Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιπρόσθετα με το παραπάνω ότι αφορά σειρόμενες πόρτες μπαλκονόρτας, μιας και το ψάχνω καιρό βρήκα κάτι που αν μπορεί να αλλάξει κάπως ο μηχανισμός, θα μιλάμε για νέο επίπεδο ασφαλείας στις σειρόμενες μπαλκονοπόρτες.

Το παρακάτω βίντεο δίχνει μια κελιδαριά. Σκεπτόμενος με τις ελάχιστες γνώσεεις που έχω, θα μπορούσε εν δυνάμει να χρησιμοποιειθεί σε συρόμενες πόρτες και να εξασφαλίσει κλείδω μα σε 6 σημεία.

Το πάω ένα βημα καρακάτω και σκέφτομαι αν η γλώσσα θα μπορούσε στην ουσία να κλειδώνει την πόρτα, ενεργοποιόντας το κλείσιμο των 6 σημείων όταν πατηθεί. Όταν χρειαστεί να ξεκλειδώσει, ο χρηστης γυρίζει το πόμολο από μέσα. Οπότε μιλάμε για κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος.

Θα μου πείτε και τι θα γίνει αν καταλάθος κάποιος βγει έξω και τραβήξει την πόρτα να κλείσει ?

υπάρχουν 2 εκδοχές:

προσθήκη κλειδαριάς με πρόσβαση εξωτερικά 

προσθηκη διακόπτη εσωτερικά που να μην αφήνει την γλώσσα να πατηθεί προς τα μέσα, οπότε να μην ενεργοποιήσει τα 6 σημεία.

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτή την στιγμή στην αγορά. Οπότε αν κάποιος έχει άκρες σε κανένα εργοστάσιο, δεν τους το σφιράτε μπας και αναβαθμίσουμε λίγο παραπάνω την ασφάλεια των συρόμενων πορτών?  @mclein² ελπίζω να σου κέντρισα λίγο την προσοχή 🗝️🧑

 

Επεξ/σία από korniza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/6/2019 στις 4:02 ΜΜ, mclein² είπε

στο στελθ κι. τοσο κανει ο κυλινδρος.

χωρίς να το παίζω ξερόλας μπορείς να δεις το παρακάτω λινκ?

 

https://www.wagner-sicherheit.de/profilzylinder/stealth-key-zylinder.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korniza είπε

χωρίς να το παίζω ξερόλας μπορείς να δεις το παρακάτω λινκ?

https://www.wagner-sicherheit.de/profilzylinder/stealth-key-zylinder.html

Πολύ ενδιαφέρον! Βέβαια, και πάλι βγαίνει 250~300€ (+μεταφορικά) με 3 και 5 κλειδιά αντίστοιχα, σε διάσταση 32-50 για πόρτα ασφαλείας, αλλά μιλάμε για τα μισά (τουλάχιστον) λεφτά, σε σχέση με εδώ. Με κατέστρεψες βραδιάτικα.
 

Spoiler

 

 



Παρόμοιο σενάριο με του EVVA MCS που, δυστυχώς, εδώ κάνει 100~200€ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που να δεις και το παρακάτω λινκ! φανταζομαι ότι δεν υπάρχει καν πορτοφόλι εδώ στην Ελλάδα για τέτοια πράγματα. Από την άλλη φαντάζομαι ότι την κρατας για παραπάνω από 5 χρόνια....οπότε πληρώνεις μια φορά και ξενιάζεις για αρκετά χρόνια.

(Σκέφτομαι την πλάκα του επίδοξου κλέφτη να προσπαθήσει να κάνει κάτι σε αυτή την κλειδαριά.

 

https://www.wagner-sicherheit.de/winkhaus/winkhaus-schliesssystem-bluecompact.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korniza είπε

χωρίς να το παίζω ξερόλας μπορείς να δεις το παρακάτω λινκ?

https://www.wagner-sicherheit.de/profilzylinder/stealth-key-zylinder.html

μπορεις να μου βαλεις τιμες με φουλ εξτρα πιστοποιησεις, διπλης ενεργειας & πεντε κλειδια ; 

9 ώρες πριν, korniza είπε

και που να δεις και το παρακάτω λινκ! φανταζομαι ότι δεν υπάρχει καν πορτοφόλι εδώ στην Ελλάδα για τέτοια πράγματα. Από την άλλη φαντάζομαι ότι την κρατας για παραπάνω από 5 χρόνια....οπότε πληρώνεις μια φορά και ξενιάζεις για αρκετά χρόνια.

(Σκέφτομαι την πλάκα του επίδοξου κλέφτη να προσπαθήσει να κάνει κάτι σε αυτή την κλειδαριά.

https://www.wagner-sicherheit.de/winkhaus/winkhaus-schliesssystem-bluecompact.html

υπαρχει πολυ καιρο εδω στην ελλαδα και δεν ειναι απαγορευτικη η τιμη.

----------

εννοειται οτι προτιμουνται οι ηλεκτρονικοι κυλινδροι του evva & abloy.

16 ώρες πριν, korniza είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

ψάχνω να αναβαθμίσω την ασφάλεια των αλουμινίων με κλειδαριές πολλαπλών σημείων για 2φυλες  σειρόμενες πόρτες . Έχω βρει ντίζες πολλαπλών σημείων της powerlock ( https://www.powerlock.gr/ntizes/diza-diploy-kleidomatos-6-simeion-portas-140cm/item/33-ntiza-monou-kleidomatos-eji-simion.html ). Ήθελα να ξέρω κούσω απόψεις από τους ειδικούς μιας και η αχείλιος φτέρνα μου είναι πλέον οι μπαλκονόπορτες. και από ότι διαβάζω δεν είμαι ο μόνος.

Υπάρχει κάτι άλλο που να "δουλεύει" και φυσικά να είναι απλό στην χρήση ώστε να μην "ξεχνιέται"? Κάτι πύρους που έχω δει είναι ταλαιπωρία τώρα ειδικά το καλοκαίρι να τους ανοίγεις/κλείνεις, χώρια το αισθητικό αποτέλεσμα.

Σας ευχαριστώ.

αν βρεις καποιον σοβαρο τοποθετη, γιατι οχι ; 

να θυμασαι οτι το επομενο βημα ειναι το σπασιμο του τζαμιου αν δεν ειναι τριπλεξ τουλαχιστον 0.5. (οποτε η λυση ειναι φιλμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, mclein² είπε

μπορεις να μου βαλεις τιμες με φουλ εξτρα πιστοποιησεις, διπλης ενεργειας & πεντε κλειδια ; 

υπαρχει πολυ καιρο εδω στην ελλαδα και δεν ειναι απαγορευτικη η τιμη.

----------

εννοειται οτι προτιμουνται οι ηλεκτρονικοι κυλινδροι του evva & abloy.

αν βρεις καποιον σοβαρο τοποθετη, γιατι οχι ; 

να θυμασαι οτι το επομενο βημα ειναι το σπασιμο του τζαμιου αν δεν ειναι τριπλεξ τουλαχιστον 0.5. (οποτε η λυση ειναι φιλμ).

Το μέγιστο που μπορεί να πάει από την σελίδα που βλέπω είναι 520Ε + μεταφορικά (10 κλειδιά). Το ερώτημα είναι αν μιλάμε πάντα για το ίδιο πράγμα, γιατι τα 800 με τα 500 είναι πολύ μεγάλο χάσμα.

Ποια είναι τα μοντέλα evva / abloy των ηλεκτρονικών κυλίδρων? Επίσης για το bluecompact ξέρεις τι τιμές παίζουν εδώ στην Ελλάδα? στον γερμανό οι τιμές είναι 600+ ευρω

Όντως πρέπει να πάω και σε φιλμ, πέρα από την κλειδαριά.

 

Επεξ/σία από korniza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korniza είπε

Ποια είναι τα μοντέλα evva / abloy των ηλεκτρονικών κυλίδρων?

https://www.abloy.com.au/en/abloy/abloycomau/abloy-products/keying-platforms/abloy-protec-cliq/

https://www.evva.com/at-de/produkte/elektronische-schliesssysteme-zutrittskontrolle/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυριος swayback το ζητησε κι εμεις φαγαμε τον κοσμο & του το βρηκαμε  😂 🤣

δες το & καμαρωσε τη μ@λακια που σου εμοιαζε και με kripton / diamond 🤡

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

33.jpg

66.jpg

Ρε, εσωτερικά είναι σίγουρα πιο ενισχυμένο από kripton. Πέραν της πλάκας μαγγανίου που έχει εσωτερικά (που δεν έχουν τα disec) και προστατεύει όλη την πρόσοψη, ακόμα και οι μπάρες καρβιδιου είναι περισσότερες. 

Βεβαια τα Disec έχουν πιο ενισχυμένο ρότορα όπως και ενισχυμένο στοιχείο συγκράτησης του ροτορα. Αλλά και ο ροτορας του THS, 10mm inox είναι. 

 

Η βιοψία θα δείξει αν είναι πιο ανθεκτικό στην πράξη. 😎

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ.

Να ρωτησω κατι που μου προκαλεσε εκπληξη.Γιατι σε μια απο τις καλυτερες πιστευω πορτες,απο πλευρας θωρακισης,την Dierre d five stars,που τοποθετουν μαλιστα δυο κλειδαριες,η μια ειναι καποια dierre lock trap system οπως την ονομαζουν;;

Αυτη δεν ειναι παλια,τυπου χρηματοκιβωτιου;;

Αυτες απο οτι ξερουμε θεωρουνται ξεπερασμενες και ανοιγουν ευκολα εδω και χρονια!!

Μου κανει εντυπωση.Εχεται εσεις καποια εξηγηση;;

Υγ.Εκτος αν ειναι κατι καινουργιο που δεν το γνωριζω(μιας και δεν ειμαι ειδικος). Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα στο φορουμ.

Να ρωτησω κατι που μου προκαλεσε εκπληξη.Γιατι σε μια απο τις καλυτερες πιστευω πορτες,απο πλευρας θωρακισης,την Dierre d five stars,που τοποθετουν μαλιστα δυο κλειδαριες,η μια ειναι καποια dierre lock trap system οπως την ονομαζουν;;

Αυτη δεν ειναι παλια,τυπου χρηματοκιβωτιου;;

Αυτες απο οτι ξερουμε θεωρουνται ξεπερασμενες και ανοιγουν ευκολα εδω και χρονια!!

Μου κανει εντυπωση.Εχεται εσεις καποια εξηγηση;;

Υγ.Εκτος αν ειναι κατι καινουργιο που δεν το γνωριζω(μιας και δεν ειμαι ειδικος). Ευχαριστω.

Χωρίς να έχω ρωτήσει, εφόσον υπάρχει η αντίστοιχη Dierre Serne 36-70 (διπλή κλειδαριά κυλίνδρου), φαντάζομαι πως αυτή θα βάζουν πλέον. Μάλλον δεν έχει ενημερώσει τους καταλόγους της η Dierre. Διαφορετικά, σαφώς και είναι μεγάλη βλακεία να βάζουν ακόμα χρηματοκιβωτίου.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα στο φορουμ.

Να ρωτησω κατι που μου προκαλεσε εκπληξη.Γιατι σε μια απο τις καλυτερες πιστευω πορτες,απο πλευρας θωρακισης,την Dierre d five stars,που τοποθετουν μαλιστα δυο κλειδαριες,η μια ειναι καποια dierre lock trap system οπως την ονομαζουν;;

 Αυτη δεν ειναι παλια,τυπου χρηματοκιβωτιου;;

Αυτες απο οτι ξερουμε θεωρουνται ξεπερασμενες και ανοιγουν ευκολα εδω και χρονια!!

Μου κανει εντυπωση.Εχεται εσεις καποια εξηγηση;;

Υγ.Εκτος αν ειναι κατι καινουργιο που δεν το γνωριζω(μιας και δεν ειμαι ειδικος). Ευχαριστω.

αυτο δεν ειναι η πατεντα που εβγαλαν το 2011 με τον καταπελτη στη θωρακισμενη τυπου χρηματοκιβωτιου ;

που το συναντησες να το προωθουν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες,

έχω ώρες που διατρέχω τις σελίδες του θέματος, προσπαθώντας να ψηλαφήσω μια άποψη για την omega plus από την μια και για cisa revolutuion pro με κύλινδρο cisa ap4s απ΄την άλλη, για μια φίλη που με παρακάλεσε να κάνω μια σχετική έρευνα αγοράς. Λεπτομέρειες για την πόρτα της δεν έχω και ούτε άμεσα μπορώ να βρω. Προφανώς κατέληξε σ’ αυτά. Εάν θέλετε σας παρακαλώ, γράψτε μου δυο λόγια για:

1. τα κύρια θετικά & αρνητικά σημεία που εκτιμάτε ότι έχει η omega plus.

2. και εάν δεν σας κουράζω γράψτε μου και για την σύγκρισή της (συν και πλην) με την εναλλακτική λύση που περιλαμβάνει cisa revolutuion pro με κύλινδρο cisa ap4s.

3. και τέλος, (με βάση όσα διάβασα στο θέμα) πόσο θα διαφοροποιηθεί (τα συν και πλην) η εναλλακτική εάν της προτείνω τον abloy protec2 στη θέση του cisa ap4s ή τον evva ics.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...