Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Gerara_ είπε

Ακούγεται κάτι για επιδότηση ( όχι από το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον) για αγορά ηλιακών; Το έχετε υπόψη σας;

Κάτι πήρε το αυτί μου χθες στην τηλεόραση αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, balarinio είπε

Ακούγεται κάτι για επιδότηση

εκει που εχουν φτασει οι τιμες θα παιρνεις ηλιακο στην τιμη που ηταν πριν ενα χρονο με την επιδοτηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

εκει που εχουν φτασει οι τιμες θα παιρνεις ηλιακο στην τιμη που ηταν πριν ενα χρονο με την επιδοτηση...

Η πλάκα ειναι οτι καποιοι, πριν διο τρια χρόνια, περίμεναν να πέσουν οι τιμές στο μέλλον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 2:56 ΜΜ, Max64072 είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα, έχω ένα θέμα με τον ηλιακό μου . Προχθές έβγαζε συνεχόμενα νερό από την πάνω βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού κυκλώματος . Όταν έκλεινα την παροχή νερού σταματούσε . Είναι δυνατον να έχει τρυπήσει και να βγάζει συνέχεια το νερό του ανοιχτού κυκλώματος από το κλειστό ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Μολις ετυχε και επισκεφτηκα εναν ηλιακο με ακριβως το ιδιο προβλημα! Κατουρουσε συνεχεια το ασφαλιστικο του κλειστου λες και στο κλειστο υπαρχει αφθονο νερο..!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ena update και από εμένα. Όπως έχω προαναφέρει ψάχνω για ηλιακο 160 λίτρων τριπλης για διαμέρισμα που έχω προς ενοικίαση. Από όσο εψαξα ο μόνος που μου πρόσφερε all in one λυση (μεταφορά, ανέβασμα του ηλιακόυ στην ταράτσα, τοποθέτηση και συνδεση με το διαμέρισμα είναι ο violaris.Λιγο που κοίταξα στο φόρουμ είδα κάποια παράπονα για τον συγκεκριμένο. 

ΛΑμβάνοντας υπόψιν ότι είμαι εκτός και θα ήθελα μια all in one λυση θα ήθέλα τις προτάσεις σας τόσο για τον εν λόγω όσο και για οποιονδηποτε άλλο στο ίδιο ευρος τιμης (έστω και με ΡΜ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Κυπρος επιδοτει απο περισυ μεσω του ταμειου ανακαμψης, φετος 450€ ανα ηλιακο:

https://www.4green.gr/news/data/ellhnika-nea/H-Kypros-to-blepei-alliws-epidotei-fwtoboltaika,-hliaka,-thermomonwsh_140643.asp

Κακως κολλησε μαζι στο εξοικονομω ο ηλιακος, ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας εχει μεγαλη καταναλωση, επρεπε να ειχε δοθει προτεραιοτητα και ανεξαρτητα απο την ενεργειακη αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, louben είπε

Ena update και από εμένα. Όπως έχω προαναφέρει ψάχνω για ηλιακο 160 λίτρων τριπλης για διαμέρισμα που έχω προς ενοικίαση. Από όσο εψαξα ο μόνος που μου πρόσφερε all in one λυση (μεταφορά, ανέβασμα του ηλιακόυ στην ταράτσα, τοποθέτηση και συνδεση με το διαμέρισμα είναι ο violaris.Λιγο που κοίταξα στο φόρουμ είδα κάποια παράπονα για τον συγκεκριμένο. 

ΛΑμβάνοντας υπόψιν ότι είμαι εκτός και θα ήθελα μια all in one λυση θα ήθέλα τις προτάσεις σας τόσο για τον εν λόγω όσο και για οποιονδηποτε άλλο στο ίδιο ευρος τιμης (έστω και με ΡΜ). 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "all in one" καθώς αυτά που αναφέρεις προφανώς τα έχουν όλοι. Ίσως να εννοείς τιμή "πακέτο" (πληρώνεις τόσα "με το κλειδί στο χέρι"). Αν είναι αυτό προσωπικά φοβάμαι τέτοιες λύσεις, είτε αυτό λέγεται ηλιακός κλιματιστικό ή ότι άλλο καθώς θεωρώ (δική μου σκέψη, ίσως και λάθος) ότι τότε έχει κάθε λόγο να σου βάλει υποδεέστερης ποιότητας σωλήνες, καλώδια, κλπ ή να "κλέψει" με κάθε τρόπο από την εγκατάσταση.

Όταν έχεις χρεώσεις με το μέτρο μπορείς να κάνεις την όποια συζήτηση πάνω στο τι υλικά χρησιμοποιούνται και αν θες να ζητήσεις και κάτι καλύτερο (με προφανώς άλλη χρέωση). Στο "πακέτο" όμως, αφού θα πάρει συγκεκριμένα χρήματα και τίποτα παραπάνω, προφανώς και είναι δελεαστικό να κόψει σε κόστος. Είτε αυτό σημαίνει άλλη ποιότητα (και άρα αντοχή ή απώλειες) είτε ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει μικρότερα κομμάτια που του έμειναν και να βάλει μούφες ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί για εξοικονόμηση φράγκων (για εκείνον ;))

7 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Κακως κολλησε μαζι στο εξοικονομω ο ηλιακος, ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας εχει μεγαλη καταναλωση, επρεπε να ειχε δοθει προτεραιοτητα και ανεξαρτητα απο την ενεργειακη αναβαθμιση.

Η μόνη φορά που είχε δοθεί επιδότηση για ηλιακό ήταν πριν πολλάάά χρόνια, τότε που ο περισσότερος κόσμος πρωτογνώριζε τους ηλιακούς, και σκοπός ήταν το προμοτάρισμά τους. Έκτοτε, καθώς η αναγκαιότητα του ηλιακού (πέρα από τις όποιες ψιλοδιαφωνίες) τυγχάνει γενικής αποδοχής, δεν έγινε κάποια άλλη κίνηση καθώς πουλάει από μόνο του.

Εννοείται πως το γεγονός ότι, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αποτελεί εγχώρια βιομηχανία και κανονικά θα έπρεπε να στηριχτεί δεν λέει τίποτα στους αποφασίζοντες. Πράγμα που δεν αποτελεί και έκπληξη αφού τις τελευταίες 10ετίες έχει (θα μπορούσα να πω "οργανωμένα") υπονομευτεί, αν όχι καταστραφεί, κάθε ελληνική βιομηχανική προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα praktiker έχουν πρόσφορα στους elco.. βέβαια τα σχολια που διάβασα στο Σκρουτζ ήταν απογοητευτικα...Πάντως επειδή είμαι σε αναζήτηση ηλιακού όλοι παίζουν κοντά  στα 950 (200λ 3τμ) εδώ Θεσσαλία..Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας βοηθήσει..

Ωστόσο σε σπίτι φίλου που μπήκε σε εξοικονομώ του έφεραν ηλιακό από Αριδαία (Ηλιοσταρ) στα 750ε χωρίς ΦΠΑ.

Τώρα αν βγει αξιόπιστος το βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Τα praktiker έχουν πρόσφορα στους elco.. βέβαια τα σχολια που διάβασα στο Σκρουτζ ήταν απογοητευτικα...Πάντως επειδή είμαι σε αναζήτηση ηλιακού όλοι παίζουν κοντά  στα 950 (200λ 3τμ) εδώ Θεσσαλία..Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας βοηθήσει..

Ωστόσο σε σπίτι φίλου που μπήκε σε εξοικονομώ του έφεραν ηλιακό από Αριδαία (Ηλιοσταρ) στα 750ε χωρίς ΦΠΑ.

Τώρα αν βγει αξιόπιστος το βλέπουμε..

Αν ζεις Θεσσαλία πάρε η του ΞΑΦΗΣ δίπλα από Κατερίνη η και τον panthermica από Θεσσαλονίκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Τα praktiker έχουν πρόσφορα στους elco..

Δεν ξερω τι γινεται αυτη τη στιγμη, παντως τα Elco σιγουρα ειχαν κατι σαπια καζανια made in skopje ...και κανανε μπουμ με το τιποτα. Το leroy σταματησε να τους πουλαει ακριβως γιαυτο το λογο.Αν παρεις τετοιο πραγμα δωσε λεφτα στη προστασια του. Η παρε καλυτερο ηλιακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 5:05 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Όσοι δεν έχετε ξεκινήσει να σκεπάζετε συλλέκτες, πως πάτε από θερμοκρασίες αυτές τις μέρες;

Το μεσημέρι (13:30) είπα να βάλω ένα θερμόμετρο και άφησα το ζεστό να τρέχει, πήγε μέχρι τους 60..

Φαντάζομαι μέχρι το απόγευμα θα πάει καμία +10ακομα;

Σε εμένα παίζει στους 70+ από το Πάσχα όποτε έχει δυνατή ηλιοφάνεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω υπερβολη τους καλοκαιρινους μηνες με τοσο μειωμενες απωλειες να ξεπερναει τους 65β!

Παντως οποιος δεν εχει συνειδηση με τις θερμοκρασιες... μετα μην κατηγορει τον ηλιακο αν σε λιγοτερα χρονια του κανει μπραφ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 2:10 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Μα δεν το λεω εγω.. Η αγορα το λεει!  Οποτε το τι θα ηθελα εγω κρατα το για τον εαυτο σου

!

Αυτό που δεν λέτε, εσύ και η αγορά, είναι ότι πρόκειται για βουλγάρικο προϊόν και με βάση αυτό θα έπρεπε να συγκρίνεται τιμολογιακα. Μόνο αν κόστιζε 300€ κάτω,ως όφειλε, θα ασχολουμην και δεν θα το ανακατεβα με τα ελληνικά προϊόντα. Αντί αυτού αφήνεται να εννοηθεί ότι πρόκειται για ελληνικό προϊόν.

3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Θεωρω υπερβολη τους καλοκαιρινους μηνες με τοσο μειωμενες απωλειες να ξεπερναει τους 65β!

Παντως οποιος δεν εχει συνειδηση με τις θερμοκρασιες... μετα μην κατηγορει τον ηλιακο αν σε λιγοτερα χρονια του κανει μπραφ!!!!

Θέλω να τον ξεφορτωθώ για να βάλω Νόμπελ (σαν κι εσένα) μπας και σωθώ 🤨

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...