα ξερεις τις χρεωσεις που εχει η τραπεζα σου. Δεν εχεις ξαναδεί χρεωση για την μετατροπή;

Οι ελληνικές κάρτες-τραπεζες δεν ειναι πλεον για αγορες σε συνάλλαγμα, καλυτερα να κανει την μετατροπή το ππ εκει καταντησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έκανα τις προάλλες μια παραγγελία από Αγγλία με κόστος 534 λίρες με πληρωμή μέσω paypal. Κατά τη διάρκεια της πληρωμής μου είχε επιλογή μετατροπής μέσω paypal και μου έβγαζε 650€ σύνολο. Αλλάζω την επιλογή και βάζω μετατροπή από την τράπεζά μου (Πειραιώς) οπότε πληρώνω σε λίρες και μου έρχεται η απόδειξη του paypal 534 λίρες. 

Η αγορά είχε γίνει στις 26/12 και στο winbank είδα άμεσα ότι έχουν δεσμευτεί 625€ χωρίς φυσικά να φαίνεται στις κινήσεις. Η κίνηση φάνηκε χθες και μου έχει χρέωση της συγκεκριμένης αγοράς 650€ (και όχι 625) ενώ έχει μια επιπλέον κίνηση 13€ για μετατροπή συναλλάγματος.

Έκανα εγώ κάτι λάθος στις επιλογές του paypal; Θυμάμαι πάντα έβαζα μετατροπή από την τράπεζά μου και αφαιρούνταν τα €€€ όπως τα υπολόγιζα με την ισοτιμία.

Το θέμα με τις αγορές σε συνάλλαγμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και έχει γίνει πολύπλοκο μετά την καθιέρωση της χρέωσης προμήθειας, από όλες τις τράπεζες, στις κάρτες τους, με μόνη εξαίρεση την πιστωτική της ΕΤΕ.

Το πρόβλημα γίνεται δυσκολότερο όταν  μπαίνει στην εξίσωση και ο παράγοντας της ισοτιμίας στη μετατροπή του συναλλάγματος, αφού γνωρίζουμε ότι το paypal και η Αμαζόνα έχουν χειρότερες ισοτιμίες από τις τράπεζες, οι οποίες χρησιμοποιούν τις ισοτιμίες των οργανισμών που εκδίδουν τις κάρτες (Visa/MasterCard) με εξαίρεση την Πειραιώς η οποία χρησιμοποιί από 1/9/2019 τη δική της τραπεζική ισοτιμία και όχι των δύο οργανισμών.

Σε μικρές αξίες, η διαφορά μεταξύ των δύο μεθόδων πληρωμής (μετατροπή συναλλάγματος από το paypal/Amazon ή από την τράπεζα) δεν είναι σημαντική, αλλά σε μεγάλες αξίες, όπως η περίπτωσή σου, αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε και να συγκρίνουμε τις μεθόδους. Η χρεωστική της Πειραιώς επιβαρύνεται με προμήθεια 2%  και, φυσικά με την ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος, Τέλος, παίζει ρόλο αν έχεις αποκλείσει ή όχι στο paypal να κάνει εκείνο τη μετατροπή.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε τα είχα τσεκαρει πρόσφατα. Άρα ορθώς χρέωσαν. Απλά μου κάνει εντύπωση πως αρχικά δέσμευσαν  625 και μετά χρέωσαν 650. Μάλλον θα τανε καλύτερα να μεταφέρω στη revolut και από εκεί να πληρώσω ή τουλάχιστον να άφηνα το pp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τα στοιχεία που διαθέτεις, αλλά ίσως πλήρωσες με την ισοτιμία του paypal και χρεώθηκες την προμήθεια 2% (650*2%=13€) της Πειραιώς.

Αν έγινε αυτό που υποθέτω, δεν έχεις αποκλείσει το paypal να κάνει τη μετατροπή και έλεγξέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκαρω αν και κατά τη διάρκεια της πληρωμής είμαι σίγουρος ότι επέτρεψα τη μετατροπή από την τράπεζα,το άλλαξα ο ίδιος δηλαδή. Για αυτό άλλωστε μου ήρθε η απόδειξη του pp σε λίρες. Ειδάλλως όταν έκανε τη μετατροπή το pp μου έβγαζε κατευθείαν κάτω το ποσό σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Θα το τσεκαρω αν και κατά τη διάρκεια της πληρωμής είμαι σίγουρος ότι επέτρεψα τη μετατροπή από την τράπεζα,το άλλαξα ο ίδιος δηλαδή. Για αυτό άλλωστε μου ήρθε η απόδειξη του pp σε λίρες. Ειδάλλως όταν έκανε τη μετατροπή το pp μου έβγαζε κατευθείαν κάτω το ποσό σε ευρώ.

Σε λίρες πλήρωσες, από ότι φαίνεται. Για τη διαφορά μεταξύ της αρχικης δέσμευσης και της τελικής χρέωσης θα πρέπει να ρωτήσεις την Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Θα το τσεκαρω αν και κατά τη διάρκεια της πληρωμής είμαι σίγουρος ότι επέτρεψα τη μετατροπή από την τράπεζα,το άλλαξα ο ίδιος δηλαδή. Για αυτό άλλωστε μου ήρθε η απόδειξη του pp σε λίρες. Ειδάλλως όταν έκανε τη μετατροπή το pp μου έβγαζε κατευθείαν κάτω το ποσό σε ευρώ.

Αφού όρισες να γίνει η μετατροπή του συναλλάγματος από την τράπεζα και όχι από το paypal, τότε η μετατροπή των 534 λιρών σε 650€ έγινε με ισοτιμία 1,217228 που είναι αρκετά ασύμφορη και πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζα για την ακριβή ισοτιμία που σε χρέωσε. Η προμήθεια 2% υπολογίστηκε στο ποσό της χρέωσης (650€), όπως έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 10:54 ΜΜ, jemadux είπε

iPtMSZZ.png

AKkmpRT.png

που ειναι το δέμα μου ;; 
 

συγνωμμη ξανα... το bangood λεει μεχρι 14 ημερες εργασιμες ημερες ... 
14 εργασιμες ημερες ειναι την Δευτέρα .. ποτε να μιλησω με το banggood για επιστροφη χρημάτων ;;
εβαλα τα στοιχεια μου με το tracking number στην dhl και λεει ισπανια ... τι παιζει παιδια;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jemadux είπε

συγνωμμη ξανα... το bangood λεει μεχρι 14 ημερες εργασιμες ημερες ... 
14 εργασιμες ημερες ειναι την Δευτέρα .. ποτε να μιλησω με το banggood για επιστροφη χρημάτων ;;
εβαλα τα στοιχεια μου με το tracking number στην dhl και λεει ισπανια ... τι παιζει παιδια;; 

Δεν ειναι ακριβείς οι εκτιμήσεις αυτες. Συνηθως θέλει παραπάνω χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Δεν ειναι ακριβείς οι εκτιμήσεις αυτες. Συνηθως θέλει παραπάνω χρόνο

εισαι σιγουρς/η οτι θα το πάρω ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...