Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mclein² είπε

το ανοιγεις ; 

τι να του απαντησω οταν στις τελευταιες 20 σελιδες το εχουμε γραψει 200 φορες ;

Δεν κατάλαβα ότι έχουμε Σεφερληδες εδώ για ειρωνεία.Συγνωμη δεν ξαναγράφω δεν έχω όρεξη για πλακιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Δεν κατάλαβα ότι έχουμε Σεφερληδες εδώ για ειρωνεία.Συγνωμη δεν ξαναγράφω δεν έχω όρεξη για πλακιτσα.

Βαζέχα, κατάλαβε αν θες ότι τα παιδιά εδώ όπως ο McLein2 ο swayback και λοιποί έχουν σπαταλήσει ώρες επί ωρών, για διάφορα θέματα αφιλοκερδώς χωρίς να κάνουν κάποια διαφήμιση για το κατάστημά τους. Ο τρόπος που απαντάνε κάποιες φορές είναι όντως ειρωνικός αλλά θα σου έλεγα να μην ερεθίζεσαι τόσο εύκολα μιας και όλες οι ώρες για όλους τους ανθρώπους δεν είναι ίδιες. Από την άλλη αν ψάξεις για HSP στο συγκεκριμένο θέμα θα βρεις ουκ ολίγες απαντήσεις ότι δεν είναι ασφαλής.

Βέβαια σε μια δεύτερη ανάγνωση δεν μπορώ να καταλάβω ποιο μοντέλο της MG είναι εκτός και αν το γράφει από την άλλη πλευρά του κουτιού.

Επεξ/σία από Anaheim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Anaheim είπε

Βέβαια σε μια δεύτερη ανάγνωση δεν μπορώ να καταλάβω ποιο μοντέλο της MG είναι εκτός και αν το γράφει από την άλλη πλευρά του κουτιού

 MG HSP 

Επεξ/σία από Violator1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Δεν κατάλαβα ότι έχουμε Σεφερληδες εδώ για ειρωνεία.Συγνωμη δεν ξαναγράφω δεν έχω όρεξη για πλακιτσα.

αχ, μακαρι να ημουν ο Σεφερλης και να κερδιζα λεφτα απο το γελιο σου...δυστυχως δεν ειμαι.

λοιπον, ο κυλινδρος ειναι μετριος και προσωπικα δεν τον εμπιστευομαι.

πρακτικα δεν ειναι καλος γιατι υπαρχουν παραβιασεις.

θεωρητικα ομως εχει αρκετες αρετες & θα μπορουσε να μπει στη λιστα με τους καλους.

πρακτικα παλι, ο μονος σοβαρος κυλινδρος της MG αυτη τη στιγμη ειναι ο SΤ με τιμη λιανικης αστεια πραγμα που μας κανει να κοιταζουμε σε σοβαροτερες υλοποιησεις απο εταιριες μεγαλυτερου βεληνεκους.

οταν απαντησα, σκεφτηκα πως μας κοροϊδευεις μιας κ οπως ειπα εδω και 20 σελιδες συζητηση γινεται για τους κυλινδρους της MG...ε, προφανως δεν ηθελες να διαβασεις καμια απο τις 20 ή 230 που εχει το νημα κι αρα επραξα ως δευτερος Σεφερλης κατα τα λεγομενα σου.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν Κ22 είδα που γράφατε.

Τέλος πάντων με 200€ κατάλαβα πως δεν κάνεις καλή δουλειά.Πρεπει να ανέβω στα 300€ ,να βάλω κάνα Cisa με κλειδί που δεν αντιγραφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Για έναν Κ22 είδα που γράφατε.

Τέλος πάντων με 200€ κατάλαβα πως δεν κάνεις καλή δουλειά.Πρεπει να ανέβω στα 300€ ,να βάλω κάνα Cisa με κλειδί που δεν αντιγραφεται.

 

Ακολουθουν σετ που ειναι στο μπατζετ σου & δεν υπαρχει δειγμα διαρρηξης στον ελλαδικο χωρο (Αττικη, Θεσσαλονικη, Πατρα, Κρητη)

Ολα τα σεναρια ειναι με 5 κλειδια & αναφερεται η κατωτερη τιμη που θα τα βρεις με εγκατασταση.

Ολες οι επιλογες ειναι με το πιο νορμαλ defender διοτι αν μιλησουμε για καλυτερο τα μισα δεν ταιριαζουν καθως η πορτα εχει καπλαμα εξωτερικα σχεδον 2 ποντων. 

Cisa Revo + Agb DCK + Sferik Rok απο 180€ + φορος

Cisa Revo + Mottura Champions Pro + Sferik Rok απο 180€ + φορος

Cisa Revo + Mottura C28 Plus + Sferik Rok απο 205€ + φορος

Cisa Revo + WinkHaus N-tra + Sferik Rok απο 180€ + φορος

Cisa Revo + Agb9000s + Sferik Rok απο 170€ + φορος

Cisa Revo + Abloy Protec² + Sferik Rok απο 215€ + φορος

(αυτη η επιλογη ελεγχεται με την πιθανοτητα να μη φτανει το κλειδι αλλα επειδη ειναι modular ισως με 5€ εξτρα να διορθωθει).

Cisa Revo + Evva Eps + Sferik Rok απο 165€ ~ 180€ + φορος

Cisa Revo + Keso 8000s + Sferik Rok απο 200€ + φορος

(αυτη η επιλογη ελεγχεται με δεδομενο οτι το κλειδι ειναι παρομοιο με το 4000 & το 2000)

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία ερώτηση,

κατανοώ πως θα έχω πρόβλημα με τον Κ22 άλλα θα πρέπει να περιμένω το τέλος του μήνα μέχρι να αλλάξω κύλινδρο και να δώσω 100-150ευρο... 

Το κλειδί στη κλειδαριά όταν είμαστε μέσα, βοηθάει στη συγκεκριμένη ή χειροτερεύει τα πράγματα;

 

Διαβάζω για παραβιάσεις που έγιναν με το κλειδί που ήταν στη κλειδαριά και δε ξέρω κατά πόσο ισχύει και πως γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BreakingMad είπε

Μια τελευταία ερώτηση,

κατανοώ πως θα έχω πρόβλημα με τον Κ22 άλλα θα πρέπει να περιμένω το τέλος του μήνα μέχρι να αλλάξω κύλινδρο και να δώσω 100-150ευρο... 

Το κλειδί στη κλειδαριά όταν είμαστε μέσα, βοηθάει στη συγκεκριμένη ή χειροτερεύει τα πράγματα;

Διαβάζω για παραβιάσεις που έγιναν με το κλειδί που ήταν στη κλειδαριά και δε ξέρω κατά πόσο ισχύει και πως γίνεται..

α. δεν ειναι οτι ηρθε το τελος του κοσμου...ισως ερθει με τον κορονοϊο αλλα οχι με τον κ22.

β. τα κλειδια δεν πρεπει να μενουν πλεον επανω στους κυλινδρους, εχουμε περιπτωσεις που ανοιχθηκαν σπιτια απο το ματακι.

γ. μπορεις να μην αλλαξεις καθολου τον κ22 και να περιμενεις ΜΗΠΩΣ εισαι ο τυχερος.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BreakingMad είπε

Μια τελευταία ερώτηση,

κατανοώ πως θα έχω πρόβλημα με τον Κ22 άλλα θα πρέπει να περιμένω το τέλος του μήνα μέχρι να αλλάξω κύλινδρο και να δώσω 100-150ευρο... 

Το κλειδί στη κλειδαριά όταν είμαστε μέσα, βοηθάει στη συγκεκριμένη ή χειροτερεύει τα πράγματα;

Διαβάζω για παραβιάσεις που έγιναν με το κλειδί που ήταν στη κλειδαριά και δε ξέρω κατά πόσο ισχύει και πως γίνεται..

Μιας και δεν είμαι ειδικός το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι διαρρήκτες προτιμούν καθαρές δουλειές, δηλαδή εύκολες κλειδαριές και να λείπει πάντα ο κόσμος από το σπίτι, οι πιθανότητές να μπουκάρουν όσο είσαι μέσα είναι πολύ μικρές εκτός αν σε έχουν σταμπάρει για λόγους  που προφανώς φαντάζεσαι, άπειρο ρευστό κοσμήματα και τα λοιπά 

Επεξ/σία από Violator1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dias1980 είπε

φίλε μου θα σε στεναχωρήσω το μαγνητικό που φοράς ξεκλειδώνει σε λιγότερο από 1 λεπτό 

δηλ ποιο μαγνητικο ( η γενικα defender) θεωρεις οτι δεν ανοιγει? η ανοιγουν ολα..?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, simos1974 είπε

δηλ ποιο μαγνητικο ( η γενικα defender) θεωρεις οτι δεν ανοιγει? η ανοιγουν ολα..?

Φίλε μου μέχρι στιγμής δεν έχει καταγραφεί κάποιο κρούσμα παραβίασης μαγνητικού με μη βίαιο τρόπο, δεν ξέρω καν αν έχει γίνει και με βίαιο, αυτά τα περί ανοίγει σε λίγοτερο από ένα λεπτό τα ακούω βερεσέ από κάποιον ο οποίος εμφανίστηκε ξαφνικά στο φόρουμ, κυκλοφορούν κάτι βίντεο στο YouTube αλλά μην τα δίνεις καν σημασία για πολλούς λόγους, όταν θα αρχίσουν να ανοίγουν κάποια μαγνητικά πίστεψε με υπάρχουν εδώ μέσα αξιόπιστοι επαγγελματίες που θα μας ενημερώσουν, εγώ μπορώ να σου γράψω ότι ανοίγω έναν Abloy p2 σε ένα λεπτό με μία καρφίτσα, αν δεν σου παραθέσω στοιχεία τεκμηριωμένα, το αν θα με πίστεψεις πρέπει να το επεξεργαστείς πολλές φορές, αυτό το λέω διότι το συγκεκριμένο παλληκαρι τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά τον βλέπω να γράφει στο φόρουμ και μάλιστα κάτι τόσο ουαου, από την άλλη αν αυτό το έγραφε κάποιος αξιόπιστος που υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα τότε οκ θα προβληματιζομουν 

Επεξ/σία από Violator1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θα ηθελα τη βοηθεια σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.

Οταν προσπαθω να ανοιξω τη γλωσσα της κλειδαριας με το κλειδι ενω κουναει λιγο τη γλωσσα σε σημειο που να ανοιγει η πορτα, μετα μαγκωνει η κλειδαρια και μενει ακινητη η γλωσσα. Οσο και να γυριζω το κλειδι δε κουνιεται ουτε η γλωσσα ουτε κλειδωνει. Ξεμπλοκαρει μονο οταν γυριζω το πομολο. Οταν φυσικα επαναλαβω τη διαδικασια εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που περιγραφω. Για να μπορεσει να γινει πιο κατανοητο εχω κανει share το παρακατω video. Να σημειωσω οτι δοκιμασα κι αλλο κυλινδρο με το ιδιο αποτελεσμα.

Η κλειδαρια ειναι μια απλη Domus 3 σημειων μαχαιρωτη 35mm. 

https://drive.google.com/file/d/1C9ApYVhCVcJaFtRNJoQMA4gv_OrYK1NO/view?usp=sharing

Αν ειναι προβλημα της κλειδαριας, θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλη; Εχω δει την CISA Multitop αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βγαινει μαχαιρωτη. Επίσης για κυλινδρο τον agb scudo 9000 75mm. Εννοειται οτι ειμαι ανοιχτος σε προτασεις. Το μπατζετ θα ηθελα μεχρι 100€ για κλειδαρια και μεχρι 60-70 για τον κυλινδρο.

Ευχαριστω εν των προτερων για το χρονο που θα αφιερωσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Violator1978 είπε

Φίλε μου μέχρι στιγμής δεν έχει καταγραφεί κάποιο κρούσμα παραβίασης μαγνητικού με μη βίαιο τρόπο, δεν ξέρω καν αν έχει γίνει και με βίαιο, αυτά τα περί ανοίγει σε λίγοτερο από ένα λεπτό τα ακούω βερεσέ από κάποιον ο οποίος εμφανίστηκε ξαφνικά στο φόρουμ, κυκλοφορούν κάτι βίντεο στο YouTube αλλά μην τα δίνεις καν σημασία για πολλούς λόγους, όταν θα αρχίσουν να ανοίγουν κάποια μαγνητικά πίστεψε με υπάρχουν εδώ μέσα αξιόπιστοι επαγγελματίες που θα μας ενημερώσουν, εγώ μπορώ να σου γράψω ότι ανοίγω έναν Abloy p2 σε ένα λεπτό με μία καρφίτσα, αν δεν σου παραθέσω στοιχεία τεκμηριωμένα, το αν θα με πίστεψεις πρέπει να το επεξεργαστείς πολλές φορές, αυτό το λέω διότι το συγκεκριμένο παλληκαρι τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά τον βλέπω να γράφει στο φόρουμ και μάλιστα κάτι τόσο ουαου, από την άλλη αν αυτό το έγραφε κάποιος αξιόπιστος που υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα τότε οκ θα προβληματιζομουν 

Πολυ σωστα.

Και φυσικα ποιος διαρρήκτης θα ασχοληθεί με το ΧΨ μαγνητικό defender οταν δεν ξέρει τι αφαλός κρύβεται απο πισω. Απλα θα παει σε μια αλλη πόρτα με εναν ποιο εύκολο παραβιασιμο κύλινδρο και θα μπει εκεί. Για να ασχοληθεί με το σπιτι που εχει το μαγνητικό defender θα πρέπει να είναι πεπεισμένος οτι κατι κρύβεται εκεί, και φυσικα θα βρει αλλον τροπο να μπει, ειτε απο παράθυρο/μπαλκονόπορτα ειτε να την στησει και να σε παει καροτσα να του ανοίξεις την πόρτα, με το ξύλο και οτι συνεπάγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Violator1978 είπε

Φίλε μου μέχρι στιγμής δεν έχει καταγραφεί κάποιο κρούσμα παραβίασης μαγνητικού με μη βίαιο τρόπο, δεν ξέρω καν αν έχει γίνει και με βίαιο, αυτά τα περί ανοίγει σε λίγοτερο από ένα λεπτό τα ακούω βερεσέ από κάποιον ο οποίος εμφανίστηκε ξαφνικά στο φόρουμ, κυκλοφορούν κάτι βίντεο στο YouTube αλλά μην τα δίνεις καν σημασία για πολλούς λόγους, όταν θα αρχίσουν να ανοίγουν κάποια μαγνητικά πίστεψε με υπάρχουν εδώ μέσα αξιόπιστοι επαγγελματίες που θα μας ενημερώσουν, εγώ μπορώ να σου γράψω ότι ανοίγω έναν Abloy p2 σε ένα λεπτό με μία καρφίτσα, αν δεν σου παραθέσω στοιχεία τεκμηριωμένα, το αν θα με πίστεψεις πρέπει να το επεξεργαστείς πολλές φορές, αυτό το λέω διότι το συγκεκριμένο παλληκαρι τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά τον βλέπω να γράφει στο φόρουμ και μάλιστα κάτι τόσο ουαου, από την άλλη αν αυτό το έγραφε κάποιος αξιόπιστος που υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα τότε οκ θα προβληματιζομουν 

το ξερω και συμφωνω με αυτο που λες. Απλα ηθελα να δω τι απαντηση θα εδινε-για να προωθησει καποια- η θα ηταν του στυλ "τα ανοιγω ολα".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sangelos είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ηθελα τη βοηθεια σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.

Οταν προσπαθω να ανοιξω τη γλωσσα της κλειδαριας με το κλειδι ενω κουναει λιγο τη γλωσσα σε σημειο που να ανοιγει η πορτα, μετα μαγκωνει η κλειδαρια και μενει ακινητη η γλωσσα. Οσο και να γυριζω το κλειδι δε κουνιεται ουτε η γλωσσα ουτε κλειδωνει. Ξεμπλοκαρει μονο οταν γυριζω το πομολο. Οταν φυσικα επαναλαβω τη διαδικασια εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που περιγραφω. Για να μπορεσει να γινει πιο κατανοητο εχω κανει share το παρακατω video. Να σημειωσω οτι δοκιμασα κι αλλο κυλινδρο με το ιδιο αποτελεσμα.

Η κλειδαρια ειναι μια απλη Domus 3 σημειων μαχαιρωτη 35mm. 

https://drive.google.com/file/d/1C9ApYVhCVcJaFtRNJoQMA4gv_OrYK1NO/view?usp=sharing

Αν ειναι προβλημα της κλειδαριας, θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλη; Εχω δει την CISA Multitop αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βγαινει μαχαιρωτη. Επίσης για κυλινδρο τον agb scudo 9000 75mm. Εννοειται οτι ειμαι ανοιχτος σε προτασεις. Το μπατζετ θα ηθελα μεχρι 100€ για κλειδαρια και μεχρι 60-70 για τον κυλινδρο.

Ευχαριστω εν των προτερων για το χρονο που θα αφιερωσετε.

χαλαρωσε λιγο τη βιδα που συγκρατει τον κυλινδρο.

χαλαρωσε λιγο τις βιδες που συγκρατουν την κλειδαρια επανω στην πορτα.

ριξε λιγο wd-40 μεσα στη γλωσσα δλδ πατα το χερουλι & ποτισε μεσα wd.

εαν δε διορθωθει - μας ξαναγραφεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...