Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@PanagiotisPC

Αφού σου αρκεί η ξερή απάντηση, τότε, όχι, "στα 19 και κάτι" δεν χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

 

 

1 ώρα πριν, jemadux είπε

τι εννοει οταν λεει forwared for delivery η dhl ?

Στα Ελληνικά "προωθούμενο για παράδοση"

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγόρασα ένα κινητό από Banggood με priority και στάλθηκε στις 31/12. Ακόμα στο tracking λέει The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.. Είναι φυσιολογικό ακόμα να μην έχει παραληφθεί απ την DHL? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υποθετική απορία. Πείτε πως κάποιο (οποιοδήποτε) Κινέζικο site έχει κάποιο εμπόρευμα σε αποθήκη ευρωπαϊκης χώρας . Ο Κινέζος θα πληρώσει φόρο για την εξαγωγή του εμπορεύματος ?

Αν δεν πληρώνει τον φόρο, και τον επωμίζομαι εγώ που αγοράζω το προϊον, θα πληρώσω φόρο Ελλάδας ή τον φόρο της χώρας που έγινε η εισαγωγή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Μια υποθετική απορία. Πείτε πως κάποιο (οποιοδήποτε) Κινέζικο site έχει κάποιο εμπόρευμα σε αποθήκη ευρωπαϊκης χώρας . Ο Κινέζος θα πληρώσει φόρο για την εξαγωγή του εμπορεύματος ?

Αν δεν πληρώνει τον φόρο, και τον επωμίζομαι εγώ που αγοράζω το προϊον, θα πληρώσω φόρο Ελλάδας ή τον φόρο της χώρας που έγινε η εισαγωγή?

Αν το προιόν σταλεί σε σένα από χώρα της ΕΕ δε θα πληρώσεις φόρο για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1703 είπε

Αγόρασα ένα κινητό από Banggood με priority και στάλθηκε στις 31/12. Ακόμα στο tracking λέει The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.. Είναι φυσιολογικό ακόμα να μην έχει παραληφθεί απ την DHL? 

Ναι, γιατί πρώτα ταξιδεύει μέσα στην Κίνα, από την αποθήκη μέχρι την πόλη εξόδου, με άλλη μεταφορική, και από εκεί το παραλαμβάνει το Γερμανικό ταχυδρομείο για τη μεταφορά του στην ΕΕ.

30 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Μια υποθετική απορία. Πείτε πως κάποιο (οποιοδήποτε) Κινέζικο site έχει κάποιο εμπόρευμα σε αποθήκη ευρωπαϊκης χώρας . Ο Κινέζος θα πληρώσει φόρο για την εξαγωγή του εμπορεύματος ?

Αν δεν πληρώνει τον φόρο, και τον επωμίζομαι εγώ που αγοράζω το προϊον, θα πληρώσω φόρο Ελλάδας ή τον φόρο της χώρας που έγινε η εισαγωγή?

Για να έχει ο κινέζος σε ευρωπαική αποθήκη ένα αντικείμενο, σημαίνει ότι το έχει εκτελωνίσει στην αντίστοιχη χώρα, και όταν το πουλήσει σε ευρωπαική χώρα ο παραλήπτης δεν θα πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το amazon uk με το ισχυον καθεστώς? 

Επίσης κατά την αγορά με revolut πως συμφέρει να αγοράζεις?  

Λίρες η ευρώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tornado είπε

Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το amazon uk με το ισχυον καθεστώς? 

Επίσης κατά την αγορά με revolut πως συμφέρει να αγοράζεις?  

Λίρες η ευρώ? 

1.  Είναι άγνωστο ακόμη και εξαρτάται από τη συμφωνία που ακολουθήσει μετά την 31/1/20. Σημειωτέον ότι και οι δύο πλευρές ενδιαφέρονται για  το μεταξύ τους εμπόριο.

2. Εξαρτάται από το ποσό που έχεις, το οποίο συνήθως είναι σε €. Αυτό που κερδίζεις με την κάρτα αυτή είναι ότι δεν χρεώνεσαι με ασύμφορες ισοτιμίες και, κυρίως, με τις προμήθειες των τραπεζών στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tornado είπε

Πόσο πιστεύετε ότι θα αντέξει το amazon uk με το ισχυον καθεστώς? 

Επίσης κατά την αγορά με revolut πως συμφέρει να αγοράζεις?  

Λίρες η ευρώ? 

Οταν η Αγγλία βγει από την ΕΕ τα προιόντα που στέλνονται από το ίδιο το αμαζον θα περιέχουν το ΦΠΑ και θα κοστίζουν ακριβότερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Οταν η Αγγλία βγει από την ΕΕ τα προιόντα που στέλνονται από το ίδιο το αμαζον θα περιέχουν το ΦΠΑ και θα κοστίζουν ακριβότερα

Γιατι τωρα δεν περιέχουν φπα, τελωνειακά εξοδα εννοεις μάλλον, αλλα και αυτο θα κριθεί απο τις συμφωνίες των κρατων, θα το δουμε σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω βρει στο γερμάνικο eglobal central ενα macbook σε πολύ καλή τιμή.

https://www.eglobalcentral.de/apple-macbook-air-2019-13-inch-intel-core-i5-8gb-128gb-fm2-gold.html

Ξερετε τι παίζει απο το συγκεκριμένο site με τελωνεία κλπ? Εχω στείλει email αλλα δεν εχω πάρει απάντηση. Είναι και στα γερμανικά και δεν βγάζω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Γιατι τωρα δεν περιέχουν φπα, τελωνειακά εξοδα εννοεις μάλλον, αλλα και αυτο θα κριθεί απο τις συμφωνίες των κρατων, θα το δουμε σύντομα

Ναι τελωνειακά έξοδα εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Αγόρασα από bangood κάτι πράγματα (αξεσουάρ συναγερμών) και η αποστολή έγινε στις 15 Δεκεμβρίου με priority direct mail και track number που τελειώνει σε DE και δηλοί ότι το πακέτο έρχεται από Γερμανία. Όλα καλά μέχρι εδώ αν και ήταν η πρώτη φορά που μου έτυχε έτσι, συνήθως είναι NL δλδ από Ολλανδία και δεν είχα ποτέ προβλήματα. Στο διά ταύτα τώρα, ποτέ το νούμερο δεν φάνηκε στα ΕΛΤΑ και το παρακολουθούσα μέσω 17track και dhl.de που είναι τα γερμανικά ταχυδρομεία. Και ξαφνικά εχθές 6 Ιανουαρίου δείχνουν ότι το πακέτο παραδόθηκε, φυσικά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα. Ψάχνοντας μέσα από το σάιτ της dhl καταλήγει να μου δείχνει ότι το πακέτο παραδόθηκε σε κάποια πόλη Oradea της Ρουμανίας. Έπεσα απ' τα σύννεφα επικοινώνησα με bangood εξέθεσα όλα τα γεγονότα και με print screen απ' αυτά που βρήκα, αλλά τζιφος, μου λένε συνέχεια να ψάξω μήπως το πήρε κανένας γείτονας ή ξέμεινε στο ταχυδρομείο και ότι για αυτούς αν δείχνει ότι παραδόθηκε θεωρείται ότι είναι οκ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Και ερωτω πως προχωρούν από δω και μπρος;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/01/2020 at 14:39, Bubs said:

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

θέλω να αγοράσω κάτι από bangood, που μαλλον είναι πάνω 3-4 κιλά και σαν μέθοδο αποστολής εχει european railway direct mail, που είναι χωρίς τελωνείο, αλλά 2 μηνες αναμονη, και EU priority line με 5 ευρω. Αυτό είναι χωρίς τελωνείο η μόνο το priority direct mail (που δεν έχει σε αυτό το προϊόν); Σημείωση στο railway δίνει tariff insurance free ενώ στο eu δεν δίνει

Παιδια κανείς δεν εχει χρησιμοποιήσει το EU priority line του bangood?

Καμία αποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mondomio είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Αγόρασα από bangood κάτι πράγματα (αξεσουάρ συναγερμών) και η αποστολή έγινε στις 15 Δεκεμβρίου με priority direct mail και track number που τελειώνει σε DE και δηλοί ότι το πακέτο έρχεται από Γερμανία. Όλα καλά μέχρι εδώ αν και ήταν η πρώτη φορά που μου έτυχε έτσι, συνήθως είναι NL δλδ από Ολλανδία και δεν είχα ποτέ προβλήματα. Στο διά ταύτα τώρα, ποτέ το νούμερο δεν φάνηκε στα ΕΛΤΑ και το παρακολουθούσα μέσω 17track και dhl.de που είναι τα γερμανικά ταχυδρομεία. Και ξαφνικά εχθές 6 Ιανουαρίου δείχνουν ότι το πακέτο παραδόθηκε, φυσικά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα. Ψάχνοντας μέσα από το σάιτ της dhl καταλήγει να μου δείχνει ότι το πακέτο παραδόθηκε σε κάποια πόλη Oradea της Ρουμανίας. Έπεσα απ' τα σύννεφα επικοινώνησα με bangood εξέθεσα όλα τα γεγονότα και με print screen απ' αυτά που βρήκα, αλλά τζιφος, μου λένε συνέχεια να ψάξω μήπως το πήρε κανένας γείτονας ή ξέμεινε στο ταχυδρομείο και ότι για αυτούς αν δείχνει ότι παραδόθηκε θεωρείται ότι είναι οκ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Και ερωτω πως προχωρούν από δω και μπρος;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Η τριγωνική μέθοδος αποστολής με το Ολλανδικό ταχυδρομείο είχε σοβαρά προβλήματα και τελευταία το Banggood χρησιμοποιεί το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) αλλά και μ' αυτό παρουσιάζονται αρκετά προβλήματα.

Έκανα το λάθος και παρήγγειλα πάλι 23/12 και την 3/1 μου έδωσε κωδικό με το Γερμανικό, που έχει ήδη παραδοθεί από 17/11/19 στη Γαλλία. Διαμαρτυρήθηκα στο chat και έδωσαν στοιχεία ότι μεταφέρεται με την Flyt Express μέσα στην Κίνα , μέχρι να παραδοθεί στο  Γερμανικό  αλλά  δεν έχει ενημέρωση από 3/1.

Πρέπει να μιλήσεις με το chat δίνοντας αυτά τα στοιχεία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...