Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, nrizos είπε

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους.

Ηθελα τα φώτα σας σχετικά με τις επιλογές που θα πρέπει να κάνω καθώς θέλω να αναβαθμίσω την ασφάλεια της θωρακισμένης μου εξωπορτας, που έχει εναν κύλινδρο Mottura Champions (oxi pro), ενα απλό defender και κλειδαριά όχι γραναζωτή. Το διαμερισμα βρισκεται στην ανατολική Θεσσαλονίκη και λόγω εργασιών ανακαινισης τα κλειδιά πέρασαν ήδη από 10-15 χέρια συνεργείων που έκαναν εργασίες. Άρα ο κύλινδρος ειναι το πρώτο που θα αλλάξει τις επόμενες ημέρες, καθώς επίσης θα αλλαχθούν και οι εξωτερικές επενδύσεις της πόρτας άρα ίσως ειναι ευκαιρία να περεταίρω αναβάθμισης.

Ο κατασκευαστής της πόρτας πρότεινε την ISEO R11 (30-50) στα 120€ και DISEC ΜG3551 στα 230€ το οποίο μου φάνηκε πολύπλοκο και ακριβό για να πώ την αλήθεια.  

Εσεις τι θα προτείνατε?image.jpeg.6b547d4dd5706feb20697d3dc8d81949.jpegimage.jpeg.e46f883fdc08eef552393b144c7f5b35.jpeg

IMG_4197.jpg

IMG_4201.jpg

IMG_4200.jpg

IMG_4202.jpg

Ποιος είναι ο κατασκευαστής ; Αν δεν θέλεις να κανεις διαφήμιση στείλε μου μνμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Ποιος είναι ο κατασκευαστής ; Αν δεν θέλεις να κανεις διαφήμιση στείλε μου μνμ .

Δεν υπάρχει θέμα. Της Sabadoor είναι η πόρτα. 10-15 ετών σίγουρα, Αλλά οι ιδιοι μου είπαν ότι αξίζει να την κρατήσω λόγω της καλής κατασκευής της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, nrizos said:

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους.

Ηθελα τα φώτα σας σχετικά με τις επιλογές που θα πρέπει να κάνω καθώς θέλω να αναβαθμίσω την ασφάλεια της θωρακισμένης μου εξωπορτας, που έχει εναν κύλινδρο Mottura Champions (oxi pro), ενα απλό defender και κλειδαριά όχι γραναζωτή. Το διαμερισμα βρισκεται στην ανατολική Θεσσαλονίκη και λόγω εργασιών ανακαινισης τα κλειδιά πέρασαν ήδη από 10-15 χέρια συνεργείων που έκαναν εργασίες. Άρα ο κύλινδρος ειναι το πρώτο που θα αλλάξει τις επόμενες ημέρες, καθώς επίσης θα αλλαχθούν και οι εξωτερικές επενδύσεις της πόρτας άρα ίσως ειναι ευκαιρία να περεταίρω αναβάθμισης.

Ο κατασκευαστής της πόρτας πρότεινε την ISEO R11 (30-50) στα 120€ και DISEC ΜG3551 στα 230€ το οποίο μου φάνηκε πολύπλοκο και ακριβό για να πώ την αλήθεια.  

Εσεις τι θα προτείνατε?image.jpeg.6b547d4dd5706feb20697d3dc8d81949.jpegimage.jpeg.e46f883fdc08eef552393b144c7f5b35.jpeg

IMG_4197.jpg

IMG_4201.jpg

IMG_4200.jpg

IMG_4202.jpg

Μείνε μακριά από Πορταδες και δες ΜΟΝΟ Κλειδαραδικα για αναβάθμιση της κλειδαριάς της πόρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους,

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι μου και ζήτησα από τον εργολάβο τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πόρτας ασφαλείας για να δω αν με καλύπτει ή να αλλάξω κάτι.

Και μου έδωσε το παρακάτω:

 

ΘΩΡΑΚΙΣΗ

1. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ από χαλυβδόφυλλα πάχους 1mm.
2. ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ από χαλυβδόφυλλα πάχους 1mm.
3. ΚΑΣΑ ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ από χαλυβδόφυλλα πάχους 2mm.
4. ΚΑΘΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΙ ΔΟΚΟΙ ειδικά διαμορφωμένοι πάχους 1,25mm.
5. ΔΥΟ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ρυθμιζόμενοι. Ειδικοί μεντεσεδες ηλεκτροσυγκολλημένοι, ποτέ
βιδωτοί.
6. ΠΥΡΟΙ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ 12, κλειδαριάς και εκτροπέων.
7. ΜΠΛΟΚ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ - περιοριστής ανοίγματος, αντοχής 4 τόνων (πατέντα SIAMO
OBI 6000650) δεν κόβεται, δεν υποχωρεί, δεν ψύχεται.
8. ΜΑΤΙ 180°.
9. ΑΕΡΟΦΡΑΧΤΗΣ ΔΑΠΕΔΟΥ ρυθμιζόμενος.
10. ΔΙΠΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ περιμετρικά της πόρτας και της κάσας.
11. ΘΕΡΜΟΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ μεταξύ των χαλυβδόφυλλων.
 
 

ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ

12. ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ SIAMO νέας γενιάς, με γραναζωτό σύστημα ολίσθησης πύρων και με διπλή παγίδα
μπλοκαρίσματος σε απόπειρα διάρρηξης με σπάσιμο των κυλίνδρων.
13. ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ. Πρωτότυπος κύλινδρος, αποκλειστικότητα SIAMO, με αντοχή στο τρύπημα και στις
σύγχρονες μεθόδους διάρρηξης με picking και bumping. Χιλιάδες συνδυασμοί κωδικών,
προστατευόμενο προφίλ κλειδιού και κάρτα ιδιοκτησίας.
14. SIAMO TOP SYSTEM ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ. Συνδυασμός ατσάλινης πλάκας 4mm
και ειδικά διαμορφωμένης μαγγανέζας 2mm. Μαζί με την εξωτερική θωράκιση πάχους 1mm,
παρέχει συνολική προστασία κλειδαριάς πάχους 7mm.
15. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ από πατενταρισμένο DEFENDER ειδικά τοποθετημένου στη
μαγγανέζα έτσι ώστε να μην αφαιρείται από το SIAMO TOP SYSTEM με απλή ή περιστροφική
εξόλκευση.
16. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΥΡΩΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ & ΠΥΡΩΝ ΕΚΤΡΟΠΕΩΝ με μεταλλική “φωλιά” πάνω στην κάσα

 

Τι καταλαβαίνουμε από αυτά; Τι να ρωτήσω/ζητήσω επιπλέον;

Σκεφτόμουν να του ζητήσω μάρκα/μοντέλο από κλειδαριά, κύλινδρο και defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JimBeam81 είπε

Τι καταλαβαίνουμε από αυτά; Τι να ρωτήσω/ζητήσω επιπλέον;

Κάνε μια αναζήτηση για "παραγωγικός τύπος" και πάρε προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Μείνε μακριά από Πορταδες και δες ΜΟΝΟ Κλειδαραδικα για αναβάθμιση της κλειδαριάς της πόρτας.

Έχετε να συστήσετε κάποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/03/2024 at 12:52, JimBeam81 said:

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους,

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι μου και ζήτησα από τον εργολάβο τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πόρτας ασφαλείας για να δω αν με καλύπτει ή να αλλάξω κάτι.

Και μου έδωσε το παρακάτω:

ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ

12. ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ SIAMO νέας γενιάς, με γραναζωτό σύστημα ολίσθησης πύρων και με διπλή παγίδα
μπλοκαρίσματος σε απόπειρα διάρρηξης με σπάσιμο των κυλίνδρων.


13. ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ. Πρωτότυπος κύλινδρος, αποκλειστικότητα SIAMO, με αντοχή στο τρύπημα και στις
σύγχρονες μεθόδους διάρρηξης με picking και bumping. Χιλιάδες συνδυασμοί κωδικών,
προστατευόμενο προφίλ κλειδιού και κάρτα ιδιοκτησίας.

15. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ από πατενταρισμένο DEFENDER ειδικά τοποθετημένου στη
μαγγανέζα έτσι ώστε να μην αφαιρείται από το SIAMO TOP SYSTEM με απλή ή περιστροφική
εξόλκευση.
16. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΥΡΩΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ & ΠΥΡΩΝ ΕΚΤΡΟΠΕΩΝ με μεταλλική “φωλιά” πάνω στην κάσα

 

Τι καταλαβαίνουμε από αυτά; Τι να ρωτήσω/ζητήσω επιπλέον;

Σκεφτόμουν να του ζητήσω μάρκα/μοντέλο από κλειδαριά, κύλινδρο και defender.

σωστά σκεφτόσουν αν κ δε νομιζω να σε "ριξουν".

θα το εκτιμουσα (φανταζομαι κ οι αλλοι) αν μας εγραφες μαρκες που σου προτειναν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Α)Ήθελα να ρωτήσω ο κύλινδρος της Abloy vachette 3d axi αντέχει ακόμη στα ",κακά" μάτια;;;

Β)Για να μην αναφέρω επωνυμία ,οι πόρτες Dragon ,mamouth κλπ(αν τις γνωρίζεται) ανταποκρίνονται σε αυτά που υπόσχονται;;;

Ευχαριστώ,περιμένω κυρίως τους ειδήμονες τα φόντα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Patrikeas said:

Καλησπέρα σας.

Α)Ήθελα να ρωτήσω ο κύλινδρος της Abloy vachette 3d axi αντέχει ακόμη στα ",κακά" μάτια;;;

ο κυλινδρος ειναι σουπερ ΑΛΛΑ αν νιωσεις οτι ξεκιναει να κολλαει, πρεπει να τον αλλαξεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος ειναι σουπερ ΑΛΛΑ αν νιωσεις οτι ξεκιναει να κολλαει, πρεπει να τον αλλαξεις !

Καλημέρα.

Είχα τέτοιο θέμα με κολλήματα στον κύλινδρο.

Πήρα τηλ. Στον b... και μου είπε να ρίξω λίγο wd40 μέσα στην οπή του κυλίνδρου.

Το έκανα(αν και εδώ έχετε αναφέρει ότι απαγορεύεται,μόνο στους πύρους)

Και μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Patrikeas said:

Καλημέρα.

Είχα τέτοιο θέμα με κολλήματα στον κύλινδρο.

Πήρα τηλ. Στον b... και μου είπε να ρίξω λίγο wd40 μέσα στην οπή του κυλίνδρου.

Το έκανα(αν και εδώ έχετε αναφέρει ότι απαγορεύεται,μόνο στους πύρους)

Και μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα...

ο κυλινδρος ειχε αποδεδειγμενα προβληματα γι'αυτο & σταματησε το εργο + το κοστος των κλειδιων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Μπαίνει ο αδερφός μου σε καινούργιο σπίτι και του έχουν βάλει αυτή την κλειδαριά (δεν ξέρω για αφαλό). Την έψαξα σαν μάρκα αλλά δεν βρήκα κάτι Online. Η πόρτα λέει είναι απο EL Door. Ξέρει κανείς τι λέει ?

 

Ευχαριστώ.

IMG_3870.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος ειχε αποδεδειγμενα προβληματα γι'αυτο & σταματησε το εργο + το κοστος των κλειδιων !

Αν αποφασίσω να τον αλλάξω το προσεχές διάστημα,τι θα μου πρότεινες σε κύλινδρο ώστε να επέλθει βελτίωση σε σχέση με τον axi 3d ;;

Θα χρειαστεί προφανώς και νέο defender;Γιατί το συγκεκριμένο αν και αρκετά καλό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες(οπή κλειδιού) κλπ..

Ποιον συνδυασμό θα προτείνατε;;;

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Patrikeas said:

Αν αποφασίσω να τον αλλάξω το προσεχές διάστημα,τι θα μου πρότεινες σε κύλινδρο ώστε να επέλθει βελτίωση σε σχέση με τον axi 3d ;;

Θα χρειαστεί προφανώς και νέο defender;Γιατί το συγκεκριμένο αν και αρκετά καλό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες(οπή κλειδιού) κλπ..

Ποιον συνδυασμό θα προτείνατε;;;

Ευχαριστώ!!

το σεκιουρεμ το ντιφεντερ του μπαλωμενου σιγουρα δεν ειναι στην κατηγορια καλο !

μπορεις να βαλεις abloy protec² - χωρις καμια αλλαγη - !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...