Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/3/2022 στις 2:43 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

Να πω και εγω την "επιτυχια" μου.

Παραγγελια το κατωθι απο ebay uk (πουθενα αλλου δεν το εβρισκα). Ειχα ηδη ετοιμα τα σχετικα (screenshots απο Paypal) για το τελωνειο.

Το βρηκα στην εισοδο του γραφειου το πακετο καμια εβδομαδα μετα οπως τις παλιες καλες εποχες!!

 

 

sc01271440.jpg

Με ποια ταχυδρομική στο έστειλαν; Πριν το Brexit μου είχαν στείλει με Royal και μου το έφερε η ACS μήπως ζητάμε από τους πωλητές την συγκεκριμένη εταιρία;

Θέλω να παραγγείλω ανταλλακτικά από Αγγλικό site περίπου 100 ευρώ πόσο τελωνείο θα έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα εκατό ευρώ το τελωνείο είναι μόνο το Φ.Π.Α δηλαδή 24  ευρώ  

Από εκεί και πήρα η εταιρεία που θα κάνει τον εκτελωνισμό εισπράτει σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της . 

Στα ΕΛΤΑ είναι 10 ευρώ για 100 ευρώ  και 15 ευρώ από100,01 και πάνω, σε αρχική αξία χωρίς τα ταχυδρομικά και τα ασφάλιστρα.

Για τις υπόλοπες εταιρείες πρέπει να δεις τιμοκατάλογο .

Π.χ στην DHL θα πληρώσεις 115 ευρώ.

https://www.dhlexpress.gr/files/pdf/XYK_2020.pdf σελ 31

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2022 at 12:25, DrLo said:

Λογικοτατο.

Δε ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη φάεινη παπάρα ότι αν παρει καποιος ένα στυλό και γράψει τη λέξη "δώρο" πάνω σε ένα δέμα αυτόματα by-passαρει για κάποιο περίεργο λόγο όλο το παγκόσμιο εμπορικό συστημα. 

 

Ίσως δε το εξήγησα αρκετά καλά. Το ότι σημειώθηκε ως gift (Υπήρχαν επιλογές και έπρεπε να τικάρεις, δε το έγραψε απλά η μητέρα μου) δεν είναι το κομβικό για εμένα.

Στέκομαι περισσότερο στο ότι δεν υπήρχε κάποια εμπορική ανταλλαγή. Δεν ανταλλάχθηκαν χρήματα ούτε μεταξύ ιδιωτών, ούτε εμπόρων κλπ. που πίστευα ότι είναι η βασική προυπόθεση για την επιβολή δασμών κλπ.

Ένα συγγενικό πρόσωπο έστειλε σε ένα άλλο μια μπλούζα. Θα μπορούσε να ήταν και παλιά μπλούζα ιδιοκτησίας μου που ξέχασα όταν έκανα διακοπές τα Χριστούγεννα και απλά μου την επέστρεφαν.

Απ ότι κατάλαβα το ΦΠΑ κλπ που επέβαλαν το έκαναν με βάση το κόστος των μεταφορικών.

΄Έγραφε επάνω πχ κόστος αποστολής 13 λίρες, αυτοί το μετέτρεψαν σε ευρώ και με βάση αυτό, υπολόγισαν φπα κοκ.

Δε μπορώ να πω ότι κατανοώ την λογική επιβολής δασμών στο κόστος των μεταφορικών που κάποιος έχει ήδη εξοφλήσει σε μια άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Στέκομαι περισσότερο στο ότι δεν υπήρχε κάποια εμπορική ανταλλαγή.

Δεν έχει σημασία (άσε που στη τελική, δε είναι κάτι που ελέγεχεται).

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Δε μπορώ να πω ότι κατανοώ την λογική επιβολής δασμών στο κόστος των μεταφορικών που κάποιος έχει ήδη εξοφλήσει σε μια άλλη χώρα.

Γιατί ξεχωρίζεις τη μετάφορά ως προιόν/υπηρεσία από ότιδήποτε άλλο;

και αν αγοράζες πχ μια μπλούζα όπως λες, θα την "εξοφλούσες ήδη σε μια άλλη χώρα".

Ποιά η διαφορά;

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

ΊΈνα συγγενικό πρόσωπο έστειλε σε ένα άλλο μια μπλούζα. Θα μπορούσε να ήταν και παλιά μπλούζα ιδιοκτησίας μου που ξέχασα όταν έκανα διακοπές τα Χριστούγεννα και απλά μου την επέστρεφαν.

Γι αυτό υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αυτή τη δουλειά και δεν είναι μια 100% αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Αν σου στείλει κάποιος το χρυσό Rolex που ξέχασες όταν επισκευτηκες τη θεια σου στην Αγγλία, ε θα πάρει δασμούς το πιθανότερο ακόμα και αν όντως ισχύει ότι το ξέχασες.

Αν είναι το παλιό σου t-shirt 

1. Μάλλον δε θα μπει στο κόπο να στο στείλουν από την Αγγλία

2. Αν μπουν στο κόπο να στο στείλουν μπορεί απλά να μην αξίζει το κόπο του τελωνείου να ασχοληθεί.

και φυσικά δεν είναι καμιά "exact science".

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται αν θέλω να αγοράσω μέσω ebay από ιδιώτη στο Λονδίνο ένα  σκελετό ποδηλάτου που χρήζει επισκευής ?

Τί πρέπει να συμπληρώσει ο ιδιώτης κατά την αποστολή (εκτός από το προφανές damaged item) και τί γίνεται με το τελωνείο ? Η συναλλαγή μεταξύ μας θα είναι αποδεδειγμένα 25 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, totis13 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται αν θέλω να αγοράσω μέσω ebay από ιδιώτη στο Λονδίνο ένα  σκελετό ποδηλάτου που χρήζει επισκευής ?

Τί πρέπει να συμπληρώσει ο ιδιώτης κατά την αποστολή (εκτός από το προφανές damaged item) και τί γίνεται με το τελωνείο ? Η συναλλαγή μεταξύ μας θα είναι αποδεδειγμένα 25 λίρες.

Δηλαδή με μεταφορικά, το ΣΥΝΟΛΙΚΟ κόστος θα είναι 25 λίρες; Δε μπορεί να κάνει και πολλά. Θα σταματήσει στο τελωνείο, θα το ελέγξουν, θα το κοστολογήσουν και εφόσον δεχτούν ότι πρόκειται για συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών και το συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά, είναι λιγότερο από 45 ευρώ, δεν θα πληρώσεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δηλαδή με μεταφορικά, το ΣΥΝΟΛΙΚΟ κόστος θα είναι 25 λίρες; Δε μπορεί να κάνει και πολλά. Θα σταματήσει στο τελωνείο, θα το ελέγξουν, θα το κοστολογήσουν και εφόσον δεχτούν ότι πρόκειται για συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών και το συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά, είναι λιγότερο από 45 ευρώ, δεν θα πληρώσεις κάτι. 

Όχι, μεταφορικά θα έχει τουλάχιστον 25 λίρες ακόμα.

Επεξ/σία από totis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, totis13 είπε

Όχι, μεταφορικά θα έχει τουλάχιστον 25 λίρες ακόμα.

Άρα θα πληρώσεις κανονικά ΦΠΑ + Τέλος εκτελωνισμού. Αυτά τα γλιτώνεις για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών εφόσον το συνολικό κόστος (Προϊόν, μεταφορικά και ασφάλιση) είναι μέχρι 45 ευρώ. Η λύση στο πρόβλημα σου είναι να στο στείλει με κάποια μεταφορική, οδικώς. Υπάρχουν εταιρίες που το κάνουν αυτό και λογικά δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω εκτός από τα μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Άρα θα πληρώσεις κανονικά ΦΠΑ + Τέλος εκτελωνισμού. Αυτά τα γλιτώνεις για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών εφόσον το συνολικό κόστος (Προϊόν, μεταφορικά και ασφάλιση) είναι μέχρι 45 ευρώ. Η λύση στο πρόβλημα σου είναι να στο στείλει με κάποια μεταφορική, οδικώς. Υπάρχουν εταιρίες που το κάνουν αυτό και λογικά δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω εκτός από τα μεταφορικά. 

Αν έχεις καμιά να μου προτείνεις, ευπρόσδεκτη και αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από αυτές που ζήτησα προσφορά, όλες δώσανε 140+ GBP που αν το καλοσκεφτείς είναι το minimum ποσό με UPS συν το ταβάνι των εξόδων τελωνείου και φόρου που μπορεί να πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, totis13 είπε

Αν έχεις καμιά να μου προτείνεις, ευπρόσδεκτη και αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από αυτές που ζήτησα προσφορά, όλες δώσανε 140+ GBP που αν το καλοσκεφτείς είναι το minimum ποσό με UPS συν το ταβάνι των εξόδων τελωνείου και φόρου που μπορεί να πιάσει.

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη, δε ξέρω και για ποια πόλη ενδιαφέρεσαι. Υπάρχουν αρκετές που κάνουν κάθε εβδομάδα δρομολόγια και πηγαίνουν φαγητά ή διάφορα πράγματα σε φοιτητές. Το κόστος, σίγουρα δεν είναι τόσο υψηλό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, totis13 είπε

Αν έχεις καμιά να μου προτείνεις, ευπρόσδεκτη και αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από αυτές που ζήτησα προσφορά, όλες δώσανε 140+ GBP που αν το καλοσκεφτείς είναι το minimum ποσό με UPS συν το ταβάνι των εξόδων τελωνείου και φόρου που μπορεί να πιάσει.

Eχω διαβασει καλά λογια για 

αλλά δεν έχω ιδία πείρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...