Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, mclein² είπε

ξεκουμπωτη ροζετα εχεις & απλα φθορα καθημερινοτητας πανω στο ντιφεντερ.

κ2 κυλινδρο που οφειλεις να τον αλλαξεις εχθες.

βαιπερ εαν τον βρισκεις 60-70 ευρω, ναι. εναλλακτικα ψαξε κατι καλυτερο.

 

11 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αλλαξε τα και τα 2 άμεσα. Ειδικά τον κύλινδρο.. χθες.. όχι σήμερα..⚠️⚠️ Defender έχεις securemme. Κατω του μετριου.. βαλε ενα sferiκ rok. Κύλινδρο ανάλογα το ποσο που μπορείς να διαθέσεις απο 80 ευρω μέχρι και 150.. Για το defender πρεπει να φαγωθεί ο καπλαμάς το νεο ειναι ποιο μεγάλο σε διάμετρο, θελει κλειδαρα γιατι εχει το εργαλειο.. Βρες εναν να έρθει να στα περάσει πακετο..  

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ειμαι σε συνεννόηση για να αλλάξω κύλινδρο σήμερα.
Συζηταω για champions pro
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 minutes ago, siba20012004 said:

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ειμαι σε συνεννόηση για να αλλάξω κύλινδρο σήμερα.
Συζηταω για champions pro
 

καλυτερευει το πραγμα οσο περνα η ωρα...μεχρι 100 ~ 110 ειναι ο τσαμπιονς ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε κλειδαριά πόρτας ασφαλείας πως μπορούμε να δούμε αν έχει καταπέλτη; Αν αφαιρέσουμε το πόμολο και τον κύλινδρο φαίνεται;

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω για τους κυλίνδρους αν κάποιος γνωρίζει. Γιατι παίρνουμε για πόρτες ασφαλείας 30-50 και όχι 35-45 πχ; Παίζει ρόλο που είναι το κέντρο της κλειδαριάς;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 3:02 ΜΜ, pintourikio είπε

Στην πόρτα της αποθήκης προσθέτεις 2 γωνιακές θηλιές και ένα λουκέτο τακου κοντά στους 40 πόντους απόσταση από την υπάρχουσα κλειδαριά 

Ποιο-α λουκέτα τακου αξίζουν κατά την γνώμη σου?Έχω ένα των 15ευρω και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lampros3 είπε

Ποιο-α λουκέτα τακου αξίζουν κατά την γνώμη σου?Έχω ένα των 15ευρω και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση.Ευχαριστω!

Μεχρι ποσα λεφτά?
Το 1ο το εχω εγώ για την αλυσίδα στο παπι μου:

https://www.skroutz.gr/s/24273564/Hugo-Locks-Cobra-88G-Atsalino-Louketo-Takou-me-Kleidi-88mm-60148.html

https://www.skroutz.gr/s/24285380/Hugo-Locks-GTS-77G-Atsalino-Louketo-Takou-me-Kleidi-77mm-60199.html?product_id=137368376&sponsored=fbt

https://www.skroutz.gr/s/34396276/Abus-Louketo-Takou-me-Kleidi-888-85.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Έως 60€ περίπου.Απο μια ματιά που έριξα τα περισσότερα είναι από ατσάλι...Αρα εκεί που  θα ήθελα να εστιάσω περισσότερο η ασφάλεια του κλειδιού...να μην παραβιάζονται δηλαδή...Δεν γνωρίζω ποια είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lampros3 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Έως 60€ περίπου.Απο μια ματιά που έριξα τα περισσότερα είναι από ατσάλι...Αρα εκεί που  θα ήθελα να εστιάσω περισσότερο η ασφάλεια του κλειδιού...να μην παραβιάζονται δηλαδή...Δεν γνωρίζω ποια είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα...

Για αποθήκη ειναι μια χαρα οποίο και να διαλέξεις, δεν χρειάζονται υπερβολές. Τοσο το hugo 88G και το Abus εχουν κλειδί τύπου αποτυπώσεως με 2πλη σειρά απο pins και δεν παραβιάζονται εύκολα. Εγω στην αποθήκη μου εχω ενα κινεζικό τάκο με 10 ευρω γιατι ειναι ξυλινη η πορτα μια κλωτσιά να φαει θα φυγει μαζι με την σαπια κασα που εχει.. Και να την ανοίξουν δεν εχει τιποτα να παρουν..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/03/2024 at 19:44, _^ThEo^_ said:

Καλησπέρα, σε κλειδαριά πόρτας ασφαλείας πως μπορούμε να δούμε αν έχει καταπέλτη; Αν αφαιρέσουμε το πόμολο και τον κύλινδρο φαίνεται;

δεν μπορεις να το δεις !

On 13/03/2024 at 19:44, _^ThEo^_ said:

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω για τους κυλίνδρους αν κάποιος γνωρίζει. Γιατι παίρνουμε για πόρτες ασφαλείας 30-50 και όχι 35-45 πχ; Παίζει ρόλο που είναι το κέντρο της κλειδαριάς;

εξαρταται απο τα σασι της πορτας, σε ποιο σημειο ειναι τοποθετημενη η κλειδαρια & ποσο χοντρα ξυλα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Σαρακοστή,

Ισως δεν είναι το σωστό θέμα, αλλά πιστεύω ότι μόνο εδώ θα πάρω σωστή απάντηση.

θέλω να βάλω το παρακάτω αντί για κλειδί στην πόρτα του μπάνιου.
Είναι ολόκληρη η κλειδαριά ή μπορεί να μπει στην υπάρχουσα;

Πώς μπορώ να το ψάξω;

IMG-20220924-080107.jpg

IMG-20220924-080114.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλή Σαρακοστή,

Ισως δεν είναι το σωστό θέμα, αλλά πιστεύω ότι μόνο εδώ θα πάρω σωστή απάντηση.

θέλω να βάλω το παρακάτω αντί για κλειδί στην πόρτα του μπάνιου.
Είναι ολόκληρη η κλειδαριά ή μπορεί να μπει στην υπάρχουσα;

Πώς μπορώ να το ψάξω;

IMG-20220924-080107.jpg

IMG-20220924-080114.jpg

 

αξεσουάρ πόρτας μπάνιου ή σύρτης πόρτας μπάνιου (σε γνωστή πλατφόρμα σύγκριση τιμών υπάρχει)

θα έπαιρνα τηλ σε ένα από τα καταστήματα που τα πουλάνε και θα ρωτούσα.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2024 στις 8:36 ΠΜ, mclein² είπε

δεν μπορεις να το δεις !

Εβγαλα τον κυλινδρο τελικά και παραθέτω τις φώτο. Μηπως ο καταπελτης ειναι το εξογκωματακι που διακρίνεται στο πανω μερος; Η κλειδαρια ειναι securemme και στο ταμπελακι εγραφε sello de gara… μεχρι εκει φαινόταν.

IMG_5232.jpeg

IMG_5233.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, _^ThEo^_ said:

Εβγαλα τον κυλινδρο τελικά και παραθέτω τις φώτο. Μηπως ο καταπελτης ειναι το εξογκωματακι που διακρίνεται στο πανω μερος; Η κλειδαρια ειναι securemme και στο ταμπελακι εγραφε sello de gara… μεχρι εκει φαινόταν.

IMG_5232.jpeg

IMG_5233.jpeg

αυτο που κραταει τον κυλινδρο ειναι το ενα & αυτο που κινει ο κυλινδρος για να κλειδωσεις / ξεκλειδωσεις το αλλο.

επαναλαμβανω ΕΣΥ δεν μπορεις να δεις τον καταπελτη. μιλαμε για μια απλη κλειδαρια securemme - ουτε καν γραναζωτη εικαζω - οποτε αδικα παιδευεσαι !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους.

Ηθελα τα φώτα σας σχετικά με τις επιλογές που θα πρέπει να κάνω καθώς θέλω να αναβαθμίσω την ασφάλεια της θωρακισμένης μου εξωπορτας, που έχει εναν κύλινδρο Mottura Champions (oxi pro), ενα απλό defender και κλειδαριά όχι γραναζωτή. Το διαμερισμα βρισκεται στην ανατολική Θεσσαλονίκη και λόγω εργασιών ανακαινισης τα κλειδιά πέρασαν ήδη από 10-15 χέρια συνεργείων που έκαναν εργασίες. Άρα ο κύλινδρος ειναι το πρώτο που θα αλλάξει τις επόμενες ημέρες, καθώς επίσης θα αλλαχθούν και οι εξωτερικές επενδύσεις της πόρτας άρα ίσως ειναι ευκαιρία να περεταίρω αναβάθμισης.

Ο κατασκευαστής της πόρτας πρότεινε την ISEO R11 (30-50) στα 120€ και DISEC ΜG3551 στα 230€ το οποίο μου φάνηκε πολύπλοκο και ακριβό για να πώ την αλήθεια.  

Εσεις τι θα προτείνατε?image.jpeg.6b547d4dd5706feb20697d3dc8d81949.jpegimage.jpeg.e46f883fdc08eef552393b144c7f5b35.jpeg

IMG_4197.jpg

IMG_4201.jpg

IMG_4200.jpg

IMG_4202.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...