Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Λογικα σημερα το πηρες.. απ οτι βλεπω

οχι δεν το πηρα .... 
δεν εχει ερθει καν στο χωρο μου .. λογικα την τριτη .στην καλυτερα σημερα να ερθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποστολή από Αγγλία στις 11/12 θα παραδοθεί σήμερα με ELTA courier. Ο άνθρωπος πλήρωσε 75 λίρες σε parcelforce για να μου έρθει γρήγορα. Που να μεσολαβούσε και τελωνείο ή να ερχόταν το δέμα με το απλό ταχυδρομείο.

Επεξ/σία από Kanesan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kanesan είπε

Αποστολή από Αγγλία στις 11/12 θα παραδοθεί σήμερα με ELTA courier. Ο άνθρωπος πλήρωσε 75 λίρες σε parcelforce για να μου έρθει γρήγορα. Που να μεσολαβούσε και τελωνείο ή να ερχόταν το δέμα με το απλό ταχυδρομείο.

Με τοσα χρηματα εμενα μου στελνουν παραδοση επομενης ημερας με UPS απο αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/1/2020, 11:09:20 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
3/1/2020, 10:55:57 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Αυτό τι σημαίνει;

Πρέπει να πάω από το ταχυδρομείο να παραλάβω ή το έδωσαν σε άλλη διεύθυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mathewgx είπε
3/1/2020, 11:09:20 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
3/1/2020, 10:55:57 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Αυτό τι σημαίνει;

Πρέπει να πάω από το ταχυδρομείο να παραλάβω ή το έδωσαν σε άλλη διεύθυνση;

Σημαίνει ότι παραδόθηκε.

"Κάποιος" το παρέλαβε χθες...

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mathewgx είπε

Και τώρα τι κάνω;

Πως θα αποδείξω ότι δεν το παρέλαβα εγώ;

Πας στα ελτα και ζητας το αποδεικτικό παραλαβής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 2:52 ΜΜ, mathewgx είπε
3/1/2020, 11:09:20 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
3/1/2020, 10:55:57 Μ.Δ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Αυτό τι σημαίνει;

Πρέπει να πάω από το ταχυδρομείο να παραλάβω ή το έδωσαν σε άλλη διεύθυνση;

Έχει συμβεί και σε μένα....τι είχε γίνει...

Λογικά το χτύπησε πως το παρέλαβες αλλά για άγνωστο λόγο δεν πέρασε να στο δώσει..οπότε την επόμενη εργάσιμη..

Επίσης, εχει τύχει να χτυπήσει πως μου το παρέδωσε και να μου το φέρει 6 το απογευμα...ότι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 9:38 ΜΜ, 1988panos2171 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έκανα τις προάλλες μια παραγγελία από Αγγλία με κόστος 534 λίρες με πληρωμή μέσω paypal. Κατά τη διάρκεια της πληρωμής μου είχε επιλογή μετατροπής μέσω paypal και μου έβγαζε 650€ σύνολο. Αλλάζω την επιλογή και βάζω μετατροπή από την τράπεζά μου (Πειραιώς) οπότε πληρώνω σε λίρες και μου έρχεται η απόδειξη του paypal 534 λίρες. 

Η αγορά είχε γίνει στις 26/12 και στο winbank είδα άμεσα ότι έχουν δεσμευτεί 625€ χωρίς φυσικά να φαίνεται στις κινήσεις. Η κίνηση φάνηκε χθες και μου έχει χρέωση της συγκεκριμένης αγοράς 650€ (και όχι 625) ενώ έχει μια επιπλέον κίνηση 13€ για μετατροπή συναλλάγματος.

Έκανα εγώ κάτι λάθος στις επιλογές του paypal; Θυμάμαι πάντα έβαζα μετατροπή από την τράπεζά μου και αφαιρούνταν τα €€€ όπως τα υπολόγιζα με την ισοτιμία.

 

Στις 2/1/2020 στις 11:42 ΠΜ, makfil είπε

Αφού όρισες να γίνει η μετατροπή του συναλλάγματος από την τράπεζα και όχι από το paypal, τότε η μετατροπή των 534 λιρών σε 650€ έγινε με ισοτιμία 1,217228 που είναι αρκετά ασύμφορη και πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζα για την ακριβή ισοτιμία που σε χρέωσε. Η προμήθεια 2% υπολογίστηκε στο ποσό της χρέωσης (650€), όπως έγραψα παραπάνω.

Για την ιστορία, ρώτησα την τράπεζα και μου είπαν ότι η χρέωση γίνεται μόλις ολοκληρωθεί η πληρωμή και λαμβάνεται υπόψιν εκείνη η ισοτιμία, οπότε βάσει κίνησης εγώ έκανα αγορά στις 26/12 αλλά η πληρωμή ολοκληρώθηκε στις 31/12 και άρα έγινε η χρέωση με την ισοτιμία της 31/12. Έτσι, μου είπαν ότι να κοιτάξω την ισοτιμία εκείνης της ημέρας και στην ερώτησή μου αν είναι δυνατόν να αλλάξει τόσο πολύ η ισοτιμία μου είπαν ''πολύ πιθανόν''. Είδα τις ισοτιμίες αλλά διαφορά 25€ δεν παίζει. Και απ ότι μου παν δεν έχουν διαφορές στην ισοτιμία.

Υπάρχει πιθανότητα το paypal να έκανε μετατροπή, να χρεώθηκε αυτό το ποσό στην κάρτα και να έκανε επιπλέον μετατροπή η τράπεζα; Με έχουν μπερδέψει και δε μπορώ να καταλάβω πως χρεώθηκαν αυτά τα 25€. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα .. να σας ρωτήσω ρε παιδια ... 

τα φωτα στην ελλάδα δεν ειναι working day ...
οποτε παει αυτομάτα την τριτη ... αμα την τριτη δεν μου ερθει το δεμα μπορω να ζητησω refund απο το καταστημα ;;; 
ειμαι σιγουρος οτι μεσα στην εβδομάδα θα το πάραλαβω  . 

δεν θελω να φανω γαιδούρι στους κινέζους 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Για την ιστορία, ρώτησα την τράπεζα και μου είπαν ότι η χρέωση γίνεται μόλις ολοκληρωθεί η πληρωμή και λαμβάνεται υπόψιν εκείνη η ισοτιμία, οπότε βάσει κίνησης εγώ έκανα αγορά στις 26/12 αλλά η πληρωμή ολοκληρώθηκε στις 31/12 και άρα έγινε η χρέωση με την ισοτιμία της 31/12. Έτσι, μου είπαν ότι να κοιτάξω την ισοτιμία εκείνης της ημέρας και στην ερώτησή μου αν είναι δυνατόν να αλλάξει τόσο πολύ η ισοτιμία μου είπαν ''πολύ πιθανόν''. Είδα τις ισοτιμίες αλλά διαφορά 25€ δεν παίζει. Και απ ότι μου παν δεν έχουν διαφορές στην ισοτιμία.

Υπάρχει πιθανότητα το paypal να έκανε μετατροπή, να χρεώθηκε αυτό το ποσό στην κάρτα και να έκανε επιπλέον μετατροπή η τράπεζα; Με έχουν μπερδέψει και δε μπορώ να καταλάβω πως χρεώθηκαν αυτά τα 25€. :huh:

Με την παραγγελία, δεσμεύεται το ποσό στην κάρτα, με την ισοτιμία της ημέρας, και όταν ο πωλητής στείλει το δέμα τότε εισπράττει το ποσό, με την αντίστοιχη ισοτιμία. Το ίδιο συμβαίνει σε ότι κλείνουμε με κάρτα (ξενοδοχείο, αυτ/το κλπ)

Μεταξύ των λίγων ημερών, μεταξύ της ημέρας παραγγελίας και της ημέρας αποστολής, οι ισοτιμίες δεν αλλάζουν σημαντικά και, επομένως, δεν δικαιολογείται αυτή η διαφορά. Σου είχα πει ότι, ενδεχομένως, δεν είχες αποκλείσει το paypal από το να κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος. αλλά ήσουν κατηγορηματικός. Πιστεύω ότι η μετατροπή έγινε από το paypal και η τράπεζα χρέωσε την προμήθεια 2% στα 650€. Διπλή μετατροπή αποκλείεται.

Πρόσεξε το θέμα του paypal, για να μην συμβεί πάλι το ίδιο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jemadux είπε

καλησπέρα .. να σας ρωτήσω ρε παιδια ... 

τα φωτα στην ελλάδα δεν ειναι working day ...
οποτε παει αυτομάτα την τριτη ... αμα την τριτη δεν μου ερθει το δεμα μπορω να ζητησω refund απο το καταστημα ;;; 
ειμαι σιγουρος οτι μεσα στην εβδομάδα θα το πάραλαβω  . 

δεν θελω να φανω γαιδούρι στους κινέζους 

Ζήτα σήμερα refund. Αφού και σήμερα κλειστά είναι γιατί να περιμένεις μέχρι την Τρίτη..

Τι αλλο θα ακούσουμε εδω μέσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@makfil

 

Ναι αυτό θα προσέξω αλλά από την άλλη αν όντως τη μετατροπή την έκανε το pp δε θα έπρεπε να με χρεώσει προμήθεια 2% η τράπεζα έτσι δεν είναι; 

Οι επιλογές που είχα ήταν :

α) μετατροπή μέσω paypal σε €€, όπως μου το εμφάνιζε 650€, τα τραβάει από την κάρτα σε €€ και τέλος

β) μετατροπή από την τράπεζα, όπως μου το εμφάνιζε 534 λίρες, άρα η τράπεζα θα μετατρέψει τις λίγες και θα χρεώσει προμήθεια

11 λεπτά πριν, makfil είπε

Πιστεύω ότι η μετατροπή έγινε από το paypal και η τράπεζα χρέωσε την προμήθεια 2% στα 650€. Διπλή μετατροπή αποκλείεται.

 

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται να έκανε τη μετατροπή το pp και η τράπεζα από την άλλη να χρέωσε προμήθεια συναλλάγματος 2%;

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...