Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αυτό που δεν λέτε, εσύ και η αγορά, είναι ότι πρόκειται για βουλγάρικο προϊόν και με βάση αυτό θα έπρεπε να συγκρίνεται τιμολογιακα. Μόνο αν κόστιζε 300€ κάτω,ως όφειλε, θα ασχολουμην και δεν θα το ανακατεβα με τα ελληνικά προϊόντα. Αντί αυτού αφήνεται να εννοηθεί ότι πρόκειται για ελληνικό προϊόν.

Θέλω να τον ξεφορτωθώ για να βάλω Νόμπελ (σαν κι εσένα) μπας και σωθώ 🤨

καλα και τα iphone στην Κινα τα φτιαχνουν οπως και ολα τα υπολοιπα προιοντα τεχνολογιας  ,αλλα μια χαρα τα αγοραζουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αυτό που δεν λέτε, εσύ και η αγορά, είναι ότι πρόκειται για βουλγάρικο προϊόν και με βάση αυτό θα έπρεπε να συγκρίνεται τιμολογιακα. Μόνο αν κόστιζε 300€ κάτω,ως όφειλε, θα ασχολουμην και δεν θα το ανακατεβα με τα ελληνικά προϊόντα. Αντί αυτού αφήνεται να εννοηθεί ότι πρόκειται για ελληνικό προϊόν.

Θέλω να τον ξεφορτωθώ για να βάλω Νόμπελ (σαν κι εσένα) μπας και σωθώ 🤨

Λες ασυναρτησιες γιατι εγω δεν υποστηριζω τιποτα περα απο το να κραταμε χαμηλα τις θερμοκρασιες το καλοκαιρι!

41 λεπτά πριν, takis1964 είπε

καλα και τα iphone στην Κινα τα φτιαχνουν οπως και ολα τα υπολοιπα προιοντα τεχνολογιας  ,αλλα μια χαρα τα αγοραζουμε

Κοιτα ο Nobel ξεκινησε με τον classic και τον apollon με συλλεκτη πρεσαριστο με την ονομασια apollon. Καθαρα Ελληνικο προιον! Μετα καπου το 2013 εβγαλε τον αελιο(οικονομικο μοντελο) στην Βουλγαρια. Συνεχιζε ομως την παραγωγη των 2 μοντελων εδω στην Ελλαδα.  Καποια στιγμη ακουστηκε οτι τα πηγε ολα Βουλγαρια οπως και το αντιθετο οτι η παραγωγη για classic και apollon ειναι ακομα εδω!

Επειδη εξορισμου ο συλλεκτης apollon αποδειχθηκε ο πιο αξιοπιστος και γι αυτο προτεινα nobel.  Τωρα ομως που ανεβηκαν τοσο πολυ οι τιμες δεν ξερω ποσο αξιζει να τα δωσει καποιος οταν ειναι διατεθειμενος να σκεπαζει!   Θεωρω καλυτερο VFM οικονομικος,μεγαλυτερος για τις αναγκες μας με την προυποθεση την αποφυγη της υπερθερμανσης!

Το προβλημα ειναι ομως οτι φτασαμε στο σημειο να μην υπαρχει οικονομικος ηλιακος συγκρινοντας τις τιμες με τα προηγουμενα χρονια..!

Η ηλιοφαρ φαινεται να εχει καλυτερες τιμες οπως και να πουλαει αφου βλεπω αρκετους σε ταρατσες!

https://goo.gl/maps/dxvkKe1eWoaQ1Du16

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Θεωρω υπερβολη τους καλοκαιρινους μηνες με τοσο μειωμενες απωλειες να ξεπερναει τους 65β!

Παντως οποιος δεν εχει συνειδηση με τις θερμοκρασιες... μετα μην κατηγορει τον ηλιακο αν σε λιγοτερα χρονια του κανει μπραφ!!!!

Αναρωτιέμαι πώς κάποτε που ο κόσμος δεν τους σκέπαζε έβγαζαν 20+ χρόνια οι ηλιακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takis1964 είπε

καλα και τα iphone στην Κινα τα φτιαχνουν οπως και ολα τα υπολοιπα προιοντα τεχνολογιας  ,αλλα μια χαρα τα αγοραζουμε

Όπως και τις μάσκες και δεν έβρισκαν ούτε για τους γιατρούς!

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Λες ασυναρτησιες γιατι εγω δεν υποστηριζω τιποτα περα απο το να κραταμε χαμηλα τις θερμοκρασιες το καλοκαιρι!

 

 

Α, καλά, το συνεχίζεις

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αναρωτιέμαι πώς κάποτε που ο κόσμος δεν τους σκέπαζε έβγαζαν 20+ χρόνια οι ηλιακοί.

Έλα ντε. Τώρα θέλει κουβερτούλα, κρύες κομπρέσες, ντεπόν για τον πυρετό, αγιασμό κάθε Σεπτέμβρη και όλα αυτά με την ελπίδα να βγάλει ΄20 χρόνια και να καμαρώνουν !

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια μια ερώτηση. Απο εβδομάδα πρόκειται να αγοράσω ηλιακο. Ο Πωλητης μεταξυ άλλω προσφέρει και τη σύνδεση με το διαμέρισμα. Επειδη μου φάνηκε ακριβό το συγκεκριμένο κοστολόγιο (13 ευρω το μέτρο για κάθε σωλήνα-ζεστο-κρυο και καλώδιο)  εφόσον δεν τους επιλέξω και απευθυνθω σε ανεξάρτητό υδραυλικο τι να προσέξω - ζητήσω για τις σωλήνες σύνδεσης με το σπίτι (ποιοτητα μόνωση κτλ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Αναρωτιέμαι πώς κάποτε που ο κόσμος δεν τους σκέπαζε έβγαζαν 20+ χρόνια οι ηλιακοί.

αλλο οι παλιοι μαυροι, αλλο οι σημερινοι επιλεκτικοι κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας , 

Ψάχνω για τους γονείς μου ηλιακό κεραμοσκεπής για Θεσσαλονίκη ~ 160L , διπλής ενέργειας είναι αρκετό ( εκτός αν δεν αλλάζει κάτι στην τιμή με τον τριπλής οπότε δεν μας πειράζει  , το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές , αλλά ποτέ δεν ξέρεις αμα θα αλλάξει )

budget θα προτιμούσα να μείνω κάτω από τα 700ε

 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Sacurtele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση. Απο εβδομάδα πρόκειται να αγοράσω ηλιακο. Ο Πωλητης μεταξυ άλλω προσφέρει και τη σύνδεση με το διαμέρισμα. Επειδη μου φάνηκε ακριβό το συγκεκριμένο κοστολόγιο (13 ευρω το μέτρο για κάθε σωλήνα-ζεστο-κρυο και καλώδιο)  εφόσον δεν τους επιλέξω και απευθυνθω σε ανεξάρτητό υδραυλικο τι να προσέξω - ζητήσω για τις σωλήνες σύνδεσης με το σπίτι (ποιοτητα μόνωση κτλ)?

Εμένα με 4€ το κέντρο πήγε και πάλι βγήκε αρκετό το κοστολογιο. 13€ είναι κλοπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση. Απο εβδομάδα πρόκειται να αγοράσω ηλιακο. Ο Πωλητης μεταξυ άλλω προσφέρει και τη σύνδεση με το διαμέρισμα. Επειδη μου φάνηκε ακριβό το συγκεκριμένο κοστολόγιο (13 ευρω το μέτρο για κάθε σωλήνα-ζεστο-κρυο και καλώδιο)  εφόσον δεν τους επιλέξω και απευθυνθω σε ανεξάρτητό υδραυλικο τι να προσέξω - ζητήσω για τις σωλήνες σύνδεσης με το σπίτι (ποιοτητα μόνωση κτλ)?

Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες καλά ότι 13€/m αφορά ΚΑΘΕ σωλήνα;

Το πιο πιθανό (και ρεαλιστικό) είναι το 13 να αφορά ΟΛΟΥΣ τους σωλήνες/καλώδια/μονώσεις μαζί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sacurtele είπε

Καλησπέρα σας , 

Ψάχνω για τους γονείς μου ηλιακό κεραμοσκεπής για Θεσσαλονίκη ~ 160L , διπλής ενέργειας είναι αρκετό ( εκτός αν δεν αλλάζει κάτι στην τιμή με τον τριπλής οπότε δεν μας πειράζει  , το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές , αλλά ποτέ δεν ξέρεις αμα θα αλλάξει )

budget θα προτιμούσα να μείνω κάτω από τα 700ε

 

Ευχαριστώ. 

120 λίτρα και είναι υπεραρκετό για 2 άτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

120 λίτρα και είναι υπεραρκετό για 2 άτομα

Ναι 120 όπως τα λέει ο φίλος διότι για κάθε άτομο αναλογεί 40 λίτρα ζεστού νερού χρήσης καθημερινά.

Άρα 2 άτομα θέλουν 80 λίτρα. Οπότε με 120 είσαι καλυμμένος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sacurtele είπε

Καλησπέρα σας , 

Ψάχνω για τους γονείς μου ηλιακό κεραμοσκεπής για Θεσσαλονίκη ~ 160L , διπλής ενέργειας είναι αρκετό ( εκτός αν δεν αλλάζει κάτι στην τιμή με τον τριπλής οπότε δεν μας πειράζει  , το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές , αλλά ποτέ δεν ξέρεις αμα θα αλλάξει )

budget θα προτιμούσα να μείνω κάτω από τα 700ε

 

Ευχαριστώ. 

Κανονικα εισαι στα 120/2τμ. Εδω ομως ειναι ρευστα γιατι απο την μια δεν ξερουμε τις αναγκες τους και απο την αλλη ποσο σωστη κλιση θα εχει ο συλλεκτης για την μεγιστη αποδοση το χειμωνα..!

Καποιοι λογω κλισης βαζουν μεγαλυτερο ηλιακο για να ανταποκριθει καλυτερα τον χειμωνα.

Αν πουμε οτι απο κλιση θα ειναι οκ τοτε να ξερεις πολυ καλυτερη αξιοπιστια θα εχουν με τον 160/2. Απλα το χειμωνα με συννεφια μπορει καποιες φορες να μην φτανει στην επιθυμητη.. τους συμφερει να παιρνουν νερο απο τον ηλεκτρικο!!! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ερθει η ωρα για σερβις στους ηλιακους μας (2) αποφασισα να βελτιστοποιησω την θεση τοποθετησης τους γιατι εχουν μπει οπως ναναι.Σκεφτομαι λοιπον μιας και θα τους ξεβιδωσω και αφου ,προς το παρον,η ταρατσα δεν εχει μονωση μηπως να τους εβαζα σε καποια υπερυψομενη βαση ωστε να μην εμποδιζουν οταν θα πεσει η μονωση?Νομιζω 20/25cm ειναι αρκετα για να σηκωθουν.Υπαρχει τιποτα ετοιμο στο εμποριο του τυπου γαλβανιζε "πόδια"?Ή θα πρεπει να πεσει σιδεροπατεντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Κανονικα εισαι στα 120/2τμ. Εδω ομως ειναι ρευστα γιατι απο την μια δεν ξερουμε τις αναγκες τους και απο την αλλη ποσο σωστη κλιση θα εχει ο συλλεκτης για την μεγιστη αποδοση το χειμωνα..!

Καποιοι λογω κλισης βαζουν μεγαλυτερο ηλιακο για να ανταποκριθει καλυτερα τον χειμωνα.

Αν πουμε οτι απο κλιση θα ειναι οκ τοτε να ξερεις πολυ καλυτερη αξιοπιστια θα εχουν με τον 160/2. Απλα το χειμωνα με συννεφια μπορει καποιες φορες να μην φτανει στην επιθυμητη.. τους συμφερει να παιρνουν νερο απο τον ηλεκτρικο!!! 

2 άτομα 160lt ..!!! 

Ρε παιδιά, μην τα λέτε αυτά και παίρνετε κόσμο στον λαιμό σας....

160 lt έχω 4 άτομα και το νερό 300 ημέρες τον χρόνο ΔΕΝ τελειώνει, ΔΕΝ γίνεται να τελειώσει και για 2 άτομα θα βάλει 160 λίτρα;;;;

Στην τελική 10 φορές τον χρόνο που δεν θα έχεις νερό, ζέστανε τον με τον ρεύμα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

2 άτομα 160lt ..!!! 

Ρε παιδιά, μην τα λέτε αυτά και παίρνετε κόσμο στον λαιμό σας....

160 lt έχω 4 άτομα και το νερό 300 ημέρες τον χρόνο ΔΕΝ τελειώνει, ΔΕΝ γίνεται να τελειώσει και για 2 άτομα θα βάλει 160 λίτρα;;;;

Στην τελική 10 φορές τον χρόνο που δεν θα έχεις νερό, ζέστανε τον με τον ρεύμα..

Ναι 160/2 για 2 ατομα! Και μαλιστα απο κρυο μποιλερ θα παρουν λιγοτερα λιτρα επιθυμητης απο το να ηταν 120/2! Ειδες εχει και μειονεκτημα!!!  Στις καλες μερες το μηχανημα δεν θα ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες και θα τους δινει και περισσοτερα λιτρα ζεστου νερου!!!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...