Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, MacDos83 είπε

Kαλημερα φιλε.Αρτα ειμαι.Η πορτα ειναι ασφαλειας τωρα τι κλπ δεν ξερω την ειχαμε βαλει με το προγραμμα εξοικονομώ απο οτι μου ειπε αυτος που ηρθε να την δει η κλειδαρια ειναι καλη μια cisa τωρα πια δεν ξερω γραναζωτη ειναι και βγαινουν κατι επιπλεον γατζοι σε πυλους που βγαινουν πανω κατω κλπ.Εχει ενα defender τωρα παλι δεν ξερω ποιον.Οποτε ο r50 ειναι τουλαχιστον μια μετρια επιλογη?

Απο οτι καταλαβα πανω τωρα εχει κατι της πλακας των 30 ευρω. Ενα πορτοκάλι κλειδί έχουμε

τωρα εχεις MOIA και ο R50 για την Αρτα ειναι μια χαρα ΥΠΕΡ-ΚΟΡΥΦΗ. προχωρα αφοβα. ειδικα στα 80€ δε θα βρεις τιποτα καλυτερο στα μερη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

τωρα εχεις MOIA και ο R50 για την Αρτα ειναι μια χαρα ΥΠΕΡ-ΚΟΡΥΦΗ. προχωρα αφοβα. ειδικα στα 80€ δε θα βρεις τιποτα καλυτερο στα μερη σου.

γιατι εχει τοσο μεγαλη σημασια η περιοχη?επειδη τωρα που διαβασα λιγο για τις κλειδαριες και καταλαβα τι δουλεμα πεφτει και τι πληρώναμε τοσο καιρο για μεταξωτές κορδελες.

Επειδη εχω εναν αδερφο που  ειναι Γιαννενα και Γονεις που ειναι Λαρισα ειναι οκ ο R50 και γιαυτες τις περιοχες?Μπας και πετυχω και καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MacDos83 είπε

γιατι εχει τοσο μεγαλη σημασια η περιοχη?επειδη τωρα που διαβασα λιγο για τις κλειδαριες και καταλαβα τι δουλεμα πεφτει και τι πληρώναμε τοσο καιρο για μεταξωτές κορδελες.

Επειδη εχω εναν αδερφο που  ειναι Γιαννενα και Γονεις που ειναι Λαρισα ειναι οκ ο R50 και γιαυτες τις περιοχες?Μπας και πετυχω και καλυτερη τιμη.

γιατι αμα ησουν στη Νεα Σμυρνη με r50 θα σου λεγαμε οτι περπατας σε τεντωμενο σχοινι.

ε, στην Αρτα θα περασουν καμια 10αρια χρονια μεχρι να εχεις θεωρητικα προβλημα...

στα Γιαννενα ισως ειναι. στη Λαρισα σιγουρα δε θα ειναι για καιρο, οπως και στο Βολο.

Ολοι τα ιδια και τα ιδια πουλανε, οποτε αργα ή γρηγορα θα υπαρχει προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclein² είπε

γιατι αμα ησουν στη Νεα Σμυρνη με r50 θα σου λεγαμε οτι περπατας σε τεντωμενο σχοινι.

ε, στην Αρτα θα περασουν καμια 10αρια χρονια μεχρι να εχεις θεωρητικα προβλημα...

στα Γιαννενα ισως ειναι. στη Λαρισα σιγουρα δε θα ειναι για καιρο, οπως και στο Βολο.

Ολοι τα ιδια και τα ιδια πουλανε, οποτε αργα ή γρηγορα θα υπαρχει προβλημα..

ΟΚ φιλε σε ευχαριστω πολυ!Κατι τελευταιο και σε αφηνω αυτον τον agb utek ps να μην τον κοιταξω καθολου δηλαδη ετσι?επισης ο scudo 9000 είναι κατά πολύ καλύτερος του R50?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MacDos83 είπε

ΟΚ φιλε σε ευχαριστω πολυ!Κατι τελευταιο και σε αφηνω αυτον τον agb utek ps να μην τον κοιταξω καθολου δηλαδη ετσι?επισης ο scudo 9000 είναι κατά πολύ καλύτερος του R50?

o 9000 αν ειχε πατενταρισμενο κλειδι, θα ηταν καλυτερος. τωρα ειναι εφαμιλος ή λιγο πιο κατω.

ο u-tech δε νομιζω οτι εχει να σου προσφερει κατι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mclein² είπε

1. 10€

2. μηδενική.

3. δεν εχω δυστυχως.

αυτο το κυριο Κουρτεση, απο κωριο.. γιατι λεει οτι τα κλειδια αντιγραφονται MONO με την καρτα ;;; 

:D :D :D 

Η μια περιπτωση αλλαγής κυλινδρου είναι abloy protect 2 που εχω εγώ με 100 ευρω,

Κάποια άλλη πρόταση 60-70 ευρω?

Τέλος είναι εύκολο να την αλλάξω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tornado είπε

Η μια περιπτωση αλλαγής κυλινδρου είναι abloy protect 2 που εχω εγώ με 100 ευρω,

Κάποια άλλη πρόταση 60-70 ευρω?

Τέλος είναι εύκολο να την αλλάξω εγω?

θελω κι εγω abloy protec² με 100€

agb 9000 στα 50-60

ισως να ειναι ευκολο - ισως και οχι. εξαρταται πως τα πας με τα εργαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα, προέκυψε ενα μικρό θέμα  και χρειάζομαι την βοήθειά σας

Έχω μια πόρτα ασφαλείας από πλαίσιο. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε 2 κλειδιά που χρησιμοποιούσαν και ένα σφραγισμένο το οποίο μου είπε ότι ήταν και ακριβό. Θεώρησα λοιπόν επειδή γενικά στις κλειδαριές δίνουν 3 αντικλειδια, έτσι κ εδώ. Αμ δε! Το τρίτο κλειδί όχι μόνο ήταν διαφορετικό αλλά ακύρωσε και τα δύο προηγούμενα. Το "παλιό" κλειδί δεν μπαίνει καν πλήρως σε σημείο να νομίζεις ότι κάτι έχει σπάσει και δεν γυρνάει φυσικά. Υπόψιν ότι το σφραγισμένο είχε και καρτουλα μέσα με κωδικούς. Να αλλάξω κλειδαριά γενικότερα με καινούρια κλειδιά, είναι εύκολη διαδικασία, ή απλά παραγγέλνω αντίστοιχα καινούρια κλειδιά;

οποιος έχει την οποιαδήποτε ιδέα ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

παίδες καλησπέρα, προέκυψε ενα μικρό θέμα  και χρειάζομαι την βοήθειά σας

Έχω μια πόρτα ασφαλείας από πλαίσιο. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε 2 κλειδιά που χρησιμοποιούσαν και ένα σφραγισμένο το οποίο μου είπε ότι ήταν και ακριβό. Θεώρησα λοιπόν επειδή γενικά στις κλειδαριές δίνουν 3 αντικλειδια, έτσι κ εδώ. Αμ δε! Το τρίτο κλειδί όχι μόνο ήταν διαφορετικό αλλά ακύρωσε και τα δύο προηγούμενα. Το "παλιό" κλειδί δεν μπαίνει καν πλήρως σε σημείο να νομίζεις ότι κάτι έχει σπάσει και δεν γυρνάει φυσικά. Υπόψιν ότι το σφραγισμένο είχε και καρτουλα μέσα με κωδικούς. Να αλλάξω κλειδαριά γενικότερα με καινούρια κλειδιά, είναι εύκολη διαδικασία, ή απλά παραγγέλνω αντίστοιχα καινούρια κλειδιά;

οποιος έχει την οποιαδήποτε ιδέα ας μου πει!

Οπως το περιγραφεις,προφανως το σφραγισμενο που χρησιμοποιησες,ακυρωσε τα προηγουμενα(παλιοτερα).

Νομιζω πως με την καρτα ιδιοκτησιας και το κλειδι μπορεις να πας να βγαλεις αντιγραφα-κλειδια.

Μαλλον εχεις κυλινδρο με 2 ή 3 ζωες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

θελω κι εγω abloy protec² με 100€

agb 9000 στα 50-60

ισως να ειναι ευκολο - ισως και οχι. εξαρταται πως τα πας με τα εργαλεια.

1. Κυψελη χαμηλά απο κλειδαραδικο

 

2. Τα παω μια χαρά, πχ ένα τυπικο κύλινδρο τον αλλάζω ευκολα, δεν ξερω μήπως αυτος έχει δυσκολίες.

3. ημιασχετο αλλά θα πω γιατι έβαλα την φωτο,

Ο τύπος που άλλαξε και έβαλε τον κύλινδρο της φωτο, ήταν "συγγενης" γνωστου

Και υποτιθετε τον έβαλε για καλο. Κοστος: 250 ευρω

Τελικά χάλασε και αυτος και παρενεβει για να σταματήσει αυτή η αηδία της κλοπής.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

παίδες καλησπέρα, προέκυψε ενα μικρό θέμα  και χρειάζομαι την βοήθειά σας

Έχω μια πόρτα ασφαλείας από πλαίσιο. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε 2 κλειδιά που χρησιμοποιούσαν και ένα σφραγισμένο το οποίο μου είπε ότι ήταν και ακριβό. Θεώρησα λοιπόν επειδή γενικά στις κλειδαριές δίνουν 3 αντικλειδια, έτσι κ εδώ. Αμ δε! Το τρίτο κλειδί όχι μόνο ήταν διαφορετικό αλλά ακύρωσε και τα δύο προηγούμενα. Το "παλιό" κλειδί δεν μπαίνει καν πλήρως σε σημείο να νομίζεις ότι κάτι έχει σπάσει και δεν γυρνάει φυσικά. Υπόψιν ότι το σφραγισμένο είχε και καρτουλα μέσα με κωδικούς. Να αλλάξω κλειδαριά γενικότερα με καινούρια κλειδιά, είναι εύκολη διαδικασία, ή απλά παραγγέλνω αντίστοιχα καινούρια κλειδιά;

οποιος έχει την οποιαδήποτε ιδέα ας μου πει!

μιλαμε για omega plus αλλα επειδη ολο το ποστ ειναι γεματο γριφους κραταω επιφυλαξη.

θεωρητικα λοιπον, αντιγραφεις κλειδια με την καρτα ιδιοκτησιας & εισαι κομπλε.

36 λεπτά πριν, tornado είπε

1. Κυψελη χαμηλά απο κλειδαραδικο

2. Τα παω μια χαρά, πχ ένα τυπικο κύλινδρο τον αλλάζω ευκολα, δεν ξερω μήπως αυτος έχει δυσκολίες.

3. ημιασχετο αλλά θα πω γιατι έβαλα την φωτο,

Ο τύπος που άλλαξε και έβαλε τον κύλινδρο της φωτο, ήταν "συγγενης" γνωστου

Και υποτιθετε τον έβαλε για καλο. Κοστος: 250 ευρω

Τελικά χάλασε και αυτος και παρενεβει για να σταματήσει αυτή η αηδία της κλοπής.

1. 100€ abloy protec² σε διασταση 30χ50 δε βγαινει ακομη και απο abloy center. ακομη και εκδοση με 3 κλειδια. / ειναι ευκαιρια, παρ'τον.

2. αφου σου δινει τσαμπα τον κυλινδρο, θεωρητικα με κανενα 20αρικο στον περναει κιολας.

3. ο ανθρωπος αλλαξε αφαλο στα 250€ ή αλλαξε ολη την κλειδαρια λυνοντας την πορτα ; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mclein² είπε

 

3. ο ανθρωπος αλλαξε αφαλο στα 250€ ή αλλαξε ολη την κλειδαρια λυνοντας την πορτα ; 

Κοιτάξε έχει μεγάλη ιστορία η πορτα...

Βασικά αλλάχθηκε η πορτα από κλασική σε θωρακισμένη όλα στην τιμή.

Χαλάει όμως η κλειδαριά πάνω στο χρόνο.

Όταν κλείδωνε κάποιος και μετα ερχοταν άλλος με άλλο κλειδί δεν άνοιγε,  με συνέπεια να φωνάζουν τον πρωτο για να ανοιξει η πορτα . Αυτό το έκανε αμα κλείδωνες φουλ, πχ στα δυο κλακ ηταν οκ... Αλλά επειδή σπάνια ακολουθούσαν αυτό τον κανόνα φώναχτηκε ο πορτας για να δει τι θα γινει.

Συμπέρασμα,  πρέπει να αλλάξετε κλειδαριά,  

Ποσα?

250 ντουκου.

Προχθές έφυγε ένα κομμάτι από μπροστά που βάζεις το κλειδί και φαίνεται όλος ο κυλινδρος.Και είμαστε σε αυτή την φάση τώρα στο πιο θα είμαι το επόμενο βήμα :D

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tornado είπε

Κοιτάξε έχει μεγάλη ιστορία η πορτα...

Βασικά αλλάχθηκε η πορτα από κλασική σε θωρακισμένη όλα στην τιμή.

Χαλάει όμως η κλειδαριά πάνω στο χρόνο.

Όταν κλείδωνε κάποιος και μετα ερχοταν άλλος με άλλο κλειδί δεν άνοιγε,  με συνέπεια να φωνάζουν τον πρωτο για να ανοιξει η πορτα . Αυτό το έκανε αμα κλείδωνες φουλ, πχ στα δυο κλακ ηταν οκ... Αλλά επειδή σπάνια ακολουθούσαν αυτό τον κανόνα φώναχτηκε ο πορτας για να δει τι θα γινει.

Συμπέρασμα,  πρέπει να αλλάξετε κλειδαριά,  

Ποσα?

250 ντουκου.

Προχθές έφυγε ένα κομμάτι από μπροστά που βάζεις το κλειδί και φαίνεται όλος ο κυλινδρος.Και είμαστε σε αυτή την φάση τώρα στο πιο θα είμαι το επόμενο βήμα :D

τραγικες καταστασεις...

εφυγε το defender ετσι απλά ;;;; 

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

τραγικες καταστασεις...

εφυγε το defender ετσι απλά ;;;; 

Defender το λες εσύ αυτό? 

Την πρόλαβα στο τσακ γιατί ήθελε να βάλει λόγκο περιμετρικά για να μην βγαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

Defender το λες εσύ αυτό? 

Την πρόλαβα στο τσακ γιατί ήθελε να βάλει λόγκο περιμετρικά για να μην βγαίνει. 

ετσι λεγεται αυτο που εχει εξωτερικα η πορτα, εκτος αν δεν εχει βαλει defender αλλα απλό διακοσμητικο :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...