Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

Σε συνέχεια των πολύτιμων συμβουλών και υποδείξεων των Swayback, mclein² και όσων έχουν την ευγενική διάθεση και παραθέτουν τη γνώμη και τις εμπειρίες τους στο φόρουμ αυτό, εκφράζω τις ευχαριστίες μου διότι σήμερα αναβαθμίσαμε τη θωρακισμένη της φίλης μου, από κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε Revolution Pro, Evva 4KS, Disec Diamond και το κατάλληλο διακοσμητικό εσωτερικά.

Το κόστος με τοποθέτηση ήταν 380€ χωρίς ... . Όλα τα υλικά τα προμηθεύτηκε ο κλειδαράς.

Σας ευχαριστώ όλους!!

 

Εγώ, λόγω καραντίνας, ακόμη δεν έχω καταλήξει σε θωρακισμένη.

Η πρώτη επιλογή παραμένει Extra1 με Stealth. Εδώ θα παρακαλέσω για Disec. (τα θετικά και τα αρνητικά των συνδυασμών τα έχουμε αναφέρει. Απλά τώρα μπαίνει στην εξίσωση ο Stealth)

Μίλησα στο τηλέφωνο με την θωράκιση πόρτας Ideal22 και ρώτησα αν μπορούμε να επιλέξουμε κλειδαριά / κύλινδρο της αρεσκείας μου και μου απάντησε… ναι. Defender, έτσι κι αλλιώς έχει της Disec.

Τι λέτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

Καλησπέρα σε όλους!!

Σε συνέχεια των πολύτιμων συμβουλών και υποδείξεων των Swayback, mclein² και όσων έχουν την ευγενική διάθεση και παραθέτουν τη γνώμη και τις εμπειρίες τους στο φόρουμ αυτό, εκφράζω τις ευχαριστίες μου διότι σήμερα αναβαθμίσαμε τη θωρακισμένη της φίλης μου, από κλειδαριά χρηματοκιβωτίου σε Revolution Pro, Evva 4KS, Disec Diamond και το κατάλληλο διακοσμητικό εσωτερικά.

Το κόστος με τοποθέτηση ήταν 380€ χωρίς ... . Όλα τα υλικά τα προμηθεύτηκε ο κλειδαράς.

Σας ευχαριστώ όλους!!

δεν ξερω ποια πορτα εχετε, ποσο δυσκολα αναβαθμιστηκε & σε ποιο μερος της ελλαδος αλλα στην τιμη επεσε τσεκουρι...
ο κυλινδρος τουλαχιστον ειναι 5κλειδος & τα καπελακια του για ευκολο πιασιμο εγιναν δωρο ; 

34 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

 

Μίλησα στο τηλέφωνο με την θωράκιση πόρτας Ideal22 και ρώτησα αν μπορούμε να επιλέξουμε κλειδαριά / κύλινδρο της αρεσκείας μου και μου απάντησε… ναι. Defender, έτσι κι αλλιώς έχει της Disec.

Τι λέτε;

 

οτι ειναι ανιδεοι για τα πραγματα που τοποθετουν. 

μιας κ disec υπαρχει το σφερικ (ουτε καν ροκ)...υπαρχει κ το disec mag4g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν ξερω ποια πορτα εχετε, ποσο δυσκολα αναβαθμιστηκε & σε ποιο μερος της ελλαδος αλλα στην τιμη επεσε τσεκουρι...
ο κυλινδρος τουλαχιστον ειναι 5κλειδος & τα καπελακια του για ευκολο πιασιμο εγιναν δωρο ; 

οτι ειναι ανιδεοι για τα πραγματα που τοποθετουν. 

μιας κ disec υπαρχει το σφερικ (ουτε καν ροκ)...υπαρχει κ το disec mag4g.

το πιθανοτερο ειναι να ρωτηθηκε "τι defender εχει ?" και η απαντηση να ηταν "disec" και οχι πιο μοντελο disec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclein², το περίμενα για την τιμή. Στην Καισαριανή είναι η πόρτα και ο κλειδαράς ήρθε από Παγκράτι. Πιστεύω ότι στην τιμή αυτή θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται το 24%, αλλά…

η πόρτα έχει τοποθετηθεί από τον κατασκευαστή το 2004 και είχε Dierre χρηματοκιβωτίου. Έβγαλε την εσωτερική επένδυση, η κλειδαριά ήταν μόνο με βίδες και έκανε και μία τρύπα για να περάσει την βίδα του κυλίνδρου. Η πόρτα δεν βγήκε από τους μεντεσέδες. Μόνος του ήταν και χρειάστηκε περίπου στις 2 ώρες η αλλαγή.

με 3 κλειδιά και χωρίς κυπελάκια στα κλειδιά. Ειδικά αυτό με τα κυπελάκια μου έκανε άσχημη εντύπωση. Περίμενα ότι από την συσκευασία θα έπρεπε τα κλειδιά να είναι έτσι, αλλά μόλις τα είδα σκέτο σίδερο, ξενέρωσα. Σκέφτηκα…, τόσο ακριβός κύλινδρος και δεν έχει πλαστικό στη λαβή των κλειδιών!!

Πάντως ήταν όλα συσκευασμένα. Δεν είχε ανοιχτεί ούτε ο κύλινδρος, ούτε το defender.

Γιατί όμως να μην έρχονται από το εργοστάσιο τα κλειδιά με πλαστικό στη λαβή; Αυτό ισχύει γενικότερα;

Εν τω μεταξύ, από την μέσα πλευρά ο κύλινδρος εξέχει περίπου 1,5εκ. έτσι πρέπει;

Ο κύλινδρος αγοράστηκε από εισαγωγέα που εδρεύει στην Μεταμόρφωση και στη Κυψέλη. Πήρα τηλέφωνο και το επιβεβαίωσα.

 

Ως προς την Ideal22, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε τύπο της Disec. Διάβασα στην σελίδα του ότι έχει Disec και υποθέτω ότι αν ζητήσω πχ το diamond, θα το βάλει.

Αν πάω στον συγκεκριμένο, θα ζητήσω revolution pro / Evva 4ks ή Stealth και το diamond. Αν υποθέσουμε ότι βάζει τα συγκεκριμένα, το ερώτημα είναι αν αξίζει η θωράκιση, η τοποθέτηση και το after sale.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Τι καλυτερο υπαρχει για αλλαγη απλη πορτας σε πορτα ασφαλείας+κλειδαρια μεχρι 500-550€ το πολυ. Ξερω οτι εχει χιλιοαπαντηθει αλλα ψαχνοντας τις 6-7 τελευταιες σελιδες δεν βρηκα κατι σχετικο στο budget αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 1:05 ΜΜ, mclein² είπε

1. τα κλειδια με το διαμαντι ειναι για πεταμα, οποτε χρειαζεσαι νεο κυλινδρο.

2. η omega που εχεις δεν μπαινει "απλα" στη θεση του διαμαντιου, ειναι προτιμοτερο να την κρατησεις για αλλη περιπτωση.

3. η νεα πορτα ειναι απλα των 350€, δηλαδη της πλακας θωρακισμενη γι'αυτο κλειδωνει σε λιγοτερα σημεια.

4. αν βγαλεις με φλας φωτογραφια της κλειδαροτρυπας σε καθε μεσοπορτα που σου λειπουν κλειδια, ενας καλος & ευγενικος κλειδαρας θα σε βοηθησει στο μαγαζι του να βρεις τα κλειδια που χρειαζεσαι.

Επειδή και ένας μάστορας που ήρθε είπε ότι η omega είναι παλιά κλειδαριά και δε μπαίνει, τι ακριβώς εννοεί; Θέλει ξηλωμα όλη η πόρτα; Τι μου προτείνετε να βάλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dionisis777 είπε

Καλησπερα παιδια! Τι καλυτερο υπαρχει για αλλαγη απλη πορτας σε πορτα ασφαλείας+κλειδαρια μεχρι 500-550€ το πολυ. Ξερω οτι εχει χιλιοαπαντηθει αλλα ψαχνοντας τις 6-7 τελευταιες σελιδες δεν βρηκα κατι σχετικο στο budget αυτο.

Ψάχνεις για πόρτα με απλή θωράκιση κοντά στα 400~450€ με κλειδαριά κυλίνδρου και με τοποθέτηση μέσα.

Θα ζητήσεις να σου βάλουν κλειδαριά κυλίνδρου γραναζωτή με καταπέλτη, μάρκας securemme ή cipierre (ιδανικά θα ήθελες κλειδαριά Cisa revolution pro ή Iseo/Fiam, αλλά σε αυτά τα λεφτά οι περισσότεροι βάζουν φθηνότερες).
Κάποιοι βάζουν και κάποιες που λέγονται multiBlock (προσοχή, κάποιοι τις μπερδεύουν με τις multiLock (Mul-T-Lock) - καμία σχέση). Αυτές (τις multiBlock) απέφυγε τες καλύτερα.

Και μετά ζήτα για κύλινδρο τον AGB 9000. Οι περισσότεροι πορτάδες θα σου προτείνουν τους δικούς τους κυλίνδρους ως καλύτερους εννοείται. Αν είναι αρνητικοί να προμηθευτούν αυτοί τον κύλινδρο της επιλογής σου, ρώτα αν δέχονται να τους πας εσύ τον κύλινδρο που θες.

 

Γενικά σε αυτά τα χρήματα, οι έτοιμες πόρτες έρχονται με κλειδαριές, defender και κυλίνδρους που είναι για πέταμα. Γι αυτό προτείνω να ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα που είναι κοντά στο budget σου. Σε αυτά τα λεφτά, οριακά έχεις περιθώριο να δώσεις λίγη έμφαση στον κύλινδρο (που είναι το σημαντικότερο) και στην κλειδαριά.

Ψάξε και το "Μοντέλο θωράκισης πόρτας Compact" και ζήτα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro ή Iseo/Fiam και κύλινδρο AGB 9000.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nikos-81 είπε

mclein², το περίμενα για την τιμή. Στην Καισαριανή είναι η πόρτα και ο κλειδαράς ήρθε από Παγκράτι. Πιστεύω ότι στην τιμή αυτή θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται το 24%, αλλά…

η πόρτα έχει τοποθετηθεί από τον κατασκευαστή το 2004 και είχε Dierre χρηματοκιβωτίου. Έβγαλε την εσωτερική επένδυση, η κλειδαριά ήταν μόνο με βίδες και έκανε και μία τρύπα για να περάσει την βίδα του κυλίνδρου. Η πόρτα δεν βγήκε από τους μεντεσέδες. Μόνος του ήταν και χρειάστηκε περίπου στις 2 ώρες η αλλαγή.

με 3 κλειδιά και χωρίς κυπελάκια στα κλειδιά. Ειδικά αυτό με τα κυπελάκια μου έκανε άσχημη εντύπωση. Περίμενα ότι από την συσκευασία θα έπρεπε τα κλειδιά να είναι έτσι, αλλά μόλις τα είδα σκέτο σίδερο, ξενέρωσα. Σκέφτηκα…, τόσο ακριβός κύλινδρος και δεν έχει πλαστικό στη λαβή των κλειδιών!!

Πάντως ήταν όλα συσκευασμένα. Δεν είχε ανοιχτεί ούτε ο κύλινδρος, ούτε το defender.

Γιατί όμως να μην έρχονται από το εργοστάσιο τα κλειδιά με πλαστικό στη λαβή; Αυτό ισχύει γενικότερα;

Εν τω μεταξύ, από την μέσα πλευρά ο κύλινδρος εξέχει περίπου 1,5εκ. έτσι πρέπει;

ο κυλινδρος παραδιδεται απο τους επαγγελματιες αναλογα με το πως τον παραγγελνουν.

αρχικοποιημενος ειναι με 3 κλειδια ή 5 και χωρις καπελακια διακοσμητικα.

τα καπελακια κοστιζουν 10€ εξτρα (η 5αδα) και οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν τα δινουν / οπως και η επιλογη διπλης ενεργειας κοστιζει 15€ και παλι οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν ενημερωνουν για την υπαρξη της (οχι παντα σκοπιμα).

ο κυλινδρος πρεπει να εξεχει το πολυ 10 χιλιοστα αλλιως χρηιμοποιηθηκε ασκοπα μεγαλυτερη διασταση.

οσο για την τιμη....μαλλον επρεπε να ψαχτεις αρκετα περισσοτερο...ειδικα για μια απλη πορτα dierre.

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Επειδή και ένας μάστορας που ήρθε είπε ότι η omega είναι παλιά κλειδαριά και δε μπαίνει, τι ακριβώς εννοεί; Θέλει ξηλωμα όλη η πόρτα; Τι μου προτείνετε να βάλω; 

το παλια δεν υφισταται ως προβλημα τοποθετησης, με λιγα λογια θελει να πουλησει & λεει μπαρουφες.

το να ειναι διαφορετικης διαστασης, ναι.

το να ειναι περισσοτερα τα λεφτα απο το να μπει ενας καλυτερος κυλινδρος, ναι.

θεωρω οτι πρεπει να βρεις αλλον επαγγελματια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος παραδιδεται απο τους επαγγελματιες αναλογα με το πως τον παραγγελνουν.

αρχικοποιημενος ειναι με 3 κλειδια ή 5 και χωρις καπελακια διακοσμητικα.

τα καπελακια κοστιζουν 10€ εξτρα (η 5αδα) και οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν τα δινουν / οπως και η επιλογη διπλης ενεργειας κοστιζει 15€ και παλι οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν ενημερωνουν για την υπαρξη της (οχι παντα σκοπιμα).

ο κυλινδρος πρεπει να εξεχει το πολυ 10 χιλιοστα αλλιως χρηιμοποιηθηκε ασκοπα μεγαλυτερη διασταση.

οσο για την τιμη....μαλλον επρεπε να ψαχτεις αρκετα περισσοτερο...ειδικα για μια απλη πορτα dierre.

το παλια δεν υφισταται ως προβλημα τοποθετησης, με λιγα λογια θελει να πουλησει & λεει μπαρουφες.

το να ειναι διαφορετικης διαστασης, ναι.

το να ειναι περισσοτερα τα λεφτα απο το να μπει ενας καλυτερος κυλινδρος, ναι.

θεωρω οτι πρεπει να βρεις αλλον επαγγελματια.

Δεν πουλάει κάτι ο συγκεκριμένος, τεχνίτης είναι. Απλά και ακόμα ένα παιδί εδώ μέσα είπε ότι δεν μπαίνει "απλά", για αυτό ρωτάω για περισσότερες λεπτομέρειες..

Πχ για να βάλει την omega παλιά έκανε κάνα μισάωρο, μήπως φοβάται εάν κάνει ζημιά στη πόρτα; 

 

Η κλειδαριά που έχουν τώρα είναι κύλινδρος. Μήπως να μιλήσω με κλειδαρά;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια!

Σκοπευω να τοποθετησω πορτα ασφαλειας και ψαχνω για την κλειδαρια. Βλεπω πισω υπαρχει ενα τεραστιο νημα με προτασεις αλλα θελω να ρωτησω τα παρακατω.

Υπαρχει καποια τεχνολογια (σε λογικο budget) την οποια θα αισθανεσαι οντως ασφαλης οτι δεν θα στην παραβιασουν? Δυστυχως επικρατει η ιδεα πως οτι κλειδαρια και να βαλεις πλεον (συνηθως) παραβιαζεται. Φυσικα αυτο δεν μπορει να ισχυει στο 100%. Καταλαβαινω οτι τις περισσοτερες φορες οτι πληρωνεις παιρνεις. Γι' αυτο ηθελα να ρωτησω μεχρι τι budget χρειαζεται να φτασω για κλειδαρια ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Και οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη!  

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Καλημερα παιδια!

Σκοπευω να τοποθετησω πορτα ασφαλειας και ψαχνω για την κλειδαρια. Βλεπω πισω υπαρχει ενα τεραστιο νημα με προτασεις αλλα θελω να ρωτησω τα παρακατω.

Υπαρχει καποια τεχνολογια (σε λογικο budget) την οποια θα αισθανεσαι οντως ασφαλης οτι δεν θα στην παραβιασουν? Δυστυχως επικρατει η ιδεα πως οτι κλειδαρια και να βαλεις πλεον (συνηθως) παραβιαζεται. Φυσικα αυτο δεν μπορει να ισχυει στο 100%. Καταλαβαινω οτι τις περισσοτερες φορες οτι πληρωνεις παιρνεις. Γι' αυτο ηθελα να ρωτησω μεχρι τι budget χρειαζεται να φτασω για κλειδαρια ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Και οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη!  

Καλησπέρα.

Ο κάθε επαγγελματίας χρεώνει όσο θέλει. Οπότε δεν έχει νόημα να σου πω, δες για σετ κλειδαριάς 250~300€ γιατί μπορεί ο πορτάς που θα επιλέξεις, να δίνει τόσο, ένα σετ που μπορείς να το βρεις 150€ σε έναν πιο τίμιο επαγγελματία.

Σημασία έχει το προϊόν που θα επιλέξεις και μετά να ψάξεις να το βρεις σε καλή τιμή. Θα βοηθούσε περισσότερο να μας πεις, "μπορώ να δώσω από ... έως ... , για πόρτα" και να σου πούμε τις προτάσεις μας.
 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί πουλάνε και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

31 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Δυστυχως επικρατει η ιδεα πως οτι κλειδαρια και να βαλεις πλεον (συνηθως) παραβιαζεται. Φυσικα αυτο δεν μπορει να ισχυει στο 100%.

Σαφώς. Υπάρχουν κλειδαριές "νέου τύπου" που παραβιάζονται γρήγορα και χωρίς ζημιά και υπάρχουν και κλειδαριές που 9/10 δεν ξέρουν να τις ανοίξουν, ενώ ο 1/10, μπορεί να ξέρει αλλά θα χρειαστεί να κάνει φασαρία και να έχει κατάλληλα εργαλεία. Υπάρχουν δηλαδή σοβαρές κλειδαριές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψεις μία περιουσία. Αν για παράδειγμα μιλάγαμε για αναβάθμιση παλιάς κλειδαριάς σε υπάρχουσα πόρτα ασφαλείας, με 200~250€, θα μπορούσες να έχεις μία κλειδαριά αυτής της κατηγορίας - αρκεί πάντα να βρεις τίμιο επαγγελματία.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ο κάθε επαγγελματίας χρεώνει όσο θέλει. Οπότε δεν έχει νόημα να σου πω, δες για σετ κλειδαριάς 250~300€ γιατί μπορεί ο πορτάς που θα επιλέξεις, να δίνει τόσο, ένα σετ που μπορείς να το βρεις 150€ σε έναν πιο τίμιο επαγγελματία.

Σημασία έχει το προϊόν που θα επιλέξεις και μετά να ψάξεις να το βρεις σε καλή τιμή. Θα βοηθούσε περισσότερο να μας πεις, "μπορώ να δώσω από ... έως ... , για πόρτα" και να σου πούμε τις προτάσεις μας.
 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί πουλάνε και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Σαφώς. Υπάρχουν κλειδαριές "νέου τύπου" που παραβιάζονται γρήγορα και χωρίς ζημιά και υπάρχουν και κλειδαριές που 9/10 δεν ξέρουν να τις ανοίξουν, ενώ ο 1/10, μπορεί να ξέρει αλλά θα χρειαστεί να κάνει φασαρία και να έχει κατάλληλα εργαλεία. Υπάρχουν δηλαδή σοβαρές κλειδαριές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψεις μία περιουσία. Αν για παράδειγμα μιλάγαμε για αναβάθμιση παλιάς κλειδαριάς σε υπάρχουσα πόρτα ασφαλείας, με 200~250€, θα μπορούσες να έχεις μία κλειδαριά αυτής της κατηγορίας - αρκεί πάντα να βρεις τίμιο επαγγελματία.

To budget μου για πορτα και κλειδαρια μαζι κυμαινεται στα 1000 ευρω περιπου. 

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να επενδυσεις σε μια πολυ καλη πορτα και ακριβη πορτα οταν μιλαμε για διαμερισμα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι προφανως μια καλη πορτα μπορει να σπασει πολυ πιο δυσκολα απο μια μετρια πορτα, αλλα ο εκαστωτε διαρρηκτης, δεν νομιζω οτι θελει να μπει στην διαδικασια να κανει φασαρια, αλλα να παραβιασει την κλειδαρια οσο πιο γρηγορα και αθορυβα μπορει. Αν σκεφτομαι κατι λαθος διορθωστε με. Φυσικα για μια πορτα σε ενα εξωχικο ολα αυτα αλλαζουν.

 

Οποτε για τι τυπου κλειδαρια θα επρεπε να κοιταξω? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος παραδιδεται απο τους επαγγελματιες αναλογα με το πως τον παραγγελνουν.

αρχικοποιημενος ειναι με 3 κλειδια ή 5 και χωρις καπελακια διακοσμητικα.

τα καπελακια κοστιζουν 10€ εξτρα (η 5αδα) και οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν τα δινουν / οπως και η επιλογη διπλης ενεργειας κοστιζει 15€ και παλι οι περισσοτεροι κλειδαραδες δεν ενημερωνουν για την υπαρξη της (οχι παντα σκοπιμα).

ο κυλινδρος πρεπει να εξεχει το πολυ 10 χιλιοστα αλλιως χρηιμοποιηθηκε ασκοπα μεγαλυτερη διασταση.

οσο για την τιμη....μαλλον επρεπε να ψαχτεις αρκετα περισσοτερο...ειδικα για μια απλη πορτα dierre.

Καλημέρα.

Για τα καπελάκια δεν είχα ιδέα, διαφορετικά θα του τα ζήταγα. Το προφίλ του εισαγωγέα στην Μεταμόρφωση, απ’ όπου προμηθεύτηκε τον κύλινδρο, είναι με 3 κλειδιά. Είπα στη φίλη μου αν θέλει 5 κλειδιά και διπλής λειτουργίας και μου είπε ότι δεν χρειάζεται.

Έχεις απόλυτο δίκιο!! Με όσους επικοινώνησα κανένας δεν μου είπε για διπλή λειτουργία και καπελάκια!!! Την διπλή λειτουργία την έμαθα εδώ στο φόρουμ, αλλά για τα καπελάκια…είχα μαύρα μεσάνυχτα!!

Για την διάσταση του κυλίνδρου, αν είχα εμπειρία, θα του έλεγα για τον 30χ45, αλλά νομίζω κι αυτή η διάσταση στην ίδια τιμή είναι.

Ως προς την τιμή, είχα ρωτήσει 2 -3 άλλους και μου είπαν από 360 μέχρι 410, χωρίς το 24%.

Τώρα πάει…! …δώσαμε κανά 70άρι έτσι!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

To budget μου για πορτα και κλειδαρια μαζι κυμαινεται στα 1000 ευρω περιπου. 

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να επενδυσεις σε μια πολυ καλη πορτα και ακριβη πορτα οταν μιλαμε για διαμερισμα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι προφανως μια καλη πορτα μπορει να σπασει πολυ πιο δυσκολα απο μια μετρια πορτα, αλλα ο εκαστωτε διαρρηκτης, δεν νομιζω οτι θελει να μπει στην διαδικασια να κανει φασαρια, αλλα να παραβιασει την κλειδαρια οσο πιο γρηγορα και αθορυβα μπορει. Αν σκεφτομαι κατι λαθος διορθωστε με. Φυσικα για μια πορτα σε ενα εξωχικο ολα αυτα αλλαζουν.

 

Οποτε για τι τυπου κλειδαρια θα επρεπε να κοιταξω? 

Κλειδαριά κυλίνδρου γραναζωτή με καταπέλτη, defender καλό, κατά προτίμηση μάρκας Disec και καλό κύλινδρο, κατά προτίμηση μάρκας EVVA, Abloy, KABA.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κλειδαριάς ασφαλειας ενός διαμερίσματος που νοικιάζω. Έχω 2 προσφορές  1) iseo r11  220 €   κ 2) motura champion pro ή viper 190 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...