Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mclein² είπε

η λος εχει :

α) κουμπι ενεργοποιησης του καταπελτη & 2 σημεια οπου μπορει να απενεργοποιηθει χωρις καταστροφη η κλειδαρια ΑΡΑ για εμενα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ειναι ευκολο να παραβιαστουν ολες οι πορτες αρκει να τις τρυπησω σε 4 σημεια με ακριβεια χιλιοστου.

β) πλεον εχει μια μπλε μ@λακια στη γλωσσα, υποτιθεται για να μη χτυπαει πολυ η πορτα οταν κλεινει. ΤΡΑΓΙΚΟ. ειτε το αφαιρω σε οσες βαζω, ειτε ζηταω παλιοτερη εκδοση. ΤΡΑΓΙΚΟ !

παραδειγμα του Β ---> (δωρεαν ενημερωση σας κανω :D ) !

viber-image-2019-07-05-21-12-50.jpg

κατατοπιστικότατος  :):) :)


η cisa έχει καταπέλτη σε περιπτωση αφαίρεσης του defender ? ή μόνο στον κύλινδρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, norther είπε

κατατοπιστικότατος  :):) :)


η cisa έχει καταπέλτη σε περιπτωση αφαίρεσης του defender ? ή μόνο στον κύλινδρο ?

αλλιως δε θα την προτεινα ως 1η. ισως με τετοια τιμη που εχει φτασει (η ακριβοτερη ολων πλεον) να μην ειχε νοημα να προτεινεται γενικως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

μια πορτα ασφαλειας,μπορει να αλλαξει χρώμα απο την εσωτερική πλευρά ?(η πλευρα που φαινεται στο σπιτι)

αν ναι πως?

Φυσικά και αλλάζει. Χρειάζεται εσωτερική επένδυση, εσωτερικά μπασκιά και ξυλογωνία (αν έχει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα εγινε διαρρηξη στο διαμερισμα μου και ηρθε η ωρα να αυξησω την ασφαλεια. Ας αρχισω να ρωταω τα σημαντικα μιας και υπαρχει κοσμος που γνωριζει. 

Θελω να παρω μια θωρακισμενη πορτα πολυ καλη. Μπορω να δωσω ισως και μεχρι 1000 ευρω. Τι μπορω και τι πρεπει να παρω? Θα ηθελα να προτεινετε καποια μαρκα πορτας με κλειδαρια τυπου Omega Plus που διαβαζω απο οσα λετε οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη. Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω η να μπορω να προσθεσω στην πορτα για εξτρα ασφαλεια? Πχ καποιο εξτρα ηλεκτρονικο συστημα κλειδωματος παραλληλα με την κανονικη κλειδαρια της πορτας? Κι αν κατι τετοιο γινεται, μπορει αυτο το εξτραδακι να το προσθεσει ο κατασκευαστης που θα αγοραζα την πορτα?

Επισης σκεφτομαι να παρω και συναγερμο εσωτερικα του σπιτιου, βρισκω διαφορες επιλογες στο σκρουτζ με σχετικα καλα λεφτα, δλδ κατω απο 100 ευρω, (πειτε μου αν ξερετε κατι καλυτερο και με τι τιμες κιολας). Τελος σκεφτομαι και για καμερα, ισως και εξωτερικη και μια με δυο εσωτερικες που να μπορω να εχω εικονα του τι συμβαινει ή τι συνεβει σε πειρπτωση διαρρηξης. 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, StelAndre είπε

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα εγινε διαρρηξη στο διαμερισμα μου και ηρθε η ωρα να αυξησω την ασφαλεια. Ας αρχισω να ρωταω τα σημαντικα μιας και υπαρχει κοσμος που γνωριζει. 

Θελω να παρω μια θωρακισμενη πορτα πολυ καλη. Μπορω να δωσω ισως και μεχρι 1000 ευρω. Τι μπορω και τι πρεπει να παρω? Θα ηθελα να προτεινετε καποια μαρκα πορτας με κλειδαρια τυπου Omega Plus που διαβαζω απο οσα λετε οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη. Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω η να μπορω να προσθεσω στην πορτα για εξτρα ασφαλεια? Πχ καποιο εξτρα ηλεκτρονικο συστημα κλειδωματος παραλληλα με την κανονικη κλειδαρια της πορτας? Κι αν κατι τετοιο γινεται, μπορει αυτο το εξτραδακι να το προσθεσει ο κατασκευαστης που θα αγοραζα την πορτα?

Επισης σκεφτομαι να παρω και συναγερμο εσωτερικα του σπιτιου, βρισκω διαφορες επιλογες στο σκρουτζ με σχετικα καλα λεφτα, δλδ κατω απο 100 ευρω, (πειτε μου αν ξερετε κατι καλυτερο και με τι τιμες κιολας). Τελος σκεφτομαι και για καμερα, ισως και εξωτερικη και μια με δυο εσωτερικες που να μπορω να εχω εικονα του τι συμβαινει ή τι συνεβει σε πειρπτωση διαρρηξης. 

Ευχαριστω πολυ

Α) Καλά θα ήταν να πας να πάρεις προσφορές από καταστήματα με πόρτες ασφαλείας (μπορείς να επισκεφθείς και κάποια από αυτά που προτείνονται εδώ μέσα) και να κοιτάξεις η προσφορά να περιλαμβάνει πόρτα με εσωτερική κ εξωτερική θωράκιση, τοποθέτηση ιδανικά με τσιμέντο, γραναζωτη κλειδαριά (cisa, mul t lock, iseo, mottura), ένα επώνυμο και καλό defender και έναν πολύ καλό κύλινδρο ή αλλιώς μια omega plus.

Β) Για έξτρα ασφάλεια θα πρότεινα είτε να τοποθετηθεί ένα μαγνητικό defender αντί για να ένα απλό ή να τοποθετηθεί μαζί με την βασική κλειδαριά ακόμα μια πρόσθετη.

Γ) Η δική μου άποψη είναι ότι αυτοί οι συναγερμοί που κοιτάς είναι πεταμενα λεφτά. Για να κάνεις μια σοβαρή δουλειά χρειάζεσαι αρκετά παραπάνω λεφτά!!! Οι κινεζικοι ασύρματοι συναγερμοί δεν μπορούν να προσφέρουν ένα σοβαρό σύστημα. Αν όμως είναι δύσκολα οικονομικά και θες να προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά, το λιγότερο που προτείνω είναι ο digoo Hama ή digoo hosa από το bangood. Μπορείς να τοποθετήσεις και κάρτα σιμ,  σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός θα σε ειδοποιήσει στο κινητό. Αγορασε επιπλέον μια ενσύρματη σειρήνα και μια ασύρματη (digoo rosa). (Δες βίντεο στο youtube)

Ενδεικτικές μάρκες συναγερμού για σοβαρή δουλειά: caddx, paradox, sigma.

Δ) Μήπως είναι υπερβολή οι κάμερες? (Εκτός αν θεωρείς ότι είσαι στόχος για τους χ,ψ λόγους). Μια φθηνή και τίμια επιλογή για εξωτερική κάμερα (χωρίς να είναι κάτι το σούπερ, αλλά δεν νομίζω η πλειοψηφία των πολιτών να χρειάζεται κάτι καλύτερο) είναι η Xiaomi yi outdour.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StelAndre είπε

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα εγινε διαρρηξη στο διαμερισμα μου και ηρθε η ωρα να αυξησω την ασφαλεια. Ας αρχισω να ρωταω τα σημαντικα μιας και υπαρχει κοσμος που γνωριζει. 

Θελω να παρω μια θωρακισμενη πορτα πολυ καλη. Μπορω να δωσω ισως και μεχρι 1000 ευρω. Τι μπορω και τι πρεπει να παρω? Θα ηθελα να προτεινετε καποια μαρκα πορτας με κλειδαρια τυπου Omega Plus που διαβαζω απο οσα λετε οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη. Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω η να μπορω να προσθεσω στην πορτα για εξτρα ασφαλεια? Πχ καποιο εξτρα ηλεκτρονικο συστημα κλειδωματος παραλληλα με την κανονικη κλειδαρια της πορτας? Κι αν κατι τετοιο γινεται, μπορει αυτο το εξτραδακι να το προσθεσει ο κατασκευαστης που θα αγοραζα την πορτα?

Επισης σκεφτομαι να παρω και συναγερμο εσωτερικα του σπιτιου, βρισκω διαφορες επιλογες στο σκρουτζ με σχετικα καλα λεφτα, δλδ κατω απο 100 ευρω, (πειτε μου αν ξερετε κατι καλυτερο και με τι τιμες κιολας). Τελος σκεφτομαι και για καμερα, ισως και εξωτερικη και μια με δυο εσωτερικες που να μπορω να εχω εικονα του τι συμβαινει ή τι συνεβει σε πειρπτωση διαρρηξης. 

Ευχαριστω πολυ

Όπως είπε και ο pintourikio  για συναγερμό θα χρειαστείς περίπου 350-550 ευρώ ανάλογα την μάρκα,τα εξτρα που θες και  τη δουλειά που  θα χρειαστεί γιατί ο μάστορας....
 θα φάει μία μέρα για να σου περάσει καλώδια προσεγμένα και να φτάσει σε όλα τα παράθυρα και πόρτες του σπιτιού... και θα προσθέσω και την texecom σαν καλή μάρκα made in england.

από κάμερα βάλε μια φθηνή μέσα που να την ανάβεις όταν φεύγεις 30-50 ευρώ.. οι κάμερες εξωτερικά είναι άχρηστες αφού οι περισσότεροι επιτήδειοι τις καταστρέφουν κτλ...
αν βάλεις συνεγιαρμό του κατοσταρικου θα χρειαστείς σίγουρα την κάμερα για να βλέπεις τι γίνεται αφου ο συναγερμός θα έχει ψευδοσυναγερμους συνέχεια...

για πόρτες κλειδαριές κτλ διάβασε τις προτάσεις πιό πίσω και θα απαντήσουν και οι γνώστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για budget εως 100€,ο Tesa TK100 αξιζει να μπει σε μια θωρακισμενη πορτα αρκετα καλη,ειτε σαν κυρια, ειτε ως δευτερευουσα;;;Συγκρινεται με εναν keso 8000s ή agb dck;

Στις 4/7/2019 στις 3:44 ΜΜ, swayback είπε

Το defender του Μπαλωμένου που έχεις, δεν έχει ροτορα. Ενώ τα κοινά defender που μπαίνουν σε Abloy Protec 2 και Dom Diamant, έχουν κανονικό ροτορακι, απλά με τρύπα (αρχικά έχουν το κλασσικό ροτοράκι με την σχισμή και απλά το αλλάζεις και βάζεις ροτοράκι με τρύπα).

gdKYwml_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Αλλά και να μην είχαν, συνήθως τα μέταλλα από τα οποία είναι φτιαγμένα τα περισσότερα defender, είναι υψηλής σκληρότητας (60+ HRC), όποτε δύσκολα τρυπάνε με απλά τρυπάνια. Πόσο μάλλον αν έχεις και ροτορακι.

Επίσης, ο Abloy έχει δικό του ροτορακι που δυσκολεύει πολύ το τρύπημα. Και ο Diamant είναι πάρα πολύ ενισχυμένος από μόνος του και άρα πολύ δύσκολο να τρυπηθεί. 

Για να υπερθεματισω και να συμπληρωσω σε αυτο που αναφερεις στην τελευταια παραγραφο,ο bal λεει για τον axi κατι αναλογο αντιδιατρητικη προσοψη.

Υπαρχει κατι τετοιο οντως σε αυτον τον κυλινδρο;

(* αναφορα στην πρωτη παραγραφο του επισυναπτομενου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Για budget εως 100€,ο Tesa TK100 αξιζει να μπει σε μια θωρακισμενη πορτα αρκετα καλη,ειτε σαν κυρια, ειτε ως δευτερευουσα;;;Συγκρινεται με εναν keso 8000s ή agb dck;

Για να υπερθεματισω και να συμπληρωσω σε αυτο που αναφερεις στην τελευταια παραγραφο,ο bal λεει για τον axi κατι αναλογο αντιδιατρητικη προσοψη.

Υπαρχει κατι τετοιο οντως σε αυτον τον κυλινδρο;

(* αναφορα στην πρωτη παραγραφο του επισυναπτομενου).

O TK100, πέραν του "περίεργου" προφίλ, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα AGB DCK ή KESO 8000 ή, ακόμα καλύτερα, Dom ix Twido/Dom ix 6 SR ή EVVA ICS, σε αυτά τα λεφτά.

Όσον αφορά την ύπαρξη ρότορα στην πρόσοψη του AXI'Home, έχω απαντήσει εδώ

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, swayback είπε

O TK100, πέραν του "περίεργου" προφίλ, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα AGB DCK ή KESO 8000 ή, ακόμα καλύτερα, Dom ix Twido/Dom is 6 SR ή EVVA ICS, σε αυτά τα λεφτά.

Όσον αφορά την ύπαρξη ρότορα στην πρόσοψη του AXI'Home, έχω απαντήσει εδώ

Swayback,κατα λαθος εκανα παραθεση στο θεμα του axi,το εχω διαβασει.

Οσο για τον TK100,νομιζω οτι ειναι λιγο σπανιος, εχει πολυ καλη αντιδιατρητικη προστασια,στο πικαρισμα ειναι οπως ολοι σε αυτη την αξια.Ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.

Οι dom που γραφεις,προτεινονται απο την εταιρια ως οι κορυφαιοι τους;;Διοτι νομιζω οτι ο diamant απουσιαζει απο το επισημο σαιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Swayback,κατα λαθος εκανα παραθεση στο θεμα του axi,το εχω διαβασει.

Οσο για τον TK100,νομιζω οτι ειναι λιγο σπανιος, εχει πολυ καλη αντιδιατρητικη προστασια,στο πικαρισμα ειναι οπως ολοι σε αυτη την αξια.Ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.

Οι dom που γραφεις,προτεινονται απο την εταιρια ως οι κορυφαιοι τους;;Διοτι νομιζω οτι ο diamant απουσιαζει απο το επισημο σαιτ.

Στο pickάρισμα είναι σίγουρα πιο δύσκολοι οι δύο Dom και ειδικά ο ICS. Κακός δεν είναι ο TK100 (και δεν θυμάμαι να έχουν αναφερθεί κρούσματα) αλλά υπάρχουν καλύτεροι κύλινδροι σε αυτά τα λεφτά. Καλύτεροι = πιο πολύπλοκοι ως προς τον μηχανισμό τους και με περισσότερα ενεργά στοιχεία.

Όχι, αυτοί οι δύο δεν είναι οι κορυφαίοι της Dom. Είναι 1 επίπεδο πριν τους κορυφαίους. Αυτή τη στιγμή οι κορυφαίοι της Dom, είναι οι Dom ix Saturn, Dom ix TwinStar (διάδοχος του Saturn) και ο Dom Diamant. Ο Diamant μάλλον δεν προωθείται πλέον τόσο από την εταιρεία, γιατί έχει λήξει η πατέντα του. Είναι και λίγο παλιός (1996). Αλλά σίγουρα παραμένει ο κορυφαίος της Dom. 

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά σε πόρτα (δεν είναι ασφαλείας). Να υποθέσω οτι χρειάζεται να ξεβιδώσω την παλιά και να την πάρω μαζί μου για να δουν διαστάσεις και μοντέλο ώστε να ταιριάζει απόλυτα στην κάσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, infini είπε

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά σε πόρτα (δεν είναι ασφαλείας). Να υποθέσω οτι χρειάζεται να ξεβιδώσω την παλιά και να την πάρω μαζί μου για να δουν διαστάσεις και μοντέλο ώστε να ταιριάζει απόλυτα στην κάσα;

 

Ιδανικά, ναι. Σίγουρα εννοείς αλλαγή κλειδαριάς και όχι κυλίνδρου (αφαλού);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, infini είπε

Θέλω να αλλάξω κλειδαριά σε πόρτα (δεν είναι ασφαλείας). Να υποθέσω οτι χρειάζεται να ξεβιδώσω την παλιά και να την πάρω μαζί μου για να δουν διαστάσεις και μοντέλο ώστε να ταιριάζει απόλυτα στην κάσα;

κυλινδρο χρειαζεται ν'αλλαξεις & χρειαζεσαι διασταση 30χ50 εκτος αν μιλαμε για κατι σπανιο, οποτε 35χ50.

8 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Για budget εως 100€,ο Tesa TK100 αξιζει να μπει σε μια θωρακισμενη πορτα αρκετα καλη,ειτε σαν κυρια, ειτε ως δευτερευουσα;;;Συγκρινεται με εναν keso 8000s ή agb dck;

οχι, γιατι κλειδια για τον κυλινδρο κυκλοφορουν ΠΑΝΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Αναφέρεται πάρα πολλές φορές το Μαγνητικό Defender. Απ'ότι καταλαβαίνω η διαφορά με το απλό είναι ότι η σχισμή που μπαίνει το κλειδί δεν είναι εμφανής παρά μόνο αν ακουμπήσει το αντίστοιχο μαγνητικό "μπρελόκ" όπου και περιστρέφεται και εμφανίζεται η σχισμή για να μπει μετά το κλειδί. Αν τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ:

  1. Η περιστροφή γίνεται προφανώς μηχανικά - αυτό τι συνεπάγεται σε αντοχή και σε συντήρηση σε σχέση με ένα απλό?
  2. Για κύρια πόρτα που ανοίγει καθημερινά συχνά είναι πρακτικό? Μπορείς να αφήσεις το κλειδί πάνω για πχ 2 λεπτά και να κλείσεις την πόρτα ή για κάποιον λόγο μπλοκάρει?
  3. Πόσο παραπάνω ασφάλεια προσφέρει πρακτικά και σε ποιου επιπέδου κλειδαριές και άνω αξίζει να μπεί? Γιατί να μην μπεί για παράδειγμα και σε μια κλειδαριά/κύλινδρο της χειρότερης ποιότητας?
  4. Σε AGB SCUDO DCK αξίζει τα έξτρα χρήματα για μαγνητικό defender (αν κάποιος μπορεί να τα διαθέσει) και για πόση περίπου διαφορά μιλάμε?
Επεξ/σία από tsafou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...