Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2021 στις 11:29 ΜΜ, Mercedes07 είπε

Στο σπίτι μου έχω την ατρα όπως και στην είσοδο. Στο διαμέρισμα μου θέλω να βάλω ότι καλύτερο κυκλοφορεί καθώς έχω και 2 μικρά παιδιά. Στην είσοδο κάναμε συνέλευση και είπαμε για κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα. 

Στο Internet βλέπω κάτι κλειδαριές evva 4ks iseo R90 iseo R50 agb scudo με defender με μαγνητικά κλειδιά τι γνώμη έχετε και αν έχει τέτοια κλειδαριά κάποιος να μου πει. 

Για την πόρτα στο σπίτι, στην ουσία θες ένα κορυφαίο σετ κλειδαριάς κυλίνδρου. Το σετ θα αποτελείται από μία κλειδαριά, ένα defender, έναν κύλινδρο και τα κατάλληλα διακοσμητικά. 

 

Κλειδαριά:

  • Cisa Revolution Pro

Defender:

  • Συμβατικά αλλά πολύ ενισχυμένα: Disec Diamond BKD250
  • Μαγνητικά που είναι και ενισχυμένα: Disec MAG3G ή Disec MAG4G

Κύλινδρος:

  • Ότι καλύτερο υπάρχει σε μηχανικό κύλινδρο: EVVA MCS, UrbanAlps Stealth Key
  • Κορυφαίοι (1 κλικ πιο κάτω από τους 2 παραπάνω): Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert


Σημειώσεις:

Α. Οι κύλινδροι MCS και Stealth, 99% δεν συνδυάζονται με τα μαγνητικά defender που προτείνω. Ο Stealth σίγουρα όχι, ο MCS με μία επιφύλαξη να συνδυάζεται, γι αυτό λέω 99%. Με το Disec Diamond BKD250, μπορούν να συνδυαστούν πάντως. Πρόκειται για πολύ ακριβούς κυλίνδρους που συνήθως κοστίζουν >300€ (έκαστος), όμως αν το ψάξεις υπάρχει πιθανότητα να τους βρεις και κοντά στα 250€. Δεν είναι σίγουρο όμως. 

Β. Αν οι κύλινδροι MCS και Stealth σου φαίνονται πολύ ακριβοί, μπορείς πάντα να επιλέξεις έναν από τους άλλους 3 κορυφαίους που ανέφερα. Και οι 3(κορυφαίοι) συνδυάζονται με τα μαγνητικά defender MAG3G και MAG4G και φυσικά είναι συμβατοί με το μη μαγνητικό, Disec Diamond BKD250. 

Γ. Ενημερωτικά, οι κύλινδροι MCS και Stealth, έχουν πολύ ακριβά αντίγραφα κλειδιών, αν ποτέ χρειαστείς επιπλέον. Βγαίνουν μόνο εξωτερικό κατά παραγγελία, περιμένεις κάμποσες μέρες και υπολόγισε τουλάχιστον 60€ για κάθε κλειδί. Μπορεί να λέω και λίγα. Αυτό όμως παράλληλα ανεβάζει και το επίπεδο ασφαλείας, πέρα από τον μηχανισμό ασφαλείας του κυλίνδρου. 

Δ. Για το "ότι καλύτερο υπάρχει", υπολόγισε περίπου 500~600€+ΦΠΑ, συμπεριλαμβανομένης της εργασίας τοποθέτησης. Για ένα κορυφαίο σετ, υπολόγισε 300κάτι+ΦΠΑ, μαζί με εργασία μέσα. 

 

Σου γράφω τα παραπάνω προϊόντα για να έχεις έναν μπούσουλα, τι θεωρείται κορυφαίο. Γιατί όντως, μπορεί να σου ζητήσουν αντίστοιχα ποσά, χωρίς όμως να πάρεις ότι καλύτερο υπάρχει στα χρήματα που θα δώσεις. 

 

Στην κεντρική είσοδο, είτε θα έβαζα σοβαρό/επώνυμο ηλεκτροπίρο (πχ EFF-EFF, JANTEK, CDVI) ή ηλεκτρομηχανική κλειδαριά (πχ Mottura X Nova).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Mercedes07 είπε

Για μένα ότι πολυτιμότερο είναι τα παιδιά. Οπότε ναι προτιμώ ότι καλύτερο αλλά να μην με πιάσουν κότσο βάζοντας κάτι υποδεέστερο πληρώνοντας για πολύ καλό. Εν τω μεταξύ ρε μάγκες δεν έχει βοηθήσει κάνεις για καμιά πληροφορία. 

Για το σπίτι δες κύλινδρο Abloy Protec2 ή EVVA 4KS, defender DiSec BKD250 και κλειδαριά Cisa Revolution Pro.

Με την είσοδο δεν θα ασχολούμουν καν αφού είναι πολύ εύκολο να μπει κανείς χωρίς καν να προσπαθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι την εκλεκτή ομάδα:

εχω πόρτα με κλειδαριά omega plus η οποία μαλλον δυσλειτουργεί. Κολλάνε τα κλειδιά (ακόμα και μετά από καθάρισμα κλπ). 
 

αν την αλλάξω, συνεχίζουμε να εμπιστευόμαστε omega ή να μπω σε διαδικασία ευρύτερης τροποποίησης;
 

Ακούω φήμες για διαρρήξεις και προσπαθώ να ξεχωρίσω τον θόρυβο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HYDA είπε

Να ρωτήσω κάτι την εκλεκτή ομάδα:

εχω πόρτα με κλειδαριά omega plus η οποία μαλλον δυσλειτουργεί. Κολλάνε τα κλειδιά (ακόμα και μετά από καθάρισμα κλπ). 
 

αν την αλλάξω, συνεχίζουμε να εμπιστευόμαστε omega ή να μπω σε διαδικασία ευρύτερης τροποποίησης;
 

Ακούω φήμες για διαρρήξεις και προσπαθώ να ξεχωρίσω τον θόρυβο...

 

Αν εχεις κανει χρήση σε ολα τα κλειδιά, εγω θα σου ελεγα να βγάλεις ενα καινούριο κλειδι μηπως εχουν θεμα τα κλειδια και οχι η κλειδαριά.

Αν εισαι σιγουρος οτι εχει θεμα η κλειδαρια (αλήθεια ποσα χρονια την έχεις?, Στο πατρικό μου ειναι 12-14 χρόνων και λειτουργεί ακομα) τοτε την αλλάζεις είτε σε omega plus παλι, ειτε σε κυλίνδρου+defender+γραναζωτη κλειδαριά αν θέλεις να εχεις πιο μικρο κλειδί γιατι απο οτι λενε και τα παιδιά τωρα τελευταία τα κλειδιά της οmega plus φθείρονται εύκολα.Αν ειναι δικια σου η πορτα. Αν είσαι νοικάρης πας παλι σε Omega plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HYDA είπε

Να ρωτήσω κάτι την εκλεκτή ομάδα:

εχω πόρτα με κλειδαριά omega plus η οποία μαλλον δυσλειτουργεί. Κολλάνε τα κλειδιά (ακόμα και μετά από καθάρισμα κλπ). 
 

αν την αλλάξω, συνεχίζουμε να εμπιστευόμαστε omega ή να μπω σε διαδικασία ευρύτερης τροποποίησης;
 

Ακούω φήμες για διαρρήξεις και προσπαθώ να ξεχωρίσω τον θόρυβο...

 

οι φημες για διαρρηξη της Omega Plus απο που προερχονται ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν μπορει να βοηθήσει καθώς ειχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τι κλειδι και εγώ.

Συχνα-πυκνα οταν μου πέφτανε κατω τα κλειδιά και το Ω που εχει μπροστά το κλειδι στράβωνε η πιτσικαριζε με αποτέλεσμα μετα να μπαίνει και να βγαίνει δύσκολα το κλειδί.

Με μια μικρή στρογγυλή λιμα το επανέφερα οταν διαπίστωνα οτι εχει προβλημα και το κλειδι ξανα δούλευε κανονικά. Ειναι το σημειο που εχω κυκλώσει στην φωτογραφία.

Επισης στο τελος απο αυτο το "αυλάκι" μπορει να εχει κολλήσει καποιο χνουδι. Με μια καρφιτσα μπορουμε να το απομακρύνουμε.

unnamed.jpeg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mclein² είπε

οι φημες για διαρρηξη της Omega Plus απο που προερχονται ;

Από Κλειδαρά της περιοχής που ανέφερε ότι ούτε αυτός το πίστευε (όπως και άλλοι συνάδελφοι του) αλλά τελικά βρέθηκε σε τέτοια περίπτωση. Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά συμβαίνει είπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HYDA είπε

Από Κλειδαρά της περιοχής που ανέφερε ότι ούτε αυτός το πίστευε (όπως και άλλοι συνάδελφοι του) αλλά τελικά βρέθηκε σε τέτοια περίπτωση. Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά συμβαίνει είπε...

στειλε μου πμ με το ονομα του αν θελεις γιατι παραβιασμενη omega plus χωρις να εχει καταστραφει ακομη δεν εχει καταγραφει στην Αττικη. ουτε στα κατα τοπους τμηματα ασφαλειας - ουτε στα κεντρικα.

ποιος ειναι αυτος που τον κλεβουν εχοντας μια απο τις καλυτερες κλειδαριες σε κυκλοφορια και δεν κανει μηνυση & καταγραφη συμβαντος.

τωρα αμα ο συναδελφος τοποθετησε & ο αλλος την ξεχασε ξεκλειδωτη ή την παρατησε με μια στροφη κλειδωματος κ την ανοιξαν με κατσαβιδι....ε, καλα να παθει αυτος που τον εκλεψαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, HYDA said:

Κηφισιά

ok, ty, it makes sense.
Εγώ το πιστεύω αλλά είμαι άσχετος και εκτός αθλήματος και δεν παρακολουθώ.
Ας μιλήσουν οι ειδικοί.

 

 

edit:
διάρρηξη εννοούμε αντικλείδια, picking, τρύπημα, άλλο κόλπο ή έβαλαν λοστό στην πόρτα ή άλλα μηχανικά, πχ μεντεσέδες?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mclein² είπε

στειλε μου πμ με το ονομα του αν θελεις γιατι παραβιασμενη omega plus χωρις να εχει καταστραφει ακομη δεν εχει καταγραφει στην Αττικη. ουτε στα κατα τοπους τμηματα ασφαλειας - ουτε στα κεντρικα.

ποιος ειναι αυτος που τον κλεβουν εχοντας μια απο τις καλυτερες κλειδαριες σε κυκλοφορια και δεν κανει μηνυση & καταγραφη συμβαντος.

τωρα αμα ο συναδελφος τοποθετησε & ο αλλος την ξεχασε ξεκλειδωτη ή την παρατησε με μια στροφη κλειδωματος κ την ανοιξαν με κατσαβιδι....ε, καλα να παθει αυτος που τον εκλεψαν.

Τα έχουμε ξαναπεί τα παραπάνω - απλώς μου έκανε εντύπωση η αναφορά του εν λόγω κλειδαρά και ήθελα να δω μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HYDA είπε

Τα έχουμε ξαναπεί τα παραπάνω - απλώς μου έκανε εντύπωση η αναφορά του εν λόγω κλειδαρά και ήθελα να δω μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι.

τα παραπανω αλλαζουν απο μερα σε μερα αλλα το θεμα ειναι να μην λενε οι επαγγελματιες μπαρουφες.

και οι μπαρουφες το κακο ειναι οτι εχουν ενα κοινο στοχο --> Omega Plus.

και το χειριστο ολων ειναι οτι οι μπαρουφες προερχονται και απο ανθρωπους που εριξαν καποτε λεφτα για να γινουν Omega Points και εβγαλαν αρκετες χιλιαδες ευρω απο αυτο το μοτιβο και επειδη πλεον βγαζουν περισσοτερα πουλωντας κλειδαριες κυλινδρου (εννοειται οτι η Mul-T-Lock εχει κανει τα λαθη της)...το ριξανε στην τρελιτσα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...