Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

Καλημέρα! Ευχαριστώ για το σχόλιο!!

Θα πήγαινες ξανά σε διπλή κλειδαριά ή από τη στιγμή που θα μπορούσες να τοποθετήσεις ό,τι σου αρέσει θα ήσουν ικανοποιημένος με μία;

Μαλλον σε μια αλλα θα διαλεγα οτι καλυτερο υπηρχε την δεδομενη στιγμη συν τοπ defender καθως και η ευελιξια σε τυχον μελλοντικη αλλαγη που δεν μου δινει ο Σ.

Θα ηθελα την γνωμη παντως και των ειδικων αν θα ηταν αυτο καλυτερη επιλογη αποτι πχ διπλη keso 8000.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, gasgounis είπε

Υ.Γ. απο RS3S - AP3S πηγα σε AP4S - AP3S και η πορτα δεν ειναι Siamo που νομιζουν οι περισσοτεροι

Υποβάθμιση έκανες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά!!!!

Χρόνια πολλά με υγεία και πολύ τύχη σε όλους!!!

Και του χρόνου όλοι μαζί με τις οικογένειές σας και τους αγαπημένους σας!!!

 

Ευχές πολλές και στους ιδρυτές του Insomnia αλλά και του φόρουμ μας που τόσο πολύ μας έχει βοηθήσει στις απορίες και στις ερωτήσεις μας!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Alejandro είπε

Υποβάθμιση έκανες δηλαδή.

Kαι εγω αυτο πιστευα. Αλλα ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει λογος να δωσω €€€ για αντιστοιχης τιμης με αυτο που θα εβγαζα. Και ενω ειχα τονισει οτι δεν ειναι το κοστος αγορας που θα καθορισει την αγορα μου. Οποτε οταν λεει ο ειδικος να μην δωσω πχ €150 αλλα οτι αρκουν €100, λεω και εγω κατι παραπανω θα ξερει...

Και με ειχαν πεισει , και ακομα το πιστευω αυτο, οτι η διπλη κλειδαρια αναβαθμιζει πολυ το επιπεδο ασφαλειας, ειδικα αν μενεις σε διαμερισμα.

 

@Alejandroθα με κανεις να βγαλω κλειδαρια που εβαλα πριν απο δεκα μερες και που εδωσα €150 για τοποθετηση με 5 κλειδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gasgounis είπε

Kαι εγω αυτο πιστευα. Αλλα ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει λογος να δωσω €€€ για αντιστοιχης τιμης με αυτο που θα εβγαζα. Και ενω ειχα τονισει οτι δεν ειναι το κοστος αγορας που θα καθορισει την αγορα μου. Οποτε οταν λεει ο ειδικος να μην δωσω πχ €150 αλλα οτι αρκουν €100, λεω και εγω κατι παραπανω θα ξερει...

Και με ειχαν πεισει , και ακομα το πιστευω αυτο, οτι η διπλη κλειδαρια αναβαθμιζει πολυ το επιπεδο ασφαλειας, ειδικα αν μενεις σε διαμερισμα.

 

@Alejandroθα με κανεις να βγαλω κλειδαρια που εβαλα πριν απο δεκα μερες και που εδωσα €150 για τοποθετηση με 5 κλειδια.

 

καλα στα εχουν πει & ειμαι υπερμαχος της μη ασκοπης σπαταλης χρηματων ΑΛΛΑ

rs3s -> 150€ + φπα 

ap4s -> 115€ + φπα 

αναφερω τις συνηθισμενες τιμες σε ιντερνετικα μαγαζια ή σ'αυτα που σεβονται τους πελατες.

------

με μια απλη αναγνωση καταλαβαινεις οτι δεν εκανες και το καλυτερο deal.

υποβαθμιστηκες ΕΛΑΦΡΩΣ....αλλα για 35€ δεν αξιζε νομιζω τον κοπο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mclein² είπε

καλα στα εχουν πει & ειμαι υπερμαχος της μη ασκοπης σπαταλης χρηματων ΑΛΛΑ

rs3s -> 150€ + φπα 

ap4s -> 115€ + φπα 

αναφερω τις συνηθισμενες τιμες σε ιντερνετικα μαγαζια ή σ'αυτα που σεβονται τους πελατες.

------

με μια απλη αναγνωση καταλαβαινεις οτι δεν εκανες και το καλυτερο deal.

υποβαθμιστηκες ΕΛΑΦΡΩΣ....αλλα για 35€ δεν αξιζε νομιζω τον κοπο !!!

Δεν ημουν μαλλον σαφης.

Υπηρχε ο rs3s και θα εμπαινε αλλος στη θεση του και οτι η πορτα εχει 2 κυλινδρους. Να θυμισω οτι σας ρωταγα για το προβλημα που ειχα που βαζαμε το κλειδι του rs3s σε αλλο κυλινδρο και μαγκωνε και δεν μπορουσα να το βγαλω παρα μονο με κλειδαρα.

Μου ειχατε προτεινει λυσεις σαν 4ks, protec2 αλλα 3 κλειδαραδες με τους οποιους ειχα μιλησει μου λεγανε οτι δεν χρειαζεται να παω σε τετοια λυση και οτι θα ειμαι οκ και με κατι πιο χαμηλο σε επιπεδο προδιαγραφων και μου προτειναν λυσεις πιο οικονομικες. Και ενω ειχα τονισει οτι δεν εχω θεμα να δωσω παραπανω χρηματα, το μοναδικο που ειχα αποκλεισει λογω τιμης ηταν ο Evva MCS. Tελικα πειστηκα και εβαλα τον ap4s αφου ακουγα, και απο εσας, οτι με την διπλη κλειδαρια, δεν χρειαζεται να παω σε κατι top.

Υ.Γ. Τελικη τιμη, και με τοποθετηση και 5 κλειδια σε 80αρι κυλινδρο €150 (χωρις ΦΠΑ). Το ξερω λιγο ακριβο και οτι εδωσα κανα €20αρι παραπανω απο οτι μπορουσα ιντερνετικα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Επεξ/σία από gasgounis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, gasgounis είπε

Υ.Γ. Τελικη τιμη, και με τοποθετηση και 5 κλειδια σε 80αρι κυλινδρο €150 (χωρις ΦΠΑ). Το ξερω λιγο ακριβο και οτι εδωσα κανα €20αρι παραπανω απο οτι μπορουσα ιντερνετικα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

εχεις δωσει 150€ χωρις αποδειξη για κατι που ακομη και ιντερνετικα βρισκεις 115€ (ανευ φπα 24%)

το προβλημα δεν ειναι ο AP4s αλλα το ποσα πληρωσες & τι θα αγοραζες με τα λεφτα που εδωσες.

υγ - η διαφορα δεν ειναι 20€ απο οποιαδηποτε οπτικη και να το δουμε !

υγ 2 - το να εδινες 220€ αντι για 150€ και να επαιρνες 5κλειδο MCS μαλλον θα ηταν καλυτερη επιλογη !

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εχω μια πορτα πλαισιο εργολαβικη σχεδον δεκαετιας. Eιχα κλειδι τυπου χρηματοκιβωτιου χωρις defender. Κοινως δεν ειχα πορτα. Εβαλα κλειδαρια omega plus kai ena disec magnitiko defender gia ena eho ena epipedo asfaleias.

Επειδη δεν εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση την πορτα, σκεφτομαι να την αλλαξω. Ψαχνωντας και διαβαζωντας στο ιντερνετ ειδα πως υπαρχουν πιστοποιησεις για τις πορτες. CLASS 1 εως 6. CLASS 6 απο οτι καταλαβα δεν προοριζονται για σπιτια. 

Θα ηθελα να μου προτεινεται μια πολυ καλη πορτα CLASS 4 ή CLASS 5. Tesio, dierre ή καποια ελληνικης κατασκευης ή καποια αλλη κ για ποιο λογο?

Αξιζει να κρατησω την omega plus kai to defender της?  Αν οχι ποια κλειδαρια και ποιο defender θα προτεινατε σε μια πολυ καλη πορτα κ για ποιο λογο? Τι γνωμη εχετε για το defender της geminy?

Προτεραιοτητα μου ειναι η ποιοτητα κ ασφαλεια της πορτας- κλειδαριας- defender κ λιγοτερο η τιμη.

Mclein θα εκτιμουσα ιδιαιτερα τη γνωμη σου ως επαγγελματια οπως κ των υπολοιπων.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, FH16 είπε

Καλησπερα,

Εχω μια πορτα πλαισιο εργολαβικη σχεδον δεκαετιας. Eιχα κλειδι τυπου χρηματοκιβωτιου χωρις defender. Κοινως δεν ειχα πορτα. Εβαλα κλειδαρια omega plus kai ena disec magnitiko defender gia ena eho ena epipedo asfaleias.

Επειδη δεν εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση την πορτα, σκεφτομαι να την αλλαξω. Ψαχνωντας και διαβαζωντας στο ιντερνετ ειδα πως υπαρχουν πιστοποιησεις για τις πορτες. CLASS 1 εως 6. CLASS 6 απο οτι καταλαβα δεν προοριζονται για σπιτια. 

Θα ηθελα να μου προτεινεται μια πολυ καλη πορτα CLASS 4 ή CLASS 5. Tesio, dierre ή καποια ελληνικης κατασκευης ή καποια αλλη κ για ποιο λογο?

Καλησπέρα. 

Καταλαβαίνω αυτό που λες, μιας και μου αρέσει κι εμένα η πόρτα να είναι ενισχυμένη και στιβαρή, ακόμα κι αν δεν χρειάζεται. Είναι πολύ πιθανό όμως να "πετάξεις" τα λεφτά σου μιας και οι πιθανότητες να ανοίξουν την πόρτα στρεβλώνοντας την ή ξυλώνοντας μαζί με την κάσα, είναι μικρή έως πολύ μικρή. Ανάλογα πάντα και το αν η πόρτα είναι σε απομακρυσμένο μέρος ή αν έχεις κάποιον άλλο σοβαρό λόγο και σε προβληματίζει η θωράκιση της πόρτας. 

Έχεις και πολύ καλή κλειδαριά οπότε είσαι οκ. 

Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να θες να την αλλάξεις, επειδή δεν σου "γεμίζει" το μάτι η υπάρχουσα, οκ, ευχαρίστως να προχωρήσω σε προτάσεις ενισχυμένων μοντέλων θωράκισης.

40 λεπτά πριν, FH16 είπε

Αξιζει να κρατησω την omega plus kai to defender της? 

Η Omega είναι πολύ καλή και δοκιμασμένη. Οι λόγοι που θα προτιμούσα σετ κλειδαριάς κυλίνδρου αντί για Omega, είναι η ευελιξία και η αναβαθμισιμότητα που προσφέρει μελλοντικά. Επίσης, αν την είχα αρκετά χρόνια (5 τουλάχιστον) θα προτιμούσα και πάλι να την αλλάξω. Πόσα χρόνια έχεις την κλειδαριά;

45 λεπτά πριν, FH16 είπε

Τι γνωμη εχετε για το defender της geminy?

Είναι πολύ ασφαλές και ίσως και πιο αξιόπιστο από τα μαγνητικά. Αλλά, είναι πολύ ακριβό (250+€), θεωρώ ότι τραβάει προσοχή, προσωπικά με προβληματίζει η στερέωση του και τέλος δεν ξέρω αν αυτοί που έχουν ενισχυμένα μοντέλα θωράκισης πορτών, θα δεχτούν να το βάλουν σε πόρτα τους.


Η ουσία πάντως είναι ότι άσχετα με την θωράκιση της πόρτας σου, έχεις μία πολύ δυνατή κλειδαριά και συνεπώς είσαι καλυμμένος από τις περισσότερες περιπτώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση

Ο λογος που θελω να τον κανω ειναι για την ασφαλεια της οικογενειας μου. Δεν εχω τιποτα πολυτιμο στο σπιτι. Το πολυ πολυ να π;ρουν μια τηλεορ;ση 20ετιας. Ετσι κ ;λλιως δεν ειναι η κυρια κατοικια μου.Υπηρχαν ηδη κρουσματα στη γειτονια κ θεωρω πως ειναι θεμα χρονου να ερθουν κ σε εμας.

Θα ηθελα παρακαλω τη γνωμη σας κ για πορτα. Tesio dierre , καποια αλλη η καποια ελληνικη.? Με ενδιαφερει ο ασφαλεστερος συνδιασμος πορτας κλειδαριας defender

Την omega k to disec τα εχω 2 χρονια περιπου

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, FH16 said:

Ευχαριστω για την απαντηση

Ο λογος που θελω να τον κανω ειναι για την ασφαλεια της οικογενειας μου. Δεν εχω τιποτα πολυτιμο στο σπιτι. Το πολυ πολυ να π;ρουν μια τηλεορ;ση 20ετιας. Ετσι κ ;λλιως δεν ειναι η κυρια κατοικια μου.Υπηρχαν ηδη κρουσματα στη γειτονια κ θεωρω πως ειναι θεμα χρονου να ερθουν κ σε εμας.

Θα ηθελα παρακαλω τη γνωμη σας κ για πορτα. Tesio dierre , καποια αλλη η καποια ελληνικη.? Με ενδιαφερει ο ασφαλεστερος συνδιασμος πορτας κλειδαριας defender

Την omega k to disec τα εχω 2 χρονια περιπου

Ευχαριστω

Οπως ειπε και ο swayback κατι τετοια τραβανε την προσοχη και  εσυ πρακτικα δεν εχεις τπτ στο σπιτι, με την τβ δεν θα ασχοληθουν ακομα και αν ηταν καινουρια. Επισης εγω στην θεση σου πορτα δεν θα αλλαζα,εξαλλου περιπτωσεις καταστροφης της ιδιας της πορτας απο οσα εχω διαβασει εδω και εχω ακουσει απο κλοπες κλπ ειναι ελαχιστες εως μηδεν(εφοσον βεβαια δεν ειναι σκετο ξυλο 30 ετιας) οπως και να μπουν μεσα οσο θα βρισκεστε στο σπιτι.

Οποτε εγω θα επικεντρωνομουν σε ενα σετ καλης κλειδαριας και αντιστοιχα καλο defender.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ευχαριστω για την απαντηση,

Επειδη η αποφαση αλλαγης της πορτας ειναι ειλλημενη παρακαλω δωστε μου τη γνωμη σας στις παραπανω ερωτησεις. Μακαρι να γνωριζαν τι υπαρχει στο σπιτι για να μην μπουν καν στον κοπο.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από FH16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, FH16 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση,

Επειδη η αποφαση της αλλαγης της πορτας ειναι ειλλημενη παρακαλω δωστε την γνωμη σας στις παραπανω ερωτησεις

 

Ευχαριστω

Class 4:

  1. Μοντέλο θωράκισης Sentry 4
  2. Μοντέλο θωράκισης Extra 1
  3. Μοντέλο θωράκισης Guard

 

Class 5:

  1. Μοντέλο θωράκισης D-Five Stars
  2. Μοντέλο θωράκισης Super 1 Champion
  3. Μοντέλο θωράκισης Diamond


Δεν επιτρέπεται να αναφέρω εταιρείες. Τα ψάχνεις όπως τα έχω γράψει.

Η Dierre έχει δύο ενισχυμένα μοντέλα, ένα αρκετά και ένα πολύ ενισχυμένο, αλλά αν τις πάρεις με σετ κλειδαριάς Dierre, θα έχεις πολύ καλή θωράκιση αλλά κλειδαριά χειρότερη σε σχέση με αυτή που έχεις τώρα. Οπότε αν θες Dierre, θα πρέπει να βρεις κάποιον που να βάζει ότι κλειδαριά θες σε πόρτα Dierre, για να σου βάλει κάτι πολύ καλό.

Το μοντέλο Diamond είναι υπερβολικά ακριβό αλλά το αναφέρω μιας και είναι class 5. 

Συνεπώς, θα ζήταγα προσφορά για τα:

Α) μοντέλο Extra 1 και Super 1 Champion, με κύλινδρο Stealth (εκεί δεν έχεις επιλογή να βάλεις μαγνητικό defender)

ή

Β) μοντέλο Guard, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρο Stealth ή EVVA MCS και defender Disec Diamond. Εδώ έχεις την επιλογή να βάλεις μαγνητικό defender. 
 

Για τις προτάσεις Α και Β, υπολόγισε από 1500€ έως κάτι παραπάνω από 2000€. Αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 1500€, δες για τα μοντέλα θωράκισης Extra 1 και Tank. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Ολες οι επιλογες που μου εδωσες ειναι εντος budget. Ειναι οτι καλυτερο γνωριζεις απο επιλογες η παει κ παραπανω? Στο δικο σου σπιτι τι θα επελεγες απο αυτες?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, FH16 είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Ολες οι επιλογες που μου εδωσες ειναι εντος budget. Ειναι οτι καλυτερο γνωριζεις απο επιλογες η παει κ παραπανω? Στο δικο σου σπιτι τι θα επελεγες απο αυτες?

Ευχαριστω

Ναι, μετά πάς σε ειδικές παραγγελίες (>class 5), αν αναλαμβάνει κάποιος, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Οι Class 4 και Class 5 είναι υπεραρκετές. Οπότε αυτά είναι τα καλύτερα (πιο ενισχυμένα) μοντέλα θωράκισης που γνωρίζω.

Αν θες να ανέβεις και λίγο ακόμα σε επίπεδο, ζητάς διπλή κλειδαριά (ή δύο ανεξάρτητες). 

Προσωπικά, θα επέλεγα ένα από τα τρία μοντέλα θωράκισης που πρότεινα (Guard, Extra 1 ή Super 1 Champion), με διπλή κλειδαριά ή δύο ανεξάρτητες κλειδαριές, δύο κυλίνδρους (ένα top και έναν πολύ καλό) και δύο ενισχυμένα defender (πχ Disec Diamond). 

Γενικά θα προτιμούσα μία πόρτα που θα ήταν πολύ ενισχυμένη στο εσωτερικό της και θα είχε πολύ καλή κλειδαριά, αλλά παράλληλα θα φαινόταν ως μία συνηθισμένη πόρτα από έξω. Μπορείς δηλαδή να έχεις δυνατή θωράκιση και δυνατά defender, χωρίς όμως αυτό να φαίνεται και να τραβάει προσοχή. 

 

Σημ: η εταιρεία που έχει τα μοντέλα Extra 1 και Super 1 Champion, βάζει πλέον τοπ κύλινδρο (Stealth) αλλά όχι πολύ ενισχυμένο defender, σαν το Disec Diamond. Αυτό δεν θα με απασχολούσε όμως, αν επέλεγα διπλή κλειδαριά (που σημαίνει δύο κύλινδροι και δύο defender). 

Αν παρόλα αυτά θες ευελιξία και στην επιλογή του defender (πχ να είναι πολύ ενισχυμένο ή μαγνητικό) τότε απευθύνσου στην εταιρεία με το μοντέλο θωράκισης Guard.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...