Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, D0minhio είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. πιάνουν τα χέρια μου αρκετά, και έχω ηδη βγάλει και τσεκαρει οτι μπορώ να αλλάξω αφαλό... θα τον εβαζα ούτως ή άλλως μόνος μου δηλαδη...Όσο για την αγορά θα την έκανα έτσι και αλλιώς απο Αθήνα, αρχικά λόγω τιμής εννοείται, και κατά δεύτερον (βέβαια δεν ξέρω αν έχει νόημα) για να πάρω κάτι που δεν παίζει στα κλειδαραδικα της πόλης μου, προκειμένου να είναι λίγο πιο δύσκολη η παραβίαση.. 

παρε abloy protec² ή evva 4ks οπως προειπες και θα εισαι τζετ απο θεμα παραβιασης. νομιζω η επαρχια ειναι πιο ησυχη γενικα, οποτε κατι περισσοτερο απο asix, r6, r7 να βαλεις - καλα θα εισαι.

14 λεπτά πριν, D0minhio είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Α. Αυτός μου είπε οτι μόνος αυτός μπορεί να μου βγάλει κλειδιά, επειδή είναι δικιά του η πατέντα, έναντι 17 ευρώ..

Β. Μου έδειξε τον αφαλό και έγραφε r90.

Γ. Στο κλειδί πως φαίνεται ότι έχει μαγνητικές μπίλιες; Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό;; Αυτό (μπακαλιστικα θα το πω) είχε εκτός απο αυλάκια και στρογγυλες τρύπες, και ένα σημείο που φαίνεται σαν αν είναι τρύπα που είχε μέσα ενα σφηνωμένο μεταλλακι, σαν μαγνήτη, που ερχόταν πρόσωπο με την επιφάνεια του κλειδιού..

α. τα κλειδια του r90 ειναι πατενταρισμενα στο εξωτερικο. google it. 

β. οκ. πασο.

γ. o r50 εχει μαγνητικη μπιλια -->

iseo-r50-key.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, mclein² είπε

παρε abloy protec² ή evva 4ks οπως προειπες και θα εισαι τζετ απο θεμα παραβιασης. νομιζω η επαρχια ειναι πιο ησυχη γενικα, οποτε κατι περισσοτερο απο asix, r6, r7 να βαλεις - καλα θα εισαι.

α. τα κλειδια του r90 ειναι πατενταρισμενα στο εξωτερικο. google it. 

β. οκ. πασο.

γ. o r50 εχει μαγνητικη μπιλια -->

iseo-r50-key.jpg

Α. Δεν αντιλέγω ότι είναι πατενταρισμενα στο εξωτερικό, απλά έτσι μου είπε.. Βασικά είναι καλό η κακό το οτι έχει δικό του προφίλ ενας κλειδαράς.. αλλάζει κάτι στο ποσο ασφαλής είναι ενας συγκεκριμένος αφαλός;

Β.😃

Γ. Κατάλαβα τι είναι μαγνητική μπίλια, και όχι δεν είχε τέτοιο... Αυτή είναι καλό να υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D0minhio είπε

Α.Βασικά είναι καλό η κακό το οτι έχει δικό του προφίλ ενας κλειδαράς.. αλλάζει κάτι στο ποσο ασφαλής είναι ενας συγκεκριμένος αφαλός;

Β.😃

Γ. Κατάλαβα τι είναι μαγνητική μπίλια, και όχι δεν είχε τέτοιο... Αυτή είναι καλό να υπάρχει;

α. θα δειξει το μελλον. ποιος ξερει ποιοι ειναι οι φιλοι του κλειδαρα ή αν εχει δευτερες ασχολιες το βραδυ ή τις αργιες ; 

γ. εξαρταται τον κυλινδρο. καθενας εχει το δικο του συστημα ασφαλειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

α. θα δειξει το μελλον. ποιος ξερει ποιοι ειναι οι φιλοι του κλειδαρα ή αν εχει δευτερες ασχολιες το βραδυ ή τις αργιες ; 

γ. εξαρταται τον κυλινδρο. καθενας εχει το δικο του συστημα ασφαλειας.

Α. Δίκιο έχεις σε αυτό, γι'αυτό και όπως είπα παραπάνω, τον παίρνω από Αθήνα , ενω βρίσκομαι επαρχία.. 

Β. Το κλειδί πάντως αυτού του r90 που μου έδειξε ήταν κάπως έτσι...Δεν ήταν αυτό, αλλά είχε δύο απο αυτά τα "κυκλακια" σε κάθε πλευρά..

mcs_key_pers_rgb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2019 στις 10:42 ΠΜ, johnieXoX είπε

καλημέρα στο φόρουμ

πήρα προσφορά από πορτά για δυο πόρτες και θα ήθελα την βοήθειά σας

- πόρτα 1

6 οριζόντιοι δοκοί - 12 σημεία κλειδώματος - επικάλυψη laminate

κλειδαριά iseo με μονή παγίδα (+50 € για mottura q defender)

defender πατενταρισμένο του πορτά

κύλινδρος ST8 ή ces (wsm ή dm5 δε μου διευκρίνισε)

τιμή: 560 € + φπα (+70 € για ceso 8000)

- πόρτα 2

10 οριζόντιοι δοκοί - 15 σημεία κλειδώματος - επικάλυψη laminate

κλειδαριά mottura q defender διπλής παγίδας

defender πατενταρισμένο του πορτά

κύλινδρος mottura pro champion ή st8 ή ces (wsm ή dm5 δε μου διευκρίνισε)

τιμή: 750 € + φπα (+50 € για ceso 8000)

η δεύτερη πόρτα είναι προφανώς καλύτερη, το θέμα είναι πως την παραπάνω θωράκιση την θεωρώ προσωπικά, και ίσως λανθασμένα, περιττή.

οπότε, θα ήθελα να συγκρίνουμε λίγο τα συστήματα κλειδαριάς και κυλίνδρων, μιας και το defender είναι το ίδιο και στις δύο

αξίζουν τα +50 € για τη κλειδαριά τη mottura?

ο ST8 τι λέει σα κύλινδρος? οι κύλινδροι της 2ης πόρτας είναι πολύ καλύτεροι?

μήπως να πάω στην 1η με την mottura και να πάρω και έναν άλλο κύλινδρο => 610 (+ φπα) + κόστος κυλίνδρου

σκοπός είναι ότι πιο καλό και οικονομικό.. θα μπορούσα να ανέβω συνολικά στα 800 € (χωρίς φπα), αλλά αν μπορούσα να το αποφύγω με τις λιγότερες παραχωρήσεις θα το προτιμούσα

ευχαριστώ προκαταβολικά..

Σήμερα θα πάω από τον πορτά να προχωρήσω το θέμα της πόρτας του διαμερίσματος. 

Όπως πρότειναν και οι ειδικοί, πάω για τη πόρτα 1 με την γραναζωτή κλειδαριά mottura και τον keso 8000.

 

Θέλω να τον ρωτήσω επίσης και για την εξώπορτα της πολυκατοικίας, γιατί η προσφορά που πήρε ο ιδιοκτήτης της οικοδομής δεν έλεγε και πολλά, και μιας και πρόκειται να αγοράσω το διαμέρισμα του 1ου ορόφου τον βοηθάω όσο μπορώ...

Η οικοδομή έχει 6 διαμερίσματα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και η επιθυμία είναι η πόρτα να κλειδώνει αυτόματα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλεκτρομηχανική κλειδαριά ή ηλεκτροπύρος που προτείνετε για να του ζητήσω? Κάποιο συνολικό πακέτο για εξώπορτα (ηλεκτρική κλειδαριά, defender, κύλινδρος)? Αν μάλιστα ξέρετε ότι το δουλεύει και ο πορτάς αυτός, θα είναι ιδανικό..

Αναφορικά με τη θωράκιση, θα του ζητήσω να ναι στα επίπεδα της atros, όπως και στη πόρτα του διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnieXoX είπε

Σήμερα θα πάω από τον πορτά να προχωρήσω το θέμα της πόρτας του διαμερίσματος. 

Όπως πρότειναν και οι ειδικοί, πάω για τη πόρτα 1 με την γραναζωτή κλειδαριά mottura και τον keso 8000.

Θέλω να τον ρωτήσω επίσης και για την εξώπορτα της πολυκατοικίας, γιατί η προσφορά που πήρε ο ιδιοκτήτης της οικοδομής δεν έλεγε και πολλά, και μιας και πρόκειται να αγοράσω το διαμέρισμα του 1ου ορόφου τον βοηθάω όσο μπορώ...

Η οικοδομή έχει 6 διαμερίσματα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και η επιθυμία είναι η πόρτα να κλειδώνει αυτόματα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλεκτρομηχανική κλειδαριά ή ηλεκτροπύρος που προτείνετε για να του ζητήσω? Κάποιο συνολικό πακέτο για εξώπορτα (ηλεκτρική κλειδαριά, defender, κύλινδρος)? Αν μάλιστα ξέρετε ότι το δουλεύει και ο πορτάς αυτός, θα είναι ιδανικό..

Αναφορικά με τη θωράκιση, θα του ζητήσω να ναι στα επίπεδα της atros, όπως και στη πόρτα του διαμερίσματος.

Για πόρτα εισόδου, ο συγκεκριμένος βάζει ή την ηλεκτρομηχανική Abloy ή την ηλεκτρομηχανική Mottura X Nova. Υπολογίστε περίπου συν 800~1000€ μόνο για την ηλεκτρομηχανική.
 

Αν μπει η Abloy, τότε:

Περιπτωση Α: η πόρτα θα έχει μόνο την Abloy, που σημαίνει δεν θα έχει πολλά σημεία κλειδώματος. Δεν θα υπάρχει κλειδαριά που θα ελέγχει τα υπόλοιπα κινητά έμβολα της πόρτας. Πιθανώς να μην βάζουν καν αλλά έμβολα σε αυτή την περίπτωση για να μειώσουν το κόστος της πόρτας.

Περιπτωση Β: η πόρτα θα έχει δυο κλειδαριές. Την αυτόματη Abloy και μία 2η μηχανική που θα κινεί τα υπόλοιπα κινητά έμβολα της πόρτας, αν και όποτε την κλειδώνετε χειροκίνητα. Δηλαδή ποτέ. Πρόσθετη κλειδαριά θα είναι.


Αν μπει η Mottura X Nova, θα κλειδώνουν όλα τα κινητά έμβολα της πόρτας αυτόματα. Και θα έχετε περισσότερους τρόπους ξεκλείδώματος από έξω, πέραν του κλειδιού (πληκτρολόγιο, καρταναγνώστης, κλπ).


Η λύση της Mottura είναι σαφώς πιο πρακτική για κεντρική είσοδο και προσφέρει περίσσοτερη ασφάλεια αφού κλειδώνει σε περισσότερα σημεία. 

Την ηλεκτρομηχανική Abloy, μάλλον την έχει σαν επιλογή γιατί είναι λίγο πιο φθηνή από την Mottura (αν θυμάμαι σωστά) και γιατί μπορεί σε κανένα γραφείο να είναι καλύτερη λύση από άποψη ασφάλειας.


Ποια είναι πιο αξιόπιστη...δεν το ξέρω. Πιθανώς η Abloy.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, swayback είπε

Για πόρτα εισόδου, ο συγκεκριμένος βάζει ή την ηλεκτρομηχανική Abloy ή την ηλεκτρομηχανική Mottura X Nova. Υπολογίστε περίπου συν 800~1000€ μόνο για την ηλεκτρομηχανική.
 

Αν μπει η Abloy, τότε:

Περιπτωση Α: η πόρτα θα έχει μόνο την Abloy, που σημαίνει δεν θα έχει πολλά σημεία κλειδώματος. Δεν θα υπάρχει κλειδαριά που θα ελέγχει τα υπόλοιπα κινητά έμβολα της πόρτας. Πιθανώς να μην βάζουν καν αλλά έμβολα σε αυτή την περίπτωση για να μειώσουν το κόστος της πόρτας.

Περιπτωση Β: η πόρτα θα έχει δυο κλειδαριές. Την αυτόματη Abloy και μία 2η μηχανική που θα κινεί τα υπόλοιπα κινητά έμβολα της πόρτας, αν και όποτε την κλειδώνετε χειροκίνητα. Δηλαδή ποτέ. Πρόσθετη κλειδαριά θα είναι.


Αν μπει η Mottura X Nova, θα κλειδώνουν όλα τα κινητά έμβολα της πόρτας αυτόματα. Και θα έχετε περισσότερους τρόπους ξεκλείδώματος από έξω, πέραν του κλειδιού (πληκτρολόγιο, καρταναγνώστης, κλπ).


Η λύση της Mottura είναι σαφώς πιο πρακτική για κεντρική είσοδο και προσφέρει περίσσοτερη ασφάλεια αφού κλειδώνει σε περισσότερα σημεία. 

Την ηλεκτρομηχανική Abloy, μάλλον την έχει σαν επιλογή γιατί είναι λίγο πιο φθηνή από την Mottura (αν θυμάμαι σωστά) και γιατί μπορεί σε κανένα γραφείο να είναι καλύτερη λύση από άποψη ασφάλειας.


Ποια είναι πιο αξιόπιστη...δεν το ξέρω. Πιθανώς η Abloy.

 

Τα πολλά έμβολα σε εξώπορτα που βλέπει στο δρόμο παίζουν κάποιο ρόλο? Υπάρχει πιθανότητα να την ανοίξουν με brute force?

Αν η abloy είναι οικονομικότερη και συνεπάγεται και οικονομικότερη πόρτα λόγω λιγότερων εμβόλων τότε ίσως προκύπτει ένα πολύ καλό value for money.

Από κει και πέρα, τι κύλινδρο να προτιμήσω δεδομένου ότι δουλεύει συγκεκριμένους κυλίνδρους? Χρειάζεται κάποιος σχετικά καλός με φθηνά αντίγραφα κλειδιών..

defender βάζει το δικό του, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Τα πολλά έμβολα σε εξώπορτα που βλέπει στο δρόμο παίζουν κάποιο ρόλο? Υπάρχει πιθανότητα να την ανοίξουν με brute force?

Αν η abloy είναι οικονομικότερη και συνεπάγεται και οικονομικότερη πόρτα λόγω λιγότερων εμβόλων τότε ίσως προκύπτει ένα πολύ καλό value for money.

Από κει και πέρα, τι κύλινδρο να προτιμήσω δεδομένου ότι δουλεύει συγκεκριμένους κυλίνδρους? Χρειάζεται κάποιος σχετικά καλός με φθηνά αντίγραφα κλειδιών..

defender βάζει το δικό του, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε..

καλη, φθηνη & πορτα εισοδου δεν πανε ποτε πακετο. οπουδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλη, φθηνη & πορτα εισοδου δεν πανε ποτε πακετο. οπουδηποτε.

Οπότε, έχουμε κάποια πρόταση? Abloy ή mottura x nova?

Κύλινδρο να ζητήσω και εδώ keso 8000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Οπότε, έχουμε κάποια πρόταση? Abloy ή mottura x nova?

Κύλινδρο να ζητήσω και εδώ keso 8000?

x-nova ή x1r ή ηλεκτροπυρο με key-tags ή cipierre soft lock

ποιες οι επιλογες για τον κυλινδρο ; ποσα κλειδια θα χρειαστειτε συνολο ; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

x-nova ή x1r ή ηλεκτροπυρο με key-tags ή cipierre soft lock

ποιες οι επιλογες για τον κυλινδρο ; ποσα κλειδια θα χρειαστειτε συνολο ; 

Κύλινδρο, κάποιον από αυτούς που βάζει ο σιαμος. Κλειδιά, καμία 20αριά? 6 διαμερίσματα είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Κύλινδρο, κάποιον από αυτούς που βάζει ο σιαμος. Κλειδιά, καμία 20αριά? 6 διαμερίσματα είναι 

ε....παρε keso. 

προσεχε τα κλειδια μη στα χρεωσει 25€ το ενα. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mclein² είπε

ε....παρε keso. 

προσεχε τα κλειδια μη στα χρεωσει 25€ το ενα. :D 

25 € το ένα ???? 

Δε κάθομαι να τα σκαλίσω μόνος μου σε ορυκτό??

Ποια θεωρείς καλή τιμή για τα αντίγραφα του keso 8000? Μπορώ να τα βγάλω και αλλού αν αυτός είναι φαρμακείο?

Έχεις κάποιον άλλο κύλινδρο να προτείνεις από αυτους που πουλάει??

 

Όσον αφορά στις κλειδαριές που προτεινες, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμηθεί ή μια από την άλλη? Διαφοροποιούνται σημαντικά οι τιμές τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

25 € το ένα ???? 

Δε κάθομαι να τα σκαλίσω μόνος μου σε ορυκτό??

Ποια θεωρείς καλή τιμή για τα αντίγραφα του keso 8000? Μπορώ να τα βγάλω και αλλού αν αυτός είναι φαρμακείο?

Έχεις κάποιον άλλο κύλινδρο να προτείνεις από αυτους που πουλάει??

Όσον αφορά στις κλειδαριές που προτεινες, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμηθεί ή μια από την άλλη? Διαφοροποιούνται σημαντικά οι τιμές τους? 

καλα μη φανταστεις οτι θα πεσεις ευκολα απο τα 20€/τεμαχιο...

κανονικα τα κλειδια κανουν 13-17 ευρω αλλα ξερω οτι ο Σιαμος στα αποκλειστικα προφιλ του βαραει ασχημα :D 

οχι μονο ο Σιαμος. οσοι εχουν προφιλ, βαρανε ασυστολα γιατι γι'αυτο απεκτησαν 100+ κυλινδρους για να βγαλουν απο τα κλειδια.

γραψε μου τι πουλαει αυτη τη στιγμη για να σου πω. μου αρεσε πολυ ο MG ST που ειδα στην Ιταλια αλλα δεν ξερω αν τον εχει φερει ακομη.

οι τιμες για καποιον πορτά που τη στηνει πριν τη φερει κανονικα επρεπε να ναι + 500€ απο την τιμη μιας απλης πορτας αλλα αφου ειναι κλεφτοκοταδες βαρανε 1500+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...