Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην ανοιξουμε την κουβεντα της "ελληνικης αποταμιευσης" 🙃😆

Δεν εχει να κανει με το οτι ο Ελληνας ηταν ο ποιο δουλευταρας και αποταμιευτης της Ευρωπης αλλα οτι ηταν και παραμενει πρωταθλητης της Ευρωπης σε μαυρο ρευστο χρημα. Αυτο το χρημα σαφως και δεν μπορουσε και δεν μπορει να διακινηθει στο τραπεζικο συστημα γιατι κινει ερωτησεις και αποριες και σαφως ο μονος τροπος παρκαρισματος ήταν και παραμενει η στρωμα μπανκ. Ολοι οι γνωστοι και μη εξαιρετεοι χωροι των συμπαθων ελευθερων επαγγελματιων γιατρων, δικηγορων, υδραυλικων, ηλεκτρολογων, μπογιατζήδων, δασκαλων ιδιαιτερων κτλ κτλ κτλ συν ταξι και οσους γενικα ειναι μη μισθωτοι και πληρωνονταν και πληρωνονται στο χερι με μετρητο μην κοβοντας αποδειξεις αυτοι το χρημα το διακινουσαν με τον ιδιο τροπο ψωνιζοντας με ρευστο και φυσικα το κραταγαν ρευστο στο σπιτι τους.

Οταν στη Γαλλια πχ εδω και 10+ χρονια κυκλοφορουν με καρτες και μονο ενα 2ευρω για να παρουν μπαγκετα απο το φουρνο ή στην Αγγλια ηταν με καρτες και πλαστικο απο τη δεκαετια του 1990 και κοιταγαν τους Ελληνες που εμφανιζονταν με μετρητα σαν εξωγηινους.

Και στη Γερμανια πχ εδω και πολλα χρονια εχει εκτιναχθει η φυλαξη μετρητων στη στρωμα μπανκ αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με το γεγονος των αρνητικων επιτοκιων και γιατι οι Γερμανοι ειναι μεγαλα φραγκοφονια στην πλειονοτητα τους και δεν δεχονται να εχουν αποταμιευσεις στην τραπεζα που δεν παραγουν εσοδο. Αλλαζουν παροχους χρηματοπιστωτικων υπηρεσιων και προθεσμιακων σαν τα πουκαμισα στην προσπαθεια να βρουν 0,0 κατι τα εκατο διαφορα στο επιτοκιο προθεσμιας. Κακως εχουν φημη Σκρουτζ οι Σκωτσεζοι 🤣

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και πολύ τύχη!!!

Πριν δύο μήνες είχα πρωτογράψει ότι ψάχνομαι για θωρακισμένη. Ακόμη δεν έχω καταλήξει διότι λόγω καραντίνας καθυστερούν οι εργασίες ανακαίνισης και δεν τοποθέτησα ακόμη πόρτα.

Μίλησα με κάποιον κλειδαρά, όχι για να μου τοποθετήσει πόρτα, και μου είπε ότι στις πόρτες τύπου παραγωγικός και οι υπόλοιπες του συγκεκριμένου οίκου, οι κλειδαριές τους είναι εγκατεστημένες με κόλληση και όχι με βίδες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το ρωτάω γιατί σε περίπτωση αλλαγής κλειδαριάς θα πρέπει να κοπούν σημεία κτλ με όποιες πιθανές αστοχίες και ζημιές στην πόρτα;

Εν τω μεταξύ, δεν θέλω να πάω σε δύο κλειδαριές και προβληματίζομαι έντονα με τον συγκεκριμένο οίκο, αφενός μου αρέσουν πάρα πολύ οι πόρτες του, αφετέρου έχουμε πει…μέτριοι κύλινδροι…μέτρια defender…

Ο κύλινδρος stealth που αναφέρει στη σελίδα του, είναι ο Urban Alps Stealth;

Προσανατολιζόμουν στην θωράκιση Extra1 με μία κλειδαριά. Αν πάω στον οίκο με την tank, για συνδυασμό Revolution pro + Evva 4ks = disec diamond, ποια θωράκιση υπερισχύει της Extra1;

Αξίζει να πάρω την Extra1 με όποιον συνδυασμό προτείνει και μετά από κανά τρίμηνο-εξάμηνο να βάλω τον παραπάνω συνδυασμό για να έχω αυτό που ουσιαστικά θέλω;

Σας έχει τύχει με τον συγκεκριμένο οίκο να του πει πελάτης ότι θα του πληρώσει αυτά που τοποθετεί ο ίδιος, αλλά να μην τα βάλει και να τοποθετήσει άλλα προϊόντα, επιλογής του πελάτη,  αγορασμένα όμως από τον οίκο και όχι από τον πελάτη; Δηλαδή, με λίγα λόγια να χρεωθεί ο πελάτης κανονικά έτοιμη την πόρτα, αλλά να πληρώσει επιπλέον και τελικά να του βάλει προϊόντα επιλογής του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

...στις πόρτες τύπου παραγωγικός και οι υπόλοιπες του συγκεκριμένου οίκου, οι κλειδαριές τους είναι εγκατεστημένες με κόλληση και όχι με βίδες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το ρωτάω γιατί σε περίπτωση αλλαγής κλειδαριάς θα πρέπει να κοπούν σημεία κτλ με όποιες πιθανές αστοχίες και ζημιές στην πόρτα;

Αυτό ίσχυε σίγουρα για τις παλιές πόρτες της εταιρείας αυτής. Στις καινούριες νομίζω πως δεν είναι κολλημένο κάτι αλλά δεν μπορώ να το πω και με σιγουριά. Σε αυτές τις πόρτες, δεν θα με απασχολούσε μελλοντικά η αλλαγή της κλειδαριάς αλλά η αλλαγή του defender, που επειδή έχει κωνική βάση, είναι αδύνατο να βγει από έξω.

Επίσης, ακόμα κι αν δεν είναι κάτι κολλημένο, είναι πιθανό να χρειαστεί κόψιμο τμήμα της εσωτερικής λαμαρίνας για να σου δωθεί πρόσβαση στην κλειδαριά. Αυτό όμως είναι κάτι που μερικές φορές ισχύει και για τις ενισχυμένες πόρτες άλλων εταιρειών.

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

αφετέρου έχουμε πει…μέτριοι κύλινδροι…μέτρια defender…

Γι αυτό προτείνω διπλή κλειδαριά ή δύο κλειδαριές στις πόρτες αυτές...αν πάντα το επιτρέπει το οικονομικό. Αλλιώς αν σου αρέσουν τόσο οι πόρτες του αλλά θες οπωσδήποτε μία κλειδαριά, την παίρνεις όπως την δίνει και μετά την τοποθέτηση αντικαθιστάς τον αρχικό κύλινδρο με έναν κορυφαίο.

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Ο κύλινδρος stealth που αναφέρει στη σελίδα του, είναι ο Urban Alps Stealth;

Τώρα πρόσεξα ότι στην σελίδα του έχει βάλει τον Stealth στις διαθέσιμες επιλογές κυλίνδρων. Αχ τι μου έκανες.

Ναι, ο UrbanAlps Stealth είναι.

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Προσανατολιζόμουν στην θωράκιση Extra1 με μία κλειδαριά. Αν πάω στον οίκο με την tank, για συνδυασμό Revolution pro + Evva 4ks = disec diamond, ποια θωράκιση υπερισχύει της Extra1;

Extra 1 και Tank είναι κοντά σε θέμα θωράκισης, με την πρώτη να είναι λίγο καλύτερη (λίγο πιο χοντρή εξωτερική λαμαρίνα, 3+ χιλιοστά επιπλέον ενίσχυση στην κλειδαριά και 3 μεντεσέδες αντί για 2).

Όσον αφορά την κλειδαριά:

Cisa Revolution Pro > Mottura

EVVA 4KS < Stealth

Disec Diamond > Azzi Fausto (αν ο Σ. βάζει ακόμα αυτό και δεν το έχει αλλάξει)

Οπότε η Extra 1 θα έχει καλύτερο κύλινδρο και λίγο καλύτερη θωράκιση ενώ η Tank θα έχει καλύτερη κλειδαριά και defender.

Βέβαια, μπορείς και στην Tank να βάλεις τον Stealth κύλινδρο, όμως δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να συνεργαστεί με το Diamond defender, λόγω πάχους του ρότορα. Αυτό θα στο επιβεβαιώσει το κατάστημα.

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Αξίζει να πάρω την Extra1 με όποιον συνδυασμό προτείνει και μετά από κανά τρίμηνο-εξάμηνο να βάλω τον παραπάνω συνδυασμό για να έχω αυτό που ουσιαστικά θέλω;

Μάλλον δεν είναι καλή ιδέα, γιατί το defender έχει κωνική βάση και για να βγει πρέπει να λυθεί η πόρτα. Αν τώρα πάρεις συνηθισμένο κύλινδρο, το defender θα έχει ρότορα με την κλασική σχισμή στη μέση. Αν μετά θελήσεις να βάλεις τον Stealth, θα χρειαστεί να αλλαχθεί και ο ρότορας του defender. Και για να βγει ο ρότορας, 99% θα χτειαστεί να βγει το defender. Αυτά όμως τα ρωτάς στο κατάστημα για να σου δώσουν σίγουρη απάντηση.

2 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Σας έχει τύχει με τον συγκεκριμένο οίκο να του πει πελάτης ότι θα του πληρώσει αυτά που τοποθετεί ο ίδιος, αλλά να μην τα βάλει και να τοποθετήσει άλλα προϊόντα, επιλογής του πελάτη,  αγορασμένα όμως από τον οίκο και όχι από τον πελάτη; Δηλαδή, με λίγα λόγια να χρεωθεί ο πελάτης κανονικά έτοιμη την πόρτα, αλλά να πληρώσει επιπλέον και τελικά να του βάλει προϊόντα επιλογής του.

Έχει αναφερθεί μια φορά εδώ από κάποιο μέλος ότι παράγγειλε μία Atros με κύλινδρο Champions Pro και του παραδόθηκε τελικά με τον CES DM5 αν θυμάμαι σωστά. Δεν ξέρω αν είναι συχνό αυτό, αλλά χλωμό το βλέπω να γίνεται αν έχεις κάνει ειδική παραγγελία και έχουν δει ότι θες κάτι πολύ συγκεκριμένο. Σε έναν άσχετο, οκ, ίσως το ρισκάρουν γιατί μάλλον δεν θα τους πει τίποτα. Αλλά τώρα να παραγγείλεις την πόρτα με Stealth και να σου την φέρουν τελικά με KESO 8000, χλωμό το βλέπω.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρόνια πολλά,ισχύει οτι τις κλειδαριές τις κολλάει ειναι πολύ δύσκολο εως απίθανο  να βάλει αλλα απο τα δικά του εγω εβαλα παραγωγικό τύπο με δυο κλειδαριές, στα πολύ συν του η αψογη τοποθέτηση με μπετόν, και 12 πακτωμένες μπετόβεργες περιμετρικά, πολύ στιβαρή πόρτα 120 κιλά,στα μείον του οτι βάζει μέτριους συνδυασμούς,καλήτύχη σε οτι διαλέξεις.

Επεξ/σία από afelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2020 στις 1:06 ΠΜ, MrArkadin είπε

Καλησπέρα – ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους ειδήμονες του thread. Σήμερα τοποθετήθηκε η καινούργια πόρτα του διαμερίσματός μου και σε γενικές γραμμές νιώθω πολύ ικανοποιημένος, κυρίως επειδή διαβάζοντας επι ώρες εδώ ήμουν πιο σίγουρος στο τι πρέπει παραγγείλω σε σχέση με το budget μου (κατέληξα σε μια class 4 πορτα με MUL-T-LOCK LOS κλειδαριά, BKD250 και EVVA 4KS)

Καλορίζικη,

Ωραίος συνδυασμός, αν επιτρέπεται ποιο κατάστημα επέλεξες?

16 λεπτά πριν, swayback είπε

 

Τώρα πρόσεξα ότι στην σελίδα του έχει βάλει τον Stealth στις διαθέσιμες επιλογές κυλίνδρων. Αχ τι μου έκανες.

 

Είδα ότι έχει βάλει και τον m&c move

Δεν μου φαίνεται κάτι ιδιαίτερο, αλλά ότι δεν κυκλοφορεί τόσο πολύ, είναι καλό

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swayback, ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!!

Το κώλυμά μου με τις δύο κλειδαριές είναι καθαρά στη διπλή διαδικασία για να ξε/κλειδώσεις κι ότι μου θυμίζει τις παλιές πόρτες που βάζαμε και την εξτρά από πάνω με τους πύρους. (ψυχολογικά κατάλοιπα…)

Πάντως, αν μπορούσα να βάλω στην Extra1 τον stealth και το Diamond, δεν θα με ένοιαζε τόσο η κλειδαριά. Πιστεύω ότι θα ήταν δυνατή επιλογή. Σωστά;

Θα ρωτήσω να διαβεβαιώσω αν ο Stealth δένει με το Disec Diamond. Ο Stealth έχει νορμάλ λειτουργία; Δεν έχει την ιδιαίτερη του Abloy Protec 2;  

Στη περίπτωση αλλαγής του defender του Σ, λόγω του σχήματός του, μπορεί να αφήνει καμιά τρύπα στη πόρτα και να έχουμε και αισθητικά θέματα μετά;

Και το BD200 υπερτερεί του Σ ή κάπου εκεί κινείται του Σ;

Afelis, ευχαριστώ πολύ!! Καλορίζικη, αγρατζούνιστη και απαραβίαστη να είναι για πάντα η πόρτα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pintourikio είπε

Ωραίος συνδυασμός, αν επιτρέπεται ποιο κατάστημα επέλεξες?

´Ενα κατάστημα που δεν είχα ακούσει πολύ εδώ (τύπος Power Class 4 μπλοκαρισμένη πόρτα),  απλά έτυχε να έχουν βάλει κάτι φίλοι και μου άρεσε το αποτέλεσμα. Στην επιλογή βοήθησε και ο συγκεκριμένος πωλητής που ήταν πολύ εξυπηρετικός και δεν έλεγε φίδια. 

Απο τα λίγα που έχω μάθει καταλαβαίνω οτι η θωράκιση της πόρτας είναι λίγο κατώτερη από τις τυπου Rock ή Παραγωγικός Τύπος, απο την άλλη έκαναν ότι τους ζήτησα με κύλινδρο, κλπ και η τοποθέτηση ήταν άψογη.

Επεξ/σία από MrArkadin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Θα ρωτήσω να διαβεβαιώσω αν ο Stealth δένει με το Disec Diamond.

Ο Stealth έχει νορμάλ λειτουργία; Δεν έχει την ιδιαίτερη του Abloy Protec 2;  

1. ο στελθ μπορει να τοποθετηθει με οποιοδηποτε ντιφεντερ επιθυμεις.

το βασικο "προβλημα" στα ντιφεντερ ειναι ο ροτορας και ο τροπος αλλαγης του.

2. ο στελθ εχει νορμαλ λειτουργια. οχι την καλυτερη δυνατη & οχι τοσο καλη οσο η πρωτη γενια.

3. να θυμασαι οτι τα κλειδια ειναι πολυ ακριβα & θα παραμεινουν ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mclein² είπε

1. ο στελθ μπορει να τοποθετηθει με οποιοδηποτε ντιφεντερ επιθυμεις.

το βασικο "προβλημα" στα ντιφεντερ ειναι ο ροτορας και ο τροπος αλλαγης του.

2. ο στελθ εχει νορμαλ λειτουργια. οχι την καλυτερη δυνατη & οχι τοσο καλη οσο η πρωτη γενια.

3. να θυμασαι οτι τα κλειδια ειναι πολυ ακριβα & θα παραμεινουν ετσι.

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ!! Το έχεις αναφέρει ότι τα κλειδιά του Stealth κινούνται γύρω στα 120€.

Βρε παιδιά, άλλες εταιρείες, επίσης με καλό όνομα, τοποθέτηση με τσιμέντο και μπετόβεργες, τούμπανα σε θωράκιση και να τοποθετούν ό,τι συνδυασμό θέλεις, δεν υπάρχουν; Μιλάω για θωράκιση πάνω από Extra1 και Tank.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Swayback, ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!!

Το κώλυμά μου με τις δύο κλειδαριές είναι καθαρά στη διπλή διαδικασία για να ξε/κλειδώσεις κι ότι μου θυμίζει τις παλιές πόρτες που βάζαμε και την εξτρά από πάνω με τους πύρους. (ψυχολογικά κατάλοιπα…)

 

 

Αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει, βασικα δεν θα επρεπε να το σκεφτεσαι καν γτ αυξανεις την ασφαλεια.

Εχω πορτα του με διπλη κλειδαρια και πριν ειχα τις παλιες ξυλινες με το πανω κατω.

Οταν αλλαξα απλα χαιρομουν που ειχα πλεον παραπανω ασφαλεια.Νομιζω στην συγκεκριμενη εταιρια ειναι μονοδρομος η διπλη κλειδαρια  ειδικα σε οποιον βαλει παραγωγικο τυπο.

Απλα θεωρω οτι αν τωρα εβαζα πορτα μαλλον θα πηγαινα καπου που υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια σε επιλογη κυλινδρου defender κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει, βασικα δεν θα επρεπε να το σκεφτεσαι καν γτ αυξανεις την ασφαλεια.

Εχω πορτα του με διπλη κλειδαρια και πριν ειχα τις παλιες ξυλινες με το πανω κατω.

Οταν αλλαξα απλα χαιρομουν που ειχα πλεον παραπανω ασφαλεια.Νομιζω στην συγκεκριμενη εταιρια ειναι μονοδρομος η διπλη κλειδαρια  ειδικα σε οποιον βαλει παραγωγικο τυπο.

Απλα θεωρω οτι αν τωρα εβαζα πορτα μαλλον θα πηγαινα καπου που υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια σε επιλογη κυλινδρου defender κλπ.

Καλημέρα! Ευχαριστώ για το σχόλιο!!

Θα πήγαινες ξανά σε διπλή κλειδαριά ή από τη στιγμή που θα μπορούσες να τοποθετήσεις ό,τι σου αρέσει θα ήσουν ικανοποιημένος με μία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

Καλημέρα! Ευχαριστώ για το σχόλιο!!

Θα πήγαινες ξανά σε διπλή κλειδαριά ή από τη στιγμή που θα μπορούσες να τοποθετήσεις ό,τι σου αρέσει θα ήσουν ικανοποιημένος με μία;

Να απαντησω εγω στη θεση του φιλου και αντιστρεψω το ερωτημα. Γιατι να μην βαλεις διπλη κλειδαρια?

Η διπλη αυξανει κατα πολυ το επιπεδο ασφαλειας. Για εμενα, και οντας αρκετα χρονια κατοχος πορτας με διπλη κλειδαρια, τα μονα αρνητικα ειναι το κοστος αγορας, ο περισσοτερος χρονος που θες για να (ξε)κλειδωσεις την δευτερη κλειδαρια και το γεγονος οτι καποιον μπορει να τον ενοχλει το γεγονος οτι θα κουβαλας ενα ακομα κλειδι μαζι σου. Αλλα και στο φορουμ εδω αλλα και 2 3 κλειδαραδες που εχω συζητησει ολοι λενε οτι ανεβαινει αρκετα το επιπεδο ασφαλειας.  Θα σου πει ο αλλος, αν ειναι ετσι γιατι να μην βαλω πορτα με 5 κλειδαριες??? Οποτε εκει μπαινει και το χρηστικο κομματι στη συναρτηση, τουλαχιστον για τον ενοικο. Τελος παντων. ..

Πριν απο λιγες εβδομαδες αλλαξαμε τον ενα απο τους 2 κυλινδρους  για τους δικους μας λογους. Και στο φορουμ εδω και εξω, ολοι ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος να αγορασω ενα απο τους 4 5 top κυλινδρους, και ενω ειχα διευκρινησει οτι το οικονομικο δεν ειναι κριτηριο επιλογης.

Αν αγοραζα ξανα πορτα, παλι με 2 κυλινδρους θα εβαζα. Αλλα μπορουν να απαντησουν και οι gury του φορουμ για το επιπεδο ασφαλειας.

Να προσθεσω οτι σχετικο με τον επιπλεον χρονο για (ξε)κλειδωμα, μια σκεψη ειναι οτι αν πεταχτεις για εφημεριδα πχ δεν κλειδωνεις και τους 2 κυλινδρους αλλα μονο το ενα. Τοτε βεβαια χανεις τα πλεονεκτηματα του 2 κυλινδρου αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα, και ανεση και ασφαλεια. Αλλα το βλεπω και εγω στην πραξη καποιες φορες αν βιαζεσαι να μπεις σπιτι ή αν κουβαλας πραγματα ειναι ενοχλητικο να ανοιγεις και την δευτερη κλειδαρια αλλα σε αποζημειωνει η σιγουρια που αισθανεσαι οταν λειπεις πολλες ωρες/μερες απο το σπιτι.

 

Υ.Γ. απο RS3S - AP3S πηγα σε AP4S - AP3S και η πορτα δεν ειναι Siamo που νομιζουν οι περισσοτεροι

Επεξ/σία από gasgounis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη σας για τον οίκο που έχει «πόρτα θωράκιση Dura»; Εγώ αναφέρομαι στην πόρτα που έχει όνομα την επωνυμία της εταιρείας…

Πήρα ένα τηλέφωνο και μου είπαν ότι βάζουν συνδυασμούς της επιλογής του πελάτη.

Μου είπαν για 2χιλ πάχος λαμαρίνας μέσα/έξω. Έχει 2 μεντεσέδες.

Η σύγκριση θωράκισης, τοποθέτησης, αξιοπιστίας, γίνεται με βάση την Extra1.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Ποια η γνώμη σας για τον οίκο που έχει «πόρτα θωράκιση Dura»; Εγώ αναφέρομαι στην πόρτα που έχει όνομα την επωνυμία της εταιρείας…

Πήρα ένα τηλέφωνο και μου είπαν ότι βάζουν συνδυασμούς της επιλογής του πελάτη.

Μου είπαν για 2χιλ πάχος λαμαρίνας μέσα/έξω. Έχει 2 μεντεσέδες.

Η σύγκριση θωράκισης, τοποθέτησης, αξιοπιστίας, γίνεται με βάση την Extra1.

Ευχαριστώ!!

Έχουν καλές πόρτες. Ειδικά η καλύτερη τους είναι κοντά με την Extra 1.

Σύμφωνα με την περιγραφή της Dura στο site:

Αναφορά σε κείμενο

Σώμα πόρτας με διπλή ενισχυμένη θωράκιση από ηλεκτρογαλβανισμένο χάλυβα 125/100mm-80/100mm.

Στην περιγραφή γράφει ότι 2mm είναι μόνο ένας κοιλοδοκός δίπλα στην κλειδαριά:

Αναφορά σε κείμενο

Δοκός παθητικής αντίστασης κλειδαριάς 50 Χ 30 Χ 50 Χ 2mm

Οπότε, εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά της Dura και δεν έχουν ενημερώσει το site, προσωπικά θα προτιμούσα το μοντέλο θωράκισης SD, αν ήθελα κάτι αντίστοιχο της Extra 1.

 

Αν είναι πράγματι ευέλικτοι (άλλοτε είναι και άλλοτε δεν είναι), θα τους είχα στα υπόψιν. Είναι γνωστή εταιρεία με καλές πόρτες. Ο @themis_81 έχει το μοντέλο SD και νομίζω πριν καταλήξει εκεί είχε δει και την Extra 1, οπότε ίσως μπορεί/θέλει να σου πει την άποψη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο!!

Έχεις δίκιο! Ότι ανεβαίνει το επίπεδο ασφάλειας, ειδικά αν και οι δύο κύλινδροι είναι αξιόλογοι, είναι δεδομένο. Το μόνο κώλυμά μου είναι στον χρόνο ξε/κλείδωμα. Τι να πω, θα το καλλιεργήσω μέσα μου κι αν το αποδεχθώ, τότε ξέρω τι θα κάνω.

 

Swayback, για την SD μιλάω. Θα πάω να την δω "του χρόνου" (από εβδομάδα ίσως) και βλέπουμε.

Αν ο @themis_81 μπορεί να μας πει τη γνώμη του, ευπρόσδεκτη!!!

Και πάλι ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...