Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράλογο ακούγεται.  Αν η διεύθυνση αποστολής που έδωσες είναι στην Ελλάδα και αυτό παραδόθηκε στη Ρουμανία, είναι δικό τους λάθος ή του ταχυδρομείου. Σιγουρα, όχι δικό σου. 

Το shipping insurance,  που έχουν στο check out, το τσεκαρες ?

 

Εμένα μου έτυχε να φαίνεται ότι είχε γίνει επιστροφή,  αλλά ήρθε μετά 5-6 μέρες. 

Επεξ/σία από STRS1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, makfil είπε

Η τριγωνική μέθοδος αποστολής με το Ολλανδικό ταχυδρομείο είχε σοβαρά προβλήματα και τελευταία το Banggood χρησιμοποιεί το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) αλλά και μ' αυτό παρουσιάζονται αρκετά προβλήματα.

Έκανα το λάθος και παρήγγειλα πάλι 23/12 και την 3/1 μου έδωσε κωδικό με το Γερμανικό, που έχει ήδη παραδοθεί από 17/11/19 στη Γαλλία. Διαμαρτυρήθηκα στο chat και έδωσαν στοιχεία ότι μεταφέρεται με την Flyt Express μέσα στην Κίνα , μέχρι να παραδοθεί στο  Γερμανικό  αλλά  δεν έχει ενημέρωση από 3/1.

Πρέπει να μιλήσεις με το chat δίνοντας αυτά τα στοιχεία .

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Ποια στοιχεία να δώσω στο chat; Τους τα είπα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mondomio είπε

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Ποια στοιχεία να δώσω στο chat; Τους τα είπα όλα.

Στην περίπτωσή μου, και αφού προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι ο κωδικός αντιστοιχεί σε δέμα που παραδόθηκε στη Γαλλία, και αυτό έλεγε τα δικά του, ανέβασα τα βήματα παράδοσης του κωδικού και τότε κατάλαβε το θέμα, το έδωσε ως διαμαρτυρία στο αρμόδιο τμήμα και μετά από λίγες ώρες απάντησε το τμήμα δίνοντας την πληροφορία για την Flyt.

Κάτι αντίστοιχο πρέπει να κάνεις και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα ,θα το δοκιμάσω αύριο και μακάρι να βγάλω άκρη.

Ευχαριστώ

Με έτρωγε κι είπα να δοκιμάσω να δω τι λέει η Flyit, έβαλα το νούμερο που είχα και μου έβγαλε ένα άλλο πιο μεγάλο track number που αρχίζει με f και δεκαπέντε νούμερα μετά το οποίο λέει ότι είναι δέμα από Κίνα προς Ελλάδα , είναι dhl πακέτο και είναι από 15 Δεκεμβρίου in transit και σαν location γράφει "BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre"

Τώρα τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Τι γίνεται επιτέλους με αυτο το banggood και την deutsche post ελεος δηλαδή τοση γκαντεμια σε εμενα η εχουν χάσει την μπαλα τελείως.Το περιβοητο drone  το περιμενω απο 11/11με αγορα με priority direct mail και μετα το σιριαλ με την banggood εχει παραδοθει  στην deutsche post απο 20/12 και καθεται για καποιο λογο απο 28 δεκεμβριου βρισκεται στην περιοχη Feucht της Γερμανίας που απ’ οτι εμαθα ερχεται οδικως στην Ελλάδα  .Ειναι φυσιολογική τοση καθυστέρηση γιατι και με τα ποδια να ερχοταν τοσες μερες θα ειχε φτάσει.Μηπως πρεπει να επικοινωνισω με την dhl ελλαδας η πρέπει με την δικια τους στη Γερμανία γιατι οπως παει η δουλειά θα μπω στο βιβλιο γκινες σε τρεις μερες κλεινω διμηνο απο την παραγγελία.

Επεξ/σία από Pel999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

ΚΑΙ ΓΙΑ το θεμα λιρα η ευρω τι παιζει?

Άλλο θέμα οι αγορές με το ισχύον σύστημα προ Brexit και άλλο το τι θα γίνει μετά το Brexit.

Ποιος μπορεί να απαντήσει σήμερα  πριν συμφωνήσουν τα δύο μέρη  στο νέο πλαίσιο συνεργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν τις γιορτες γενικα επαιρνε γυρω στη βδομαδα αλλα απο μεσα Δεκεμβρη και μετα το δεμα που περιμενω ειναι ηδη στις 3 βδομαδες στην ιδια κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η i-parcel έχει το σηματάκι της UPS επάνω, αλλά η UPS λέει ότι δεν την εξυπηρετεί στην Ελλάδα.

Τι φάση; Πώς επικοινωνώ μαζί τους τηλεφωνικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η i-parcel έχει το σηματάκι της UPS επάνω, αλλά η UPS λέει ότι δεν την εξυπηρετεί στην Ελλάδα.

Τι φάση; Πώς επικοινωνώ μαζί τους τηλεφωνικώς;

Απ' όταν μπαίνουν Ελλάδα τα πακέτα της iparcel αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ ή τα ΕΛΤΑ Courier (το τελευταίο μου ήρθε με ΕΛΤΑ courier).

Όταν προσπάθησαν να μου το παραδώσουν μου ήρθε SMS με το εδώ tracking code 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ώρα chat με bangood μου σπάσανε τα νεύρα, είναι κολλημένοι ότι το δέμα έφτασε, ρώτα τους γείτονες , το ταχυδρομείο κλπ.

Λες και είναι προγραμματισμένοι στο τι θα πουν, τέλος πάντων στο τέλος με τα πολλά μου δώσανε ένα άλλο νούμερο το οποίο το ανέφεραν σαν parcel number και όχι tracking number, που μέσα από τις πλατφόρμες του 17track , trackingmore και Flyt express δείχνουν την ίδια πληροφορία, ότι το δέμα είναι ακόμα μέσα στην Κίνα σε αναμονή προώθησης στην Ελλάδα σαν DHL πακέτο.

Δεν ξερω τι κομπίνες κάνουν με τις αποστολές μέσω Ευρώπης αλλά μάλλον χρησιμοποιούν το ίδιο νούμερο αποστολής πολλές φορές γιαυτό και το μπάχαλο.

Τώρα πότε θα ξεκολλήσει από Κίνα ένας θεός ξέρει.

Το περίεργο είναι ότι επόμενη παραγγελία 15 μέρες μετά μέσω Ολλανδίας όμως, ήδη αναγνωρίστηκε από ΕΛΤΑ και το αναμένω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stam53 είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες, περίπου, διαρκεί αυτή τη περίοδο 

 το: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

10 ημέρες συνήθως έχω παρατηρήσει μένουν στο βήμα που λές...τώρα λόγω Χριστουγένων ίσως πάρει και παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...