Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Ρε παιδιά, έχω παραγγείλει ένα καλώδιο φόρτισης για laptop από Κίνα μέσω eBay, λέει ότι από τις 23 του μηνός (Δεκεμβρίου) έφτασε Ελλάδα και από τότε δεν έχει αλλάξει κατάσταση, ούτε το δείχνει στα ΕΛΤΑ. Τι κάνουμε; UF159177460SG είναι το tracking number

Είναι δύσκολες μέρες αυτές. Μπορεί να σου λέει ότι έφτασε στην Ελλάδα, αλλά να μην έχει ανοίξει ακόμη ο σάκος που το έχει.

Όταν θα το δεις στα ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι ανοίχτηκε ο σάκος και σκαναρίστηκε το δέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

θέλω να αγοράσω κάτι από bangood, που μαλλον είναι πάνω 3-4 κιλά και σαν μέθοδο αποστολής εχει european railway direct mail, που είναι χωρίς τελωνείο, αλλά 2 μηνες αναμονη, και EU priority line με 5 ευρω. Αυτό είναι χωρίς τελωνείο η μόνο το priority direct mail (που δεν έχει σε αυτό το προϊόν); Σημείωση στο railway δίνει tariff insurance free ενώ στο eu δεν δίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.

Αγόρασα από έμπορο στην Ινδονησία ένα προϊόν μέσω paypal. Επικοινώνησε μαζί μου λέγοντας ότι έχει πρόβλημα ο λογαριασμός του στο paypal και αν θέλω να ακυρώσει την πληρωμή, να κάνει refund και να μου στείλει νεο τιμολογιο. Στη συνέχεια ισχυρίστηκε ότι δεν μπορεί να προχωρήσει σε refund και να τον κάνω disbute αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πλέον τον λογαριασμό του. Παράλληλα μου έστειλε νέο invoice από άλλο λογαριασμό, ζητώντας μου πάλι χρήματα. Μου περνάει από το μυαλό μήπως είναι απατεωνίσκος αλλά από την άλλη έχω ξανά αγοράσει από αυτόν μέσω ebay εκείνη τη φορά και πληρωμή paypal και παρέλαβα το προϊόν.  Βρωμάει μήπως η υπόθεση? Τι μπορώ να κάνω τώρα για να πάρω πίσω τα χρήματα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Περιμένεις. Είναι γιορτές και γίνεται χαμός

3 ώρες πριν, makfil είπε

Είναι δύσκολες μέρες αυτές. Μπορεί να σου λέει ότι έφτασε στην Ελλάδα, αλλά να μην έχει ανοίξει ακόμη ο σάκος που το έχει.

Όταν θα το δεις στα ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι ανοίχτηκε ο σάκος και σκαναρίστηκε το δέμα.

 

Σας ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, baggeo είπε

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.

Αγόρασα από έμπορο στην Ινδονησία ένα προϊόν μέσω paypal. Επικοινώνησε μαζί μου λέγοντας ότι έχει πρόβλημα ο λογαριασμός του στο paypal και αν θέλω να ακυρώσει την πληρωμή, να κάνει refund και να μου στείλει νεο τιμολογιο. Στη συνέχεια ισχυρίστηκε ότι δεν μπορεί να προχωρήσει σε refund και να τον κάνω disbute αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πλέον τον λογαριασμό του. Παράλληλα μου έστειλε νέο invoice από άλλο λογαριασμό, ζητώντας μου πάλι χρήματα. Μου περνάει από το μυαλό μήπως είναι απατεωνίσκος αλλά από την άλλη έχω ξανά αγοράσει από αυτόν μέσω ebay εκείνη τη φορά και πληρωμή paypal και παρέλαβα το προϊόν.  Βρωμάει μήπως η υπόθεση? Τι μπορώ να κάνω τώρα για να πάρω πίσω τα χρήματα μου?

Κάτι δεν πάει καλά με τον πωλητή, με βάση όσα γράφεις.

Άνοιξε case στο paypal, δίνοντας όλα τα σχετικά στοιχεία, και ανάλογα προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θέλω να αγοράσω το TV BOX αυτό που κάνει σχεδόν 20 ευρώ. Δε θα χτυπήσει τελωνείο έτσι; Ή υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα. Να το ρισκάρω;😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Αυτό που έβαλες κοστίζει 2,57€ και όχι 20€.

Μήπως κάνεις λάθος;

2,57 κοστίζει ένα τηλεκοντρόλ που έχει το λινκ. Το TV BOX έχει 19 και κάτι αν δεις καλύτερα😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 6:58 ΠΜ, makfil είπε

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους τους συμφορουμίτες, με ΥΓΕΙΑ,

'Εψαξα τον κωδικό σου σε μερικά sites αλλά κανένα δεν αναφέρει ότι έφτασε στην Ελλάδα και είναι στο τελωνείο.

Εσύ που το διάβασες;

Καλη χρονια! Στα περισσότερα site βγαζει το μηνυμα για last mile. Στο parcelmonitor εβγαλε μονο τελωνειο σαν επιλογη. 

Screenshot_20200107_020124_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PanagiotisPC είπε

2,57 κοστίζει ένα τηλεκοντρόλ που έχει το λινκ. Το TV BOX έχει 19 και κάτι αν δεις καλύτερα😋

Όταν ανεβάζουμε ένα link για ένα αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε και ζητάμε πληροφορίες γι' αυτό, πρέπει να δίνουμε το σωστό link και να μην περιμένουμε να βρουν οι άλλοι αυτό που ενδιαφερόμαστε.

Λυπάμαι, αλλά δεν διαθέτω μαντικές γνώσεις για να ψάξω να βρω για ποιο ενδιαφέρεσαι, από όσα φαίνονται στο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostaskir είπε

Καλη χρονια! Στα περισσότερα site βγαζει το μηνυμα για last mile. Στο parcelmonitor εβγαλε μονο τελωνειο σαν επιλογη. 

Screenshot_20200107_020124_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Στα σαιτ αυτο που φαινεται ειναι πως τελευταια ανανεωση εγινε στην Κινα οπου το δεμα πηρε τον νεο αριθμο YF403738555 (το οποιο ειναι περιεργο, και ως YF403738555CN που το εψαξα δε βρηκα κατι) και μαλλον εγινε αποστολη.

Απο εκει και περα τιποτα. Φαινεται βεβαια χωρα προορισμου Ελλαδα. Ισως καποτε στο μελλον να φτασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostaskir είπε

Καλη χρονια! Στα περισσότερα site βγαζει το μηνυμα για last mile. Στο parcelmonitor εβγαλε μονο τελωνειο σαν επιλογη. 

 

Τα βήματα που είχες γράψει στο αρχικό σου post αναφέρονται στο ταξίδι του δέματος μέσα στην Κίνα από 14-16/11/19 και δεν φαίνεται να βγήκε από τη χώρα.

Γιαυτό και δεν αναφέρεται στα ΕΛΤΑ.

Συζήτησε με τον πωλητή.

Τι είχε το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makfil είπε

Όταν ανεβάζουμε ένα link για ένα αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε και ζητάμε πληροφορίες γι' αυτό, πρέπει να δίνουμε το σωστό link και να μην περιμένουμε να βρουν οι άλλοι αυτό που ενδιαφερόμαστε.

Λυπάμαι, αλλά δεν διαθέτω μαντικές γνώσεις για να ψάξω να βρω για ποιο ενδιαφέρεσαι, από όσα φαίνονται στο link.

τα λινκ από μερικά αντικείμενα είναι ίδια γιατί ένα λινκ πολλές φορές έχει πολλά αντικείμενα μέσα (πχ σε θήκες, έχει τη μαύρη, την άσπρη και επιλέγεις το 1 ή το 2, χωρίς να διαφοροποιειται το λινκ). Αν σου λέω ότι κάνει 19 και κάτι, που είναι το πρόβλημα στο να μου απαντήσεις στην ερώτησή μου; 

Επεξ/σία από PanagiotisPC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...