Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 1988panos2171 είπε

Ναι αυτό θα προσέξω αλλά από την άλλη αν όντως τη μετατροπή την έκανε το pp δε θα έπρεπε να με χρεώσει προμήθεια 2% η τράπεζα έτσι δεν είναι; 

Οι επιλογές που είχα ήταν :

α) μετατροπή μέσω paypal σε €€, όπως μου το εμφάνιζε 650€, τα τραβάει από την κάρτα σε €€ και τέλος

β) μετατροπή από την τράπεζα, όπως μου το εμφάνιζε 534 λίρες

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται να έκανε τη μετατροπή το pp και η τράπεζα από την άλλη να χρέωσε προμήθεια συναλλάγματος 2%;

Στις αγορές σε συνάλλαγμα αντιμετωπίζουμε δύο διαφορετικά θέματα: 1) τη μετατροπή του σε € και 2) την προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα.

Στην περίπτωσή σου, η μετατροπή μπορεί να έγινε από το paypal, με τη δική του ισοτιμία, και η τράπεζα χρέωσε την προμήθεια αφού η κάρτα της χρεώθηκε σε συνάλλαγμα.

Εάν αγόραζες από πωλητή που προσφέρει ο ίδιος δυνατότητα μετατροπής συναλλάγματος, όπως πχ η αμερικάνικη Αμαζόνα, και επέλεγες να πληρώσεις σε €, δεν θα χρεωνόσουν προμήθεια τραπέζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

 

Στην περίπτωσή σου, η μετατροπή μπορεί να έγινε από το paypal, με τη δική του ισοτιμία, και η τράπεζα χρέωσε την προμήθεια αφού η κάρτα της χρεώθηκε σε συνάλλαγμα.

 

Μάλλον αυτό έγινε. Συνεχίζω βέβαια να είμαι σίγουρος ότι επέλεξε την τράπεζα ωστόσο θα ήταν ακόμα καλύτερο αν μπορούσα να το ξαναδώ αλλά δε νομίζω ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Μάλλον αυτό έγινε. Συνεχίζω βέβαια να είμαι σίγουρος ότι επέλεξε την τράπεζα ωστόσο θα ήταν ακόμα καλύτερο αν μπορούσα να το ξαναδώ αλλά δε νομίζω ότι γίνεται.

Οταν κανει μετατροπη το ππ, απο την τραπεζα σου παιρνει ευρω οποτε αποκλειεται να εκανε μετατροπή το ππ

Ανέβασε εδω ενα printsceen απο την συναλλαγή του ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

@NikosKallithea

H απόδειξη του pp και η κίνηση της τράπεζας

kinisi.JPG

paypal.JPG

θα μπορουσες να το βαλεις απο την αρχη θα ειχαμε γλυτωσει καμια 20αρια ποστ

Την απορια σου τωρα δεν την καταλαβαίνω, το ππ πηρε λιρες απο την καρτα σου και η τραπεζα σου εκανε την μετατροπή, ποιο απλα δεν γινεται να στα πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα ντε, κι εγώ δε το σκέφτηκα να βάλω εξ αρχής φωτό. Οπότε φαίνεται σωστή η συναλλαγή με ασύμφορη μετατροπή συναλλάγματος συν προμήθεια από την τράπεζα. 

Υπενθυμίζω βέβαια ότι 534 λίρες = ~626,26 Ευρώ

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γνωστό ότι η ισοτιμία του paypal είναι ασύμφορη.

Αλλά, για να μην στεναχωριέσαι πολύ, η ισοτιμία της Πειραιώς για συναλλαγές σε συνάλλαγμα με κάρτα την 31/12/19 ήταν 0,824, σύμφωνα με το δελτίο της.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έλα ντε, κι εγώ δε το σκέφτηκα να βάλω εξ αρχής φωτό. Οπότε φαίνεται σωστή η συναλλαγή με ασύμφορη μετατροπή συναλλάγματος συν προμήθεια από την τράπεζα. 

Υπενθυμίζω βέβαια ότι 534 λίρες = ~626,26 Ευρώ

Η Πειραιώς χρησιμοποιεί δικές της ισοτιμίες για τη μετατροπή συναλλάγματος και όχι αυτες της mastercard/visa. Της Πειραιώς είναι χειρότερες. Ισως αυτό μα εξηγεί ότι σου συνέβη. Σε κάθε περίπτωση άδικα το συζητάμε. Αυτή είναι η χρεωση. Από εδώ και στοι εξής κάνεις τις επιλογές όταν αγοράζειςσε συνάλλαγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Έλα ντε, κι εγώ δε το σκέφτηκα να βάλω εξ αρχής φωτό. Οπότε φαίνεται σωστή η συναλλαγή με ασύμφορη μετατροπή συναλλάγματος συν προμήθεια από την τράπεζα. 

Υπενθυμίζω βέβαια ότι 534 λίρες = ~626,26 Ευρώ

 

25+13 = 38 το έβγαλε το μεροκάματο η πειραιως :) :)

σου πηρε ~6% προμήθεια, καθολου ασχημα(για την τράπεζα)

 

off topic...και μετα εχουμε και παραπονα για την ρεβο χαχααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, captnemo είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Αποστολή από Κίνα με DHL προιόν αξίας $56
Τι επιβάρυνση θα έχω?

Εάν εννοείς με το Γερμανικό ταχυδρομείο και όχι την Courier,  και αυτή είναι η συνολική αξία με τα μεταφορικά, θα χρεωθείς με 24% ΦΠΑ +15€ τέλος ΕΛΤΑ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, makfil είπε

Εάν εννοείς με το Γερμανικό ταχυδρομείο και όχι την Courier,  και αυτή είναι η συνολική αξία με τα μεταφορικά, θα χρεωθείς με 24% ΦΠΑ +15€ τέλος ΕΛΤΑ 

Αν είναι με την Courier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει ένα καλώδιο φόρτισης για laptop από Κίνα μέσω eBay, λέει ότι από τις 23 του μηνός (Δεκεμβρίου) έφτασε Ελλάδα και από τότε δεν έχει αλλάξει κατάσταση, ούτε το δείχνει στα ΕΛΤΑ. Τι κάνουμε; UF159177460SG είναι το tracking number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει ένα καλώδιο φόρτισης για laptop από Κίνα μέσω eBay, λέει ότι από τις 23 του μηνός (Δεκεμβρίου) έφτασε Ελλάδα και από τότε δεν έχει αλλάξει κατάσταση, ούτε το δείχνει στα ΕΛΤΑ. Τι κάνουμε; UF159177460SG είναι το tracking number

Περιμένεις. Είναι γιορτές και γίνεται χαμός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...