Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Σε ανακαινιζόμενο διαμέρισμα στην πλατεία Αμερικής, κοντά στο Αστυνομικό Τμήμα, η πόρτα ασφαλείας έχει αφενός παλιά κλειδαριά και αφετέρου χαλαρωμένο το φύλλο της επένδυσής της κάτω δεξιά (και λιγότερο πάνω δεξιά) και κάπως φθαρμένο το χρυσό χρώμα των αξεσουάρ (πόμολο, μπουλ). Το ματάκι γράφει securemme και η πόρτα πρέπει να έχει τοποθετηθεί περίπου προ εικοσαετίας, οι γονείς μου είχαν απευθυνθεί σε μαγαζί που δεν υπάρχει πια. Ρώτησα κλειδαρά και μου πρότεινε για κλειδαριά διπλής ενέργειας μία R90 Factory με 5 κλειδιά και για την επένδυση να δοκιμάσει να την κολλήσει με βενζινόκολλα σπρέι, αλλά υπογράμμισε ότι μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι τέλειο, ιδίως μπορεί να φαίνεται το σημείο όπου θα αρχίζει η νέα κόλληση σε αντίθεση με το υπόλοιπο. Όσο για τα αξεσουάρ, μου είπε ότι μπορεί να φέρει κάποια φθηνά που έχει.

Κάποιος επιχειρηματίας που δηλώνει ότι ασχολείται με αντικαταστάσεις επενδύσεων μού είπε ότι δεν υπάρχει η παλιά αυτή απόχρωση επένδυσης, επομένως πρέπει να αντικατασταθούν μέχρι και οι επενδύσεις των περβαζιών άρα κόστος περίπου 250 ευρώ μόνο για την εσωτερική πλευρά (και άλλα 250 ευρώ αν θέλω να αντικαταστήσω τις επενδύσεις και στο εξωτερικό) και 100 ευρώ για νέα αξεσουάρ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κόλληση της επένδυσης με άψογο αποτέλεσμα; Γνωρίζετε κανέναν ειδικό που να το έχει κάνει; Αν όχι, να αγοράσω καμιά από τις πόρτες με laminate της GD στα 620 ευρώ + ΦΠΑ, θα ήταν επαρκής από άποψη ασφάλειας; Και τι θα με συμβουλεύατε για την κλειδαριά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Hala.jpg

Klidar.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Epikod είπε

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Σε ανακαινιζόμενο διαμέρισμα στην πλατεία Αμερικής,

Αν όχι, να αγοράσω καμιά από τις πόρτες με laminate της GD στα 620 ευρώ + ΦΠΑ, θα ήταν επαρκής από άποψη ασφάλειας; 

οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 7:25 ΜΜ, b0b3rman είπε

Γεια σας κ από μένα παιδιά με αφορμή που άνοιξαν το σπίτι του παππού μου στη Θεσσαλονίκη (είχε τον διάσημο secureme K22) έψαξα και βρήκα το τρομερό αυτό νήμα. Εκεί μπήκε από κλειδαρά η τίμια Mul T Lock Omega plus οπότε είναι καλυμμένο θεωρώ αλλά μετά από όλο το search (διάβασα σχεδόν όλο το νήμα και τα 2 προηγούμενα) είπα να αλλάξουμε όλες τις κλειδαριές της οικογένειας γιατί από ότι τις είδα είναι χάλια.

 

Αρχικά να πω ότι από ότι διάβασα θέλω να βάλω σε όλες τον EVVA 4KS ή Abloy protec 2 με defender BKD250 diamond, απλά δε ξέρω αν πρέπει να αλλαχθούν και οι κλειδαριές σε Cisa Revo Pro ή μπορεί να γίνει απλά αλλαγή κυλίνδρου.

 

Ανεβάζω photo με τις πόρτες και τα κλειδιά αν μπορείτε να βγάλετε άκρη και να με κατατοπίσετε.

 

  • Α : Πόρτα ~ 20ετιας. Σε αυτή είχε γίνει αλλαγή κλειδαριάς από χρηματοκιβώτιου σε κυλίνδρου πριν καμια 10αρια χρόνια. Είναι γραναζωτή.

nEFKkM6.jpg

 

RVGn4Ed.jpg

LO6yyKq.jpg

HewUFO2.jpg

2VFKWqO.jpg

QXAvIMU.jpg

 

 

  • B: Πόρτα ~ 12ετιας, αυτή παίζει να έχει καλό κύλινδρο αλλά δε ξέρω σίγουρα. Γραναζωτή κλειδαριά.

fhQ7m5i.jpg

xAEezV3.jpg

ILneDh8.jpg

2179aNY.jpg

 

  • Γ: Πόρτα : ~10ετιας, αυτή έχει τον άθλιο Κ2 και ο κλειδαράς μας τον έβαλε αφότου είχαν κλέψει τη γιαγιά μου και της βάλαμε κανούργια πόρτα ασφαλείας και έβαλε αυτόν τον κυλινδρο.... Δεν ειναι γραναζωτή, κανει κλακ κλακ οταν γυρνάς το κλειδί.

NLxnfLD.jpg

NFZqGnj.jpg

 

r9ICo95.jpg

ANhNpwO.jpg

Αναφέρω ότι όλες αυτές οι πόρτες είναι επαρχία.

@mclein² και όποιος άλλος ξέρει τα φώτα σας παρακαλώ!!

Ευχαριστώ πολύ και σορυ για το τεράστιο ποστ .

Φίλε @mclein² έχεις καμία άποψη για εδώ? Ευχαριστώ πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, b0b3rman είπε

Φίλε @mclein² έχεις καμία άποψη για εδώ? Ευχαριστώ πολυ :)

MG - τον κρατας εκτος αν εισαι στο κεντρο της θεσσαλονικης

Diamond Red - τον αλλαζεις, χθες.

K2 - τον αλλαξες με omega απ'οτι καταλαβα, εαν οχι κ ηταν αλλης πορτας..τον αλλαζεις επισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

οχι.

Ευχαριστώ, mclein². Ποιά κλειδαριά (κατά προτίμηση διπλής ενέργειας, εκτός αν υπάρχει λόγος ασφαλείας να μην βάλω διπλής ενέργειας) θα ήταν αρκετά ασφαλής, καθώς και ποια τυχόν άλλα χαρακτηριστικά μιας πόρτας θα πρέπει να (ανα)ζητήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mclein² είπε

MG - τον κρατας εκτος αν εισαι στο κεντρο της θεσσαλονικης

Diamond Red - τον αλλαζεις, χθες.

K2 - τον αλλαξες με omega απ'οτι καταλαβα, εαν οχι κ ηταν αλλης πορτας..τον αλλαζεις επισης.

Ευχαριστώ πάρα πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τις εξής προσφορές:

1. GD στα 1200 με κύλινδρο cisa RS3S

2. Το παραγωγικό μοντέλο του Σ όπως είναι στα 1300

Οι τιμές είναι με τοποθέτηση στην επαρχία οπότε μην μπερδευομαστε με τις αντίστοιχες Αθήνα. 

Τι από τα δύο είναι καλύτερα; 

Υπάρχει κάποια μικροβελτιωση που θα κάνατε σε κάποια από τις δύο ; 

 

Επεξ/σία από Astronautis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Epikod είπε

Ευχαριστώ, mclein². Ποιά κλειδαριά (κατά προτίμηση διπλής ενέργειας, εκτός αν υπάρχει λόγος ασφαλείας να μην βάλω διπλής ενέργειας) θα ήταν αρκετά ασφαλής, καθώς και ποια τυχόν άλλα χαρακτηριστικά μιας πόρτας θα πρέπει να (ανα)ζητήσω;

Να πάω σε πιο "κλειστές" ερωτήσεις, για να κάνω ευκολότερη την απάντηση: Αν "φορέσει" μια ISEO R90 FACTORY (αυτή που μου προτάθηκε) η υπάρχουσα πόρτα μου ή η οικονομική της GD, είμαι καλυμμένος; Αν όχι, χρειάζομαι ποια καλύτερη κλειδαριά/σετ κλειδαριάς; Αν δεν αρκεί μια καλύτερη κλειδαριά, συνιστάται κάποια καλύτερη πόρτα GD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2023 στις 10:15 ΜΜ, paiktaras69 είπε

Σε απλή πόρτα αλουμινίου τζαμωτή με πλαινά σταθερά τμήμα σε πολυκατοικία, η πρόταση για extra ασφάλεια επειδή κάποιοι ένοικοι ξεχνάνε να την κλειδώνουν είναι,  Ηλεκτρομηχανική Κλειδαριά Αυτόματου κλειδώματος ?

υπαρχει μαγνητικη τυπου opera / cdvi 

υπαρχει ηλεκτροπυρος / ηλεκτρομαγνητης

υπαρχει ηλεκτρομηχανικη της cisa & της iseo

14 ώρες πριν, Astronautis είπε

Έχω τις εξής προσφορές:

1. GD στα 1200 με κύλινδρο cisa RS3S

2. Το παραγωγικό μοντέλο του Σ όπως είναι στα 1300

Οι τιμές είναι με τοποθέτηση στην επαρχία οπότε μην μπερδευομαστε με τις αντίστοιχες Αθήνα. 

Τι από τα δύο είναι καλύτερα; 

Υπάρχει κάποια μικροβελτιωση που θα κάνατε σε κάποια από τις δύο ; 

 

ολα μια χαρα ειναι.

παρε οποια σ'αρεσει περισσοτερο.

11 ώρες πριν, Epikod είπε

Να πάω σε πιο "κλειστές" ερωτήσεις, για να κάνω ευκολότερη την απάντηση: Αν "φορέσει" μια ISEO R90 FACTORY (αυτή που μου προτάθηκε) η υπάρχουσα πόρτα μου ή η οικονομική της GD, είμαι καλυμμένος; Αν όχι, χρειάζομαι ποια καλύτερη κλειδαριά/σετ κλειδαριάς; Αν δεν αρκεί μια καλύτερη κλειδαριά, συνιστάται κάποια καλύτερη πόρτα GD;

ολα εξαρτωνται απο τα λεφτα κ μεγαλο ρολο στην περιοχη σου παιζει το ντιφεντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελουμε να αλλαξουμε την απλη ξυλινη πορτα διαμερισματος σε μια ασφαλειας.Αυτο που  θελω ειναι να κλειδωνει/ανοιγει με το υπαρχων access control.Yparxei κατι ενσωματωμενο στον μηχανισμο κλειδωματος της πορτας ή θα πρεπει να "παιξω" παλι με ηλεκτροπυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 9:03 ΠΜ, mclein² είπε

 

ολα μια χαρα ειναι.

παρε οποια σ'αρεσει περισσοτερο.

Δεδομένου ότι σε τιμές είναι παραπλήσιες, ποια θα μπορούσες να πεις ότι υπερέχει, έστω στα σημεία; Τι θα επέλεγες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Αν και λίγο off-topic θέλω γνώμη για το bearlock ( κλειδαριά σασμάν). Έχουμε καθόλου γνώση επί του θέματος ή πάμε σε συναγερμό περιποιημένο τύπου pandora;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, FotisLima είπε

Καλημέρα σε όλους. Τι ανοίγει τόσο εύκολα;;; !!!

οι ξεκλείδωτες πόρτες

Επεξ/σία από john_shadow
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...