Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, taris είπε

Με το συμπάθειο αλλά αν κάποιος είχε ξύλινη πόρτα και μου ζητούσε να κατεβαίνω όλο το 24ωρο για να ανοίγω στους φίλους μου ή τους συγγενείς μου την πόρτα εισόδου όταν φεύγουν από το διαμέρισμά μου, θα του απαντούσα "μήπως να ξαμολήσουμε και κανένα ντόμπερμαν στους διαδρόμους για να έχεις σελοφάν αντί για πόρτα διαμερίσματος;"

Η μόδα με τα κλειδώματα άχρηστων κυλίνδρων εισόδου πολυκατοικιών είναι και ανούσια και πάνω από όλα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (σε επείγοντα, πυρκαγιές, σεισμούς, κλπ). ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ.

Όσοι θέλουν κλειδωμένες πόρτες εισόδου πολυκατοικιών όλο το 24ωρο βάζουν 25-ποσα ευρώ βγαίνει ανά διαμέρισμα για ηλεκτρική κλειδαριά. Αλλιώς να κοιτάξουν να βάλουν μια πόρτα της προκοπής στο δικό τους διαμέρισμα αντί για το σπιτάκι με σανό του γνωστού παραμυθιού.

Πολυ σωστα τα λες, το θεμα ειναι τι γινεται οταν το σπιτι ειναι ενοικιαζόμενο και ο ιδιοκτήτης δεν θελει να εμπλακει στα εξοδα για πορτα ασφάλειας, και οταν οι υπόλοιποι ενοικοι δεν πληρώνουν για να μπει πορτα ασφάλειας με αυτόματο κλείδωμα. Γιατι οι πιο πολλοι που εχουν πορτες ασφάλειας η και συναγερμούς δεν θελουν να συνενεσουν στο παραπάνω εξοδο.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Πολυ σωστα τα λες, το θεμα ειναι τι γινεται οταν το σπιτι ειναι ενοικιαζόμενο και ο ιδιοκτήτης δεν θελει να εμπλακει στα εξοδα για πορτα ασφάλειας, και οταν οι υπόλοιποι ενοικοι δεν πληρώνουν για να μπει πορτα ασφάλειας με αυτόματο κλείδωμα. Γιατι οι πιο πολλοι που εχουν πορτες ασφάλειας η και συναγερμούς δεν θελουν να συνενεσουν στο παραπάνω εξοδο.

Φίλος μου Αθήνα διαπραγματεύτηκε 15 ευρώ υψηλότερο ενοίκιο με τον ιδιοκτήτη για να του αλλάξει την ξύλινη σε ασφαλείας. Δεν την βρίσκω ιδανική λύση, γιατί η πόρτα μένει στην ιδιοκτησία του, προσωπικά αν δεν μου άλλαζε κάποιος πόρτα θα έφευγα (και ακόμα καλύτερα, ποτέ δεν θα νοίκιαζα διαμέρισμα με τρύπια ξύλινη πόρτα).

Το θέμα είναι ότι αν μένεις σε διαμέρισμα-πρόσκληση για διαρρήκτες (πόσο μάλλον διαρρήκτες που "στοχοποίησαν το διαμέρισμα" όπως ισχυρίζοντα, ή νομίζουν, οι άνθρωποι που έβαλαν την ανακοίνωση) καμία κλειδαριά της πλάκας κεντρικής εισόδου δεν θα σε σώσει. Μπορεί όμως να εγκλωβίσει κανένα παιδάκι σε φυσική καταστροφή, με οδυνηρά αποτελέσματα. Χειρότερα από την κλοπή της κινέζικης ταμπλέτας αντροιντ.

Συγγνώμη για το έντονο ύφος, δεν απευθύνεται σε κανέναν σαν επίθεση, αλλά αυτή η πολιτική δεν επιλύει κανένα πρόβλημα, και δημιουργεί πολύ χειρότερα.

Επεξ/σία από taris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, taris είπε

Με το συμπάθειο αλλά αν κάποιος είχε ξύλινη πόρτα και μου ζητούσε να κατεβαίνω όλο το 24ωρο για να ανοίγω στους φίλους μου ή τους συγγενείς μου την πόρτα εισόδου όταν φεύγουν από το διαμέρισμά μου, θα του απαντούσα "μήπως να ξαμολήσουμε και κανένα ντόμπερμαν στους διαδρόμους για να έχεις σελοφάν αντί για πόρτα διαμερίσματος;"

Η μόδα με τα κλειδώματα άχρηστων κυλίνδρων εισόδου πολυκατοικιών είναι και ανούσια και πάνω από όλα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (σε επείγοντα, πυρκαγιές, σεισμούς, κλπ). ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ.

Όσοι θέλουν κλειδωμένες πόρτες εισόδου πολυκατοικιών όλο το 24ωρο βάζουν 25-ποσα ευρώ βγαίνει ανά διαμέρισμα για ηλεκτρική κλειδαριά. Αλλιώς να κοιτάξουν να βάλουν μια πόρτα της προκοπής στο δικό τους διαμέρισμα αντί για το σπιτάκι με σανό του γνωστού παραμυθιού.

Δεν δικαιολογείται ιδιοκτήτης διαμερίσματος να ιδιοκατοικεί με ξύλινες πόρτες σήμερα. Βασικά δεν πρέπει ούτε καν να νοικιάζει κανείς ξέφραγο αμπέλι διαμέρισμα με ξύλινη πόρτα. Πόσο μάλλον να περιμένει μετά να τον σώσουν τα κλειδώματα στις silca των 12 ευρώ των κεντρικών εισόδων. Για όνομα του θεού δηλαδή.

Σε πολυκατοικια 14 διαμερισματων δεν παιρνεις με 350 ευρω (14*25) ηλεκτρικη κλειδαρια, δεν παιρνεις ουτε καλο ηλεκτροπυρο με εγκατασταση.

Καλως ή κακως παραμενει ενα Α κοστος συνολικο που πολλοι στις μερες μας εξακολουθουν να θεωρουν αχρειαστο και ανευ ουσιας (γιατι δεν σκεφτονται ισως) γιατι για κατι σοβαρο και αξιολογο σε ηλεκτρικη κλειδαρια θεωρω οτι θα ανεβεις πανω απο 50 ευρω το διαμερισμα τουλαχιστον (ισως λεω και λιγα οι εξπερτς με διορθωνουν).

Με 50 ευρω καποιος βγαζει τα κοινοχρηστα 2 μηνων ή ενος μηνα με πετρελαιο.

Ανθρωποι που αφηνουν απληρωτα κοινοχρηστα 2 και 3 μηνων, δεν θα μπουν στη διαδικασια για αγορα ηλεκτρικης κλειδαριας εξωπορτας ή ενισχυσης της ασφαλειας της πολυκατοικιας.

Σκεφτονται πιο περιορισμενα και βραχυπροθεσμα.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, taris είπε

Είναι πολλοί και σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Από τους σχετικά οικονομικούς Evva EPS και Winkhaus N-tra (μπορεί να παίζουν και πιο φτηνοί, αλλά εγώ αυτούς ξέρω οικονομικούς και καλούς) μέχρι πανάκριβους σαν τον Evva MCS, με πάμπολλους ενδιάμεσα (AGB DCK, Evva ICS, Abloy Protec 2, Multlock MT5+, Mauer NW5, Kabba Xpert, Evva 4KS, Winkhaus X-tra... και πολλοί ακόμα, που θα σου πουν οι ειδικότεροι swayback και mclein, απλά ενδεικτικά τους αναφέρω). Όσοι δεν αναφέρουν ελεύθερο προφίλ κλειδιού και αναγράφουν ότι είναι πατενταρισμένο.

***Δεν λέω ότι όλοι οι παραπάνω προσφέρουν ίδια κατηγορία ασφάλειας, αλλά όλοι αυτοί δεν αντιγράφονται ελεύθερα. Επίσης όλοι είναι αξιοπρεπείς κύλινδροι (κάποιοι σαν τον abloy Protec2 κορυφαίοι και προσιτοί αρκετά, κάποιοι σαν τον Evva MCS εμένα μου φαίνονται πεταμένα λεφτά εκτός αν έχεις... λίρες σπίτι, αλλά όλοι προσφέρουν ένα αξιοπρεπές κατ'αρχήν επίπεδο ασφάλειας). Ευπρόσδεκτες oποιεσδήποτε διορθώσεις.

Εντωμεταξύ να κάνω και μια χαζή παρατήρηση (πραγματικά χαζή όμως, συγκρατηθείτε). Ρε παιδιά μερικές από αυτές τις εταιρίες... αγοράζουμε κύλινδρο ακριβό και τσιγκουνεύονται ένα πλαστικό καπάκι στα κλειδάκια να τα ξεχωρίζουμε; 😆 Πολύ το υποτιμούν το αισθητικό μέρος, που είναι και θέμα ουσίας. Ένα καπάκι που ξεχωρίζει βοηθά όσους κουβαλάμε πολλά κλειδιά.  Αν είναι να διαλέξω μεταξύ agb dck, winkhaus x-tra, και evva ics (δεδομένου ότι προσφέρουν περίπου ίδιο επίπεδο ασφαλείας, αν δεν κάνω λάθος) θα πάρω τον scudo dck... ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΛΕΙΔΙ 😀

Eίναι άσχημα τα γυμνά κλειδιά και ελαφρώς πιο δύσχρηστα όταν τα μπερδεύεις, πώς να το κάνουμε;

μπορει να ειναι πατενταρισμενο αλλα προσωπικο προφιλ, οποτε μπορει να αντιγραφει κλειδια για ολους τους κυλινδρους που πουλαει.

πχ τα σκρουτζομαγαζα που πολλοι προτιμουν συνηθως εχουν προσωπικο προφιλ κυλινδρων (4ks, ics, eps, nw5, nw4, r50, r90 κ παει λεγοντας) οποτε αυτοι εχουν κλειδια για να κοψουν αντιγραφα.

11 ώρες πριν, Sebu είπε

Σε πολυκατοικια 14 διαμερισματων δεν παιρνεις με 350 ευρω (14*25) ηλεκτρικη κλειδαρια, δεν παιρνεις ουτε καλο ηλεκτροπυρο με εγκατασταση.

Καλως ή κακως παραμενει ενα Α κοστος συνολικο που πολλοι στις μερες μας εξακολουθουν να θεωρουν αχρειαστο και ανευ ουσιας (γιατι δεν σκεφτονται ισως) γιατι για κατι σοβαρο και αξιολογο σε ηλεκτρικη κλειδαρια θεωρω οτι θα ανεβεις πανω απο 50 ευρω το διαμερισμα τουλαχιστον (ισως λεω και λιγα οι εξπερτς με διορθωνουν).

Με 50 ευρω καποιος βγαζει τα κοινοχρηστα 2 μηνων ή ενος μηνα με πετρελαιο.

Ανθρωποι που αφηνουν απληρωτα κοινοχρηστα 2 και 3 μηνων, δεν θα μπουν στη διαδικασια για αγορα ηλεκτρικης κλειδαριας εξωπορτας ή ενισχυσης της ασφαλειας της πολυκατοικιας.

Σκεφτονται πιο περιορισμενα και βραχυπροθεσμα.

ηλεκτροπυρος ή ηλεκτρομαγνητης με συστημα εννιαιο* με την κλειδαρια, μπαινει στα 350 ~ 400...

*μπορει να γινει σε ξυλινη, αλουμινιου, σιδερενια, θωρακισμενη. κλειδαρια + ηλεκτροπυρος / ηλεκτρομαγνητης + παρελκομενα. εξοδος με το χερουλι & εισοδος με κλειδι και θυροτηλεφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 1:58 ΜΜ, mclein² είπε

την πορτα βγαλε φωτο, μεσα - εξω - πλάι.

δε χρειαζεται να δουμε την κλειδαρια για να καταλαβουμε :)

καλημερα, με αυτες μπορειτε να βγαλετε ακρη? Porta Nova ειναι.

ευχαριστω!

 

44.jpg

55.jpg

11.jpg

22.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, navger είπε

καλημερα, με αυτες μπορειτε να βγαλετε ακρη? Porta Nova ειναι.

ευχαριστω!

44.jpg

55.jpg

11.jpg

22.jpg

normal πορτα & κατασταση.

με τοποθετηση μπορεις να παρεις ενα νορμαλ σετακι στα 140 - 150.

αμα θες να τα βαλεις μονος σου, μπορεις να παιξεις κ πιο χαμηλα σε κοστος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mclein² είπε

normal πορτα & κατασταση.

με τοποθετηση μπορεις να παρεις ενα νορμαλ σετακι στα 140 - 150.

αμα θες να τα βαλεις μονος σου, μπορεις να παιξεις κ πιο χαμηλα σε κοστος :)

ευχαριστω για το χρονο σου!!

μπορεις να μου προτεινεις κανα δυο τετοια σετακια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, navger είπε

ευχαριστω για το χρονο σου!!

μπορεις να μου προτεινεις κανα δυο τετοια σετακια?

Cisa Revo + Agb5000s + Sferik Rok + Ki1903p

Cisa Revo + Mul-T-Lock Integrator + Sferik Rok + Ki1903p

και οριακα ->

Cisa Revo + Agb9000s + Sferik Rok + Ki1903p

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2020 στις 9:35 ΠΜ, mclein² είπε

ηλεκτροπυρος ή ηλεκτρομαγνητης με συστημα εννιαιο* με την κλειδαρια, μπαινει στα 350 ~ 400...

*μπορει να γινει σε ξυλινη, αλουμινιου, σιδερενια, θωρακισμενη. κλειδαρια + ηλεκτροπυρος / ηλεκτρομαγνητης + παρελκομενα. εξοδος με το χερουλι & εισοδος με κλειδι και θυροτηλεφωνο.

Εσύ όμως έχεις πει κατα καιρους ότι με 350-400 βάζεις ηλεκτροπυρο κινέζικο αμφιβόλου ποιοτητας ως προς την αντοχη και τη λειτουργια του.

Και ειδικα σε συγκεκριμενες περιοχες που τα ντελιβερι ειναι ψιλοεπιθετικα (πχ κοπανε/κλωτσανε πορτες) ο ηλεκτροπυρος δεν θα αντεξει για πολλα.

Ομοιως σε πολυκατοικιες που εχουν και ιατρεια αρα πολλα ανοιξε-κλεισε μεσα στη μερα παλι ενας ηλεκτροπυρος φθηνος/μη ποιοτικος δεν ξερω τι αντοχη θα εχει στο χρονο/χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sebu είπε

Εσύ όμως έχεις πει κατα καιρους ότι με 350-400 βάζεις ηλεκτροπυρο κινέζικο αμφιβόλου ποιοτητας ως προς την αντοχη και τη λειτουργια του.

Και ειδικα σε συγκεκριμενες περιοχες που τα ντελιβερι ειναι ψιλοεπιθετικα (πχ κοπανε/κλωτσανε πορτες) ο ηλεκτροπυρος δεν θα αντεξει για πολλα.

Ομοιως σε πολυκατοικιες που εχουν και ιατρεια αρα πολλα ανοιξε-κλεισε μεσα στη μερα παλι ενας ηλεκτροπυρος φθηνος/μη ποιοτικος δεν ξερω τι αντοχη θα εχει στο χρονο/χρηση.

ο jeb-250 αντεχει τα 10-12 διαμμερισματα.

αν μιλαμε για τεραστια κινητικοτητα μαλλον ο ηλεκτρομαγνητης ειναι η καλυτερη λυση - χωρις καταπονηση & χωρις προβληματα.

γενικα ειμαι φουλ υπερ της ηλεκτρομηχανικης αλλα αμα υπαρχει ελλειψη ρευστου...πας αναγκαια σε ηλεκτροπυρο / ηλεκτρομαγνητη και εισαι σε ετοιμοτητα καθε 2,5 - 3 χρονια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρομηχανικη αντιστοιχα ποσο θα αντεχε (σε χρονια) με τετοια ημερησια καταπονηση λογω πολλαπλων επισκεψεων στο χωρο? Συνεπως θα ειχε πολλα κλειδωσε/ξεκλειδωσε μεσα στη μερα συν του οτι αυτος που δεν ξερει θα παλευε να την ανοιξει και θα εσπρωχνε καθ' οσον αυτη θα παλεβε να ξεκλειδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2020 at 17:41, pintourikio said:

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για διπλή κλειδαριά tesio χρηματοκιβωτιου που στο πάνω μέρος δέχεται επιπλέον κύλινδρο που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρησιμοποιείται. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο ή να την εκμεταλλευτείς πλήρως, αλλά με μετατροπή στην πόρτα (μιας και πρόκειται να αλλάξεις και την επένδυση της πόρτας δεν είναι και τίποτα σπουδαίο). Εσύ έχεις τις εξής επιλογές:

Σενάριο 1 (συνέχεια στο ίδιο μοτίβο με τώρα):

Α) Κλειδαριά: Mottura tesio

Defender: disec bd200 ή disec bkd 250 ή disec mrm29

Κύλινδρος: cisa rs3s, mottura c48, winkhaus xtra, mauer nw5, abloy protec2, agb dck κτλπ

Β) Κλειδαριά omega plus για tesio + πλάκα μαγγανίου ή defender απλό για omega ή μαγνητικό defender για omega.

Σενάριο 2 (με 2 κυλίνδρους):

Α) Κλειδαριά: Multlock tesio

Defender: disec bd200 x2

Κύλινδροι:  agb dck + agb 9000 ή evva eps ή mottura champions pro ή winkhaus ntra

Β) Kλειδαριά omega plus για tesio + πλάκα μαγγανίου

Κύλινδρος: agb 9000 ή evva eps + defender disec sferik rok ή disec bd200

Πήρα προσφορά για

κλειδαριά mottura 40€


Κύλινδρο cisa rs3s 130€ (5κλειδο)

Η

Mottura c48 135€ (5 κλειδο)

 

Defender:

dks250 50€
mrm29 70€ (2μαγνητες)

 

τι συνδυασμό προτείνετε ;

οι τιμές είναι πολύ κοντά 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

Πήρα προσφορά για

κλειδαριά mottura 40€


Κύλινδρο cisa rs3s 130€ (5κλειδο)

Η

Mottura c48 135€ (5 κλειδο)

Defender:

dks250 50€
mrm29 70€ (2μαγνητες)

τι συνδυασμό προτείνετε ;

οι τιμές είναι πολύ κοντά 

Πήγες και τους ζήτησες κλειδαριά mottura tesio και στην χρεώνουν 40€? 

Εγώ θα προτιμούσα ανάμεσα σε αυτούς τους 2 κυλίνδρους τον c48 (να ξέρεις ότι τα επιπλέον αντίγραφα είναι πολύ ακριβά και αργούν πολύ να έρθουν από το εξωτερικό και για τους 2 κυλίνδρους που αναφέρεις)

Αν σου αρκούν τα 2 κλειδιά και έχεις σκοπό να κλειδώνεις πάντα το defender πήγαινε στο μαγνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Μετακόμισα προσφατα σε νέο σπίτι όπου περάστηκε καινούργια θωρακισμένη πόρτα (επιλογή ιδιοκτήτη).

Η κλειδαριά (κύλινδρος) είναι η παρακάτω Suceremme EVK K22, έχοντας ήδη εμπειρία με παραβίαση (χωρίς ίχνη  - αντικλείδι μου είπε η αστυνομία) προηγούμενης πόρτας με Suceremme (κλειδί χρηματοκιβωτίου) θα ήθελα να ρωτησω εάν και αυτή η κλειδαρία είναι τόσο κακή και εάν έχει ακούσει κανείς περίπτωση παραβίασης όταν είναι πλήρως κλειδωμένη.

 

Επίσης εάν καταλαβαίνω σωστά έχει defender, σωστά; Μπορει κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη λυση από 100-150eu.

 

 

88433640_570332973574160_5304302859876040704_n.jpg

def.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kostakiss είπε

Πήρα προσφορά για

κλειδαριά mottura 40€


Κύλινδρο cisa rs3s 130€ (5κλειδο)

Η

Mottura c48 135€ (5 κλειδο)

Defender:

dks250 50€
mrm29 70€ (2μαγνητες)

τι συνδυασμό προτείνετε ;

οι τιμές είναι πολύ κοντά 

γραψε μας που βρηκες αυτες τις τιμες διοτι δεν πιστευω να υπαρχουν εκτος αν καποιος (εισαγωγεας) στα κανει δωρο.

δε θα σου πω τις τιμες για ολα, ενδεικτικα να αναφερω οτι χονδρικη το bkd250 κανει 55€.

9 λεπτά πριν, BreakingMad είπε

Καλημέρα παιδιά,

Μετακόμισα προσφατα σε νέο σπίτι όπου περάστηκε καινούργια θωρακισμένη πόρτα (επιλογή ιδιοκτήτη).

Η κλειδαριά (κύλινδρος) είναι η παρακάτω Suceremme EVK K22, έχοντας ήδη εμπειρία με παραβίαση (χωρίς ίχνη  - αντικλείδι μου είπε η αστυνομία) προηγούμενης πόρτας με Suceremme (κλειδί χρηματοκιβωτίου) θα ήθελα να ρωτησω εάν και αυτή η κλειδαρία είναι τόσο κακή και εάν έχει ακούσει κανείς περίπτωση παραβίασης όταν είναι πλήρως κλειδωμένη.

Επίσης εάν καταλαβαίνω σωστά έχει defender, σωστά; Μπορει κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη λυση από 100-150eu.

88433640_570332973574160_5304302859876040704_n.jpg

def.JPG

της πλακας αφαλος.

περιοχη που θα δαπανηθουν τα 100-150 ευρω ; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...