Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tsafou είπε

Καλημέρα,

Αναφέρεται πάρα πολλές φορές το Μαγνητικό Defender. Απ'ότι καταλαβαίνω η διαφορά με το απλό είναι ότι η σχισμή που μπαίνει το κλειδί δεν είναι εμφανής παρά μόνο αν ακουμπήσει το αντίστοιχο μαγνητικό "μπρελόκ" όπου και περιστρέφεται και εμφανίζεται η σχισμή για να μπει μετά το κλειδί. Αν τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ:

  1. Η περιστροφή γίνεται προφανώς μηχανικά - αυτό τι συνεπάγεται σε αντοχή και σε συντήρηση σε σχέση με ένα απλό?
  2. Για κύρια πόρτα που ανοίγει καθημερινά συχνά είναι πρακτικό? Μπορείς να αφήσεις το κλειδί πάνω για πχ 2 λεπτά και να κλείσεις την πόρτα ή για κάποιον λόγο μπλοκάρει?
  3. Πόσο παραπάνω ασφάλεια προσφέρει πρακτικά και σε ποιου επιπέδου κλειδαριές και άνω αξίζει να μπεί? Γιατί να μην μπεί για παράδειγμα και σε μια κλειδαριά/κύλινδρο της χειρότερης ποιότητας?
  4. Σε AGB SCUDO DCK αξίζει τα έξτρα χρήματα για μαγνητικό defender (αν κάποιος μπορεί να τα διαθέσει) και για πόση περίπου διαφορά μιλάμε?

Το ζήτημα της πρακτικότητας είναι καθαρά υποκειμενικό. Από άποψη ασφαλείας είναι σίγουρα μεγάλη αναβάθμιση καθώς προστατεύεις τον κύλινδρό σου στο 100% ακόμη και από βανδαλισμό. Ακόμη και με μέτριο κύλινδρο αφού κανείς δεν θα μπορεί να ξέρει τι έχει η πόρτα. Αν το αφήσεις ξεκλείδωτο θα είναι σαν ένα απλό defender, δεν θα μπλοκάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsafou είπε

Καλημέρα,

Αναφέρεται πάρα πολλές φορές το Μαγνητικό Defender. Απ'ότι καταλαβαίνω η διαφορά με το απλό είναι ότι η σχισμή που μπαίνει το κλειδί δεν είναι εμφανής παρά μόνο αν ακουμπήσει το αντίστοιχο μαγνητικό "μπρελόκ" όπου και περιστρέφεται και εμφανίζεται η σχισμή για να μπει μετά το κλειδί. Αν τα έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ:

  1. Η περιστροφή γίνεται προφανώς μηχανικά - αυτό τι συνεπάγεται σε αντοχή και σε συντήρηση σε σχέση με ένα απλό?
  2. Για κύρια πόρτα που ανοίγει καθημερινά συχνά είναι πρακτικό? Μπορείς να αφήσεις το κλειδί πάνω για πχ 2 λεπτά και να κλείσεις την πόρτα ή για κάποιον λόγο μπλοκάρει?
  3. Πόσο παραπάνω ασφάλεια προσφέρει πρακτικά και σε ποιου επιπέδου κλειδαριές και άνω αξίζει να μπεί? Γιατί να μην μπεί για παράδειγμα και σε μια κλειδαριά/κύλινδρο της χειρότερης ποιότητας?
  4. Σε AGB SCUDO DCK αξίζει τα έξτρα χρήματα για μαγνητικό defender (αν κάποιος μπορεί να τα διαθέσει) και για πόση περίπου διαφορά μιλάμε?

1. η περιστροφη ειναι οπως μια βιδα απλα σε βαση. μετα απο 4 χρονια δε χρειαστηκε κανενα συντηρηση.

2. δεν μπλοκαρει. το αν ειναι πρακτικο το κρινει ο ιδιοκτητης. συνηθως η ζυγαρια γερνει προς την ασφαλεια & οχι προς τη βολεψη εστω και μακροχρονια.

3. μπορει να μπει οπουδηποτε. υπαρχει κοσμος που ειχε κ2, εγινε διαρρηξη και αντι να αλλαξει κυλινδρο και οτι αλλο εξτρα, ο κλειδαρας τους εβαλε μαγνητικο.

4. αυτη τη στιγμη ενα 3κλειδο mrm29 ειναι στα 110€ + οσα θελει ο μαστορας για να τοποθετησει. η διαφορα στο χρονο παει αναλογα με το διαρρηκτη & φυσικα με αυτα που σκοπευει να παρει.

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Αν το αφήσεις ξεκλείδωτο θα είναι σαν ένα απλό defender, δεν θα μπλοκάρει.

ξεκλειδωτο = κατι αναμεσα σε bd200 & bks200 για την ακριβεια.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, StelAndre είπε

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα εγινε διαρρηξη στο διαμερισμα μου και ηρθε η ωρα να αυξησω την ασφαλεια. Ας αρχισω να ρωταω τα σημαντικα μιας και υπαρχει κοσμος που γνωριζει. 

Θελω να παρω μια θωρακισμενη πορτα πολυ καλη. Μπορω να δωσω ισως και μεχρι 1000 ευρω. Τι μπορω και τι πρεπει να παρω? Θα ηθελα να προτεινετε καποια μαρκα πορτας με κλειδαρια τυπου Omega Plus που διαβαζω απο οσα λετε οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη. Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω η να μπορω να προσθεσω στην πορτα για εξτρα ασφαλεια? Πχ καποιο εξτρα ηλεκτρονικο συστημα κλειδωματος παραλληλα με την κανονικη κλειδαρια της πορτας? Κι αν κατι τετοιο γινεται, μπορει αυτο το εξτραδακι να το προσθεσει ο κατασκευαστης που θα αγοραζα την πορτα?

Επισης σκεφτομαι να παρω και συναγερμο εσωτερικα του σπιτιου, βρισκω διαφορες επιλογες στο σκρουτζ με σχετικα καλα λεφτα, δλδ κατω απο 100 ευρω, (πειτε μου αν ξερετε κατι καλυτερο και με τι τιμες κιολας). Τελος σκεφτομαι και για καμερα, ισως και εξωτερικη και μια με δυο εσωτερικες που να μπορω να εχω εικονα του τι συμβαινει ή τι συνεβει σε πειρπτωση διαρρηξης. 

Ευχαριστω πολυ

Τον συναγερμό τον βάζεις μια φορά και σε καλύπτει για πολλά χρόνια. Οι επώνυμοι συναγερμοί αναβαθμίζονται και εξελίσσονται. Μην  μπλέκεις με κινεζιές  , ακόμα και στις μέρες μας ο συναγερμός παραμένει αποτρεπτικό κομμάτι που προσθέτει στην  ασφάλεια σου σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα. Φώναξε επαγγελματία εγκαταστάτη να σου καλύψει όλες τις πιθανές εισόδους του χώρου σου. 

Για κάμερα ακόμα και μια φθηνή ΙP μπορεί να σου δίνει μέσο sim εικόνα , ήχο και να κάνει καταγραφή σε κάρτα. Μέσο κινητού σου μπορείς να βλέπεις τον χώρο σου σε πραγματικό χρόνο στην περίπτωση που λάβεις σήμα από τον συναγερμό σου. 

Στην πράξη βεβαία. όλα αυτά έχουν μειωμένη αξία στην περίπτωση που διαρρήκτης παρά τα εμφανή μέτρα ασφαλείας αποφασίσει να εισέλθει . Προηγουμένως έχει υπολογίσει τον χρόνο που χρειάζεται και έχει υπολογίσει το ρίσκο. Μια γρήγορη διάρρηξη διαρκεί συνήθως από 3 έως 8 λεπτά το πολύ. Η αστυνομία έρχεται συνήθως στα 30 με 60 λεπτά ανάλογα με το τι άλλα περιστατικά  έχουν προτεραιότητα, αν έχουν όχημα που λειτουργεί και αν έχουν προσωπικό. Να ξέρεις ότι η διάρρηξη οικίας χωρίς κόσμο μέσα δεν θεωρείται επείγον περιστατικό προτεραιότητας σύμφωνα με τα πρωτόκολλα τους. Τουλάχιστον με τα παραπάνω συστήματα αποφεύγεις το να σου μείνουν με την ησυχία τους στον χώρο με τις ώρες να ψάξουν με το πάσο τους και να σου αδειάσουν το σπίτι όλο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, swayback είπε

Ιδανικά, ναι. Σίγουρα εννοείς αλλαγή κλειδαριάς και όχι κυλίνδρου (αφαλού);

Αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτά που επισυνάπτω. Θέλω να αλλάξω και τα 2. Για να τοποθετήσω τα καινούρια, απλώς τα βιδώνω ή χρειάζεται κλειδαράς; Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε κλειδαριά και κύλινδρο;

Φωτογραφία0161[1].jpg

Φωτογραφία0162[1].jpg

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, infini είπε

Αν κατάλαβα καλά εννοείς αυτά που επισυνάπτω. Θέλω να αλλάξω και τα 2. Για να τοποθετήσω τα καινούρια, απλώς τα βιδώνω ή χρειάζεται κλειδαράς; Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε κλειδαριά και κύλινδρο;

Φωτογραφία0161[1].jpg

Φωτογραφία0162[1].jpg

αλλαγη πορτας. τιποτα αλλο μην αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, infini είπε

Το ξέρω οτι χρειάζεται αλλαγή και η πόρτα. Για την ώρα θέλω να αλλάξω μόνο την κλειδαριά. Έχετε να προτείνετε κάτι;

οτι και να τοποθετησεις ειναι το ιδιο πραγμα.

παρε εναν κυλινδρο (διαστασης 27/33 ή 30/30) μεχρι 30 ευρω.

αν τον βαλεις επανω και δε λειτουργει, θα χρειαστεις και μια νεα 45αρα κλειδαρια για ξυλινη πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, infini είπε

Νομίζω το καλύτερο είναι να τα ξεβιδώσω και τα 2 και να τα πάρω μαζί μου στο μαγαζί ώστε μη γίνει λάθος.

Την πάνω προτείνω να μην την αλλάξεις. Γιατί θα σου κοστίσει 80~120. Επίσης, σε καμία περίπτωση μην πάρεις την ίδια σε καινούρια. Δηλαδή να μην είναι πάλι κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου. Αν την πας και πεις θέλω μία ίδια, άνετα σου πουλάνε πάλι κλειδαριά χρηματοκιβωτίου. Ο ορισμός του "πεταμένα λεφτά", εκτός κι αν κολλάει αυτή που έχεις.

Προτείνω να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο στην κάτω/κεντρική κλειδαριά. Βάλε έναν Cisa Astral S, διάστασης 28-32 ή το πολύ έναν AGB Scudo 9000, διάστασης 30-30. Περίπου 40€ κάνει ο καθένας.  Όπως σου είπε κι ο mclein, υπάρχει πιθανότητα να βάλεις τον καινούργιο κύλινδρο στην παλιά κλειδαριά και να μην γυρνάει εύκολα το κλειδί. Να κολλάει. Εκεί πρέπει να αλλάξεις την κάτω κλειδαριά. Συν ~15€ η κλειδαριά.

4 λεπτά πριν, infini είπε

Κάποια πρόταση για κατάστημα στο κέντρο ή νότια προάστια;

Δεν επιτρέπεται να προτείνουμε καταστήματα εδώ, λόγω κανονισμών. Κάνε μία αναζήτηση τους κυλίνδρους (αφαλούς) που σου πρότεινα και θα βρεις μερικά online κλειδαράδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να αλλάξω και την πάνω και την κάτω λόγω προβλήματος των κλειδιών. Αν έχεις πρόταση και για την πάνω να μου γράψεις. Νομίζω πως αν πάρω μαζί μου τον κύλινδρο και τον δουν στο κατάστημα θα ξέρουν τι ακριβώς να μου δώσουν ώστε να μην έχω πρόβλημα και κολλάει.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, infini είπε

Θα πρέπει να αλλάξω και την πάνω και την κάτω λόγω προβλήματος των κλειδιών. Αν έχεις πρόταση και για την πάνω να μου γράψεις. Νομίζω πως αν πάρω μαζί μου τον κύλινδρο και τον δουν στο κατάστημα θα ξέρουν τι ακριβώς να μου δώσουν ώστε να μην έχω πρόβλημα και κολλάει.

Η πάνω νομίζω είναι η CISA 57234. Αν θες απλά να ξεβιδώσεις την παλιά και να βάλεις την καινούρια, αυτή πρέπει να κάνει ακριβώς. Αλλά να ξέρεις παραβιάζεται αυτή πλέον.

Αλλιώς μετά πας σε πρόσθετη κλειδαριά κυλίνδρου + κύλινδρο + defender, που σημαίνει 80+€. Γιατί θα χρειαστεί και λίγη δουλειά για να τοποθετηθεί. H πιο κοντινή (κλειδαριά κυλίνδρου) σε αυτή που ήδη έχεις, είναι η GEVY 119-049.

Googlαρε τους κωδικούς. Θα βρεις καταστήματα. Τους στέλνεις και 1-2 καθαρές φωτογραφίες των κλειδαριών και θα σου πουν από εκεί πως θα προχωρήσεις.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ροτορακι για abloy protec 2 ( στο defender bkd250) μπορεί κάποιος να το αλλάξει μόνος του; Πόσο κοστίζει;

Επεξ/σία από gsf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gsf είπε

Το ροτορακι για abloy protec 2 ( στο defender bkd250) μπορεί κάποιος να το αλλάξει μόνος του; Πόσο κοστίζει;

στο bkd250 καλο ειναι να μην αλλαχθει.

και ευκολο δεν ειναι & μπορει να γινει ζημια στο υλικο που συγκρατει το ροτορα.

κοστιζει 15-20 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...