Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Πρόσφατα έβαλα τον abloy protec 2, δεν εχω αντιληφθεί κάποιο 'πατινάρισμα', εκτός και αν δεν κατάλαβα τι εννοείς. 

Το μόνο 'θέμα' είναι ότι το κλειδί για να βγει πρέπει να έχει κλειδώσει εντελώς ή το αντίθετο.

Δηλαδή με μια περιστροφή δεν βγαίνει αλλα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς πάντα στο φουλ κλειδώνω. 

Από ότι έχουν γράψει στο συγκεκριμένο θέμα οι swayback και mclein, αφού βάλεις το κλειδί μέσα στον κύλινδρο πρέπει να γυρίσεις πρώτα το κλειδί 90 μοίρες ώστε να ευθυγραμμιστούν οι δίσκοι, αυτό εννοούσα ως "πατινάρισμα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από ότι έχουν γράψει στο συγκεκριμένο θέμα οι swayback και mclein, αφού βάλεις το κλειδί μέσα στον κύλινδρο πρέπει να γυρίσεις πρώτα το κλειδί 90 μοίρες ώστε να ευθυγραμμιστούν οι δίσκοι, αυτό εννοούσα ως "πατινάρισμα".

Α, δεν το έχω παρατηρήσει. Βάζεις το κλειδί και το γυρνάς από εκεί που θες για κλείδωμα / ξεκλείδωμα μέχρι τέρμα. 

Αν είσαι σε φάση κλειδώματος, από το τέρμα πρέπει να το γυρίσεις λίγο πίσω για να έρθει σε κάθετη θέση για να βγει 

Τπτ το ιδιαίτερο δηλαδή, νομίζω και στους απλούς κυλίνδρους γίνεται αυτό, ίσως στον abloy να θέλει λίγες μοίρες παραπάνω. 

Πάντως στη θέση σου θα έβαζα omega plus, που βγαίνει πιο οικονομικά. 

(όπως είπες μπορείς να τη βάλεις μόνος σου, όποτε γλυτώνεις και άλλα έξοδα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Πρόσφατα έβαλα τον abloy protec 2, δεν εχω αντιληφθεί κάποιο 'πατινάρισμα', εκτός και αν δεν κατάλαβα τι εννοείς. 

Το μόνο 'θέμα' είναι ότι το κλειδί για να βγει πρέπει να έχει κλειδώσει εντελώς ή το αντίθετο.

Δηλαδή με μια περιστροφή δεν βγαίνει αλλα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς πάντα στο φουλ κλειδώνω. 

Κανονικά, κάθε φορά που έρχεται στη θέση μηδέν το κλειδί, θα πρέπει να μπορεί να βγει. Στον Abloy, σε κάθε πλήρη περιστροφή μπορείς να αισθανθείς ένα κλικ που κάνει και έρχεται το κλειδί στη θέση μηδέν. Απλά για να βγει, πρέπει να το γυρίσεις από την αντίστροφη φορά 90 μοίρες και πάλι πίσω στη θέση μηδέν και μετά να βγάλεις το κλειδί. 

Αυτό γίνεται και όταν βγάζεις το κλειδί μετά από κάθε πλήρες κλείδωμα, απλά δεν το καταλαβαίνεις γιατί αφού κλειδώσεις πλήρως, το κλειδί μπορεί να γυρίσει λίγο ακόμα χωρίς όμως να επηρεάσει τους πίρρους. Αν προσέξεις, μετά από κάθε πλήρες κλείδωμα, πρέπει να γυρίσεις το κλειδί αντίστροφα, μέχρι να έρθει στη θέση μηδέν που κάνει και το κλικ. Και μετά μπορεί να βγει το κλειδί.

 

Αυτό (το να πρέπει να γυρίσεις αντίστροφα το κλειδί κατά 90 μοίρες και μετά πάλι πίσω) γίνεται με σκοπό να έρθουν οι δίσκοι σε τυχαία θέση και να μπορέσει το κλειδί να βγει.

Και αντίστροφα, όταν βάζουμε το κλειδί, πρώτα γυρίζει το κλειδί 90 μοίρες ώστε να "ευθυγραμμιστούν" οι δίσκοι και μετά αρχίζει το κλείδωμα-ξεκλείδωμα.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

2. Δεν εννοούσα τρύπημα, εννοούσα ξεπριτσίνωμα ώστε να βγει η κάθετη πλαστική λωρίδα (αυτή που μέσα στις τρύπες της μπαινοβγαίνουν πίροι + γλώσσα), ούτως ή άλλως δεν θα χρειαστεί να βγει στην περίπτωση που επιλέξω να μπει κύλινδρος?

Το λάστιχο πάντως στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να βγει, τις βίδες που συγκρατούν το πηχάκι τις είχαν βάλει αφού είχαν τοποθετήσει πρώτα το λάστιχο!!!

 

οχι, αυτο το πλαστικομεταλλικο δε βγαινει στο 80% των πορτών....

καλο αυτο για το λαστιχο γιατι βλεπω δεν εχει αλλαχθει ποτε...

αν ζοριζεται να βγει ο καπλαμας συρταρωτα, τοτε θα βγαλεις και το επανω πιχακι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικότερα, το θέμα ασφάλεια είναι μεγάλη υπόθεση..

Εγώ είχα πάντα ένα αγχος γιατί ήξερα ότι ο κύλινδρος που είχα ήταν της πλάκας και κάθε φορά που ακουγόταν κάποιος θόρυβος, πχ ψυγείο, πεταγόμουν με φακό να ψάξω το σπίτι και κυρίως πήγαινα στην πόρτα και δω αν κουνιέται ένα μπρελόκ που είχα επίτηδες κρεμασμένο στο πόμολο. Επίσης, κάθε φορά που γυρνούσα σπίτι, παακαλούσα να μην το βρω ανοιχτό.

Τώρα που αναβάθμισα τον κύλινδρο έχει αλλάξει η ψυχολογία!

ξέρω, ακούγεται σαν διαφήμηση telemarketing αλλά πιστεύω αξίζει να επενδύσει κανείς στην ασφάλεια, σε φυσιολογικά βεβαίως επίπεδα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

για  ξυλινη πορτα 30ετιας τι προταση εχουμε για να γινει πιο ασφαλης?αυτη τη στιγμη υπαρχει μονο μια παλια κλειδαρια.

Ξύλινη ότι και να τις κάνεις, ανοίγει με μεγάλη ευκολία... Αν θες να ασχοληθείς για το κάτι ελάχιστα παραπάνω

  • Σιδερένια ράβδο από τη μεριά που κλειδώνει
  • Κλειδαριά με κλειδί ασφαλείας - όχι χρηματοκιβωτίου
  • Ασφάλεια ζωής / κλοπής κλπ
2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Πάντως γενικότερα, το θέμα ασφάλεια είναι μεγάλη υπόθεση..

Εγώ είχα πάντα ένα αγχος γιατί ήξερα ότι ο κύλινδρος που είχα ήταν της πλάκας και κάθε φορά που ακουγόταν κάποιος θόρυβος, πχ ψυγείο, πεταγόμουν με φακό να ψάξω το σπίτι και κυρίως πήγαινα στην πόρτα και δω αν κουνιέται ένα μπρελόκ που είχα επίτηδες κρεμασμένο στο πόμολο. Επίσης, κάθε φορά που γυρνούσα σπίτι, παακαλούσα να μην το βρω ανοιχτό.

Τώρα που αναβάθμισα τον κύλινδρο έχει αλλάξει η ψυχολογία!

ξέρω, ακούγεται σαν διαφήμηση telemarketing αλλά πιστεύω αξίζει να επενδύσει κανείς στην ασφάλεια, σε φυσιολογικά βεβαίως επίπεδα

Τώρα μένει να βάλεις συναγερμό, κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης , κάγκελα και ασφάλεια για την περίπτωση που τίποτα δεν δουλέψει!

Και κάπως έτσι ο χρήστης k_dinos νιώθει ξανά ανασφαλής και χρεωμένος 😋

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

για  ξυλινη πορτα 30ετιας τι προταση εχουμε για να γινει πιο ασφαλης?αυτη τη στιγμη υπαρχει μονο μια παλια κλειδαρια.

προσθετη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με σπανιο μοτιβο κλειδιου (juwel, securemme νεου τυπου {10€/κλειδι} & καποιες ακομη πιο σπανιες)

προσθετη κλειδαρια κυλινδρου + ντιφεντερ + κυλινδρο.

ομεγα εξαγωνο με το ντιφεντερ της.

μπαρα ασφαλειας για οταν εισαι μέσα ή ακριβοτερα που να κλειδωνει και οταν φευγεις.

συρτες επανω / κατω για οταν εισαι μεσα.

ατσαλινη γωνια στην κασα οπως ειπε ο σφινξ στο σημειο της βασικης κλειδαριας.

κυλινδρο των 25 εως 50 ευρω για τη βασικη κλειδαρια & αν ειναι εφικτο αλλαγη και της 45αρα κλειδαριας.

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mclein² είπε

προσθετη κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου με σπανιο μοτιβο κλειδιου (juwel, securemme νεου τυπου {10€/κλειδι} & καποιες ακομη πιο σπανιες)

προσθετη κλειδαρια κυλινδρου + ντιφεντερ + κυλινδρο.

ομεγα εξαγωνο με το ντιφεντερ της.

μπαρα ασφαλειας για οταν εισαι μέσα ή ακριβοτερα που να κλειδωνει και οταν φευγεις.

συρτες επανω / κατω για οταν εισαι μεσα.

ατσαλινη γωνια στην κασα οπως ειπε ο σφινξ στο σημειο της βασικης κλειδαριας.

κυλινδρο των 25 εως 50 ευρω για τη βασικη κλειδαρια & αν ειναι εφικτο αλλαγη και της 45αρα κλειδαριας.

Κύριε mclein, τι άποψη έχετε για τις κλειδαριές 3 ή 5 σημείων για ξύλινες πόρτες. Παράδειγμα η CISA 53003 και η Ezcurra 2004B

Σίγουρα το να έχεις δύο ανεξάρτητες κλειδαριές έχει τα θετικά του και σίγουρα θα θέλει αρκετή δουλειά για να μπει η 3 σημείων στην ξύλινη πόρτα. Αλλά, αν ας πούμε είχες μία μονή κλειδαριά, θα την άλλαζες με 3 σημείων αντί να βάλεις πρόσθετη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, swayback είπε

Κύριε mclein, τι άποψη έχετε για τις κλειδαριές 3 ή 5 σημείων για ξύλινες πόρτες. Παράδειγμα η CISA 53003 και η Ezcurra 2004B

Σίγουρα το να έχεις δύο ανεξάρτητες κλειδαριές έχει τα θετικά του και σίγουρα θα θέλει αρκετή δουλειά για να μπει η 3 σημείων στην ξύλινη πόρτα. Αλλά, αν ας πούμε είχες μία μονή κλειδαριά, θα την άλλαζες με 3 σημείων αντί να βάλεις πρόσθετη; 

με δεδομενο οτι με 350€ παιρνεις πορτα θωρακισμενη και τοποθετημενη, το να δωσεις 200€ για τριων σημειων σε ξυλινη πορτα μαλλον ειναι κακη επενδυση.

σαν λυση ασφαλειας, αν μιλαμε για πορτα μασιφ ισως ειναι πολυ καλη & ομορφη λυση για οποιαδηποτε κουφια του 70-80 μαλλον αστειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mclein² είπε

με δεδομενο οτι με 350€ παιρνεις πορτα θωρακισμενη και τοποθετημενη, το να δωσεις 200€ για τριων σημειων σε ξυλινη πορτα μαλλον ειναι κακη επενδυση.

σαν λυση ασφαλειας, αν μιλαμε για πορτα μασιφ ισως ειναι πολυ καλη & ομορφη λυση για οποιαδηποτε κουφια του 70-80 μαλλον αστειο.

Στα 350€ όμως πόσα ακόμα πρέπει να δώσει κανείς για να την κάνει όντως αξιόπιστη;

Μιλάω για κύλινδρο της προκοπής, έστω κάποιον μεσαίας κατηγορίας. Κλειδαριά;

Επίσης στα 350€ δεν νομίζω να κάνει κανείς τοποθέτηση της προκοπής, δηλαδή κολλητή και τσιμεντωμενη....θα πάει βιδωτη η κάσα στον τοίχο και γεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Στα 350€ όμως πόσα ακόμα πρέπει να δώσει κανείς για να την κάνει όντως αξιόπιστη;

Μιλάω για κύλινδρο της προκοπής, έστω κάποιον μεσαίας κατηγορίας. Κλειδαριά;

Επίσης στα 350€ δεν νομίζω να κάνει κανείς τοποθέτηση της προκοπής, δηλαδή κολλητή και τσιμεντωμενη....θα πάει βιδωτη η κάσα στον τοίχο και γεια σας.

με 50-60€ ακομη για εναν κυλινδρο εισαι οκ.

αν και ο φτωχος που με το ζορι αναπνεει & θα εχει θωρακισμενη για τη ζωη του δεν εχει θεμα. κανεις δε θα τον κλεψει. οι κλεφτες δεν ειναι μ@λακες.

κλειδαρια δεν υπαρχει λογος ν'αλλαχθει. οταν χαλασει η securemme, την αλλαζει σε 2-3-5 χρονια...

στα 350€ μια χαρα τοποθετηση παιρνεις για το συνολικο ποσο...

αυτος που στοχευει σε τσιμεντα, ηλεκτροκολλησεις σε 200 σημεια κλπ δε θα παρει πορτα των 350€.

τελος, ειναι προφανες οτι ο παραπανω τυπος (με τα τσιμεντα κλπ) δεν ψαχνει να δει τι μπορει να κανει στην ξυλινη απλη πορτα που δε φερει καν 2η κλειδαρια το ετος 2019.

γενικα να μιλαμε ρεαλιστικα.

οκ, λεγαμε ο Σιαμος ετσι κι αλλιως κι αλλιωτικα. 

επεσε η φολα με τα κωνικα ντιφεντερ της φαουστο που ειναι χειροτερα απο το κωνικο της σιζα.

ηρθε πριν 1-2 βδομαδες η φολα με το "μη-γαλβανιζε" μεταλλο μεσα και αρα χειροτερη απο το Μ.Ο σε σκουριες κ αλλοιωσεις.

ειναι γνωστη και η φολα με τους κυλινδρους, φαση "ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ"...

ε, καλυτερα πορτα απο τα Leroy στα 450€ να πηγαινουν τα λεφτα στη Γαλλια και να δουλευει κανενας φουκαρας εδω στην ελλαδα για κλειδαριες & κυλινδρους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Στα 350€ όμως πόσα ακόμα πρέπει να δώσει κανείς για να την κάνει όντως αξιόπιστη;

Μιλάω για κύλινδρο της προκοπής, έστω κάποιον μεσαίας κατηγορίας. Κλειδαριά;

Επίσης στα 350€ δεν νομίζω να κάνει κανείς τοποθέτηση της προκοπής, δηλαδή κολλητή και τσιμεντωμενη....θα πάει βιδωτη η κάσα στον τοίχο και γεια σας.

+100€ περίπου για έναν καλό κύλινδρο και θα είναι οκ σε γενικές γραμμές. Μαζί με τοποθέτηση. Οπότε ~450€.

Προφανώς σε αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να έχεις πολυτέλειες (καλή τοποθέτηση, θωράκιση, κλπ) αλλά σίγουρα δεν θα μπορεί να σπάσει όπως σπάει μία κούφια ξύλινη. 
 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, saltofx_v είπε

για  ξυλινη πορτα 30ετιας τι προταση εχουμε για να γινει πιο ασφαλης?αυτη τη στιγμη υπαρχει μονο μια παλια κλειδαρια.

Εγώ σε ξύλινη μασιφ πόρτα στο χωριό έβαλα μπάρα ασφαλείας από μεσα, oro2 disec defender στην υπάρχουσα κλειδαριά και επειδή με βάρυναν κάτι ψιλά στην τσέπη έβαλα και πτυσσόμενα κάγκελα ασφαλείας βιομεταλουμιν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...