Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, babis100 είπε

Τι προτείνετε για να βελτιώσω την ασφάλεια της πόρτας;

IMG_1.jpg

IMG_2.jpg

IMG_3.jpg

Αλλαγή της υπάρχουσας κλειδαριάς, είτε με κλειδαριά κυλίνδρου (κλειδαριά + κύλινδρος(αφαλός) + defender) είτε με κλειδαριά Omega Plus. 

Κόστος = από ~150€ και πάνω (για μία δυνατή έως πολύ δυνατή κλειδαριά, υπολόγισε 200~300€). 

Όμως, κάνε την έρευνα σου πριν προχωρήσεις σε αλλαγή, γιατί στα 200~300€ παίζουν και πολύ κακές επιλογές. Δηλαδή "φθηνές" κλειδαριές που όμως πωλούνται πολύ ακριβά.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αν πάω σε κλειδαριά κυλίνδρου, ποιος συνδυασμός είναι αξιοπρεπής; (στα 200€ περίπου)

Η Omega Plus με την Exagono ποια διαφορά έχουν;

Επεξ/σία από babis100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, babis100 είπε

Αν πάω σε κλειδαριά κυλίνδρου, ποιος συνδυασμός είναι αξιοπρεπής; (στα 200€ περίπου)

Η Omega Plus με την Exagono ποια διαφορά έχουν;

Στα 200€ περίπου, θα κοίταζα για σετ κλειδαριάς κυλίνδρου με: 

  • Κλειδαριά Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρο AGB Scudo DCK ή EVVA EPS
  • Defender Disec Monolito Rok BD200


Όσον αφορά τον κύλινδρο, δεν θα έβαζα κάτι λιγότερο από AGB Scudo 9000 (αυτό στην περίπτωση που σκεφτείς να δώσεις λιγότερα από 200€). Και η κλειδαριά, να είναι γραναζωτή και να έχει καταπέλτη (διπλό ιδανικά).

Εναλλακτικά, δες για Omega Plus μαζί με πλάκα μαγγανίου σε αυτά τα λεφτά (~200€).


Η Exagono είναι έκδοση της Omega Plus για ξύλινες (κυρίως) πόρτες. Δεν κάνει για την πόρτα σου.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babis100 είπε

Αν πάω σε κλειδαριά κυλίνδρου, ποιος συνδυασμός είναι αξιοπρεπής; (στα 200€ περίπου)

cisa revo + cisa defender/disec sferi rok defender + agb dck

cisa revo + cisa defender/disec sferi rok defender + winkhaus n-tra

cisa revo + cisa defender/disec sferi rok defender + abloy protec²

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Και μια τελευταία ερώτηση. Μπορείτε να μου υποδείξετε αξιόπιστο κλειδαρά στα Νότια προάστια; (με ΠΜ αν δεν επιτρέπεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιά πόρτα ασφαλείας (25ετίας) με το μακρύ κλειδί (δεν ξέρω λεπτομέρειες), πήρα προσφορά για 

  • Κλειδαριά Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρο AGB Scudo DCK
  • Defender Disec Monolito Rok BD200

στα 300ευρώ τοποθετημένα. Υποθέτω ότι για να μπει γραναζωτή κλειδαριά στην υπάρχουσα θέλει εργασία γιαυτό και το παραπάνω κόστος. Είναι δικαιολογημένο? Πρέπει να προσέξω/ρωτήσω/ζητήσω κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsafou είπε

Σε παλιά πόρτα ασφαλείας (25ετίας) με το μακρύ κλειδί (δεν ξέρω λεπτομέρειες), πήρα προσφορά για 

  • Κλειδαριά Cisa Revolution Pro
  • Κύλινδρο AGB Scudo DCK
  • Defender Disec Monolito Rok BD200

στα 300ευρώ τοποθετημένα. Υποθέτω ότι για να μπει γραναζωτή κλειδαριά στην υπάρχουσα θέλει εργασία γιαυτό και το παραπάνω κόστος. Είναι δικαιολογημένο? Πρέπει να προσέξω/ρωτήσω/ζητήσω κάτι?

300 με φπα ; 

μαθε λεπτομερειες για την πορτα ή / και βαλε φωτο. 

το σεναριο βγαινει στα 190€ - 210€ + φπα αν το τσεκαρεις και σε ιντερνετικα μαγαζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

300 με φπα ; 

μαθε λεπτομερειες για την πορτα ή / και βαλε φωτο. 

το σεναριο βγαινει στα 190€ - 210€ + φπα αν το τσεκαρεις και σε ιντερνετικα μαγαζια

Στο μυαλό μου είχα τα 200ευρώ - Όταν άκουσα για 300 η πρώτη μου αντίδραση ήταν ότι κάτι δεν πάει καλά απλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια εξήγηση κλπ. Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να πουλάει κάποιος για να δικαιολογήσει την τιμή είναι τα "πολλά" και "δύσκολα" εργατικά γιατί θα πρέπει να αλλάξει όλο το σετ κλειδαριά, κύλινδρο, defender... Θα ποστάρω και φωτό μόλις μπορέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsafou είπε

Στο μυαλό μου είχα τα 200ευρώ - Όταν άκουσα για 300 η πρώτη μου αντίδραση ήταν ότι κάτι δεν πάει καλά απλά σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια εξήγηση κλπ. Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να πουλάει κάποιος για να δικαιολογήσει την τιμή είναι τα "πολλά" και "δύσκολα" εργατικά γιατί θα πρέπει να αλλάξει όλο το σετ κλειδαριά, κύλινδρο, defender... Θα ποστάρω και φωτό μόλις μπορέσω.

απ'οσο ξερω απο τους γνωστους κλειδαραδες σε καθε πολη της αττικης, το πακετο παιζει απο 250-270-300. παρομοια τιμη με N-Tra, R50 κλπ.

ελευθερη αγορα, ο καθενας πουλαει οσο θελει & χρεωνει για την εργασια του παλι οσο θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

απ'οσο ξερω απο τους γνωστους κλειδαραδες σε καθε πολη της αττικης, το πακετο παιζει απο 250-270-300. παρομοια τιμη με N-Tra, R50 κλπ.

ελευθερη αγορα, ο καθενας πουλαει οσο θελει & χρεωνει για την εργασια του παλι οσο θελει.

Δυστυχώς μιλάω για Θεσσαλονίκη. Λίγο μπερδεύτηκα. Τα υλικά απόσο ξέρω βγαίνουν γύρω στα 200ε. Άρα όταν λες το πακέτο παίζει 250-270-300 εννοείς περασμένο? Αν είναι έτσι τότε τα 300ε ίσως δεν έιναι τόσο πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsafou είπε

Δυστυχώς μιλάω για Θεσσαλονίκη. Λίγο μπερδεύτηκα. Τα υλικά απόσο ξέρω βγαίνουν γύρω στα 200ε. Άρα όταν λες το πακέτο παίζει 250-270-300 εννοείς περασμένο? Αν είναι έτσι τότε τα 300ε ίσως δεν έιναι τόσο πολλά...

αν πουληθει / περαστει το πακετο που εγραψες 300€ ΜΕ ΦΠΑ, δηλαδη 240€ + 24%, τότε ειναι αποδεκτο.

αν παλι περαστει 300€ + 24%, τοτε μιλαμε για καθαρο κερδος πανω απο 200€...

αν σου φαινεται νορμαλ για 2 (στη χειροτερη 3) εργατοωρες το παραπανω ποσο, εγω ειμαι μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν πουληθει / περαστει το πακετο που εγραψες 300€ ΜΕ ΦΠΑ, δηλαδη 240€ + 24%, τότε ειναι αποδεκτο.

αν παλι περαστει 300€ + 24%, τοτε μιλαμε για καθαρο κερδος πανω απο 200€...

αν σου φαινεται νορμαλ για 2 (στη χειροτερη 3) εργατοωρες το παραπανω ποσο, εγω ειμαι μαζι σου.

πως το βγαλες αυτο ρε γιγαντα?

15 λεπτά πριν, tsafou είπε

Δυστυχώς μιλάω για Θεσσαλονίκη. Λίγο μπερδεύτηκα. Τα υλικά απόσο ξέρω βγαίνουν γύρω στα 200ε. Άρα όταν λες το πακέτο παίζει 250-270-300 εννοείς περασμένο? Αν είναι έτσι τότε τα 300ε ίσως δεν έιναι τόσο πολλά...

επειδη ψαχνω και εγω θεσσαλονικη αν θελεις στειλε μου pm που κοιταξες

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...