Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στο σαλόνι θέλω να βάλω laminate, οπότε θα ανέβει max 2 εκατοστά το πάτωμα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι να κάνω με την πόρτα ασφαλείας (εκτός του να παραγγείλω άλλη). Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, alexopth είπε

Καλησπέρα, στο σαλόνι θέλω να βάλω laminate, οπότε θα ανέβει max 2 εκατοστά το πάτωμα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι να κάνω με την πόρτα ασφαλείας (εκτός του να παραγγείλω άλλη). Καμιά ιδέα?

δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις......βγάζεις την επένδυση στον λαμπά εξωτερικά τσεκάρεις αν μπορεί να σηκωθεί και αν ναι προχωράς στην αποξήλωσή της και επανατοποθέτηση στο νέο ύψος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις......βγάζεις την επένδυση στον λαμπά εξωτερικά τσεκάρεις αν μπορεί να σηκωθεί και αν ναι προχωράς στην αποξήλωσή της και επανατοποθέτηση στο νέο ύψος 

Εννοείς να βγάλω τα καλύματα, σωστά? Τα είχα βγάλει όταν της είχα αλλάξει κλειδαριά. Πως τσεκάρω αν μπορεί να σηκωθέι?

Εννοείται οτι προτίθεμαι να πληρώσω και μάστορα.

Επεξ/σία από alexopth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alexopth είπε

Εννοείς να βγάλω τα καλύματα, σωστά? Τα είχα βγάλει όταν της είχα αλλάξει κλειδαριά. Πως τσεκάρω αν μπορεί να σηκωθέι?

Εννοείται οτι προτίθεμαι να πληρώσω και μάστορα.

οχι τις επενδύσεις στο φύλλο , αλλά από την εξωτερική πλευρά τις επενδύσεις στον τοίχο περιμετρικά και πάνω 

Επεξ/σία από paiktaras69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

οχι τις επενδύσεις στο φύλλο , αλλά από την εξωτερική πλευρά τις επενδύσεις στον τοίχο περιμετρικά και πάνω 

Την κάσα δηλαδή? BTW η πόρτα από μέσα είναι αυτή

https://drive.google.com/file/d/1AadYwojBruXCkN_6FtaSVzpZOFjKoS0F/view?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexopth είπε

Την κάσα δηλαδή? BTW η πόρτα από μέσα είναι αυτή

https://drive.google.com/file/d/1AadYwojBruXCkN_6FtaSVzpZOFjKoS0F/view?usp=sharing

ναι , την επένδυση τη κάσας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

ναι , την επένδυση τη κάσας

Καλή ιδέα, να αφαιρέσω από τη κάσα. Για να τη σηκώσω όμως στους πύρους πως θα το κάνω? Σε μια άλλη πόρτα, αλλά όχι θωρακισμένη την ειχα σηκώσει λίγο με δαχτυλίδια.

 

1 λεπτό πριν, gpapadakis είπε

Υπάρχει σαν υπηρεσία από διάφορους πορταδες το κόψιμο. Μίλα πρώτα με αυτόν που την πηρες...

Δε θυμάμαι καν από που την είχα πάρει έχουν περάσει 20 χρόνια. Πάντως σε έναν εδω στη γειτονιά που πήγα με απογοήτευσε. Επίσης μπορουν να μου την κόψουν αυθημερόν? Η θα μείνω χωρίς πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexopth είπε

Καλή ιδέα, να αφαιρέσω από τη κάσα. Για να τη σηκώσω όμως στους πύρους πως θα το κάνω? Σε μια άλλη πόρτα, αλλά όχι θωρακισμένη την ειχα σηκώσει λίγο με δαχτυλίδια.

 

 

Oχι μονο το φύλλο, όλη την κάσα , λογικά έχει περιθώριο. Το να κοπέι από κάτω μονο το φύλλο το θεωρώ δύσκολο, έχει ανεμοφράκτη και η δυσκολία είναι μεγάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Oχι μονο το φύλλο, όλη την κάσα , λογικά έχει περιθώριο. Το να κοπέι από κάτω μονο το φύλλο το θεωρώ δύσκολο, έχει ανεμοφράκτη και η δυσκολία είναι μεγάλη

OK ok θελει μια μελέτη, αλλά μου δωσες ελπίδα, είναι πολύς καιρός που θέλω να το κάνω και κολλάω στην πόρτα. Το κάλυμα της κάσας στο πάνω μέρος είναι πολύ παχύ και φαίνεται ξεχωριστό κομάτι από την κάσα. Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει τρόπος και επίσης μπορώ να μείνω και λίγες μέρες με μερεμέτι, ευτυχώς και η κεντρική είσοδος είναι και αυτη θωρακισμένη. Για τους πυρους που στηρίζεται η πόρτα πως θα τους ανεβάσω? Μπορουν να μετακινηθούν (σχετικα εύκολα?) Τα δαχτυλίδια που σκέφτηκα εγώ είναι μόνο μερικά mm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξηλώσεις ολη την πορτα μαζι με την κασα της απο τον τοιχο και να την ξανατοποθετησης 2 πόντους ψηλοτερα.Σαν να εβαζες καινουργια πορτα 2 πόντους ψηλοτερα.Το ποιο ευκολο.Το ιδιο εκαναν και σε μενα και μου πηραν οσο η τοποθετηση μια καινούργιας πορτας κανα 150 δηλαδη

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, filipprin είπε

Να ξηλώσεις ολη την πορτα μαζι με την κασα της απο τον τοιχο και να την ξανατοποθετησης 2 πόντους ψηλοτερα.Σαν να εβαζες καινουργια πορτα 2 πόντους ψηλοτερα.Το ποιο ευκολο.Το ιδιο εκαναν και σε μενα και μου πηραν οσο η τοποθετηση μια καινούργιας πορτας κανα 150 δηλαδη

 

11 ώρες πριν, alexopth είπε

OK ok θελει μια μελέτη, αλλά μου δωσες ελπίδα, είναι πολύς καιρός που θέλω να το κάνω και κολλάω στην πόρτα. Το κάλυμα της κάσας στο πάνω μέρος είναι πολύ παχύ και φαίνεται ξεχωριστό κομάτι από την κάσα. Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει τρόπος και επίσης μπορώ να μείνω και λίγες μέρες με μερεμέτι, ευτυχώς και η κεντρική είσοδος είναι και αυτη θωρακισμένη. Για τους πυρους που στηρίζεται η πόρτα πως θα τους ανεβάσω? Μπορουν να μετακινηθούν (σχετικα εύκολα?) Τα δαχτυλίδια που σκέφτηκα εγώ είναι μόνο μερικά mm 

ok ok το πιασα. Ολη την κάσα. Και λογικά θα γίνεται σε μια μέρα... Τελεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας κ από μένα παιδιά με αφορμή που άνοιξαν το σπίτι του παππού μου στη Θεσσαλονίκη (είχε τον διάσημο secureme K22) έψαξα και βρήκα το τρομερό αυτό νήμα. Εκεί μπήκε από κλειδαρά η τίμια Mul T Lock Omega plus οπότε είναι καλυμμένο θεωρώ αλλά μετά από όλο το search (διάβασα σχεδόν όλο το νήμα και τα 2 προηγούμενα) είπα να αλλάξουμε όλες τις κλειδαριές της οικογένειας γιατί από ότι τις είδα είναι χάλια.

 

Αρχικά να πω ότι από ότι διάβασα θέλω να βάλω σε όλες τον EVVA 4KS ή Abloy protec 2 με defender BKD250 diamond, απλά δε ξέρω αν πρέπει να αλλαχθούν και οι κλειδαριές σε Cisa Revo Pro ή μπορεί να γίνει απλά αλλαγή κυλίνδρου.

 

Ανεβάζω photo με τις πόρτες και τα κλειδιά αν μπορείτε να βγάλετε άκρη και να με κατατοπίσετε.

 

  • Α : Πόρτα ~ 20ετιας. Σε αυτή είχε γίνει αλλαγή κλειδαριάς από χρηματοκιβώτιου σε κυλίνδρου πριν καμια 10αρια χρόνια. Είναι γραναζωτή.

nEFKkM6.jpg

 

RVGn4Ed.jpg

LO6yyKq.jpg

HewUFO2.jpg

2VFKWqO.jpg

QXAvIMU.jpg

 

 

  • B: Πόρτα ~ 12ετιας, αυτή παίζει να έχει καλό κύλινδρο αλλά δε ξέρω σίγουρα. Γραναζωτή κλειδαριά.

fhQ7m5i.jpg

xAEezV3.jpg

ILneDh8.jpg

2179aNY.jpg

 

  • Γ: Πόρτα : ~10ετιας, αυτή έχει τον άθλιο Κ2 και ο κλειδαράς μας τον έβαλε αφότου είχαν κλέψει τη γιαγιά μου και της βάλαμε κανούργια πόρτα ασφαλείας και έβαλε αυτόν τον κυλινδρο.... Δεν ειναι γραναζωτή, κανει κλακ κλακ οταν γυρνάς το κλειδί.

NLxnfLD.jpg

NFZqGnj.jpg

 

r9ICo95.jpg

ANhNpwO.jpg

Αναφέρω ότι όλες αυτές οι πόρτες είναι επαρχία.

@mclein² και όποιος άλλος ξέρει τα φώτα σας παρακαλώ!!

Ευχαριστώ πολύ και σορυ για το τεράστιο ποστ .

Επεξ/σία από b0b3rman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@b0b3rman Θα σου απαντησει καλυτερα ο mclein2 σαν ειδικος απλα εγω θα σου πω επειδη εχω BKD-250 με abloy protec2 και cisa rev pro, οτι καλυτερα θα ειναι να τα βαλεις σετ γιατι μετα την 5ετια οπως εχει διατυπωθεί εδω ειναι καλο να αλλάζουμε και την κλειδαριά για να αποφυγουμε τον κίνδυνο μπλοκαρίσματος της. Εγω ειχα Securemme και K22 και ευτυχως τα αλλαξα έγκαιρα πριν μου "μπουκαρουν" Με τον abloy και την cisa δεν εχω θεμα συνεργάζεται αψογα. Την securemme την αλλαξα στην 5ετια δεν ειχε καποιο θεμα. Προληπτικα γιατι μαλλον δεν ειχε και καταπέλτη.
Επισης τον κύλινδρο με το κόκκινο κλειδί που θεωρεις ασφαλή (Τον diammond) Καλύτερα να τον αλλαξεις και αυτον.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...