Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, marios1515 είπε

ευχαριστω

σε σχεση με τον abloy protect 2 ειναι καλυτερη επιλογη ενας απο τους  δυο ή χειροτερη?

Και οι 2 είναι κατώτεροι του Abloy. Από άποψη ασφάλειας.

Απο άποψη ευχρηστίας, είναι καλύτεροι οι άλλοι 2.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, swayback είπε

Και οι 2 είναι κατώτεροι του Abloy. Από άποψη ασφάλειας.

Απο άποψη ευχρηστίας, είναι καλύτεροι οι άλλοι 2.

η cippiere  βγαζει ενα  defender με ενσωματωμενο τον κυλινδρο.Εχει νοημα?

 

http://cipierre.pl/index.php/aktualnosci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, marios1515 είπε

η cippiere  βγαζει ενα  defender με ενσωματωμενο τον κυλινδρο.Εχει νοημα?

http://cipierre.pl/index.php/aktualnosci

Καλή ερώτηση. Δύσκολη. Δεν ξέρω.

Θετικά:
- Καλύτερη στερέωση του defender, σε σχέση με τα κοινά που στερεώνονται από 2 βίδες.

 

Αρνητικά:
- Προεξέχει πολύ (3 εκ.) - αν και το ότι είναι καλά στερεωμένο, εξισσοροπεί κάπως την κατάσταση.

- Νομίζω μπορεί να τρυπηθεί πιο εύκολα σε σχέση με κάποια defender της Disec, λόγω χαμηλότερης σκληρότητας.

- Αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί να αλλάξεις κύλινδρο (πχ αν χάσεις κλειδί ή δώσεις στο λάθος άτομο), αγοράζεις και defender μαζί με τον νέο κύλινδρο.

- ΠΟΛΥ ακριβό (350€).


 

Νομίζω θα προτιμούσα ένα από τα παρακάτω σενάρια:

Abloy + MAG3G
Abloy + Cipierre THS


Ίσως να το σκεφτόμουν αν έκανε 100€ λιγότερα.

Παρεπιπτόντως, θυμήθηκα ότι εχει βγάλει και η Disec κάτι αντίστοιχο σε συνεργασία με την EVVA, οπότε δεν είναι τυχαίο/αδιάφορο που έχουν αρχίσει και εμφανίζονται τέτοια προιόντα.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, swayback είπε

Η πάνω νομίζω είναι η CISA 57234. Αν θες απλά να ξεβιδώσεις την παλιά και να βάλεις την καινούρια, αυτή πρέπει να κάνει ακριβώς. Αλλά να ξέρεις παραβιάζεται αυτή πλέον.

Αλλιώς μετά πας σε πρόσθετη κλειδαριά κυλίνδρου + κύλινδρο + defender, που σημαίνει 80+€. Γιατί θα χρειαστεί και λίγη δουλειά για να τοποθετηθεί. H πιο κοντινή (κλειδαριά κυλίνδρου) σε αυτή που ήδη έχεις, είναι η GEVY 119-049.

Googlαρε τους κωδικούς. Θα βρεις καταστήματα. Τους στέλνεις και 1-2 καθαρές φωτογραφίες των κλειδαριών και θα σου πουν από εκεί πως θα προχωρήσεις.

Μια ματιά που έριξα στις τιμές, η CISA κοστίζει σχεδόν τα διπλάσια να θεωρητικά παρέχουν την ίδια ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, infini είπε

Μια ματιά που έριξα στις τιμές, η CISA κοστίζει σχεδόν τα διπλάσια να θεωρητικά παρέχουν την ίδια ασφάλεια.

Η Cisa 57234 είναι all in one. Η Gevy 119-049 θέλει τουλάχιστον και κύλινδρο. Αν βαλεις και defender ξεπερνάει την Cisa σε τιμή. Αλλά και ασφάλεια, αν βαλεις έναν μετριο/καλό κύλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σιδερένια πόρτα 40mm περίπου τί κύλινδρο να βαλω; Μέγεθος και αν αξίζει κάτι καλό.

Επεξ/σία από gsf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Καλή ερώτηση. Δύσκολη. Δεν ξέρω.

Θετικά:
- Καλύτερη στερέωση του defender, σε σχέση με τα κοινά που στερεώνονται από 2 βίδες.

Αρνητικά:
- Προεξέχει πολύ (3 εκ.) - αν και το ότι είναι καλά στερεωμένο, εξισσοροπεί κάπως την κατάσταση.

- Νομίζω μπορεί να τρυπηθεί πιο εύκολα σε σχέση με κάποια defender της Disec, λόγω χαμηλότερης σκληρότητας.

- Αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί να αλλάξεις κύλινδρο (πχ αν χάσεις κλειδί ή δώσεις στο λάθος άτομο), αγοράζεις και defender μαζί με τον νέο κύλινδρο.

- ΠΟΛΥ ακριβό (350€).


 

Νομίζω θα προτιμούσα ένα από τα παρακάτω σενάρια:

Abloy + MAG3G
Abloy + Cipierre THS


Ίσως να το σκεφτόμουν αν έκανε 100€ λιγότερα.

Παρεπιπτόντως, θυμήθηκα ότι εχει βγάλει και η Disec κάτι αντίστοιχο σε συνεργασία με την EVVA, οπότε δεν είναι τυχαίο/αδιάφορο που έχουν αρχίσει και εμφανίζονται τέτοια προιόντα.

ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το defender  capierre ths αξιζει να τοποθετηθει στην θεση του αντιστοιχης κατηγοριας και αξιας disec(krypton ή bkd 250,υποθετω);;;.

Ξερει καποιος,ο maxi lock που βαζει τωρα ο Μπα...,ποιας εταιριας και τι τεχνολογιας ειναι;;;Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Το defender  capierre ths αξιζει να τοποθετηθει στην θεση του αντιστοιχης κατηγοριας και αξιας disec(krypton ή bkd 250,υποθετω);;;.

Σωστά. Το THS εσωτερικά είναι πιο ενισχυμένο από το kripton και το Diamond της Disec. Αλλά και λίγο πιο ακριβό.

Αντίστοιχο του Disec CLS5 θα έλεγα πως είναι. Με ιδιαίτερη αντοχή σε ηλεκτρικά εργαλεία κυρίως.

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το όσο το δυνατό καλυτερο defender στην ελλαδα δεν προστατευει απο γενικο τρυπημα / κοψιμο.

το αγοραζει ο κοσμος για μεγαλυτερη αντοχη στο ροτορα, εκει ειναι το βασικο μας προβλημα.

εκει στηριζεται και η θεωρια των μαγνητικων (απο mrm29 εως Gemini) -->

πρεπει οπωσδηποτε να τρυπηθει  το καλυμμα, ακολουθως ο ροτορας & τελος ο κυλινδρος.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντιφεντερ Geminy GEM130VC,νομιζω οτι ταιριαζει μονο για Omega,αν κανω λαθος πειτε μας.

Οι κλειδαριες e-ternal,ειναι οντως τοσο εξαιρετικα απαραβιαστες οσο λενε........;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

ψάχνω να αναβαθμίσω την ασφάλεια των αλουμινίων με κλειδαριές πολλαπλών σημείων για 2φυλες  σειρόμενες πόρτες . Έχω βρει ντίζες πολλαπλών σημείων της powerlock ( https://www.powerlock.gr/ntizes/diza-diploy-kleidomatos-6-simeion-portas-140cm/item/33-ntiza-monou-kleidomatos-eji-simion.html ). Ήθελα να ξέρω κούσω απόψεις από τους ειδικούς μιας και η αχείλιος φτέρνα μου είναι πλέον οι μπαλκονόπορτες. και από ότι διαβάζω δεν είμαι ο μόνος.

Υπάρχει κάτι άλλο που να "δουλεύει" και φυσικά να είναι απλό στην χρήση ώστε να μην "ξεχνιέται"? Κάτι πύρους που έχω δει είναι ταλαιπωρία τώρα ειδικά το καλοκαίρι να τους ανοίγεις/κλείνεις, χώρια το αισθητικό αποτέλεσμα.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...