Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του θέματος και όντας άσχετος με το αντικείμενο, θα ήθελα μιά απλή απάντηση.

'Εχουμε κλειδαριά ATRA, στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε έγινε διάρρηξη πρόσφατα και ψάχνουμε την πιό οικονομική λύση.

Μας είπαν για defender, χρήματα για αντικατάσταση κλειδαριάς δεν υπάρχουν.

Μπορεί ένα defender να δώσει μια σχετική ασφάλεια?

Συγγνώμη για τον απλοϊκό τρόπο που ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, k_dinos είπε

Να ρωτήσω κάτι τους γνωστές.. 

Διαβάζω παντού καλά λόγια για την omega plus κλειδαριά, ότι είναι απαραβιαστη κτλ κτλ. 

Μετα βλέπω το κόστος της είναι περίπου όσο ενός καλού κυλίνδρου, πχ του 4ks. 

Και σκέφτομαι γιατί κάποιος να ξοδέψει χρήματα σε έναν καλό κύλινδρο και δεν βολεύεται με την omega? 

γιατι οι κλειδαραδες βγαζουν μεγαλυτερο κερδος απο τις συνολικες αναβαθμισεις κομματι-κομματι παρα με την omega plus.

αρα δεν την προτεινουν ή την υποτιμουν ή λενε ψεμματα πως ανοιγει.

οταν ομως η περισσοτερη δουλεια ερχεται απο αλλαγες κυλινδρων, ειτε απο διαρρηξεις - είτε προληπτικη αναβαθμιση, δε μπορει να προταθει omega plus - δηλαδη λυσιμο πορτας.

11 ώρες πριν, notis2007 είπε

Καλησπέρα σας,

έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του θέματος και όντας άσχετος με το αντικείμενο, θα ήθελα μιά απλή απάντηση.

'Εχουμε κλειδαριά ATRA, στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε έγινε διάρρηξη πρόσφατα και ψάχνουμε την πιό οικονομική λύση.

Μας είπαν για defender, χρήματα για αντικατάσταση κλειδαριάς δεν υπάρχουν.

Μπορεί ένα defender να δώσει μια σχετική ασφάλεια?

Συγγνώμη για τον απλοϊκό τρόπο που ρωτάω.

το defender για κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου κοστιζει κανενα 150αρι...

με το ιδιο ποσο (+-), βαζεις νεα κλειδαρια με defender + κυλινδρο.

στην αττικη τουλαχιστον το κανεις σχετικα σωστα με κυλινδρο agb5000s ή κατι παρομοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέος τρόπος τοποθέτησης defender από επαγγελματία της Θεσσαλονίκης! Μάλλον ήταν πολύ σίγουρος για την ασφάλεια που προσφέρει ο κύλινδρος Corbin που έβαλε.

IMG_20190805_102711.png.7f37a910ce662d7069388b80d8b13a87.png

Επεξ/σία από Alejandro
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

το defender για κλειδαρια τυπου χρηματοκιβωτιου κοστιζει κανενα 150αρι...

Φαντάζομαι εννοείς κάποιο μαγνητικό defender που κλείνει τελείως την υποδοχή για το κλειδί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

IMG_20190804_114119.jpg

μπαινει. Ατρα βλέπω. 20ετιας λογικα με αυτα τα διακοσμητικα εκτος αν έχουν αλλαχθει μεταγενέστερα. 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

μπαινει. Ατρα βλέπω. 20ετιας λογικα με αυτα τα διακοσμητικα εκτος αν έχουν αλλαχθει μεταγενέστερα. 

Κάτι έκανα λάθος και πόσταρα σκέτη τη φωτό χωρίς τα σχόλια, πάμε πάλι:

Το κλειδί είναι τύπου χρηματοκιβωτίου και γράφει πάνω ATRA, η πόρτα δεν ξέρω πότε μπήκε αλλά η πολυκατοικία είναι 20ετίας Δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν κι άλλα κλειδιά εκτός από αυτά που έχω εγώ, αλλά επίσης θέλω να αναβαθμίσω και την ασφάλεια που - μάλλον ΔΕΝ - παρέχει μια κλειδαριά τέτοιου είδους. Υπόψιν στο χώρο θα ζει ηλικιωμένο άτομο. Οι λύσεις που έχω σκεφτεί βάση όσων έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα είναι οι παρακάτω, αν κάνω λάθος κάπου με διορθώνεις:

α. Κιτ αλλαγής συνδυασμού με ~60€. Μάλλον αυτή η λύση απορρίπτεται γιατί δεν βελτιώνει καθόλου την ασφάλεια.

β. Μαγνητικό defender όπως το disec mg220 με ~150€. Μάλλον και αυτή η λύση απορρίπτεται και γιατί θα δυσκολέψει τη ζωή της ηλικιωμένης (θα πρέπει να ξεκλειδώνει/κλειδώνει ΚΑΙ το defender κάθε φορά), και γιατί διαθέτει μόνο 2 μαγνητικά κλειδιά (ιδανικά θα ήθελα 5), και γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι δουλεμένη η κλειδαριά (μπορεί να παραδώσει πνεύμα σύντομα).

γ. Αλλαγή κλειδαριάς σε Omega plus με 5 κλειδιά και πλάκα μαγγανίου με κάτι παραπάνω από 200€. Φαντάζομαι ότι αυτή η κλειδαριά ΔΕΝ είναι διπλής ενέργειας όπως κάποιοι κύλινδροι, σωστά?

δ. Cisa Revolution pro + κάποιο πολύ καλό κύλινδρο όπως 4ks + BKD 250 με κάτι παραπάνω από 300€.

Η επιλογή δ είναι περίπου 50% πιο ακριβή από τη γ, προσφέρει όμως 50% παραπάνω ασφάλεια?

Την τοποθέτηση θα την κάνω μόνος μου.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτι έκανα λάθος και πόσταρα σκέτη τη φωτό χωρίς τα σχόλια, πάμε πάλι:

Το κλειδί είναι τύπου χρηματοκιβωτίου και γράφει πάνω ATRA, η πόρτα δεν ξέρω πότε μπήκε αλλά η πολυκατοικία είναι 20ετίας Δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν κι άλλα κλειδιά εκτός από αυτά που έχω εγώ, αλλά επίσης θέλω να αναβαθμίσω και την ασφάλεια που - μάλλον ΔΕΝ - παρέχει μια κλειδαριά τέτοιου είδους. Υπόψιν στο χώρο θα ζει ηλικιωμένο άτομο. Οι λύσεις που έχω σκεφτεί βάση όσων έχω διαβάσει σε αυτό το θέμα είναι οι παρακάτω, αν κάνω λάθος κάπου με διορθώνεις:

α. Κιτ αλλαγής συνδυασμού με ~60€. Μάλλον αυτή η λύση απορρίπτεται γιατί δεν βελτιώνει καθόλου την ασφάλεια.

β. Μαγνητικό defender όπως το disec mg220 με ~150€. Μάλλον και αυτή η λύση απορρίπτεται και γιατί θα δυσκολέψει τη ζωή της ηλικιωμένης (θα πρέπει να ξεκλειδώνει/κλειδώνει ΚΑΙ το defender κάθε φορά), και γιατί διαθέτει μόνο 2 μαγνητικά κλειδιά (ιδανικά θα ήθελα 5), και γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι δουλεμένη η κλειδαριά (μπορεί να παραδώσει πνεύμα σύντομα).

γ. Αλλαγή κλειδαριάς σε Omega plus με 5 κλειδιά και πλάκα μαγγανίου με κάτι παραπάνω από 200€. Φαντάζομαι ότι αυτή η κλειδαριά ΔΕΝ είναι διπλής ενέργειας όπως κάποιοι κύλινδροι, σωστά?

δ. Cisa Revolution pro + κάποιο πολύ καλό κύλινδρο όπως 4ks + BKD 250 με κάτι παραπάνω από 300€.

Η επιλογή δ είναι περίπου 50% πιο ακριβή από τη γ, προσφέρει όμως 50% παραπάνω ασφάλεια?

Την τοποθέτηση θα την κάνω μόνος μου.

α. σωστα.

β. παλι σωστα.

γ. αφου θα αγορασεις την κλειδαρια & δε θα την παρεις με τοποθετηση, νομιζω οτι μπορει να παιξει 150-160 + φπα / μαγγανιο αυτη η πορτα δε χρειαζεται.

δ. στα 260-270 + φπα βρισκεις τα πραγματα που ζητας. 4ks διπλης με 5 κλειδια + revo + bkd250

οχι, δεν προσφερει 50% παραπανω ασφαλεια. προσφερει θεωρητικα 50% μεγαλυτερες ελπιδες για το μελλον.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mclein² είπε

μαγγανιο αυτη η πορτα δε χρειαζεται.

Αν σου είναι εύκολο κάντο λίγο πιο λιανά αυτό, εννοείς πως αυτή η πόρτα δεν χρειάζεται μαγγάνιο επειδή έχει ήδη αρκετά καλή θωράκιση πίσω από την κλειδαριά? Σαν θωρακισμένη πόρτα δλδ είναι από τις πολύ καλές? Μήπως χρειάζεται να δεις περισσότερες φωτογραφίες της πόρτας, η ακόμα καλύτερα φωτογραφία χωρίς την εσωτερική επένδυση?

31 λεπτά πριν, mclein² είπε

οχι, δεν προσφερει 50% παραπανω ασφαλεια.

Ok, 50% παραπάνω δεν προσφέρει, αλλά να υποθέσω πως προσφέρει έστω και 5-10% παραπάνω ασφάλεια από την omega plus, ή ότι και οι δύο προσφέρουν ακριβώς το ίδιο?

37 λεπτά πριν, mclein² είπε

προσφερει θεωρητικα 50% μεγαλυτερες ελπιδες για το μελλον.

Από ποια άποψη το λες αυτό? Αν δηλαδή στο μέλλον καταφέρουν να παραβιάσουν την omega plus θα πρέπει να πεταχτεί όπως είναι ολόκληρη, ενώ αν καταφέρουν να παραβιάσουν τον 4ks θα πρέπει να αλλαχτεί μόνο ο αφαλός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν σου είναι εύκολο κάντο λίγο πιο λιανά αυτό, εννοείς πως αυτή η πόρτα δεν χρειάζεται μαγγάνιο επειδή έχει ήδη αρκετά καλή θωράκιση πίσω από την κλειδαριά? Σαν θωρακισμένη πόρτα δλδ είναι από τις πολύ καλές? Μήπως χρειάζεται να δεις περισσότερες φωτογραφίες της πόρτας, η ακόμα καλύτερα φωτογραφία χωρίς την εσωτερική επένδυση?

Ok, 50% παραπάνω δεν προσφέρει, αλλά να υποθέσω πως προσφέρει έστω και 5-10% παραπάνω ασφάλεια από την omega plus, ή ότι και οι δύο προσφέρουν ακριβώς το ίδιο?

Από ποια άποψη το λες αυτό? Αν δηλαδή στο μέλλον καταφέρουν να παραβιάσουν την omega plus θα πρέπει να πεταχτεί όπως είναι ολόκληρη, ενώ αν καταφέρουν να παραβιάσουν τον 4ks θα πρέπει να αλλαχτεί μόνο ο αφαλός?

αν θυμαμαι καλα, αυτο το μοντελο πορτας εχει μαγγανιο. ειναι απο τα καλα μοντελα. γαλβανιζε ολο μεσα (ακριβο) και αρκετα στιβαρη. ε, χωρις την επενδυση εννοειται θα ηταν καλυτερα για επιβεβαιωση ή καταρριψη των δεδομενων που αναφερω.

απο τη στιγμη που δεν παραβιαζονται χωρις καταστροφη για μενα και τα 2 πανε στην κατηγορια "προσφερω το ιδιο" !

οταν παραβιαστει η omega plus τοτε γενικα θα ερθει το τελος πολλων προϊοντων. επισης, τοτε θα μπορει να μπει ενα mrm10800 (μαγνητικο defender) και τιποτα αλλο. στην κλειδαρια κυλινδρου αν κι οταν παραβιαστει ο 4ks θα πρεπει να αλλαχθει μονο αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

αν θυμαμαι καλα, αυτο το μοντελο πορτας εχει μαγγανιο. ειναι απο τα καλα μοντελα. γαλβανιζε ολο μεσα (ακριβο) και αρκετα στιβαρη. ε, χωρις την επενδυση εννοειται θα ηταν καλυτερα για επιβεβαιωση ή καταρριψη των δεδομενων που αναφερω.

απο τη στιγμη που δεν παραβιαζονται χωρις καταστροφη για μενα και τα 2 πανε στην κατηγορια "προσφερω το ιδιο" !

οταν παραβιαστει η omega plus τοτε γενικα θα ερθει το τελος πολλων προϊοντων. επισης, τοτε θα μπορει να μπει ενα mrm10800 (μαγνητικο defender) και τιποτα αλλο. στην κλειδαρια κυλινδρου αν κι οταν παραβιαστει ο 4ks θα πρεπει να αλλαχθει μονο αυτος.

Ούτως ή άλλως το πρώτο που θα κάνω είναι να βγάλω την επένδυση για να δω και να βεβαιωθώ ότι θα καταφέρω να κάνω την τοποθέτηση μόνος μου, οπότε θα βάλω φωτό χωρίς επένδυση.

Αλήθεια αυτό που είναι ακριβώς πάνω από τον τελευταίο πίρο είναι όντως πριτσίνι, ή κάποιο είδος βίδας? Να βάλω τρυπάνι?

IMG_20190804_115623.jpg.1d6eb3ee0e85bf58abd7d37637341ac5.jpg

Και κάτι τελευταίο. Το σετάκι που σκεφτόμουν αρχικά είχε τον abloy protec 2, αλλά μετά από διάφορα που διάβασα για το "πατινάρισμα" των δίσκων του πριν αρχίσει να κλειδώνει και το ότι χρειάζεται σταθερό χέρι απορρίφθηκε και έτσι σκέφτηκα για 4ks. Το κλειδί της Omega plus έχει τέτοια θέματα? Διάβασα ότι τα κλειδιά είναι αναδιπλούμενα αλλά δεν μπόρεσα να βρω άλλες πληροφορίες, είναι τύπου flip ή μεγαλώνουν τηλεσκοπικά? Το σύστημα αυτό ενδέχεται να ζορίσει κάποιον ηλικιωμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ούτως ή άλλως το πρώτο που θα κάνω είναι να βγάλω την επένδυση για να δω και να βεβαιωθώ ότι θα καταφέρω να κάνω την τοποθέτηση μόνος μου, οπότε θα βάλω φωτό χωρίς επένδυση.

Αλήθεια αυτό που είναι ακριβώς πάνω από τον τελευταίο πίρο είναι όντως πριτσίνι, ή κάποιο είδος βίδας? Να βάλω τρυπάνι?

Και κάτι τελευταίο. Το σετάκι που σκεφτόμουν αρχικά είχε τον abloy protec 2, αλλά μετά από διάφορα που διάβασα για το "πατινάρισμα" των δίσκων του πριν αρχίσει να κλειδώνει και το ότι χρειάζεται σταθερό χέρι απορρίφθηκε και έτσι σκέφτηκα για 4ks. Το κλειδί της Omega plus έχει τέτοια θέματα? Διάβασα ότι τα κλειδιά είναι αναδιπλούμενα αλλά δεν μπόρεσα να βρω άλλες πληροφορίες, είναι τύπου flip ή μεγαλώνουν τηλεσκοπικά? Το σύστημα αυτό ενδέχεται να ζορίσει κάποιον ηλικιωμένο?

1. περιμενουμε τις φωτο

2. οχι. δε τρυπας τιποτα. βγαζεις το λαστιχο που εχω σημειωσει με κοκκινη γραμμη & απο κατω ειναι βιδες. βγαζεις πιχακια & μετα βγαζεις τον καπλαμα απο μεσα.

IMG-20190804-114119-jpg-17891ee39ac6e9f7

3. οχι. η omega δεν εχει θεματα αλλα οπως και να εχει δεν ειναι σαν κλειδαρια κυλινδρου. το κλειδι ειναι πλεον αλουμινιο και φαινεται καπως ψευτικο. ειναι τυπου φλιπ και ανοιγμενο ειναι εξτρα 3-4cm απ'οτι κλειστο. υπαρχει περιπτωση να ζοριστει ο ηλικιωμενος βγαζοντας το κλειδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Με την πρώτη ευκαιρία.

2. Δεν εννοούσα τρύπημα, εννοούσα ξεπριτσίνωμα ώστε να βγει η κάθετη πλαστική λωρίδα (αυτή που μέσα στις τρύπες της μπαινοβγαίνουν πίροι + γλώσσα), ούτως ή άλλως δεν θα χρειαστεί να βγει στην περίπτωση που επιλέξω να μπει κύλινδρος?

Το λάστιχο πάντως στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να βγει, τις βίδες που συγκρατούν το πηχάκι τις είχαν βάλει αφού είχαν τοποθετήσει πρώτα το λάστιχο!!!

IMG_20190804_115132.jpg.aabcbc460cf9459716ec6ac827c289a3.jpg

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Tο σετάκι που σκεφτόμουν αρχικά είχε τον abloy protec 2, αλλά μετά από διάφορα που διάβασα για το "πατινάρισμα" των δίσκων του πριν αρχίσει να κλειδώνει και το ότι χρειάζεται σταθερό χέρι απορρίφθηκε και έτσι σκέφτηκα για 4ks. 

Πρόσφατα έβαλα τον abloy protec 2, δεν εχω αντιληφθεί κάποιο 'πατινάρισμα', εκτός και αν δεν κατάλαβα τι εννοείς. 

Το μόνο 'θέμα' είναι ότι το κλειδί για να βγει πρέπει να έχει κλειδώσει εντελώς ή το αντίθετο.

Δηλαδή με μια περιστροφή δεν βγαίνει αλλα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα καθώς πάντα στο φουλ κλειδώνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...