Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Sebu είπε

Δεν υποτιθεται οτι δεν ριχνουμε τιποτα μεσα στον κυλινδρο/κλειδαρια για λιπανση γιατι υπαρχει περιπτωση να χαλασει, γεμισει/κολλησουν χνουδια/σκονες κτλ?

@Sebu εχει γινει μεγαλη συζήτηση εδω περα παλια σχετικά με τα λιπαντικά και τους κυλίνδρους ασφάλειας. Κατ'εμε οτι εχει κινητά μεταλλικά μερη καλο ειναι να λιπαίνεται. Το ποσο συχνα εχει να κάνει με το περιβάλλον που ειναι και την χρήση του. Τωρα σε οτι άφορα το WD40 ειναι σπρέι αντισκουριακο και ειναι για άλλου πιστευω η ιδιότητα του. Το WD-40 silicone ειναι καλύτερο για την λίπανση της κλειδαριάς. Απο εκει και περα υπάρχουν και σπρει απο επωνύμους κατασκευαστές (πχ Αbus, Wurth, Mul-T-Lock, Liqui Moly), που προορίζονται για αυτη την δουλειά.  Φυσικά οι υπερβολές στην λίπανση καλο ειναι να αποφεύγονται γιατι μπορει να επιφέρουν αντίθετα μακροχρόνια αποτελέσματα, όπως σωστά επισήμανες, χνούδια,σκόνες κτλπ.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 hours ago, megapaixtaras said:

ενδιαφερον πληροφορια.ολοι οι καλοι κυλινδροι θελουν τετοια προσοχη,π.χ evva,4ks,mottura c28 κ.λ.π. η' μονο οι ferrari?

 

ολοι οι καλοι κυλινδροι θελουν αγαπη & προδερμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα αρκετές σελίδες... Έχασα κλειδί μιας Κ22, βάθος 80 γράφει στο κουτί. Φοιτητικό διαμέρισμα μεν αλλά καινούργιο. Σκέφτηκα να βάλω κάποια με 100-150€. Μεταξύ  Securemme K64, Evva Akura 44, Mottura champions pro (αυτή είχα βάλει σε μια θεία μου) ; 

Επεξ/σία από alexispi
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexispi είπε

Διάβασα αρκετές σελίδες... Έχασα κλειδί μιας Κ22, βάθος 80 γράφει στο κουτί. Φοιτητικό διαμέρισμα μεν αλλά καινούργιο. Σκέφτηκα να βάλω κάποια με 100-150€. Μεταξύ  Securemme K64, Evva Akura 44, Mottura champions pro (αυτή είχα βάλει σε μια θεία μου) ; 

αν και θα σε ρωτησουν που μενεις,περιοχη,πολη για να σου δωσουν την ασφαλεστερη επιλογη,νομιζω απο οσα εμαθα και εγω εδω οτι θα σου πουν για την Evva Akura 44.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

φανταζομαι οτι οποιοσδηποτε απο Αθηνα / Αττικη θα ερχεται 50κμ...

ειναι 80 χλμ και φυσικα δεν ερχεται ο οποιοσδηποτε 2 φορες κιολας. Μια για να παρει μετρα και μια για τοποθέτηση, εκτος και αν τους πληρωσεις αναλογα. Οποτε για αυτο θελω καποιον απο Κορινθο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

αν και θα σε ρωτησουν που μενεις,περιοχη,πολη για να σου δωσουν την ασφαλεστερη επιλογη,νομιζω απο οσα εμαθα και εγω εδω οτι θα σου πουν για την Evva Akura 44.

Θεσσαλονίκη. Ρώτησα έναν κλειδαρά εδώ κοντά και μου πρότεινε M+C Colour+. Έχει κανείς ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, για Αθηνα μου εγινε αυτή η προσφορά

 

ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 21 ΣΗΜΕΙΩΝ
ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ FIAM ISEO ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ
ΑΦΑΛΟΣ FIAM ISEO R6 ( ΔΙΝΕΙ 5 ΚΛΕΙΔΙΑ )
DEFENDER SECUREMME
ΚΑΣΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ΚΟΙΛΟΔΟΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ
ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΜΠΙΛΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΔΙΠΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ
ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΜΟΦΡΑΚΤΗΣ
ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ ( INOX--BRONZE )
ΣΥΡΤΗΣ ( ΜΙΣΑΝΟΙΓΜΑ )
ΜΑΤΑΚΙ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΟ
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΡΕΓΟΥΛΟ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ LAMINATE ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΜΕΣΑ ΕΞΩ
ΑΠΟΞΗΛΩΣΗ
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕ ΜΠΕΤΟΒΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟ
 
Η προσφορα ειναι στα 500+φπα. Αν του πω να μου βαλει το defender bd200 και αν αλλαξω κυλινδρο και βαλω τον agb 9000 θα ειναι αξιοπρεπής πόρτα για το συγκεκριμένο budget που διαθέτω; Δεν μπορω να παω πανω απο 550-600. Ευχαριστώ.
Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alexispi είπε

Θεσσαλονίκη. Ρώτησα έναν κλειδαρά εδώ κοντά και μου πρότεινε M+C Colour+. Έχει κανείς ιδέα;

Είναι το οικονομικό μοντέλο της ελβετικής M&C. Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα αλλά δεν είναι κακός κύλινδρος γύρω στα 60-70 ευρώ. Περίμενε για γνώμη από τους ειδικούς!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Η προσφορα ειναι στα 500+φπα. Αν του πω να μου βαλει το defender bd200 και αν αλλαξω κυλινδρο και βαλω τον agb 9000 θα ειναι αξιοπρεπής πόρτα για το συγκεκριμένο budget που διαθέτω; Δεν μπορω να παω πανω απο 550-600. Ευχαριστώ.

Προσωπική άποψη, σωστά το σκέφτεσαι. Περισσότερα από τους ειδικούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2024 at 14:56, alexispi said:

Θεσσαλονίκη. Ρώτησα έναν κλειδαρά εδώ κοντά και μου πρότεινε M+C Colour+. Έχει κανείς ιδέα;

εξαρταται τα χρηματα...αν μιλαμε για μεχρι 80€, εισαι σουπερ με βαση αυτα που τοποθετουνται στα μερη σου.

On 25/02/2024 at 01:42, _^ThEo^_ said:

Καλησπέρα σας, για Αθηνα μου εγινε αυτή η προσφορά

 

ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 21 ΣΗΜΕΙΩΝ
ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ FIAM ISEO ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ
ΑΦΑΛΟΣ FIAM ISEO R6 ( ΔΙΝΕΙ 5 ΚΛΕΙΔΙΑ )
DEFENDER SECUREMME
ΚΑΣΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ΚΟΙΛΟΔΟΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ
ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΜΠΙΛΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΔΙΠΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ
ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΜΟΦΡΑΚΤΗΣ
ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ ( INOX--BRONZE )
ΣΥΡΤΗΣ ( ΜΙΣΑΝΟΙΓΜΑ )
ΜΑΤΑΚΙ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΟ
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΡΕΓΟΥΛΟ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ LAMINATE ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΜΕΣΑ ΕΞΩ
ΑΠΟΞΗΛΩΣΗ
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕ ΜΠΕΤΟΒΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟ
 
Η προσφορα ειναι στα 500+φπα. Αν του πω να μου βαλει το defender bd200 και αν αλλαξω κυλινδρο και βαλω τον agb 9000 θα ειναι αξιοπρεπής πόρτα για το συγκεκριμένο budget που διαθέτω; Δεν μπορω να παω πανω απο 550-600. Ευχαριστώ.

εχω μικρες αμφιβολιες για το συνδιασμο fiam iseo + securemme defender - οχι οτι δεν ταιριαζουν αλλα για το οτι ο μαστορας δυσκολευεται να βρει sferik rok για 5€....οποτε νομιζω οτι θα παρεις securemme κλειδαρια + securemme defender. 

το bd200 ειναι σουπερ αναβαθμιση για το 90% των πορτων μεχρι τα 700€.

αντι για agb9000, θα μπορουσες να παρεις ifam wx1000 στα ιδια χρηματα (ελπιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

εχω μικρες αμφιβολιες για το συνδιασμο fiam iseo + securemme defender - οχι οτι δεν ταιριαζουν αλλα για το οτι ο μαστορας δυσκολευεται να βρει sferik rok για 5€....οποτε νομιζω οτι θα παρεις securemme κλειδαρια + securemme defender. 

το bd200 ειναι σουπερ αναβαθμιση για το 90% των πορτων μεχρι τα 700€.

αντι για agb9000, θα μπορουσες να παρεις ifam wx1000 στα ιδια χρηματα (ελπιζω)

Αμα βάλει άλλη κλειδαριά φαίνεται, σωστά; Οπότε δεν θα πληρωθεί. 

 

Η fiam iseo γραναζωτη με διπλο καταπέλτη είναι 1 μόνο ή έχει διάφορους τύπους; Στο skroutz βρίσκω αυτή πχ που λεει για διπλο καταπέλτη (https://www.skroutz.gr/s/49209578/ISEO-Kleidaria-THorakismenis-Portas-1449.html) αλλα δεν λέει ακριβώς μοντέλο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και για είσοδο πολυκατοικίας. Στην υπάρχουσα πόρτα, μπορεί να μπει ηλεκτρομηχανική κλειδαριά για να κλείνουν πάντα όλοι οι πύροι; Πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο; Η επένδυση απέξω αλλάζει;

Screenshot2024-02-26at10_36_10.jpg.833e913af471b3c1c0f7d1a6bdb726f5.jpgScreenshot2024-02-26at10_35_26.jpg.0d694c642ab380070a6bffd60bd80d7a.jpgScreenshot2024-02-26at10_35_44.jpg.76e4ecebe8e400372e137c826775d971.jpgScreenshot2024-02-26at10_35_55.jpg.3c1794842ef147f5a73ccadcc7777a58.jpg

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, _^ThEo^_ said:

Αμα βάλει άλλη κλειδαριά φαίνεται, σωστά; Οπότε δεν θα πληρωθεί. 

Θα ήθελα να ρωτήσω και για είσοδο πολυκατοικίας. Στην υπάρχουσα πόρτα, μπορεί να μπει ηλεκτρομηχανική κλειδαριά για να κλείνουν πάντα όλοι οι πύροι; Πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο; Η επένδυση απέξω αλλάζει;

 

1. ναι, θα φαινεται οτι ειναι διαφορετικη.

2. δεν μπαινει ηλεκτρομηχανικη στην πορτα αυτη. εχει 2 ξεχωριστες κλειδαριες.
2β. η επενδυση σιγουρα θα αλλαζει...αν αξιζει το κοστολογιο δε γνωριζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, mclein² είπε

1. ναι, θα φαινεται οτι ειναι διαφορετικη.

2. δεν μπαινει ηλεκτρομηχανικη στην πορτα αυτη. εχει 2 ξεχωριστες κλειδαριες.
2β. η επενδυση σιγουρα θα αλλαζει...αν αξιζει το κοστολογιο δε γνωριζω 

Ευχαριστω για την απάντηση. Ηλεκτροπυρός μπαίνει;

 

Αν όχι, τότε τι είναι προτιμότερο για καινούρια είσοδο πολυκατοικίας; Δίγλωσση κλειδαριά, ηλεκτροπυρός ή ηλετρομηχανική κλειδαριά; Υπάρχει και κάτι άλλο; Κόστος περίπου;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...