Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το επισημο site της manchester united , εχει παραγγειλει καποιος ? ξερει αν εχει τελωνειο απο κει ? 

 Επισης απο sportsdirect  ? Ευχαριστω εκ των προτερων !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 11:53 ΠΜ, Epitaph6663 είπε

Να σαι καλά για την παράθεση των ΕΛΤΑ.
Εγώ που πήρα κάτι προιόντα που όλα μαζί κόστιζαν 75 ευρώ (CD + μπλούζες) από Αγγλία (Earache), και πλήρωσα το ΦΠΑ 20% της Αγγλίας, θα πληρώσω και δω άλλο ένα 24% ΦΠΑ;

Necro-update. Μου ήρθαν γύρω στις 25 Φλεβάρη του 2021 μέσω ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα κάτι πρόσθετο.

Τέλος καλό, όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους

επειδή τα έχω μπλέξει και όποιο cd παίρνω από Amazon Αγγλίας μέχρι 21-22 ευρώ δεν μού χρεώνουν κάτι παραπάνω, τώρα παρήγγειλα από ebay uk σύνολο μαζί με τα μεταφορικά και φόρους βγήκε 21,66 ευρώ

Θα με χρεώσουν τα ΕΛΤΑ και φόρο;;;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σε αγορα προσφατα απο amazon uk 5-6 διαφορετικα αντικειμενα ολα κατω των 20λιρων δεν πληρωσα κατι παραπανω και ηρθαν στην πορτα μου.

Τωρα σε επικειμενη παραγγελια με μεγαλο ποσο, στο καλαθι εμφανιζει import fees,  αλλα vat λεει 0, με αποτελεσμα η τελικη τιμη που δινει ειναι μικροτερη απο αυτη  πωλειται καθως εχει αφαιρεσει το φπα.

Εδω τι γινεται με τις χρεωσεις ξερει κανεις; Θα πληρωσω τον ελληνικο φπα  κατα την παραλαβη ;; Θα πληρωσω επιπλεον δασμους απο αυτους που με χρεωνει το amazon;;

Τοσο ασαφεια που υπαρχει.... αλλοι αναφερουν οτι πληρωσαν δασμους, αλλοι αναφερουν οτι δεν πληρωσαν τιποτα παραπανω απο αυτα που χρεωσε το amazon. φπα 0 πρωτη φορα βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Προσπαθω να κανω μια παραγγελια κατι κουπια που θελω για αθληματα νερου (lomo.co.uk εαν εχει καποιο νοημα) απο ενα καταστημα στην Γλασκοβη. Εχει καταστημα μονο εκει και δεν τους βλεπω να ενδιαφερονται να ανοιχθουν στην ΕΕ.
Τα προιοντα ειναι καπου 510 λιρες και με αποφορολογηση παει στα 450λιρες.
Ο τροπος αποστολης γραφει οτι ειναι το Parcelforce - Euro Economy: £24.00
Αυτο πρακτικα τι σημαινει, με ποια εταιρια θα ερθουν;

 

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!

Θέλω να παραγγείλω από ένα αγγλικό κατάστημα μέσω eBay κάποια custom αυτοκόλλητα για την ανάρτηση του ποδηλάτου.

Μαζί με φπα και μεταφορικά, βγαίνουν 24.50€

Θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο κτλ?

Παραθέτω συνημμένα φωτό με την ανάλυση της τιμής.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

IMG_20230430_000540.jpg.ad10fd49ea6509f025dbeceaa023b2a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να το πάρω ή να μην το πάρω;Να το πληρώσω ή να μην το πληρώσω;και αν το πληρώσω πόσο θα πληρώσω στο τέλος...;

Πρώτη αγορά μετά την έξοδο της Αγγλίας.

Πώς μπορώ να ξέρω "στο περίπου" πόσο θα πληρώσω;

Παρακαλώ μια βοήθεια..

Screenshot_2023-07-24-08-18-05-721-edit_com.ebay.mobile.jpg

Επεξ/σία από kostask1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν γράφει κάπου "import charges" και το αντίστοιχο ποσό τότε δεν ξέρω τι θα σε χρεώσουν στο τελωνείο, συνήθως για τέτοια ποσά είναι περίπου 50-60€ το πολύ. Μπορείς πάντως να τους ρωτήσεις για να είσαι ήσυχος.

Επεξ/σία από konpat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostask1 είπε

Πώς μπορώ να ξέρω "στο περίπου" πόσο θα πληρώσω;

Aν πρόσεξες σου έχουν χρεώσει ελληνικό φπα οπότε είσαι οκ από κει. Ούτε δασμούς πληρώνεις. Το θέμα τώρα είναι με τι θα στο στείλουν. Ξέρεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Aν πρόσεξες σου έχουν χρεώσει ελληνικό φπα οπότε είσαι οκ από κει. Ούτε δασμούς πληρώνεις. Το θέμα τώρα είναι με τι θα στο στείλουν. Ξέρεις? 

Μάλλον με αγγλικό ταχυδρομείο.να του πω να το στείλει με κάποιο άλλο τρόπο αν μπορεί;

 

Edit

Το τσεκαρα τώρα.

Royal mail 

1 ώρα πριν, konpat είπε

Αν δεν γράφει κάπου "import charges" και το αντίστοιχο ποσό τότε δεν ξέρω τι θα σε χρεώσουν στο τελωνείο, συνήθως για τέτοια ποσά είναι περίπου 50-60€ το πολύ. Μπορείς πάντως να τους ρωτήσεις για να είσαι ήσυχος.

Ποιος να ρωτήσω;το τελωνείο;οπότε πήρα δεν απάντησαν..

Επεξ/σία από kostask1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostask1 είπε

Μάλλον με αγγλικό ταχυδρομείο.να του πω να το στείλει με κάποιο άλλο τρόπο αν μπορεί;

Όχι, με Royal θα εκτελωνιστεί πιο φθηνά λόγω ελτα με 15 ευρώ Απλά ίσως καθυστερήσει. Με ιδιωτικές courier θα έρθει νωρίτερα αλλά θα σου βγει 50-60 ευρώ ο εκτελωνισμός.

Τα παραπάνω με επιφύλαξη γιατί έχω σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να παραγγέλνω από Αγγλία και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...