Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, tasos9791 είπε

Τον MCS επειδή υπάρχει μαγνητικό Defender μου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με τους μαγνήτες και να μην τον προτιμήσω.

Όσο αφορά τους 3 παραπάνω εννοείς ότι ο EVVA είναι ο ασφαλέστερος παρόλο που είναι ο πιο οικονομικός και τα κλειδιά του κόβονται εδώ και όχι στο εργοστάσιο σε αντίθεση με τους άλλους 2?    

ναι, ο 4ks παραμενει ο ασφαλεστερος γιατι οι αλλοι εχουν κατωτερη τεχνοτροπια

ο MG θα προτιμουνταν μονο αν δεν υπηρχαν Mt5 Mul-t-Lock & Mauer Nw5 οι οποιοι εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

το πατενταρισμα του κλειδιου ειναι περιεργη ιστορια, σημαντικη μεν αλλα οχι το απολυτο κριτηριο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καησπερα παιδια

δεν εχω ιδεα απο πορτεςσδιαβαζω το θρεντ και βλεπω ενα σωρο λεξεις για γλωσσες αφαλους γεφυρες μπουκαπορτες και αναρωτιεμαι αν ειναι thread για τσοντες

 

επειδη δεν εχω ιδεα λοιπον μπορει καποιος με απλα λογια να μου εξηγησει τι παιζει

 

θελω να παρω καινουρια πορτα

ο κλειδαρας μου συστηνει σιαμο. Ειναι καλη αξιζει;

 

επισης μου λεει υπαρχουν καλες με 700 αλλα καλο ειναι να παω στα 1100 με διαφορα σουπερ συστηματα που θα μου φερει να μου εξηγησει σημερα. 
 

Τι πρεπει να προσεξω και τι να τον ρωτησω ; Μαρκες ειδη κτλ

 

επισης

προτεινει να βαλω διπλη κλειδαρια +200 ευρω. Αξιζει να ανεβει στα 1300;

 

επισης βασικο ερωτημα

εχει ερθει λεει ενα νεο συστημα κλειδιου τύπου stealth πανακριβο με εσωτερικους δισκους αλλα κοστιζει αλλα +300 

 

urban alps ελβετικο

υποστηριζει οτι θα γινει το στανταρ τα επομενα 15 χρονια

 

αξιζει ή ειναι υπερβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dieksodoΣημ: Θυμίζω δεν αναφερόμαστε σε πορτάδες και σχετικές εταιρείες.

Αυτός που σου πρότεινε έχει πόρτες με καλή-ενισχυμένη θωράκιση. Στις κλειδαριές μας τα χαλάει λίγο. Εκτός κι αν ο κλειδαράς σου, προμηθεύεται πόρτες της εταιρείας που σου πρότεινε και βάζει ότι κλειδαριά θέλει.

Ο Stealth είναι πράγματι στους κορυφαίους κυλίνδρους αυτή τη στιγμή. Τώρα, το ότι θα είναι το στάνταρ τα επόμενα 15(!) είναι μεγάλα λόγια κατά την άποψη μου, αλλά εντάξει. Όπως το δει κανείς. Είναι πολύ καλός πάντως, από άποψη ασφάλειας (μέσα στους 5 καλύτερους). Υπάρχουν όμως και κύλινδροι με τα μισά χρήματα που προσφέρουν πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας.

Αν θες να πάρεις ότι καλύτερο υπάρχει σε μηχανικό κύλινδρο, ναι, δες για Stealth key ή EVVA MCS. Αν πάλι θες απλά κάτι πολύ καλό, υπάρχουν δυνατές εναλλακτικές και με ~150€,

 

Στα 800~1000€ παίρνεις πόρτα και με καλή θωράκιση και καλή κλειδαριά. Μάθε τι σετ κλειδαριάς βάζει στις πόρτες της εταιρείας που σου πρότεινε και το βλέπουμε πάλι.
 

Τα κεντρικά της εταιρείας δεν προσφέρουν ευελιξία ως προς την επιλογή κλειδαριάς. Γι αυτό είπα έχουν πολύ καλή θωράκιση αλλά μας τα χαλάνε στο θέμα της κλειδαριάς.

Σε αυτή την περίπτωση, η επιλογή διπλής κλειδαριάς δεν είναι κακή ιδέα, δεδομένου ότι τα κεντρικά δεν βάζουν κορυφαίους κυλίνδρους(αφαλούς). Καλύτερα δηλαδή να έχεις δύο μέτριους προς καλούς κυλίνδρους, παρά έναν.

Αν όμως ο κλειδαράς σου, σου δίνει την επιλογή να βάλεις ότι σετ κλειδαριάς θες στις πόρτες της εταιρείας που σου πρότεινε, τότε μία πολύ καλή κλειδαριά, είναι επαρκής.

Σημείωσε κάπου τι κλειδαριά, κύλινδρο και defender θα σου προτείνει και το βλέπουμε πάλι.

 

Αν πάλι θες να πάρεις κι άλλες προσφορές, μας το λες και μπορούμε να σου γράψουμε κάποια μοντέλα θωράκισης πορτών (από 2-3 εταιρείες πχ) και να προτείνουμε και μερικά σετ κλειδαριάς.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ βρηκα τις πληροφοριες 

 

Loipon exoume kai λεμε 

Afalos kilindros  Stealth
Me deytero  keso8000  or eva4ks or  mckondor

Kleidaria notura izeo

Defender motura

Porta siam paragwgikos typos 

500 ευρω για πορτα της πλακας
800 για μια καλη
1200 για σοβαρη
1400 διπλη κλειδαρια
1600 διπλη με  stealth
1800 αν βαλεις σχεδια περιεργα ξυλα κτλ (Σκεφτομαι για 1800)

Ακουω προτασεις διορθωσεις συμβουλες

 
Kleidaria notura izeo
 
Defender motura
 
Porta siam paragwgikos typos 
 
500 ευρω για πορτα της πλακας
800 για μια καλη
1200 για σοβαρη
1400 διπλη κλειδαρια
1600 διπλη με  stealth
1800 αν βαλεις σχεδια περιεργα ξυλα κτλ
 
Ακουω προτασεις διορθωσεις συμβουλες
 
 
 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Οκ βρηκα τις πληροφοριες 

 

Loipon exoume kai λεμε 

Afalos kilindros  Stealth
Me deytero  keso8000  or eva4ks or  mckondor

Kleidaria notura izeo

Defender motura

Porta siam paragwgikos typos 

500 ευρω για πορτα της πλακας
800 για μια καλη
1200 για σοβαρη
1400 διπλη κλειδαρια
1600 διπλη με  stealth
1800 αν βαλεις σχεδια περιεργα ξυλα κτλ (Σκεφτομαι για 1800)

Ακουω προτασεις διορθωσεις συμβουλες

Ο Stealth από μόνος του είναι υπερβολή. Οπότε, το να βάλεις Stealth ΚΑΙ δεύτερο κύλινδρο (και μάλιστα καλό 2ο κύλινδρο), είναι η υπερβολή της υπερβολής.

Τώρα, αν είσαι σε κανένα απομακρυσμένο σημείο, ή έχεις σοβαρούς λόγους που θες τόσο καλή κλειδαριά ή ακόμα κι αν απλά θες μία επιπλέον αίσθηση ασφάλειας, οκ, πάσο, βάλε διπλή κλειδαριά...όλο και κάποια επιπλέον χρονοκαθυστέρηση θα προσφέρει.

Αλλιώς, αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος ανυσηχίας και θες απλά κάτι πολύ ασφαλές, τότε προτείνω την πόρτα που σου πρότειναν, με κύλινδρο Stealth και το defender της Mottura (που κάνει 1200€ από ότι κατάλαβα).

Όσον αφορά τους κυλίνδρους που ανέφερες, η σειρά προτίμησης είναι αυτή (καλύτερος προς "χειρότερος"): UrbanAlps Stealth Key, EVVA 4KS, M&C Condor, KESO 8000. 

Μία λεπτομέρεια..ο κύλινδρος Stealth απαιτεί ειδικό ροτοράκι στο defender, το οποίο ροτοράκι δεν είναι συμβατό με όλα τα defender από όσο ξέρω, οπότε έχω τις αμφιβολίες μου για τη συμβατότητα κυλίνδρου Stealth και defender Mottura. Θέλω να πιστεύω ότι γνωρίζει ο κλειδαράς σου τη λεπτομέρεια αυτή και ότι έχει κάποια λύση που μάλλον δεν γνωρίζω εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους.Εχω καναδυο ερωτησεις για την ομαδα.Μοντελο θωρακισης rock με κλειδαρια cisa,κυλινδρο cisa astral teckno,defender cisa.Πηρα προσφορα στα 645+φπα.Επειδη φανταζομαι οτι θα χρειαστω να αναβαθμισω κυλινδρο και defender(εχω διαβασει ολα τα thread,ηρθα διαβασμενος 😁😁😁), ποιο θα ειναι το κοστος για scudo dck και bd200 μαζι με τοποθετηση?Το budget γενικα ειναι λιγο πιεσμενο.

Απο την αλλη,η προσφορα που πηρα για το μοντελο Atros με κλειδαρια Iseo και κυλινδρο Keso 8000 ειναι φθηνοτερη απο τη rock.Ειναι τοσο καλυτερο το επιπεδο θωρακισης της rock για να δικαιολογει τη διαφορα στην τιμη?Στην εγκατασταση απο αυτα που εχω διαβασει ο Atros δεν συγκρινεται.Ακουω γνωμες.

Επεξ/σία από kormoranos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 9:21 ΠΜ, mclein² είπε

ναι, ο 4ks παραμενει ο ασφαλεστερος γιατι οι αλλοι εχουν κατωτερη τεχνοτροπια

ο MG θα προτιμουνταν μονο αν δεν υπηρχαν Mt5 Mul-t-Lock & Mauer Nw5 οι οποιοι εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

το πατενταρισμα του κλειδιου ειναι περιεργη ιστορια, σημαντικη μεν αλλα οχι το απολυτο κριτηριο !

Οι Mt5 Mul-t-Lock & Mauer Nw5 τους θεωρείς καλύτερη επιλογή από τον 4ks η πάλι ο 4ks υπερτερεί σε ασφάλεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasos9791 είπε

Οι Mt5 Mul-t-Lock & Mauer Nw5 τους θεωρείς καλύτερη επιλογή από τον 4ks η πάλι ο 4ks υπερτερεί σε ασφάλεια; 

ο 4ks ειναι η καλυτερη επιλογη μεχρι τα 180€ (και ποιοτικα μονο να το βλεπαμε, οι αυστριακοι ειναι καλυτεροι).

6 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Καλημερα σε ολους.Εχω καναδυο ερωτησεις για την ομαδα.Μοντελο θωρακισης rock με κλειδαρια cisa,κυλινδρο cisa astral teckno,defender cisa.Πηρα προσφορα στα 645+φπα.Επειδη φανταζομαι οτι θα χρειαστω να αναβαθμισω κυλινδρο και defender(εχω διαβασει ολα τα thread,ηρθα διαβασμενος 😁😁😁), ποιο θα ειναι το κοστος για scudo dck και bd200 μαζι με τοποθετηση?Το budget γενικα ειναι λιγο πιεσμενο.

Απο την αλλη,η προσφορα που πηρα για το μοντελο Atros με κλειδαρια Iseo και κυλινδρο Keso 8000 ειναι φθηνοτερη απο τη rock.Ειναι τοσο καλυτερο το επιπεδο θωρακισης της rock για να δικαιολογει τη διαφορα στην τιμη?Στην εγκατασταση απο αυτα που εχω διαβασει ο Atros δεν συγκρινεται.Ακουω γνωμες.

πες τους στα 650€ να σου βαλουν bd200 αντι για cisa defender.

(η διαφορα τους στη χονδρικη ειναι 8€ πλεον και το bd200 ειναι 200 χρονια μπροστα απ'το cisa)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mclein² είπε

 

πες τους στα 650€ να σου βαλουν bd200 αντι για cisa defender.

(η διαφορα τους στη χονδρικη ειναι 8€ πλεον και το bd200 ειναι 200 χρονια μπροστα απ'το cisa)

Τους το ειπα.Η απαντηση ηταν +90€ για bd200 και +120 για bkd250.Θεωρησα οτι ηταν σαν να μου λεει παρε την πορτα οπως ειναι και βαλε μετα οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο 4ks ειναι η καλυτερη επιλογη μεχρι τα 180€ (και ποιοτικα μονο να το βλεπαμε, οι αυστριακοι ειναι καλυτεροι).

Θα μπορούσα να διαθέσω και μέχρι 250 αν έχεις να μου προτείνεις κάποιους κυλίνδρους που θεωρείς πιο δυνατή επιλογή από τον 4ks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kormoranos7 είπε

Τους το ειπα.Η απαντηση ηταν +90€ για bd200 και +120 για bkd250.Θεωρησα οτι ηταν σαν να μου λεει παρε την πορτα οπως ειναι και βαλε μετα οτι θες.

για το bkd250 ακουγεται η τιμη αλλα για το bd200....

15 λεπτά πριν, tasos9791 είπε

Θα μπορούσα να διαθέσω και μέχρι 250 αν έχεις να μου προτείνεις κάποιους κυλίνδρους που θεωρείς πιο δυνατή επιλογή από τον 4ks 

τι κυλινδρο & τι ντιφεντερ εχεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

για το bkd250 ακουγεται η τιμη αλλα για το bd200....

Μου φανηκαν πολλα κι εμενα.Γι αυτο ρωταω ενα τιμιο σετ (scudo dck με bd200) μαζι με την εγκατασταση ποσο θα μου παει?Και αξιζει να το κανω ολο αυτο ή να παω για την Atros με τον Keso 8000?

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

για το bkd250 ακουγεται η τιμη αλλα για το bd200....

Μου φανηκαν πολλα κι εμενα.Γι αυτο ρωταω ενα τιμιο σετ (scudo dck με bd200) μαζι με την εγκατασταση ποσο θα μου παει?Και αξιζει να το κανω ολο αυτο ή να παω για την Atros με τον Keso 8000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tasos9791 είπε

ISEO R6 & MRM29

οτι και να βαλεις το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο...ουσιαστικα επενδυεις στο μελλον.

γνωμη μου : DCK, C48, 4ks, Nw5, Mt5, Abloy, experT κανουν αψογα τη δουλεια σου !!!

14 λεπτά πριν, kormoranos7 είπε

Μου φανηκαν πολλα κι εμενα.Γι αυτο ρωταω ενα τιμιο σετ (scudo dck με bd200) μαζι με την εγκατασταση ποσο θα μου παει?Και αξιζει να το κανω ολο αυτο ή να παω για την Atros με τον Keso 8000?

λογικα θα σου κοστισει 130 ~ 150 ευρω.

οριακα θα πηγαινα στην Ατρος με Κεσο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

 

λογικα θα σου κοστισει 130 ~ 150 ευρω.

οριακα θα πηγαινα στην Ατρος με Κεσο.

mclein² ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Οποιαδηποτε αλλη γνωμη ειναι ευπρόσδεκτη. Swayback για εσενα χτυπαει η καμπανα 😁😁😁.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...