Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Πρέπει να βάλεις πρώτα αισθητήριο μέσα στον ηλιακό

Ναί, το ξέρω αυτό. Ο θερμοσίφωνας έχει θέση για αισθητήρα.

Οπότε αυτό που θέλω είναι έναν έξυπνο διακόπτη με Wifi, όπου να μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού και να δίνω ασύρματα εντολή για άναμα όταν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ναί, το ξέρω αυτό. Ο θερμοσίφωνας έχει θέση για αισθητήρα.

Οπότε αυτό που θέλω είναι έναν έξυπνο διακόπτη με Wifi, όπου να μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού και να δίνω ασύρματα εντολή για άναμα όταν χρειάζεται.

https://www.skroutz.gr/s/21548209/Sonoff-Basic-R3-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ναί, το ξέρω αυτό. Ο θερμοσίφωνας έχει θέση για αισθητήρα.

Οπότε αυτό που θέλω είναι έναν έξυπνο διακόπτη με Wifi, όπου να μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού και να δίνω ασύρματα εντολή για άναμα όταν χρειάζεται.

Μάλλον χρειάζονται 2 μπλιμπλικια και όχι ένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μάλλον χρειάζονται 2 μπλιμπλικια και όχι ένα

Ναι σωστά, απλά ζήταγε μόνο το διακόπτη και βιάστηκα:

Εδώ και ο ηλ. θερμοστάτης https://www.aliexpress.com/item/32872026720.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2022 στις 8:17 ΜΜ, purpleman είπε

 

Μεταξύ αυτών και του nobel classic glass ποιον θα επιλέγατε? ενδιαφέρομαι και εγώ για 160/2.5 τ.μ.

Ο classic φοραει απο τους πιο αξιοπιστους συλλεκτες της αγορας! Συν οτι μεσα στην συσκευασια θα βρεις μεταλλικους σωληνες-σπιραλ,ποιοτικη μονωση οπως και αντιψυκτικο!  Το θεμα ειναι το οικονομικο γιατι ξεκινησε με 670ευρω και τωρα εχει 760 συν οτι και τα υπολοιπα εχουν ακριβυνει τοποθετηση,σωληνες..

Στην πραξη τωρα με τοσα χρηματα μπορεις να βρεις μηχανημα στην αγορα με καλυτερη αποδοση που σημαινει οτι θα σου δινει περισσοτερα λιτρα επιθυμητης θερμοκρασιας,αρα θα κανεις πιο γρηγορα αποσβεση συν καλυτερη ποιοτητα ζωης!!!

Το προβλημα ειναι η αξιοπιστια που επηρεαζεται σημαντικα απο τις υψηλες θερμοκρασιας!!!

Αρα πχ στις δικες σου συνθηκες αν ενας ποιοτικος κρατουσε 8-10 χρονια,ενας πιο χαμηλης ποιοτητας θα σε αφηνε 4-7 χρονια!

Απο την στιγμη ομως που υπαρχουν ασταθμιτοι παραγοντες κανεις δεν μπορει να σου δωσει εγγυηση χωρις προυποθεσεις-κοστος! Αρα ενας brand εχει μεγαλυτερη τιμη αποκτησης! Συνηθως ακριβοτερα ανταλλακτικα! Κοστος εγγυησης που σου καθυστερει την αποσβεση! και γενικα δεν δενεις τον γαιδαρο σου!

Η πιο οικονομικη λυση σε τιμη αποκτησης και χρησης ειναι ενας δοκιμασμενος no name που θα καλυπτει με το παραπανω τις αναγκες σου.. και θα τον προστατευεις εσυ απο τις υψηλες θερμοκρασιες! Θετικα:αραιωνεις την συντηρηση ανα 5-7 χρονια(νερο Αθηνας) και αναβαζεις την αξιοπιστια του μηχανηματος πανω απο το 50%!!! Ξεπερνας απροβληματιστα τα 12χρονια!   Αρνητικο η ικανοτητα του καθενος να μπορει να ριχνει τις θερμοκρασιες σε ευθετο χρονο..!

Η χρυση τομη ειναι no name,μικροτερος συλλεκτης για το μποιλερ πχ 160/2 ή 200/2.5 και επιλεκτικη χρηση ηλεκτρικου θερμοσιφωνα μικρης χωρητικοτητας οχι πανω απο 60λ!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ναί, το ξέρω αυτό. Ο θερμοσίφωνας έχει θέση για αισθητήρα.

Οπότε αυτό που θέλω είναι έναν έξυπνο διακόπτη με Wifi, όπου να μπορώ να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού και να δίνω ασύρματα εντολή για άναμα όταν χρειάζεται.

Χρειάζεσαι τον "έξυπνο διακόπτη" που λες (πχ sonoff ή κάτι παρεμφερές) κι ένα ρελέ ισχύος που θα μπει μέσα στον πίνακα και θα ανοιγοκλείνει το ρεύμα παίρνοντας εντολή από το module, καθώς ο διακόπτης δεν μπορεί να χειριστεί απευθείας φορτία 3,5-4kW που είναι συνήθως οι σχετικές αντιστάσεις των ηλιακών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αυτά τα έχω δεί και δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα ελκυστικά.

Αυτό που θα ήθελα να βάλω είναι όπως το "aqualoop", το οποίο δεν είναι διαθέσιμο.

Aqualoop Hot Water Controller

Δεν υπάρχει στο εμπόριο κάτι παρόμοιο από επώνυμο κατασκευαστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αυτά τα έχω δεί και δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα ελκυστικά.

Αυτό που θα ήθελα να βάλω είναι όπως το "aqualoop", το οποίο δεν είναι διαθέσιμο.

Aqualoop Hot Water Controller

Δεν υπάρχει στο εμπόριο κάτι παρόμοιο από επώνυμο κατασκευαστή?

Να καταθέσω τους δύο προβληματισμούς που μου προέκυψαν από ένα γρήγορο "πέρασμα" του manual εγκατάστασης 

Θέμα πρώτο. Αναφέρει για έλεγχο αντίστασης 3kW. Όπως ανέφερα και παραπάνω στην Ελλάδα συνηθίζονται τα 3,5 ή και 4kW. Δεν ξέρω πόσο οριακή είναι η κατασκευή της πλακέτας και αν θα είχε θέμα. Ακόμα και να μην έχει όμως, πιθανότητα θα ήταν εκτός εγγύησης αφού θα λειτουργήσει εκτός προδιαγραφών. 

Θέμα δεύτερο. Το πιάσιμο με ταινία του αισθητηρίου πάνω στο θερμοστάτη. Εκτός από τεχνική "γυφτιά" είναι και μάλλον απίθανο να χωρέσει το αισθητήριο και το καλώδιο, αφού συνήθως ο θερμοστάτης πάει αρκετά σφηνωτά στο κυάθιο 

 

Οκ, αναφέρεις ότι ψάχνεις για κάτι παρόμοιο και όχι το ίδιο αλλά απλά στα επισημαίνω για να δεις ότι μπορεί στη μόστρα να είναι ντιζαϊνάτο, αλλά....... 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω καθόλου.

Υπάρχει όμως κάτι παρόμοιο στην αγορά? Δεν βρίσκω τίποτα.

Είμαι ο μόνος που θέλει να είναι δουλειά και να μπορεί να βλέπει αν το νερό σπίτι είναι ζεστό και αν όχι, να μπορεί να δώσει εντολή να ανάψει ο θερμοσίφωνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Δεν αντιλέγω καθόλου.

Υπάρχει όμως κάτι παρόμοιο στην αγορά? Δεν βρίσκω τίποτα.

Είμαι ο μόνος που θέλει να είναι δουλειά και να μπορεί να βλέπει αν το νερό σπίτι είναι ζεστό και αν όχι, να μπορεί να δώσει εντολή να ανάψει ο θερμοσίφωνας?

Προφανώς και δεν είσαι ο μόνος που το θέλει. Πολλοί (ενδεχομένως) θέλουν να το βλέπουν από τη δουλειά, την καφετέρια, τη βόλτα, κλπ μαζί με τα άλλα apps που χειρίζονται on the go. Το αν πραγματικά χρειάζεται στους περισσότερους είναι συζητήσιμο αλλά περί ορέξεως......

"Παρόμοιο" λειτουργικά είναι το sonoff που σου ανέφερα. Το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Απομακρυσμένη πληροφόρηση θερμοκρασίας και δυνατότητα ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης. Όπως και άλλοι "κλώνοι" του ή μη, που δουλεύουν με παρεμφερή τρόπο.

Τώρα "παρόμοιο" ως προς το αισθητικό κομμάτι δεν έχω δει κάτι, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2022 στις 5:41 ΜΜ, panther_512 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αυτά τα έχω δεί και δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα ελκυστικά.

Αυτό που θα ήθελα να βάλω είναι όπως το "aqualoop", το οποίο δεν είναι διαθέσιμο.

Aqualoop Hot Water Controller

Δεν υπάρχει στο εμπόριο κάτι παρόμοιο από επώνυμο κατασκευαστή?

Ουτε αυτο ειναι κατι επωνυμο.Χειροτερο απο τα sonnof το βλεπω.Ασε που αυτα που σου προτειναν μπορει να γινει με επωνυμα κομματια στο σημειο που καταπονειται περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί συμφωνώ με όλους σας.

Απλά έψαχνα μία όμορφη και ολοκληρωμένη λύση, με τον μηχανισμό να μπαίνει μέσα στη θέση του κανονικού διακόπτη.

Το Sonoff είναι ογκώδες, ενώ το display που προτάθηκε πιό πάνω δεν είναι και ότι καλύτερο για έναν τοίχο σπιτού, ενώ δεν θα στέλνει δεδομένα μέσω ίντερνετ στο κινητό σου.

Όπως και να έχει, διαπιστώνω ένα κενό στην αγορά στην εποχή του IoT. Θεωρούσα δεδομένη την ύπαρξη ενός τέτοιου συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ναί συμφωνώ με όλους σας.

Απλά έψαχνα μία όμορφη και ολοκληρωμένη λύση, με τον μηχανισμό να μπαίνει μέσα στη θέση του κανονικού διακόπτη.

Το Sonoff είναι ογκώδες, ενώ το display που προτάθηκε πιό πάνω δεν είναι και ότι καλύτερο για έναν τοίχο σπιτού, ενώ δεν θα στέλνει δεδομένα μέσω ίντερνετ στο κινητό σου.

Όπως και να έχει, διαπιστώνω ένα κενό στην αγορά στην εποχή του IoT. Θεωρούσα δεδομένη την ύπαρξη ενός τέτοιου συστήματος.

Το sonoff όπως και το απαιτούμενο ρελέ ισχύος μια χαρά μπορεί να μπει στους περισσότερους ηλεκτρολογικούς πίνακες (μέσα στον πίνακα και για να μην φαίνεται αλλά και για ευκολία σύνδεσης με την παροχή του ηλεκτρικού), αν δεν είναι τελείως πηγμένοι από ασφάλειες, κλπ. Ακόμα και να μην έχει χώρο μπορεί να μπει μικρό εξωτερικό κουτί δίπλα στον πίνακα (κάτι σαν μικρό κουτί συναγερμού). Ακόμα και στο εξωτερικό κουτί νομίζω ότι το αισθητικό penalty λίγη σημασία έχει σε σχέση με νοικοκυρεμένη εγκατάσταση και αξιόπιστη λειτουργία.

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω το κενό που "διαπιστώνεις" δεν είναι πραγματικό αλλά αφορά μόνο τα πολύ συγκεκριμένα δικά σου δεδομένα. Δηλαδή θέλεις να φαίνεται (ενώ δεν είναι απαραίτητο) αλλά να είναι ντιζαϊνάτο, να χειρίζεται όχι μικρό ηλεκτρικό φορτίο (άρα χοντρούτσικα καλώδια) αλλά να είναι μικρό, να σου δίνει θερμοκρασία στο κινητό αλλά να τα έχει και στον τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καλώδια που αναφέρεσαι υπάρχουν ήδη στον διακόπτη.

Επίσης υπάρχουν πληθώρα παρόμοιων συστημάτων, όμορφα, με οθόνες και WiFi που όμως ελέγχουν κεντρικές θερμάνσεις, και δείχνουν τη θερμοκρασία του χώρου, με ξεχωριστή είσοδο για αισθητήριο θερμοκρασίας.

Οπότε μου φαίνεται πολύ παράξενο που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για θερμοσίφωνες.

Με το sonoff και ρελέ ισχύος έχεις απομακρυσμένο έλεγχο, αλλά τον κάνεις εμπειρικά (αν έχει συννεφιά, βρέχει κλπ). Από την άλλη επειδή δεν έχεις απομακρυσμένη ένδειξη θερμοκρασίας, δεν ξέρεις πόση ώρα να τον αφήσεις ανοιχτό, ώστε να ζεστάνει το νερό όσο χρειάζεσαι και όχι περισσότερο ή λιγότερο.

Τέλος πάντων, το σπίτι θα έχει φωτοβολταϊκά 5KW, οπότε στο τέλος της ημέρας βάζεις το sonoff και αν κάψει ο θερμοσίφωνας λίγο παραπάνω, μικρό το κακό.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα......

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

update: Υπάρχει λύση με το sonoff για απομακρυσμένη ένδειξη θερμοκρασίας στο κινητό?

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, panther_512 είπε

...........................................................................................

Θα το ψάξω λίγο ακόμα......

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

update: Υπάρχει λύση με το sonoff για απομακρυσμένη ένδειξη θερμοκρασίας στο κινητό?

 

 

19 ώρες πριν, haris_216 είπε

Προφανώς και δεν είσαι ο μόνος που το θέλει. Πολλοί (ενδεχομένως) θέλουν να το βλέπουν από τη δουλειά, την καφετέρια, τη βόλτα, κλπ μαζί με τα άλλα apps που χειρίζονται on the go. Το αν πραγματικά χρειάζεται στους περισσότερους είναι συζητήσιμο αλλά περί ορέξεως......

"Παρόμοιο" λειτουργικά είναι το sonoff που σου ανέφερα. Το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Απομακρυσμένη πληροφόρηση θερμοκρασίας και δυνατότητα ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης. Όπως και άλλοι "κλώνοι" του ή μη, που δουλεύουν με παρεμφερή τρόπο.

Τώρα "παρόμοιο" ως προς το αισθητικό κομμάτι δεν έχω δει κάτι, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει.

Μα αυτό λέμε και ξαναλέμε (δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να το πω πέρα από το υπογραμμισμένο).

Απομακρυσμένη πληροφόρηση μέσω app και ταυτόχρονα δυνατότητα χειρισμού.

Και για να μην το κουράζουμε παραπάνω (δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω) εδώ μπορείς να δει και το app

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...