Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

το σεκιουρεμ το ντιφεντερ του μπαλωμενου σιγουρα δεν ειναι στην κατηγορια καλο !

μπορεις να βαλεις abloy protec² - χωρις καμια αλλαγη - !

Δεν σε αμφισβητώ για το ντιφεντερ(έχεις απίστευτη εμπειρία και γνώση άλλωστε) ωστόσο πριν 2-3 χρόνια πίσω ,κάποιος γνωστής είχε αναφέρει και ανεβάσει άρθρο ,ότι το εξωτερικό τριγωνικό προστατευτικό είναι από εξαιρετικά σκληρό μέταλλο και σε απόπειρα που έγινε χάλασαν πολλά τρυπάνια και πάρα πολύ ώρα,πράγμα που σημαίνει πως σε πραγματικές συνθήκες είναι δύσκολο.

Μάλλον εννοείται το εσωτερικό.

Αυτό δεν μπορεί να αλλαχτεί με καλύτερο;;;Π.χ. disec monolito rok ή diamont;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, Patrikeas said:

Δεν σε αμφισβητώ για το ντιφεντερ(έχεις απίστευτη εμπειρία και γνώση άλλωστε) ωστόσο πριν 2-3 χρόνια πίσω ,κάποιος γνωστής είχε αναφέρει και ανεβάσει άρθρο ,ότι το εξωτερικό τριγωνικό προστατευτικό είναι από εξαιρετικά σκληρό μέταλλο και σε απόπειρα που έγινε χάλασαν πολλά τρυπάνια και πάρα πολύ ώρα,πράγμα που σημαίνει πως σε πραγματικές συνθήκες είναι δύσκολο.

Μάλλον εννοείται το εσωτερικό.

Αυτό δεν μπορεί να αλλαχτεί με καλύτερο;;;Π.χ. disec monolito rok ή diamont;;

δεν υπαρχει λογος να ασχοληθει καποιος με το τριγωνακι (που οντως ειναι απιστευτα σκληρο).

με τροχακι μπαταριας ή ποτηρακι βγαζεις το ροτορα απο το ντιφεντερ και ολα εχουν τελειωσει !

επισυναπτω "αρχικο" τρυπημα διαρρηκτων σε securemme defender + evva 4ks.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ - ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΜΟΥΡΗ
(τα παραπανω ειναι απλα γνωση της εργασιας & μπλεξιματα καθημερινα)

3.jpg

3 hours ago, slaughter said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μπαίνει ο αδερφός μου σε καινούργιο σπίτι και του έχουν βάλει αυτή την κλειδαριά (δεν ξέρω για αφαλό). Την έψαξα σαν μάρκα αλλά δεν βρήκα κάτι Online. Η πόρτα λέει είναι απο EL Door. Ξέρει κανείς τι λέει ?

 

Ευχαριστώ.

IMG_3870.jpg

σκουπιδια : ΚΑΙ η πορτα ΚΑΙ η κλειδαρια ΚΑΙ το ντιφεντερ / κυλινδρο δε βλεπουμε.

σκουπιδια με βαση του τι θεωρειται θωρακισμενη πορτα / οταν καποιος πληρωσε 450 ~ 500 ευρω, μια χαρα πραγματα αγόρασε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 11:18 ΠΜ, turbakiasss είπε

Μείνε μακριά από Πορταδες και δες ΜΟΝΟ Κλειδαραδικα για αναβάθμιση της κλειδαριάς της πόρτας.

Για την περιοχή της Θεσσαλονίκης έχετε κάποιον σοβαρό κλειδαρά να προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν υπαρχει λογος να ασχοληθει καποιος με το τριγωνακι (που οντως ειναι απιστευτα σκληρο).

με τροχακι μπαταριας ή ποτηρακι βγαζεις το ροτορα απο το ντιφεντερ και ολα εχουν τελειωσει !

επισυναπτω "αρχικο" τρυπημα διαρρηκτων σε securemme defender + evva 4ks.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ - ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΜΟΥΡΗ
(τα παραπανω ειναι απλα γνωση της εργασιας & μπλεξιματα καθημερινα)

3.jpg

σκουπιδια : ΚΑΙ η πορτα ΚΑΙ η κλειδαρια ΚΑΙ το ντιφεντερ / κυλινδρο δε βλεπουμε.

σκουπιδια με βαση του τι θεωρειται θωρακισμενη πορτα / οταν καποιος πληρωσε 450 ~ 500 ευρω, μια χαρα πραγματα αγόρασε.

Δεν έχω ειδικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο,ωστόσο για το συγκεκριμένο μιλάμε!Επειδή είπατε για securemme defender ,αν μπει καποιο άλλο καλύτερο def...πίσω από το τριγωνικό προσταυευτικο ,δεν μπορεί να γίνει η ίδια διαδικασία διαρρηξης που αναφέρατε;;;image.png.8598b782964f0c1d7aa071341bab81d8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mclein² είπε

με τροχακι μπαταριας ή ποτηρακι βγαζεις το ροτορα απο το ντιφεντερ και ολα εχουν τελειωσει !

επισυναπτω "αρχικο" τρυπημα διαρρηκτων σε securemme defender + evva 4ks.

 

Αρα με κακό defender, ακομα και 4ks να έχει κάποιος απλά τον τρυπάνε και ανοίγουν; Οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε καλό defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mclein² said:

με τροχακι μπαταριας ή ποτηρακι βγαζεις το ροτορα απο το ντιφεντερ και ολα εχουν τελειωσει !

επισυναπτω "αρχικο" τρυπημα διαρρηκτων σε securemme defender + evva 4ks.

 

 

σκουπιδια : ΚΑΙ η πορτα ΚΑΙ η κλειδαρια ΚΑΙ το ντιφεντερ / κυλινδρο δε βλεπουμε.

σκουπιδια με βαση του τι θεωρειται θωρακισμενη πορτα / οταν καποιος πληρωσε 450 ~ 500 ευρω, μια χαρα πραγματα αγόρασε.

Τον ίδιο ρότορα δεν έχει το "απλό" και το "premium" defender? Η βασική διαφορά δεν είναι στο σώμα που στο "premium" είναι πιο σκληρό και δεν τρυπάει τόσο εύκολα? Τελικά άνοιξε η πόρτα με το παραπάνω τρύπημα (γιατί και καλά και ο 4KS έχει anti drilling κλπ).? 

 

Η πόρτα είναι κλασσικά του κατασκευαστή. Δεν ξέρω την αξία της ή τα υλικά για αυτό κ ρώτησα. Περίμενα η κλειδαριά να είναι κάποια απο τις κλασσικές που κυκλοφορούν στην αγορά αλλά αυτή δεν την έχω ξαναδεί. Για κύλινδρο λογικά θα είναι του 30ρικου με περγαμινές για την ασφαλειά του. Το ερώτημα είναι αν με έναν καλό κύλινδρο είναι ΟΚ ή θέλει και άλλες αλλαγές.

Επεξ/σία από slaughter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, slaughter είπε

Τον ίδιο ρότορα δεν έχει το "απλό" και το "premium" defender? Η βασική διαφορά δεν είναι στο σώμα που στο "premium" είναι πιο σκληρό και δεν τρυπάει τόσο εύκολα?

 

Η πόρτα είναι κλασσικά του κατασκευαστή. Δεν ξέρω την αξία της ή τα υλικά για αυτό κ ρώτησα. Περίμενα η κλειδαριά να είναι κάποια απο τις κλασσικές που κυκλοφορούν στην αγορά αλλά αυτή δεν την έχω ξαναδεί. Για κύλινδρο λογικά θα είναι του 30ρικου με περγαμινές για την ασφαλειά του. Το ερώτημα είναι αν με έναν καλό κύλινδρο είναι ΟΚ ή θέλει και άλλες αλλαγές.

Τα defender και στο ρότορα έχουν διαφορές. Ειδικά στο diamond που προσωπικά έχω έχει από πίσω διαμαντόσκονη. Λογικά το cls 5 ακόμα καλύτερα υλικά. Προφανώς και σ' ένα defender των 30€ υπάρχει χάσμα μ' ένα των 100€ σε όλα.

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Patrikeas said:

Δεν έχω ειδικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο,ωστόσο για το συγκεκριμένο μιλάμε!Επειδή είπατε για securemme defender ,αν μπει καποιο άλλο καλύτερο def...πίσω από το τριγωνικό προσταυευτικο ,δεν μπορεί να γίνει η ίδια διαδικασία διαρρηξης που αναφέρατε;;;

μενουν ολα ως εχουν μεχρι να παραδωσει πνευμα η κλειδαρια ή ο κυλινδρος...
μεγαλη φασαρια για μικρο αποτελεσμα...

33 minutes ago, _^ThEo^_ said:

Αρα με κακό defender, ακομα και 4ks να έχει κάποιος απλά τον τρυπάνε και ανοίγουν; 

οχι.

19 minutes ago, slaughter said:

Η πόρτα είναι κλασσικά του κατασκευαστή. Δεν ξέρω την αξία της ή τα υλικά για αυτό κ ρώτησα. Περίμενα η κλειδαριά να είναι κάποια απο τις κλασσικές που κυκλοφορούν στην αγορά αλλά αυτή δεν την έχω ξαναδεί. Για κύλινδρο λογικά θα είναι του 30ρικου με περγαμινές για την ασφαλειά του. Το ερώτημα είναι αν με έναν καλό κύλινδρο είναι ΟΚ ή θέλει και άλλες αλλαγές.

εαν θελει καποιος να παρει το ρισκο να κολλησει η κλειδαρια & να χασει και τον κυλινδρο, μια χαρα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παιδιά.

Έχω μια απορία. Σε διαμέρισμα με ενοίκιο που έχει συναγερμό, υπάρχει παλιά, ξύλινη πόρτα με χωνευτές κλειδαριές με πείρους. Η περίπτωση να γίνει αλλαγή σε ασφαλείας δεν υπάρχει από τον ιδιοκτήτη. 

Θα είχε νόημα να μπει στην ξύλινη πόρτα κλειδαριά με defender;

Θα έχει καμιά ουσιαστική διαφορά ή δεν αξίζει τον κόπο/έξοδα και υπό αυτές τις συνθήκες αρκεί η χρήση του συναργερμού αποτρεπτικά;

 

Spoiler

100.jpg.1b40ffb1c323fb62a8c6f3f54c4868e4.jpg

Spoiler

101.jpg.864d1e03b634fc9c7d267d45386524e5.jpg

 

Επεξ/σία από terra45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

μενουν ολα ως εχουν μεχρι να παραδωσει πνευμα η κλειδαρια ή ο κυλινδρος...
μεγαλη φασαρια για μικρο αποτελεσμα...

οχι.

εαν θελει καποιος να παρει το ρισκο να κολλησει η κλειδαρια & να χασει και τον κυλινδρο, μια χαρα θα ειναι.

Καινούργια (Οκτώβρης 2023) κλειδαριά mottura σε πόρτα του Σ. κάνει κάποια νερά, τερματίζει το κλείδωμα με μία πλήρη στροφή του κλειδιού αντί για δύο. Δεν το κάνει πάντα αλλά ξεκίνησε πριν μία εβδομάδα και το κάνει μιά στο τόσο.

Κάπου το έχεις απαντήσει αλλά δε μπορώ να το βρω. Θέμα κλειδαριάς ή κυλίνδρου; Και τί πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, gianniskpatra said:

Καλησπέρα, τελικά στη συγκεκριμένη πόρτα μετά από το τρύπημα στο defender κατάφεραν και άνοιξαν τον 4ks ?

οχι, δεν ηξεραν.

16 hours ago, BigBlack said:

Καινούργια (Οκτώβρης 2023) κλειδαριά mottura σε πόρτα του Σ. κάνει κάποια νερά, τερματίζει το κλείδωμα με μία πλήρη στροφή του κλειδιού αντί για δύο. Δεν το κάνει πάντα αλλά ξεκίνησε πριν μία εβδομάδα και το κάνει μιά στο τόσο.

Κάπου το έχεις απαντήσει αλλά δε μπορώ να το βρω. Θέμα κλειδαριάς ή κυλίνδρου; Και τί πρέπει να κάνω;

κλειδαρια ξεκαθαρα - εχεις εγγυηση ξεκαθαρα - ζητας αντικατασταση ξεκαθαρα.

νομιζω θα πληρωσεις εργατικα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mclein² είπε

κλειδαρια ξεκαθαρα - εχεις εγγυηση ξεκαθαρα - ζητας αντικατασταση ξεκαθαρα.

νομιζω θα πληρωσεις εργατικα....

Τόσο "ευαίσθητη" είναι η κλειδαριά αυτή; Μιλάμε για κλειδαριά σε εξώπορτα πολυκατοικίας. Ή έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, BigBlack said:

Τόσο "ευαίσθητη" είναι η κλειδαριά αυτή; Μιλάμε για κλειδαριά σε εξώπορτα πολυκατοικίας. Ή έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι;

επεσες ατυχως σε κακο κομματι....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, terra45 said:

Καλησπέρα, παιδιά.

Έχω μια απορία. Σε διαμέρισμα με ενοίκιο που έχει συναγερμό, υπάρχει παλιά, ξύλινη πόρτα με χωνευτές κλειδαριές με πείρους. Η περίπτωση να γίνει αλλαγή σε ασφαλείας δεν υπάρχει από τον ιδιοκτήτη. 

Θα είχε νόημα να μπει στην ξύλινη πόρτα κλειδαριά με defender;

Θα έχει καμιά ουσιαστική διαφορά ή δεν αξίζει τον κόπο/έξοδα και υπό αυτές τις συνθήκες αρκεί η χρήση του συναργερμού αποτρεπτικά;

 

  Hide contents

100.jpg.1b40ffb1c323fb62a8c6f3f54c4868e4.jpg

  Hide contents

101.jpg.864d1e03b634fc9c7d267d45386524e5.jpg

 

αν κ η πορτα ειναι -> μια κλωτσια και μπηκα....

η προσθετη κλειδαρια γινεται σχετικα ευκολα με 80 ~ 100 ευρω κυλινδρου με ντιφεντερ. (τιμες αττικης)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...