Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, mclein² είπε

γενικα βλεπω οτι το κλεψιμο πηγαινει αερα...

εννοειται οτι οι πορτες της dierre ακομη και οι εργολαβικες (500-700 ευρω) ειναι καλυτερες απο το 90% που παιζει τωρα εξω & 99% απο αυτες που επαιζαν εξω το 2000-2010.

ολες ειναι ζυγισμενες. σπανια καποια θα γερνει κι αν συμβαινει φταιει ο τοποθετης. εχουν ΟΛΕΣ ρυθμιστη, δηλαδη προβλεψη για αλλαγη κλειδαριας για οποιαδηποτε στιγμη.

ειναι ολες οι ντιζες & ολα τα μεταλλα απο υλικο που δε σκουριαζει εκτος απο extreme καταστασεις.

ΝΑΙ, ο παλιουρας, ο κουρτεσης, ο κασιματης και οι λοιποι πωλητες/τοποθετες ΔΗΘΕΝ αντιπροσωποι αυτη τη στιγμη ειναι κλεφτοκοταδες.

ΟΜΩΣ, αν καποιος βρει πορτα dierre φθηνη ή ακριβη και του την τοποθετησει ενας τριτος με 100€-150€ σε νορμαλ καταστασεις θεωρω αυτη τη στιγμη πως ειναι η καλυτερη λυση συνδιαζομενη με αλλαγη του κυλινδρου.

ΓΕΝΙΚΑ & ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, ο καθενας αγοραζει οτι γουσταρει. ο καθενας κρινει τι χρειαζεται το σπιτι και η οικογενεια του. οπως αποφασιζει και για την τσεπη του.

υγ - δε γινεται να πληρωνει ο κοσμος 1000€++ και να μην εχει ρυθμιστη η πορτα ή ανεμοφρακτη..

Καλησπερα....μια ερωτηση,

γιατι ΔΗΘΕΝ..? δεν ειναι αντ/ποι και λενε ψεματα η ετσι αφηνουν να εννοηθει ? και ποιοι ειναι οντως αντ/ποι της εν λογω εταιρειας?

Ρωταω γιατι ως ανθρωπος του επαγγελματος σιγουρα ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις...

υ.γ. κλεφτοκοταδες φανταζομαι οτι εννοεις οτι προσφερουν τις συγκεκριμενες πορτες  σε τιμη ανωτερη απο την κανονικη η οτι κλεβουν στο πακετο κλειδαριας-κυλινδρου - defender.

Ευχαριστω

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα....μια ερωτηση,

γιατι ΔΗΘΕΝ..? δεν ειναι αντ/ποι και λενε ψεματα η ετσι αφηνουν να εννοηθει ? και ποιοι ειναι οντως αντ/ποι της εν λογω εταιρειας?

Ρωταω γιατι ως ανθρωπος του επαγγελματος σιγουρα ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις...

υ.γ. κλεφτοκοταδες φανταζομαι οτι εννοεις οτι προσφερουν τις συγκεκριμενες πορτες  σε τιμη ανωτερη απο την κανονικη η οτι κλεβουν στο πακετο κλειδαριας-κυλινδρου - defender.

Ευχαριστω

Φιλε μου ,ειχα και εγω αυτες τις αποριες.

Ας μας απαντησουν αυτοι που τα αναφερουν,οι του επαγγελματος δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα....μια ερωτηση,

γιατι ΔΗΘΕΝ..? δεν ειναι αντ/ποι και λενε ψεματα η ετσι αφηνουν να εννοηθει ? και ποιοι ειναι οντως αντ/ποι της εν λογω εταιρειας?

Ρωταω γιατι ως ανθρωπος του επαγγελματος σιγουρα ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις...

υ.γ. κλεφτοκοταδες φανταζομαι οτι εννοεις οτι προσφερουν τις συγκεκριμενες πορτες  σε τιμη ανωτερη απο την κανονικη η οτι κλεβουν στο πακετο κλειδαριας-κυλινδρου - defender.

Ευχαριστω

γιατι δεν υπαρχει καποια αποκλειστικοτητα.

εχεις λεφτα ; μιλας με τη dierre και σου δινει πορτες. οταν μιλησα μαζι τους, αυτο μου ειπαν.

κλεφτοκοταδες

αντι να βγαλουν ενα φυσιολογικο κερδος, βγαζουν 3-5 φορες του φυσιολογικου κερδους. (φυσικα ελευθερη αγορα υπαρχει και ο καθενας πουλαει οσο θελει).

επισης, λενε ψεμματα για τους κυλινδρους.

του στυλ : απαραβιαστος, ατσαλινος που δεν τρυπαει, κλειδια που αντιγραφονται εκει κι εκει ή δεν αντιγραφονται καν και αλλα αστεια.

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mclein² είπε

γιατι δεν υπαρχει καποια αποκλειστικοτητα.

εχεις λεφτα ; μιλας με τη dierre και σου δινει πορτες. οταν μιλησα μαζι τους, αυτο μου ειπαν.

κλεφτοκοταδες

αντι να βγαλουν ενα φυσιολογικο κερδος, βγαζουν 3-5 φορες του φυσιολογικου κερδους. (φυσικα ελευθερη αγορα υπαρχει και ο καθενας πουλαει οσο θελει).

επισης, λενε ψεμματα για τους κυλινδρους. στυλ : απαραβιαστος, ατσαλινος που δεν τρυπαει, κλειδια που αντιγραφονται εκει κι εκει ή δεν αντιγραφονται καν και αλλα αστεια.

Σωστος,αλλα αυτα που γραφεις στην τελευταια παραγραφο δεν ειναι "ελλατωμα" μονο των συγκεκριμενων.

Το 80% των πορταδων,κλειδαραδων και Γενικα ολων αυτων που εμπορευονται-πωλουν τετοια ειδη(κλειδαριες,κυλινδρους,defender),περιπου τα ιδια λενε στους υποψηφιους πελατες τους.

Το θεμα ειναι να εχουμε και εμεις σαν καταναλωτες την αντιληψη και την κριση,για το τι απο αυτα που ακουμε μπορουν να ανταποκρινονται σε μια αληθη βαση!

Καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Σωστος,αλλα αυτα που γραφεις στην τελευταια παραγραφο δεν ειναι "ελλατωμα" μονο των συγκεκριμενων.

Το 80% των πορταδων,κλειδαραδων και Γενικα ολων αυτων που εμπορευονται-πωλουν τετοια ειδη(κλειδαριες,κυλινδρους,defender),περιπου τα ιδια λενε στους υποψηφιους πελατες τους.

Το θεμα ειναι να εχουμε και εμεις σαν καταναλωτες την αντιληψη και την κριση,για το τι απο αυτα που ακουμε μπορουν να ανταποκρινονται σε μια αληθη βαση!

Καλημερα.

δεν ειπα οτι ειναι μονο των συγκεκριμενων. ειπα 3 που πουλανε ως δηθεν αποκλειστικοι της ντιερε & των εξτρα που πουλανε/τοποθετουν πορτες ντιερε χωρις να αναφερουν οτι ειναι αντιπροσωποι αλλα εξουσιοδοτημενοι :D 

ευτυχως οι 25αρηδες - 30αρηδες - 40αρηδες ψαχνονται λιγο περισσοτερο και στα επομενα 10 χρονια (που θα συνεχισουν να ειναι λιτα τα οικονομικα) θα μεινουν λιγοι και ισως καλοι. 😌

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προηγούεμενες μέρες έκανα και μια τελευταία επίσκεψη στον Siamo.

Οριστικα είμαι μεταξύ PortaBlock Rock και SIamo "Παραγωγικού"

- Portablock: μου άρεσε η πλάκα μαγγανιού στην κλειδαριά, η δυνατότητα να βάλεις οτι κλειδαριά θέλεις και να την αλλάξεις όποτε θέλεις χωρίς δυσκολία, και ο συρτης νυκτός.

- Η Siamos έμοιαζε πιο στιβαρή, ωραίος ο σύρτης για να ανοίγει λίγο η πόρτα. Αλλα με προβληματίζει πόσο δύσκολη θα είναι η οποιαδήποτε τροποποίηση / αλλαγή στην πόρτα μελλοντικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω μια κλειδαριά στο εξοχικό σε πόρτα αλουμινίου, μπορείτε να μου προτείνετε λύσεις. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

IMG_20190809_101851.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dvs είπε

Τις προηγούεμενες μέρες έκανα και μια τελευταία επίσκεψη στον Siamo.

Οριστικα είμαι μεταξύ PortaBlock Rock και SIamo "Παραγωγικού"

- Portablock: μου άρεσε η πλάκα μαγγανιού στην κλειδαριά, η δυνατότητα να βάλεις οτι κλειδαριά θέλεις και να την αλλάξεις όποτε θέλεις χωρίς δυσκολία, και ο συρτης νυκτός.

- Η Siamos έμοιαζε πιο στιβαρή, ωραίος ο σύρτης για να ανοίγει λίγο η πόρτα. Αλλα με προβληματίζει πόσο δύσκολη θα είναι η οποιαδήποτε τροποποίηση / αλλαγή στην πόρτα μελλοντικά

Καλημέρα,τον Μάρτιο εβαλα παραγωγικό τύπο με δυο κλειδαριές,αψογη τοποθέτηση με τσιμέντο και δώδεκα μπετόβεργες δεξιά-αριστερά,και στην επάνω μεριά της πόρτας,το μεγάλο μείον ειναι οτι βαζει μόνο τα δικά του κλειδαριές-ντιφέντερ-κυλίνδρους παντως απο μια ερευνα σε 5-6 πορτάδες μου εκανε καλύτερη εντύπωση η πόρτα του το βάρος της ειναι 210 κιλά,να γνωριζεις οτι μελοντικά αν θελήσεις να αλάξεις την κλειδαριά θέλει δουλειά γιατι τις τοποθετεί με ηλεκτροσυγκόλληση.Καλή αγορά σε οτι επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλημέρα,τον Μάρτιο εβαλα παραγωγικό τύπο με δυο κλειδαριές,αψογη τοποθέτηση με τσιμέντο και δώδεκα μπετόβεργες δεξιά-αριστερά,και στην επάνω μεριά της πόρτας,το μεγάλο μείον ειναι οτι βαζει μόνο τα δικά του κλειδαριές-ντιφέντερ-κυλίνδρους παντως απο μια ερευνα σε 5-6 πορτάδες μου εκανε καλύτερη εντύπωση η πόρτα του το βάρος της ειναι 210 κιλά,να γνωριζεις οτι μελοντικά αν θελήσεις να αλάξεις την κλειδαριά θέλει δουλειά γιατι τις τοποθετεί με ηλεκτροσυγκόλληση.Καλή αγορά σε οτι επιλέξεις.

Στην πορτα του Σιαμου,αν θελεις δεν μπορεις να αλλαξεις κυλινδρο,με σχετικη ευκολια;;Κλειδαρια δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις,εκτος αν σε 7-8+ κολλησει.

Αυτο που τις κλειδαριες τις ηλεκτροσυγκολλει,αν τον φωναξεις και τον ιδιο να σου την αλλαξει,δεν θα του ειναι μεγαλη διαδικασια;;Πρεπει να χρησιμοποιησει τροχο κλπ.😕😟🤔

υγ.Δεν ξερω αν το κανει για λογους αυξησης της ασφαλειας ή για να μην την πειραξει αλλος!!!😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Θέλω να αλλάξω μια κλειδαριά στο εξοχικό σε πόρτα αλουμινίου, μπορείτε να μου προτείνετε λύσεις. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

IMG_20190809_101851.jpg

Έχε κατά νου κάτι. Ότι και να βάλεις σε αυτή την πόρτα, με ένα κατσαβίδι θα ανοίξει. Το αλουμίνιο δεν είναι σκληρό μέταλλο και η κλειδαριά δεν αποτελεί σοβαρή λύση. 

Αν θες και μια διαφορετική άποψη, πιθανότατα η ζημιά που θα σου κάνουν με καλή κλειδαριά στην πόρτα θα σε αναγκάσει να αντικαταστήσεις ολόκληρη την πόρτα (που ίσως είναι ακριβή αν έχει καλούς συντελεστές μόνωσης). Με φθηνή κλειδαριά, ίσως περιορίσεις τη ζημιά. Σε κάθε περίπτωση θα μπουν όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Στην πορτα του Σιαμου,αν θελεις δεν μπορεις να αλλαξεις κυλινδρο,με σχετικη ευκολια;;Κλειδαρια δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις,εκτος αν σε 7-8+ κολλησει.

Αυτο που τις κλειδαριες τις ηλεκτροσυγκολλει,αν τον φωναξεις και τον ιδιο να σου την αλλαξει,δεν θα του ειναι μεγαλη διαδικασια;;Πρεπει να χρησιμοποιησει τροχο κλπ.😕😟🤔

υγ.Δεν ξερω αν το κανει για λογους αυξησης της ασφαλειας ή για να μην την πειραξει αλλος!!!😂😂

1. στις νεες πορτες του αλλαζει πανευκολα ο κυλινδρος.

2. τροχος παιζει στο 80% των "σοβαρων" πορτων και γινεται για ευκολια τους κατα την κατασκευη. 

3. γινεται για να υπαρχει μεγαλυτερο μεροκαματο στην αλλαγη αλλα και για ευκολια στην αρχικη κατασκευη. (η πορτα ειναι οριζοντια και τοποθετεις κλειδαρια στο μπαμ με 4 τσιμπιες)!

29 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Θέλω να αλλάξω μια κλειδαριά στο εξοχικό σε πόρτα αλουμινίου, μπορείτε να μου προτείνετε λύσεις. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

IMG_20190809_101851.jpg

κλειδαρια = κυλινδρος ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την αλουμινένια ποια ειναι η καλύτρη επιλογή αφαλού που μπορώ να βάλω (κοινόχρηστη, χρειάζομαι 20 κλειδιά)

Μελλοντικά θα αλλάξω και την κλειδαριά.

MAUER RED LINE ELITE 2 31-9 , μπορώ να βάλω;

key1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Θέλω να αλλάξω μια κλειδαριά στο εξοχικό σε πόρτα αλουμινίου, μπορείτε να μου προτείνετε λύσεις. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

IMG_20190809_101851.jpg

Δυστυχώς αλουμινίου έχω και εγώ στο χωριό στο ένα από τα δύο διαμερίσματα. Σήμερα μπήκαν σε ξύλινη μασιφ πτυσσόμενα κάγκελα ασφαλείας και πάρθηκαν τα μέτρα και στην πόρτα αλουμινίου για νά τοποθετηθούν τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2019 στις 1:05 ΜΜ, mclein² είπε

προσθετη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με σπανιο μοτιβο κλειδιου (juwel, securemme νεου τυπου {10€/κλειδι} & καποιες ακομη πιο σπανιες)

 

Πραγματι,  η προσθετη κλειδαρια χρηματοκιβωτιου,  ισως βοηθησε την ξυλοπορτα να αντεξει  σε προσφατη αποπειρα διαρρηξης.

Το ξυλο πισω απο το αντικρυσμα   της βασικης κουτιαστης κλειδαρια ανοιξε μισο εκατοστο, αλλα φαινεται οτι  βοηθησαν και οι τρεις οχταρες νοβοπανοβιδες που ειχα στερεωσει το αντικρυσμα,    και δεν ασχοληθηκαν περαιτερω, ισως γιατι ηταν αρκετα ερασιτεχνες.

Παντως πηραν σβαρνα συμφωνα με πληροφοριες απο ενοικους παρα πολλα διαμερισματα στην πολυκατοικια.

(Περιοχη:  ιστορικο κεντρο Θεσσαλονικης)

 

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...