Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, xsterg είπε

σε αυτο μονο εσυ και ο εγκαταστατης μπορειτε να απαντησετε. αν σου πει ο εγκαταστατης γερανο θα τον φερεις. μην τσιγκουνευτεις τα 50 η 100 € και βρεθεις με κανενα ατυχημα.

δεν γινεται αυτο που βλεπω. εχω δει κοτσανες αλλα αυτο με ξεπερναει.

μα καλα πως εγινε η εγκατασταση? με σκαλωσια?

γιατι δεν ακουμπαει κατω? προφανως εχει τοποθετηθει παρατυπα πανω απο διπλανο ακινητο και εχει στερεωθει πανω στο δικο σου.

σε περιπτωση δυνατου αερα ξερεις τι εχει να γινει? δεν θεωρω οτι θα αντεξει αυτο το πραγμα για χρονια ετσι οπως ειναι. σε περιπτωση βλαβης πως θα κανει τις οποιες ενεργειες ο τεχνικος? πως θα συμπληρωσει καποιος υγρο στο κλειστο κυκλωμα?

για εμενα ειναι περα για περα λαθος η τοποθετηση εαν δεν ειναι φωτοσοπ.

Γενικά πολλά γίνονται στην ελλαδα έτσι και αντέχουν. Αν το έχει στηρίξει καλά δε νομίζω να πέσει. 250 κιλά να είναι όλο αντέχει. Απλά δε θα είναι νόμιμο και έχει δυσκολία συντήρησης εκτός αν βρει καμία οικονομική πατέντα να ανεβαίνει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, cater είπε

 

Με σκαλωσιά μπήκε ναι. Το ακίνητο που είναι στερεωμένο είναι του πεθερού μου. Το κάτω δεξιά είναι δικό μου. Και γω απορούσα και ήμουν αρνητικός για το μέρος τοποθέτησης. Με σκάλα ανεβαίνεις

 

Ήξερα τα μειονεκτήματα αλλά δε γινόταν αλλού. Το θέμα είναι ότι μπήκε και δουλευει. Ότι προκύψει θα το δω στην πορεία .

A+ Gallery_7.jpg

Για να τον βάλεις εκεί , πρέπει να έχεις κολλητό τον σπαιντερμαν , για να έρχεται να σου κάνει σέρβις. Χαχαχαχα. 

Σε κάποιες περιπτώσεις απλά δεν μπαίνει ηλιακός. Είτε βάζεις ταχυθερμαντηρα, είτε βάζεις εξαναγκασμενης.  Σε μια περίπτωση σεισμού τι γίνεται? Δεν είναι πολύ το βάρος?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, [email protected] είπε

σχεδον ολο το καλοκαιρι. απο μεσα ιουνιου μεχρι μεσα σεπτεμβριου σιγουρα 3 μηνες

Δεν είναι και πολύς καιρός για να αξίζει ιδιαίτερα αλλά αν δεν σε επιβαρύνει οικονομικά βάλε.

Ανάλογα τα άτομα υπολόγισε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, troi.g είπε

Για να τον βάλεις εκεί , πρέπει να έχεις κολλητό τον σπαιντερμαν , για να έρχεται να σου κάνει σέρβις. Χαχαχαχα. 

Σε κάποιες περιπτώσεις απλά δεν μπαίνει ηλιακός. Είτε βάζεις ταχυθερμαντηρα, είτε βάζεις εξαναγκασμενης.  Σε μια περίπτωση σεισμού τι γίνεται? Δεν είναι πολύ το βάρος?

Οι βίδες αντέχουν. Βέβαια σε σεισμό θα φανει. Έχω δει να φεύγει θερμοσίφωνας σε σεισμό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cater είπε

 

 

 

Ήξερα τα μειονεκτήματα αλλά δε γινόταν αλλού. Το θέμα είναι ότι μπήκε και δουλευει. Ότι προκύψει θα το δω στην πορεία .

A+ Gallery_7.jpg

Καταρχας σ ευχαριστω  που ανεβασες φωτο! Θα ειχε ενδιαφερον στο forum να βλεπαμε συχνα φωτογραφιες..

Δικη μου γνωμη αφου θα εχεις μειωμενη αποδοση τον χειμωνα λογω προσανατολισμου για μενα καλα εκανες και εβαλες 2.5τμ.(αλλος θα εβαζε πιο μικρο συλλεκτη)  Για το μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες μπορεις να βαλεις φελιζολ λεπτο και να το πιασεις με καποια ταινια αντοχης στις καιρικες συνθηκες..   Η ταινια επειδη ειναι δυνατη και το φελιζολ ελαφρυ δεν χρειαζεται ποσοτητα,βαζεις μικρα κομματια στις γωνιες.

Στην δικη σου περιπτωση θα αξιζε να εβαζες  δοχειο διαστολης στο κλειστο! Κακος ο μαστορας που δεν στο προτεινε.. Δεν εχει κοστος..  Το δοχειο μαζι με το σκεπασμα ειναι συμμαχοι στο να μην χασεις σιγουρα υγρα ωστε να εχεις και την μεγιστη αποδοση τον χειμωνα!

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Για να τον βάλεις εκεί , πρέπει να έχεις κολλητό τον σπαιντερμαν , για να έρχεται να σου κάνει σέρβις. Χαχαχαχα. 

Σε κάποιες περιπτώσεις απλά δεν μπαίνει ηλιακός. Είτε βάζεις ταχυθερμαντηρα, είτε βάζεις εξαναγκασμενης.  Σε μια περίπτωση σεισμού τι γίνεται? Δεν είναι πολύ το βάρος?

Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά..

 

30 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Καταρχας σ ευχαριστω  που ανεβασες φωτο! Θα ειχε ενδιαφερον στο forum να βλεπαμε συχνα φωτογραφιες..

Δικη μου γνωμη αφου θα εχεις μειωμενη αποδοση τον χειμωνα λογω προσανατολισμου για μενα καλα εκανες και εβαλες 2.5τμ.(αλλος θα εβαζε πιο μικρο συλλεκτη)  Για το μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες μπορεις να βαλεις φελιζολ λεπτο και να το πιασεις με καποια ταινια αντοχης στις καιρικες συνθηκες..   Η ταινια επειδη ειναι δυνατη και το φελιζολ ελαφρυ δεν χρειαζεται ποσοτητα,βαζεις μικρα κομματια στις γωνιες.

Στην δικη σου περιπτωση θα αξιζε να εβαζες  δοχειο διαστολης στο κλειστο! Κακος ο μαστορας που δεν στο προτεινε.. Δεν εχει κοστος..  Το δοχειο μαζι με το σκεπασμα ειναι συμμαχοι στο να μην χασεις σιγουρα υγρα ωστε να εχεις και την μεγιστη αποδοση τον χειμωνα!

 

 

Ο μάστορας για γέλια είναι. Του είπα για σκεπάσμα και γελούσε. Και ο δικός του τρύπησε στην 5ετια. Elco αλλά και πάλι .. έχω πάρει σκέπασμα από την εταιρεία του και δένει με κάτι ιμάντες. Θα δω μήπως πάω κάπου να μου κάνουν πατέντα να τραβάω κάνα σκοινί και να σκεπαζω/ξεσκεπάζω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, silvester81 είπε

Καλησπέρα για εξοχικό που πηγαίνουμε κάποια ΣΚ το χειμώνα και το χρησιμοποιούμε περισσότερο το καλοκαίρι τι θα προτείνατε ; Είμαστε 4μελης οικογένεια αλλά πολλές φορές φιλοξενούμε κ φίλους τα καλοκαίρια .θα μπει σε κεραμοσκεπή κ δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα .

Φίλε εγώ θα αγοράσω έναν ηλιακό για ακριβώς αυτόν τον λόγο..Τα υπολόγισα και στα 4 χρόνια βαριά θα κάνω απόσβεση το ρευμα-πετρελαιο που καίω το καλοκαίρι είτε με θερμοσίφωνα είτε με τον καυστήρα..Το σημαντικότερο είναι ότι πάντα έχεις ζεστό νερό χωρίς να περιμένεις..Όσοι έχουν πιτσιρίκια το καταλαβαίνουν αυτό..Η μόνη μου αγωνία είναι το χειμώνα που θα αδειάζω το καζάνι λόγω παγετού αν θα οξειδώνεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cater είπε

Ο μάστορας για γέλια είναι. Του είπα για σκεπάσμα και γελούσε. Και ο δικός του τρύπησε στην 5ετια. Elco αλλά και πάλι .. έχω πάρει σκέπασμα από την εταιρεία του και δένει με κάτι ιμάντες. Θα δω μήπως πάω κάπου να μου κάνουν πατέντα να τραβάω κάνα σκοινί και να σκεπαζω/ξεσκεπάζω. 

 

 

Ναι για να εχει δουλεια.. Να τον καλεις για να σου συμπληρωνει υγρα στο κλειστο.. και γενικα να παει off πιο συντομα για να παραγεται εργο!  Το ξερεις οταν χανεις υγρα στο κλειστο και σε συνδυασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες στο σημεια που δεν υπαρχουν υγρα αερας-κενο δημιουργειται φθορα με αποτελεσμα να σου τρυπησει ο μανδυας ή το δοχειο χρησης! 

Πιο πισω εχω ποσταρει εναν δικο μου πρακτικο τροπο για να καταλαβαινεις τις απαγορευτικες θερμοκρασιες ωστε να κανεις αναγνωριση και να φροντιζεις να μην φτανει σε τετοιες θερμοκρασιες! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι για να εχει δουλεια.. Να τον καλεις για να σου συμπληρωνει υγρα στο κλειστο.. και γενικα να παει off πιο συντομα για να παραγεται εργο!  Το ξερεις οταν χανεις υγρα στο κλειστο και σε συνδυασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες στο σημεια που δεν υπαρχουν υγρα αερας-κενο δημιουργειται φθορα με αποτελεσμα να σου τρυπησει ο μανδυας ή το δοχειο χρησης! 

Πιο πισω εχω ποσταρει εναν δικο μου πρακτικο τροπο για να καταλαβαινεις τις απαγορευτικες θερμοκρασιες ωστε να κανεις αναγνωριση και να φροντιζεις να μην φτανει σε τετοιες θερμοκρασιες! 

 

 

Μια από αυτές τις μέρες θα συνδέσω τον αισθητήρα θερμοκρασίας  για να έχω μια εικόνα του τι γίνεται στο περίπου. Αν χάνει υγρά θα έρχεται να συμπληρώνει και δε θα παίρνει ούτε ευρώ αν είναι υπαιτιότητα δική του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανέναν modul φτηνό εντός Ελλάδας για θερμοκρασία; είχα το  w3001 αλλά το έκαψα! Από alie περίμενα ένα μήνα και το έκαψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GeG είπε

Έχουμε κανέναν modul φτηνό εντός Ελλάδας για θερμοκρασία; είχα το  w3001 αλλά το έκαψα!

το φτηνό είναι σχετικό Το έβαλες χωρίς ρελε με πολλά αμπέρ ?  Το παρακάτω είναι αυτό που έκαψες ?

https://saveshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=1791

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

1. Για το μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες μπορεις να βαλεις φελιζολ λεπτο και να το πιασεις με καποια ταινια αντοχης στις καιρικες συνθηκες..   Η ταινια επειδη ειναι δυνατη και το φελιζολ ελαφρυ δεν χρειαζεται ποσοτητα,βαζεις μικρα κομματια στις γωνιες.

2. θα αξιζε να εβαζες  δοχειο διαστολης στο κλειστο!

1. πέρα από φελιζόλ μπορώ να βάλω κάτι άλλο? σκέπασμα ειδικό?

2. Δοχείο διαστολής που και πως μπαίνει? σε ποιό σημείο? κοστολόγιο να περαστεί τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, hp8 είπε

το φτηνό είναι σχετικό Το έβαλες χωρίς ρελε με πολλά αμπέρ ?  Το παρακάτω είναι αυτό που έκαψες ?

https://saveshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=1791

Ναι αυτό είναι,  νομίζω πρεπει να βραχυκυκλωσα καταλαθος τα καλώδια του αισθητήρα, τα αλλά τα είχα μονωσει καλά και είχα κόψει το καλώδιο του αισθητήρα για να το επεκτείνω και. Δεν έσκασε κάτι ουτε μυρισε, έπεσε ο γενικός απλά και αυτό ήταν,  δεν δείχνει κάτι η συσκευή. Ευχαριστώ για το link , για κάποιο λόγω δεν το είχα βρει προχθές που το έψαχνα και ξανά πήρα από alie (το έχει 3-4€) αλλά ππιος περιμένει.

6 λεπτά πριν, doll είπε

1. πέρα από φελιζόλ μπορώ να βάλω κάτι άλλο? σκέπασμα ειδικό?

2. Δοχείο διαστολής που και πως μπαίνει? σε ποιό σημείο? κοστολόγιο να περαστεί τώρα?

2. Αν πιανουν τα χέρια σου, δεν είναι τίποτα, βγάζεις το ασφαλιστικό του κλειστου που βρίσκεται στην πάνω πλευρά και εκεί βάζεις το δοχείο και το ασφαλιστικό στην πάνω πλευρα του δοχείου. Το δοχείο εγώ πήρα ένα στα 15€ σιδερένιο πρεπει να είναι φυσικά και το βλέπω να σκουριαζει συντομα. Ο μάστορας δεν θα σου παρει κανένα 15€ ; αν και ευκολη δουλειά,  τσάμπα δεν θα έρθει.

Ενδεικτικά : https://www.skroutz.gr/s/33585223/Venman-VXT-2-Δοχείο-Διαστολής-Ηλιακού-Κάθετο-1lt.html

Επεξ/σία από GeG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Έχουμε κανέναν modul φτηνό εντός Ελλάδας για θερμοκρασία; είχα το  w3001 αλλά το έκαψα! Από alie περίμενα ένα μήνα και το έκαψα!

Βάλτε κανά λινκ από αλι να ξεστραβωθουμε ώρε παλικάρια!!Είναι σετ μαζι με τον αισθητήρα?Μπορείς να τον επεκτείνεις όσο θέλεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Βάλτε κανά λινκ από αλι να ξεστραβωθουμε ώρε παλικάρια!!Είναι σετ μαζι με τον αισθητήρα?Μπορείς να τον επεκτείνεις όσο θέλεις??

€ 3,22  5%OFF | W3001 Digital Control Temperature Microcomputer Thermostat Switch Thermometer New Thermoregulator 12/24/220V https://a.aliexpress.com/_mNoR5ew

Εγώ έβαλα ένα 15μετρα καλώδιο και έχασα περιπου μισό βαθμό νομίζω.

Επεξ/σία από GeG
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...