Προς το περιεχόμενο

Διπλώματα οδήγησης


Mimo750

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι νεος αλλα με 3 παιδια την τελευταια 10ετια το πιο νεο πριν 3 χρονια το διπλωμα γραφει την μερομηνια εκδοσης του και οχι την επιτυχια στις εξετασεις

Έχω την εντύπωση πως άλλαξε. Αν θυμάμαι καλά, της αδερφής μου γράφει την ημερομηνία επιτυχίας της κι όχι έκδοσης (δηλ. 01/03/19 που έδωσε εξετάσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 hours ago, NikosKallithea said:

ποια είναι η ημερομηνία απόκτησης του διπλώματος που αναφέρεται στην κάρτα, τότε που πέρασες ή τότε που εκδόθηκε.

Πριν 2 χρόνια που πήρα δίπλωμα μηχανής γράφει την ημερομηνία επιτυχίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Δεν παιρνεις καποιο χαρτι. Ουσιαστικα πρεπει να περιμενεις να το παρεις για να οδηγησερις και να βγαλεις ασφαλεια.

Μετα απο 15 μερες περναει στο ΑΦΜ σου και το βλεπει η αστυνομια σε ελεγχο. Μετα απο ενα μηνα παιρνεις την καρτα.

Δεν καλυπτεσαι αν γινει ατυχημα μεχρι να το παρεις.

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, αυτο με την καταχώρηση της επιτυχίας το ΑΦΜ μετα 15 μέρες που λες, μπορεί να το δει και κάποιος άλλος ή είναι αποκλειστικά στην εφαρμογή της Τροχαίας;

Μπορεί δηλαδή και ο ίδιος ο υποψήφιους να το διαπίστωση, μέσω taxis ή απο κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Eχεις δικαστήριο για οδήγηση χωρίς δίπλωμα;

Οχι βέβαια

.

προσπαθώ να βρω τον συντομότερο τρόπο για την επιβαιβεωσης της έκδοσης του διπλωματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν στο είπα για κακό,με συγχωρείς αν φάνηκε έτσι.

Απλά δεν βλέπω τον λόγο να ανησυχείς τόσο για ημερομηνίες κλπ.

Ανησυχώ γιατι με τις μλκιες του μας ταλαιπωρούν μηνες τώρα χωρις λογο, αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, αυτο με την καταχώρηση της επιτυχίας το ΑΦΜ μετα 15 μέρες που λες, μπορεί να το δει και κάποιος άλλος ή είναι αποκλειστικά στην εφαρμογή της Τροχαίας;

Μπορεί δηλαδή και ο ίδιος ο υποψήφιους να το διαπίστωση, μέσω taxis ή απο κάπου αλλού;

Δεν νομίζω να μπορείς να το δεις αυτό.

Μόνο στο υπουργείο γίνεται , και στους φορείς που επιτρέπεται να προσπελάσει αυτό το στοιχείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που πέρασα τις εξετάσεις μηχανής αρχές Ιουνίου, σε ερώτηση μου στο Υπουργείο Μεταφορών Νοτίου Τομέα πήρα την απάντηση "σε 3 μήνες θα βγει"...

Κάποιος άλλος με αντίστοιχη εμπειρία?

Επεξ/σία από agelosLX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, agelosLX είπε

Εγώ πάντως που πέρασα τις εξετάσεις μηχανής αρχές Ιουνίου, σε ερώτηση μου στο Υπουργείο Μεταφορών Νοτίου Τομέα πήρα την απάντηση "σε 3 μήνες θα βγει"...

Κάποιος άλλος με αντίστοιχη εμπειρία?

Τελικά η ημερομηνία αναγραφής στο δίπλωμα είναι η ημέρα που πέρασες στις εξετάσεις.

Η σχολές δίνουν ενα χαρτί, που ναι μεν δεν ισχύει αλλα αναγράφεται η ημερομηνία που πέρασες.

Αν λοιπον σε κάποιον έλεγχο είσαι ευγενικός με τον τροχονόμο του δείξεις το χαρτί, ασφάλεια το δίπλωμα οδήγησης (μιλάω για αλλαγή κατηγορίας σε μοτοσυκλέτα) δεν νομίζω να σε γράψει.

Αλλα και να σε γράψει, δεν εχει καμία αξια γιατί οταν γινει το δικαστήριο θα έχει στο χέρι το δίπλωμα στο οποίο θα φαίνεται οτι η ημερομηνία κτήσης ειναι νεότερη από την κλήση που πήρες.

Οπότε θα αθωωθείς

Αυτα απο μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες σχολες δεν δινουν ομως προσωρινο χαρτι εδω σε θελω.. Οπως και πολλοι για να μην πω ολοι εχουν λαδωσει για να βγει το διπλωμα τους νωριτερα απο 1-3 μηνες για οσους δωσανε τον Ιουνιο-Ιουλιο και μαλλον παλι μετα τον Αυγουστο θα το παρουν οτι και να κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τελικά η ημερομηνία αναγραφής στο δίπλωμα είναι η ημέρα που πέρασες στις εξετάσεις.

Η σχολές δίνουν ενα χαρτί, που ναι μεν δεν ισχύει αλλα αναγράφεται η ημερομηνία που πέρασες.

Αν λοιπον σε κάποιον έλεγχο είσαι ευγενικός με τον τροχονόμο του δείξεις το χαρτί, ασφάλεια το δίπλωμα οδήγησης (μιλάω για αλλαγή κατηγορίας σε μοτοσυκλέτα) δεν νομίζω να σε γράψει.

Αλλα και να σε γράψει, δεν εχει καμία αξια γιατί οταν γινει το δικαστήριο θα έχει στο χέρι το δίπλωμα στο οποίο θα φαίνεται οτι η ημερομηνία κτήσης ειναι νεότερη από την κλήση που πήρες.

Οπότε θα αθωωθείς

Αυτα απο μένα

Ειχα 3-4 δικαστηρια με το παπι και δεν ειχα διπλωμα. Οταν ηρθε το πρωτο δικαστηριο πηγα και εβγαλα διπλωμα. Και παλι αθωωθηκα και ας ηταν 3 χρονια μετα.

Αν εχεις διπλωμα και του το εξηγησεις δεν θα σου κοψει δικαστηριο , αλλα θα σου κοψει μια κληση οτι το ξεχασες αν ειναι καλος. Αλλιως δικαστηριο και προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτησα εχθές στη σχολή τι γίνεται με τις εξετάσεις και μου είπαν τα παρακάτω:

Οι εξετάσεις έχουν ήδη ξεκινήσει με τα μηχανάκια, από εβδομάδα, μάλλον, θα ξεκινήσουν και για τ' αυτοκίνητα. Οι εξετάσεις θα συνεχιστούν και μέσα στον Αύγουστο, με μια μικρή καθυστέρηση την περίοδο 10-20 Αυγούστου, αλλά θα συνεχιστούν. Επίσης, επειδή είναι καλοκαίρι και πολλοί θα απουσιάζουν λόγω διακοπών,  η σειρά αναμονής θα αλλάξει. Δηλαδή, αν κάποιος είναι ψηλά στη λίστα, αλλά απουσιάζει θα πάρει τη σειρά του κάποιος που είναι πιο κάτω, αλλά είναι εδώ και μπορεί να δώσει εξετάσεις. Αυτό, όπως καταλαβαίνετε, γίνεται για να μειωθεί σταδιακά ο αριθμός όσων περιμένουν.

Τέλος, το παράβολο που δίνεται για την ασφάλιση του οχήματος (70 ευρώ στις μηχανές 130 για τ' αυτοκίνητα) θα καταργηθεί. Αυτό τούς υποσχέθηκε ο νέος υπουργός μεταφορών σε συνάντηση που είχε με την ομοσπονδία εξεταστών. Τις επόμενες ημέρες, απ' ό,τι τους είπε, θα κατατεθεί στη βουλή το αντίστοιχο νομοσχέδιο που -μεταξύ των άλλων- θα ακυρώνει τη συγκεκριμένη διάταξη της προηγούμενης κυβέρνησης.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα. 🙂

Επεξ/σία από vilfer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vilfer είπε

το παράβολο που δίνεται για την ασφάλιση του οχήματος (70 ευρώ στις μηχανές 130 για τ' αυτοκίνητα) θα καταργηθεί

Να γελάσω τώρα ή να περιμένω κανένα τρίμηνο. Αν και οι ίδιοι είπαν καμία ανοχή.

Οπότε χαχαχαααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, εγω που περιμενω την αδεια μοτο επεκταση σε απεριοριστου, θα μου βγαλουν νεα καρτουλα η θα πρεπει να τους παω την παλια καρτα

που εχει μεσα και του αυτοκινητου και του 50ριου μοτο για να μου δωσουν μια καινουργια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...