Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Urban Alps Stealth, ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις και το defender λόγω ιδιομορφίας του κλειδιού.

2) Εvva ΜCS

3) Dom diamand

4) Abloy Protec 2

Εγω θα πήγαινα σε αλλαγή κυλίνδρου και μαγνητικό defender για μεγίστη ασφάλεια.

Απο κλειδαρια και defender τωρα τι εχεις ? Συναγερμος υπαρχει ?

urban-alps-stealth-key.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κλειδαριά securem. To defender δεν ξερω τι ειναι. Για stealth και evva πρεπει αλλαξω και defender δηλαδή;Κι αν ναι προτείνεις κάτι συγκεκριμένο; Ευχαριστώ για την βοήθεια

20210928_115331.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για EVVA οχι, για Stealth σίγουρα, αλλα αν ειναι αυτο το defender που έχεις (στην φώτο) πρέπει να αλλαχθεί και αυτο γιατι δεν ειναι καλο απο θεμα ασφάλειας. Επίσης αν και η κλειδαριά αν ειναι securemme, καλο ειναι να αλλαχθεί και αυτη με καποια που θα εχει καταπέλτη:  LOS, ή Cisa revolution pro.

Εγω θα σου πρότεινα να αλλάξεις ολο το σετ, κλειδαριά,κύλινδρο, και defender. Δεν υπάρχει λόγος να βαλεις εναν τοπ κύλινδρο οταν δεν εχεις καλη κλειδαριά απο πίσω και defender. Θα σου πουν τα παιδιά περισσότερα που ειναι πιο γνώστες επί του θέματος.

Καλη και αξιόπιστη επιλογή επίσης ειναι και η omega plus με το αντίστοιχο defender MRM10800A (μαγνητικό) και BD10800 (κανονικό), το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο ευεσθητα τα κλειδια, αν εισαι προσεχτικός ομως δεν υπαρχει πρόβλημα

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η evva mcs μου είπαν με 5 κλειδιά και περαστικά 450€. Ξεφευγω αρκετά εδώ..Αν βάλω defender το disec mg3551 με 5 κλειδιά 240€ αν το συνδυάσω με evva 4ks στα 230€ είναι μια καλή λύση αυτός ο συνδυασμός; 

Επεξ/σία από MAIK82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, MAIK82 είπε

Η evva mcs μου είπαν με 5 κλειδιά και περαστικά 450€. Ξεφευγω αρκετά εδώ..Αν βάλω defender το disec mg3551 με 5 κλειδιά 240€ αν το συνδυάσω με evva 4ks στα 230€ είναι μια καλή λύση αυτός ο συνδυασμός; 

Τι περαστικά?, ο κυλινδρος (Αθηνα) ξεκινάει απο 380€, συνήθως δεν παίρνουν λεφτα για να αλλάξουν εναν κύλινδρο (αφου τον παίρνεις απο τον ιδιο).

Επισης μπορεις να κανεις εσυ την αλλαγή μονος σου, δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο.

EVVA 4ks, μια χαρα και αυτός, το DISEC MG3551 ξεκινάει απο 190 ευρώ

Γνωμη μου ισως θα ηταν να παρεις τα πραγματα απο Αθηνα και να τα βαλεις εσυ.

Αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι δύσκολο, το μονο που ισως θα σε ζορίσει ειναι οτι η ροζετα του DISEC MG3551 ειναι μεγαλύτερη και θα θελει άνοιγμα η τρυπα στο ξύλινη επενδυση της πορτας. Εγω με ενα dremel την μεγάλωσα για να βαλω το BKD250 που πηρα γιατι μου ειχαν βάλει ενα της πλάκας σαν το δικο σου..

Επισης δες και αλλους κυλίνδρους αξιόλογους (αφου θα πας σε μαγνητικό)

Abloy Protec 2

Agb skudo dck

mottura champions pro

KABA experT

WINKHAUS N-TRA

Agb 9000

ΥΓ. Αν εχεις τον Securemme τον Κ2 ακομα και τον Κ22 (λιγο καλύτερος) άλλαξε τον (χθες) καθοτι ειναι πολυ ευκολος στην παραβίαση του!!

Και εγω αυτον ειχα (Κ2) και τον αλλαξα μετα απο 7 μερες

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 11:24 ΠΜ, mclein² είπε

στον μαστορα με τις σιπιερε ελα να σου δωσω 2 κουτες με σπασμενες γλωσσες να του τις πας δωρο. επισης, πες του οτι οι cisa δε φτιαχονται τουρκια παρα μονο μερος απο τα σωθικα αλλα και παλι απο τις σιπιερε καλυτερες ειναι. εναλλακτικα πες του να σου βαλει Mul-T-Lock Los να δουμε τι θα μας πει γι'αυτες τις μαπα κλειδαριες.

ο αλλος με τις iseo (που σου λεει βαζω οτι θες κ βαζει οτι τον βολευει) πες του να σου δωσει τιμη με Iseo SLS και καμια αλλη. 

επισης, το mrm29 ειναι οκ λυση αλλα το bkd250 ειναι μακραν σκληροτερο. αφου του αρεσουν τα μαγνητικα, ας σου δωσει τιμη με mrm23 ή mag3g.

τελος, οι γλωσσες για χιλιοστα διαφερουν και το μονο που παιζει ρολο ειναι το ελατηριο εσωτερικα και εκει καταληγουμε σε Cisa Revo -> Mul-t-Lock Los -> Iseo SLS -> και μετα οτιδηποτε αλλο.

 

Επειδη εβαλα cepiere  θελω να ερθω να παρω τις κουτες που λες με τις σπασμενες γλωσες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Al_pacino είπε

 

Επειδη εβαλα cepiere  θελω να ερθω να παρω τις κουτες που λες με τις σπασμενες γλωσες .....

εδω δεν ξερεις πως γραφεται η μαρκα...πουλας κ εξυπναδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mclein² είπε

εδω δεν ξερεις πως γραφεται η μαρκα...πουλας κ εξυπναδα 

πραγματικά της θελω δεν κανω πλακα .....στειλε μου πμ επειδη ολοι είμαστε ειδήμονες στο θεμα ολοι  εγω τις χρειαζομαι πραγματικα εσυ δεν ξερω γιατι το σκεφτεσαι εχω και το κουτι για του λογου του αληθες επειδη κόλας στην ορθογραφια .....

243508092_223219839707256_2772976736446845982_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Al_pacino είπε

πραγματικά της θελω δεν κανω πλακα .....στειλε μου πμ επειδη ολοι είμαστε ειδήμονες στο θεμα ολοι  εγω τις χρειαζομαι πραγματικα εσυ δεν ξερω γιατι το σκεφτεσαι εχω και το κουτι για του λογου του αληθες επειδη κόλας στην ορθογραφια .....

εγω δεν ειμαι ειδημων. 

τι ακριβως τις χρειαζεσαι τις χαλασμενες κλειδαριες ; 

στο λεω γιατι ειναι ακριβη η ανακυκλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δω στα εσυ και μην σε νοιάζει ............ επειδη βλεπω οτι λες διαφορα και σωστα αλλα και λαθος ως πληροφορίες ........ ειμαι περιεργος να μου πεις απο που εβγαλες το συμπέρασμα οτι οι σιπιερε  δεν ειναι καλες κλειδαριές ......... απο απλη περιέργεια ρωταω........... εισαι κλειδαράς;

Στην σελιδα 70 μεχρι και ο swayback ζηταει την γνωμη σου αν και απο οσο εχω διαβασει εδω μεχρι καποιες σελιδες ειστε οι μονοι που απαντάτε στο ποστ........... οποτε εσυ φαίνεσαι και καλα πιο γνώστης

Στην σελιδα 48 που παρουσιάζεις το defender της σιπιερε το THS ως μ@λακία εξήγησε μου τον λογο ............οχι οτι εβαλα αυτη αλλα επειδη ηθελα να την βαλω............ και εχει βγει και ΤHS2................

Επειδη ψαχναμε και για πορτες και για κλειδαριες για δυο διαφορετικες περιπτωσεις ο καθενας λεει το μακρι του και το κοντό του για τις διαρρήξεις για να προωθήσει αυτα που θελει για δικους του λογους ............. το δικο μου αφαλο τον βγαλανε οτι διαριχτηκε απο αλλους και απο αλλους παλι .......... αααα καλο κλειδι........... που ειναι οι υποτιθέμενες διαρρήξεις και παραβιάσεις εχει ανεβάσει κανεις φωτογραφίες και αποδεικτικο υλικο ..........;; Αν και κοντευω την 100 σελιδα δεν εχω δει ακομα κατι ........... και δεν μιλαω για τους αφαλούς χρηματοκιβωτίου αλλα απο τους καινουριους.

Η σιπιερε εχει 2 καταπελτες και 3 μπλοκ ισως δεν ειναι τοσο καλη οσο η ιζεο επειδη ειναι αντιγραφή της ......... αλλα και η μοτουρα που ειχα πριν αλλαξω αυτη που εβαλα επειδη ειχε ενα καταπέλτη αλλα την βγαζανε άχρηστη χωρις αποδείξεις ........ και οπτικα τουλάχιστον φαινεται πολυ καλύτερη απο ολες τις υπολοιπες.

Οποτε για τεκμηρίωσε μας για ποιο λογο λες πως ειναι για ανακύκλωση ..........ετσι για την ιστορία ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

ρε δω στα εσυ και μην σε νοιάζει ............ επειδη βλεπω οτι λες διαφορα και σωστα αλλα και λαθος ως πληροφορίες ........ ειμαι περιεργος να μου πεις απο που εβγαλες το συμπέρασμα οτι οι σιπιερε  δεν ειναι καλες κλειδαριές ......... απο απλη περιέργεια ρωταω........... εισαι κλειδαράς;

Στην σελιδα 70 μεχρι και ο swayback ζηταει την γνωμη σου αν και απο οσο εχω διαβασει εδω μεχρι καποιες σελιδες ειστε οι μονοι που απαντάτε στο ποστ........... οποτε εσυ φαίνεσαι και καλα πιο γνώστης

Στην σελιδα 48 που παρουσιάζεις το defender της σιπιερε το THS ως μ@λακία εξήγησε μου τον λογο ............οχι οτι εβαλα αυτη αλλα επειδη ηθελα να την βαλω............ και εχει βγει και ΤHS2................

Επειδη ψαχναμε και για πορτες και για κλειδαριες για δυο διαφορετικες περιπτωσεις ο καθενας λεει το μακρι του και το κοντό του για τις διαρρήξεις για να προωθήσει αυτα που θελει για δικους του λογους ............. το δικο μου αφαλο τον βγαλανε οτι διαριχτηκε απο αλλους και απο αλλους παλι .......... αααα καλο κλειδι........... που ειναι οι υποτιθέμενες διαρρήξεις και παραβιάσεις εχει ανεβάσει κανεις φωτογραφίες και αποδεικτικο υλικο ..........;; Αν και κοντευω την 100 σελιδα δεν εχω δει ακομα κατι ........... και δεν μιλαω για τους αφαλούς χρηματοκιβωτίου αλλα απο τους καινουριους.

Η σιπιερε εχει 2 καταπελτες και 3 μπλοκ ισως δεν ειναι τοσο καλη οσο η ιζεο επειδη ειναι αντιγραφή της ......... αλλα και η μοτουρα που ειχα πριν αλλαξω αυτη που εβαλα επειδη ειχε ενα καταπέλτη αλλα την βγαζανε άχρηστη χωρις αποδείξεις ........ και οπτικα τουλάχιστον φαινεται πολυ καλύτερη απο ολες τις υπολοιπες.

Οποτε για τεκμηρίωσε μας για ποιο λογο λες πως ειναι για ανακύκλωση ..........ετσι για την ιστορία ..........

εδω ειμαι να μου πεις για τα λαθη μου ωστε να τα διορθωσω

το συμπερασμα ειναι απο τα τηλεφωνα για αλλαγη σε αυτες που εσπασαν τα γραναζια μεσα & στις αλλες που εγραψα 1.5 χρονο πριν που τοποθετηθηκαν νωριτερα της 3ετιας κ σπανε σχεδον σε ολες οι γλωσσες.

κλειδαρας ειμαι, εσυ τι εισαι ; 

το THS ειναι μαλακια γιατι δεν τοποθετειται πουθενα αλλου με νορμαλ διαδικασια περαν απο νεα πορτα κ επισης ο τροπος που λειτουργει ειναι λαθος εναντια σε μια διαρρηξη. φυσικα αυτο ειναι γνωμη μου κ δε σημαινει οτι ειναι σωστη. κατα τ'αλλα ΚΑΙ πολυ καλο κραμα διαθετει ΚΑΙ καινοτομει ΑΛΛΑ δεν ειναι για τις υφισταμενες πορτες στον ελλαδικο χωρο περαν των νεων τοποθετησεων οπως προανεφερα.

πηγαινε στην ασφαλεια και πες τους να σου δειξουν το αρχειο συμβαντων τους εαν δεν πιστευεις τα λεγομενα μου. ειλικρινα, εισαι σοβαρος ; περιμενεις να σου δειξουμε φωτογραφιες ή βιντεο ; ποιος νομιζεις οτι εισαι ή ποιο δικαιωμα περαν της αμφισβητησης αυτων που γραφω εχεις ; ελα στην πραγματικοτητα και πιστευε οτι θελεις.

εισαι τοσο ανιδεος και ασχετος (που ειναι φυσιολογικο εαν δεν ειναι η δουλεια σου) που δεν καταλαβαινω τι θελεις να πετυχεις ή αποδειξεις...μεχρι κ για αφαλους χρηματοκιβωτιου εχεις πεταξει περα απ'ολες τις αλλες κοτσανες που καθομαι ο ηλιθιος και σου απαντω.

τι σημαινουν οι 2 καταπελτες & τα 3 μπλοκ εχεις ιδεα ή ο μπαρμπας απ'το εργοστασιο στη λαλαλαντ σε επεισε οτι ειναι η καλυτερη κλειδαρια ;  ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΙΠΙΕΡΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ, τελεια & παυλα.

οι κλειδαριες που εχω ειναι χαλασμενες και ειναι για ανακυκλωση. το 2020 που βρηκες να εχω γραψει για τα 2 κουτια που διαθετω με τις κολλημενες/σπασμενες εχουν γινει 4. κανεις δεν ειπε για νεες κλειδαριες οτι ειναι για ανακυκλωση. εμεις θελουμε να κολλανε οι κλειδαριες των αλλων για να μπορουμε να βγαζουμε λεφτα. οποτε εμπρος πορταδες, βαλτε φουλ σεκιουρεμ - σιπιερρε - ντιερε και οτι αλλο γουσταρετε !!!!

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κλειδαρας ειμαι ιδιωτης που προσπαθει να βγαλει ακρη απο ολα αυτα που λενε οι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ σου για να πουλησουν οτι εμπορευονται και με όποιον συνεργάζονται........ απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι βγαζουν άχρηστο οτι δεν πουλάνε αυτοι....... δεν θελω να πετύχω  κατι να καταλαβω θελω ..........δηλαδη εγω η σιπιερε που εβαλα δεν εχει εγγυηση αμα παθει το οτιδιποτε και να αντικατασταθεί σε περιπτωση που χαλασει;

ναι ειμαι σοβαρος....... και εγω μπορω να βγω και να πω ναι τι ............ αυτη η μαρκα την εχουν βαλει 10 στην γειτονιά και σε ολους μπήκαν  παραβιαστικε παρτε αυτη ειναι καλύτερη ...........εσυ που το ξερεις μπορει ο καθενας να λεει  οτι θελει ........εγω αν ελεγα προσωπικά κατι θα εβγαζα φωτο και θα ποσταρα δια του λογου του αληθές.......... το ξερω οτι μαζεύονται ολοι οι ΚΛΕΙΔΑΡΑΔΕΣ και πορτιέρηδες στην γαδα μια φορα το χρονο για ενημέρωση για τον τροπο και για τα περιστατικά των διαρρήξεων και να ενημερωθούνε για το πως θα φτιάξουν νεες παραμέτρους για το τι θα ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ σε πορτες και σε κλειδαριες......... το θεμα ειναι οτι οι πελατες δεν το μαθαίνουνε ποτε και η παραμυθα για το τι ειναι καλο και τι οχι οσο αναφορα κλειδαριες-πορτες-αφαλους ο καθενας κραζει οτι δεν πουλάει.......και βγαζει καλο οτι προμηθεύετε χωρις να ειναι .........     αν μπορεις στηλε μου λινκ με αυτο που ειχες πει τοτε γιατι δεν το εχω βρει για να διαβασω τι ακριβος χαλασε και για ποιο λογω δεν το του αντικατάστησαν ενω ηταν σε εγγιση ισως να κανω λαθος εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα.

Ετοιμαζόμαστε να βάλουμε θωρακισμένη πόρτα στην είσοδο της πολυκατοικίας μας και θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

- Για την κλειδαριά αποκλείσαμε λόγω κόστους τις ηλεκτρομηχανικές ( ISEO X1R & ASSA ABLOY) και προσανατολιζόμαστε σε μια απλή ηλεκτρική με μπλοκέ πύρο, μάλλον τη CISA 15515. Η συγκεκριμένη είναι αξιόπιστη στη χρήση της και παρέχει ασφάλεια στην καθημερινή χρήση της εξώπορτας (δεν κλειδώνει αλλά ασφαλίζει με τον μπλοκέ πύρο) ;

- Για τον κύλινδρο μας προτείνουν αρκετές λύσεις με επικρατέστερη την ISEO R50, Cisa astral teko. Αξίζει τον κόπο ή να πάμε σε κάτι άλλο πχ CISA AP4s; Καμμιά άλλη πρόταση;

- Tι defender θα μπορούσαμε να βάλουμε;

- Για την αντιγραφή κλειδιών, ανάλογα με τον εγκαταστάτη,  μας παρουσιάζουν τιμές από 10€, 12€ έως και 20-25€(!) το κλειδί. Επειδή δεν το έχω ψάξει, είναι καλύτερα να ψάξουμε μόνοι μας και να βρούμε καλύτερη τιμή για 30-40 κλειδιά που θα χρειαστούμε; Ποιά είναι μια λογική τιμή;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Al_pacino είπε

Δεν ειμαι κλειδαρας ειμαι ιδιωτης που προσπαθει να βγαλει ακρη απο ολα αυτα που λενε οι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ σου για να πουλησουν οτι εμπορευονται και με όποιον συνεργάζονται........ απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι βγαζουν άχρηστο οτι δεν πουλάνε αυτοι....... δεν θελω να πετύχω  κατι να καταλαβω θελω ..........δηλαδη εγω η σιπιερε που εβαλα δεν εχει εγγυηση αμα παθει το οτιδιποτε και να αντικατασταθεί σε περιπτωση που χαλασει;

ναι ειμαι σοβαρος....... και εγω μπορω να βγω και να πω ναι τι ............ αυτη η μαρκα την εχουν βαλει 10 στην γειτονιά και σε ολους μπήκαν  παραβιαστικε παρτε αυτη ειναι καλύτερη ...........εσυ που το ξερεις μπορει ο καθενας να λεει  οτι θελει ........εγω αν ελεγα προσωπικά κατι θα εβγαζα φωτο και θα ποσταρα δια του λογου του αληθές.......... το ξερω οτι μαζεύονται ολοι οι ΚΛΕΙΔΑΡΑΔΕΣ και πορτιέρηδες στην γαδα μια φορα το χρονο για ενημέρωση για τον τροπο και για τα περιστατικά των διαρρήξεων και να ενημερωθούνε για το πως θα φτιάξουν νεες παραμέτρους για το τι θα ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ σε πορτες και σε κλειδαριες......... το θεμα ειναι οτι οι πελατες δεν το μαθαίνουνε ποτε και η παραμυθα για το τι ειναι καλο και τι οχι οσο αναφορα κλειδαριες-πορτες-αφαλους ο καθενας κραζει οτι δεν πουλάει.......και βγαζει καλο οτι προμηθεύετε χωρις να ειναι .........     αν μπορεις στηλε μου λινκ με αυτο που ειχες πει τοτε γιατι δεν το εχω βρει για να διαβασω τι ακριβος χαλασε και για ποιο λογω δεν το του αντικατάστησαν ενω ηταν σε εγγιση ισως να κανω λαθος εγω.

δεν ξερω τι λενε οι αλλοι (ή μαλλον ξερω κ γι'αυτο συνεχιζω να γραφω εδω). οι προτασεις ΜΟΥ εδω μεσα ειναι σταθερες και ειναι πολλα πραγματα τα οποια δεν εμπορευομαι αλλα μπορω με ανεση κ χωρις να ζοριζομαι να πω οτι αξιζουν. επισης, πολλα που δεν αναφερονται ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ισως να αγνοω κ την υπαρξη τους γιατι κατι τυποι σαν τον μπαρμπα-αφεντικο της σιπιερε δε θελουν να πουλησουν σε μικρες ποσοτητες οποτε αφου δεν με ενημερωσαν δεν ειμαι υποχρεωμενος να το γνωριζω.

επισης αδερφε μου δεν ξερω τι εγγυηση πηρες κ ευχομαι να μη συμβει τιποτα αλλα συνηθως ολα εξαρτωνται απο τον τελικο πωλητη & τη διαθεση του για αντικατασταση -> πραγμα σπανιο στην ελλαδα. οι εισαγωγεις κανουν τις παπιες και βρισκουν χιλιαδες δικαιολογιες για μη αντικατασταση. τελος, οταν ο πελατης κλειδωθει στις 3 το ξημερωμα εξω απο το σπιτι του να πας εσυ να του πεις για την εγγυηση. εγω προτιμω να χρησιμοποιω κατι που ειναι τοσο αξιοπιστο κ εμπειρικα το ποσοστο αποτυχιας παει στο 1/100 ωστε να μη χρειαζομαι ουτε την εγγυηση του εισαγωγεα - ουτε του εργοστασιου.

ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, τα στοιχεια ομως υπαρχουν εαν θελησεις να ψαξεις. οτι γραφω ειναι επιβεβαιωμενο κ οχι μου πε η κυρα σουλα οτι κλεψαν την ξαδερφη της ανιψιας του συμπεθερου. επισης δε μαζευεται κανενας κλειδαρας & ποσο μαλλον κανενας πορτας στη γαδα. μονο μερικοι ανθρωποι του χωρου πηγαινουν εκει για βοηθεια και σιγουρα οχι για να βελτιωσουν προϊοντα κλπ. 

γενικα παντως ολα τα προϊοντα εχουν τα καλα κ τα κακα τους. εσυ θες να παινεψεις τις σιπιερρε...βγες κ καν'το. που ειναι το προβλημα ; τι ζορι υπαρχει κ συζηταμε για κατι που εχουμε διαφορετικη αντιληψη κ φυσικα γνωση επι του θεματος ; 

2 ώρες πριν, jtodo είπε

Χαιρετώ την παρέα.

Ετοιμαζόμαστε να βάλουμε θωρακισμένη πόρτα στην είσοδο της πολυκατοικίας μας και θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

- Για την κλειδαριά αποκλείσαμε λόγω κόστους τις ηλεκτρομηχανικές ( ISEO X1R & ASSA ABLOY) και προσανατολιζόμαστε σε μια απλή ηλεκτρική με μπλοκέ πύρο, μάλλον τη CISA 15515. Η συγκεκριμένη είναι αξιόπιστη στη χρήση της και παρέχει ασφάλεια στην καθημερινή χρήση της εξώπορτας (δεν κλειδώνει αλλά ασφαλίζει με τον μπλοκέ πύρο) ;

- Για τον κύλινδρο μας προτείνουν αρκετές λύσεις με επικρατέστερη την ISEO R50, Cisa astral teko. Αξίζει τον κόπο ή να πάμε σε κάτι άλλο πχ CISA AP4s; Καμμιά άλλη πρόταση;

- Tι defender θα μπορούσαμε να βάλουμε;

- Για την αντιγραφή κλειδιών, ανάλογα με τον εγκαταστάτη,  μας παρουσιάζουν τιμές από 10€, 12€ έως και 20-25€(!) το κλειδί. Επειδή δεν το έχω ψάξει, είναι καλύτερα να ψάξουμε μόνοι μας και να βρούμε καλύτερη τιμή για 30-40 κλειδιά που θα χρειαστούμε; Ποιά είναι μια λογική τιμή;

Ευχαριστώ.

 

απλη ηλεκτρικη = οκ // μπλοκε πυρος δεν υπαρχει.

αξιοπιστη στο φουλ / οπως και της μοτουρα. 

ασφαλεια δεν παρεχουν οι ηλεκτρικες κλειδαριες + οτι θα σας κατσαβιδιασουν την πορτα λογω της δευτερης γλωσσας που σας την ονομασαν μπλοκε.

ο κυλινδρος εφοσον η πορτα ειναι ξεκλειδωτη δε νομιζω οτι παιζει ιδιαιτερο ρολο κ δε βλεπω λογο για πατενταρισμενο προφιλ.

τα κλειδια του ρ50 ειναι στα 10 ~ 12 ευρω

τα κλειδια του τεκνο προ ειναι 8 ~ 12 ευρω

τα κλειδια του απ4 ειναι στα 13 ~ 18 ευρω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...