Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δε ξέρω αν πρέπει να κλάψω λόγω της τελευταίας φώτο....🤐

porta1.jpg

porta2.jpg

porta3.jpg

Μπαα. 

Εντάξει, απλής θωράκισης πόρτα είναι, αλλά με μία καλή κλειδαριά θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. 

Όπως είχες γράψει, με ένα σετάκι κλειδαριάς κυλίνδρου Cisa Revolution Pro + AGB Scudo 9000 + Disec Sferik Rok BDS16, θα είσαι οκ. Αυτό είναι το φθηνότερο σενάριο που προτείνω (έως 200€ το πολύ δηλαδή). 

Αν ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο χωρίς να ανέβει πολύ το κόστος, θα έβαζα κύλινδρο AGB Scudo DCK ή EVVA EPS και defender Disec Monolito Rok BD200
 

Σημ: Ο AGB Scudo DCK, αν και έρχεται με 5 κλειδιά που σημαίνει ότι μάλλον θα σε φτάσουν, να ξέρεις ότι τα έξτρα αντίγραφα είναι πολύ ακριβά (~50€/κλειδί).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο off topic. Έχω πάθει μια βλακεία εδώ και μια εβδομάδα και βλέπω βιντεάκια με κλειδαριές, padlocks κλπ. Συνήθως η παρουσίαση έχει "σπάσιμο" της κλειδαριάς (picking) και μετά άνοιγμα και αποσυναρμολόγηση του κυλίνδρου (gutting). 

Μετά από καμιά δεκαριά βίντεο, ξέρεις περίπου τι να περιμένεις σε εξαρτήματα κλπ. Πάει ένας λοιπόν να ανοίξει την Kaba ExperT SPP. Του πήρε πάνω από 10 λεπτά σε μέγγενη, και μετά ξεκινάει το άδειασμα...για τα επόμενα 20 λεπτά λολ. Ένας σκασμός pins, ελατήρια, παγίδες κλπ. 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Λίγο off topic. Έχω πάθει μια βλακεία εδώ και μια εβδομάδα και βλέπω βιντεάκια με κλειδαριές, padlocks κλπ. Συνήθως η παρουσίαση έχει "σπάσιμο" της κλειδαριάς (picking) και μετά άνοιγμα και αποσυναρμολόγηση του κυλίνδρου (gutting). 

Μετά από καμιά δεκαριά βίντεο, ξέρεις περίπου τι να περιμένεις σε εξαρτήματα κλπ. Πάει ένας λοιπόν να ανοίξει την Kaba ExperT SPP. Του πήρε πάνω από 10 λεπτά σε μέγγενη, και μετά ξεκινάει το άδειασμα...για τα επόμενα 20 λεπτά λολ. Ένας σκασμός pins, ελατήρια, παγίδες κλπ. 

Και φαντάσου ο experT δεν είναι ο καλύτερος της Kaba. Υπάρχουν και οι Kaba Penta και Kaba Star. Ο experT έχει 4 σειρές από pins, ο Penta 5 και ο Star 5 έως 8 (έως και 26 pins!).

Spoiler

images?q=tbn:ANd9GcSxkxP3bom4N8LoEW88jFC

Και πρόσφατα βγήκε και έκδοση Cross με κινητό στοιχείο στο κλειδί των παραπάνω.

Γενικά οι Kaba είναι οι καλύτεροι και οι πιο ακριβείς κύλινδροι, στην κατηγορία των κυλίνδρων με ελατήρια και pins στον μηχανισμό.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, greekfragma είπε

Δε ξέρω αν πρέπει να κλάψω λόγω της τελευταίας φώτο....🤐

porta1.jpg

porta2.jpg

porta3.jpg

ειχες δει σε σαιτ το σετακι Cisa Revo + Cisa Defender + Agb9000, το οποιο μια χαρα καθεται στην πορτα.

υπολογιζεις μαζι με εγκατασταση από 165€ έως 200€, τουλαχιστον για την Αττική που ξέρω.

υγ - καπου νωριτερα ειχες γραψει οτι ειχες και εναν keso2000 ή 4000. εαν ειναι 30x45 ή 30x50, ταιριαζει.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

έχουν οι γονείς μου στο πατρικό μια πόρτα ασφαλείας με διπλή κλειδαριά από Balomenos Doors, πάνω σίγουρα έχει την omega plus, κάτω μάλλον Securreme Κ2. 

1. ποιόν κύλινδρο προτείνετε για αντικατάσταση του Κ2 ; 

2. η omega plus θεωρείται safe; ρωτάω γιατί απ' ότι θυμάμαι η πόρτα πρέπει να μετράει 8-10 χρόνια που έχει εγκατασταθεί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rg550 είπε

Καλημέρα!

έχουν οι γονείς μου στο πατρικό μια πόρτα ασφαλείας με διπλή κλειδαριά από Balomenos Doors, πάνω σίγουρα έχει την omega plus, κάτω μάλλον Securreme Κ2. 

1. ποιόν κύλινδρο προτείνετε για αντικατάσταση του Κ2 ; 

2. η omega plus θεωρείται safe; ρωτάω γιατί απ' ότι θυμάμαι η πόρτα πρέπει να μετράει 8-10 χρόνια που έχει εγκατασταθεί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

1. ακομη και ενας astral s κανει μια χαρα τη δουλεια.

2. ναι, εισαι μια χαρα αρκει να συντηρεις ελαφρως την πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rg550 είπε

Συντήρηση προφανώς εννοείς ψέκασμα κλειδαριές με λιπαντικό, WD40 κτλ;

ναι, wd ή οτιδηποτε καθαριστικό.

οχι στην κλειδαρια αλλα στους κλειδωματα/ντιζες τριγυρω.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Λογικά ο πατέρας μου θα την ψεκάζει. Είναι λίγο ψείρας με κάτι τέτοια! 

Μια τελευταία ερώτηση, κάποιος γνωστός του του είπε να βάλει AGB κύλινδρο, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, γύρω στα 80 ευρώ μου είπε. Είναι καλή επιλογή για τη πόρτα αυτή ή μήπως είναι overkill ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rg550 είπε

Κατάλαβα. Λογικά ο πατέρας μου θα την ψεκάζει. Είναι λίγο ψείρας με κάτι τέτοια! 

Μια τελευταία ερώτηση, κάποιος γνωστός του του είπε να βάλει AGB κύλινδρο, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, γύρω στα 80 ευρώ μου είπε. Είναι καλή επιλογή για τη πόρτα αυτή ή μήπως είναι overkill ;

εκει ο αφαλος ειναι 35χ45 αν θυμαμαι καλα. δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα τετοιος κυλινδρος.

θεωρητικα του προτεινουν τον agb 9000 ή dck / οπου δεν υπαρχει σ'αυτη τη διασταση και αρα ειτε θα φαινεται μ@λακια - είτε θα εξεχει πολυ και θα ειναι ευαλωτος σε σπασιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι τους γνωστές.. 

Διαβάζω παντού καλά λόγια για την omega plus κλειδαριά, ότι είναι απαραβιαστη κτλ κτλ. 

Μετα βλέπω το κόστος της είναι περίπου όσο ενός καλού κυλίνδρου, πχ του 4ks. 

Και σκέφτομαι γιατί κάποιος να ξοδέψει χρήματα σε έναν καλό κύλινδρο και δεν βολεύεται με την omega? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, k_dinos είπε

γιατί κάποιος να ξοδέψει χρήματα σε έναν καλό κύλινδρο

για να τον αλλάξει εύκολα όταν κρίνει σκόπιμο.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, turbat0s είπε

για να τον αλλάξει εύκολα όταν κρίνει σκόπιμο.

Σωστός, αλλά αν έχουν το ίδιο κόστος γιατί να μην αναβαθμίσει όλο το σύστημα με την μελλοντική αντίστοιχη omega plus? 

Η διαφορά που βλέπω είναι ότι στο ένα αν πιάνει το χέρι σου το κάνεις και μόνος, στο άλλο θέλεις επαγγελματία. Αλλά και πάλι, σε αυτά τα κόστη κλειδαριων η τοποθέτηση θα είναι τπτ 30€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...