Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι 160/2 για 2 ατομα! Και μαλιστα απο κρυο μποιλερ θα παρουν λιγοτερα λιτρα επιθυμητης απο το να ηταν 120/2! Ειδες εχει και μειονεκτημα!!!  Στις καλες μερες το μηχανημα δεν θα ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες και θα τους δινει και περισσοτερα λιτρα ζεστου νερου!!!

 

 

Βάλε 300lt να είσαι σίγουρος!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

2 άτομα 160lt ..!!! 

Ρε παιδιά, μην τα λέτε αυτά και παίρνετε κόσμο στον λαιμό σας....

160 lt έχω 4 άτομα και το νερό 300 ημέρες τον χρόνο ΔΕΝ τελειώνει, ΔΕΝ γίνεται να τελειώσει και για 2 άτομα θα βάλει 160 λίτρα;;;;

Στην τελική 10 φορές τον χρόνο που δεν θα έχεις νερό, ζέστανε τον με τον ρεύμα..

Ο άνθρωπος ό, τι θέλει γράφει 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haris_216 είπε

Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες καλά ότι 13€/m αφορά ΚΑΘΕ σωλήνα;

Το πιο πιθανό (και ρεαλιστικό) είναι το 13 να αφορά ΟΛΟΥΣ τους σωλήνες/καλώδια/μονώσεις μαζί

ΚΑι όμως......Τον ρώτησα 3 φορές για επιβεβαίωση. Τεσπα επειδη μάλλον θα απευθυνθώ σε υδραυλικο τι ν απροσέξω (ποοτητα -ειδος σωλήνα κτλ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβάζω εδώ μέσα θα τρελαθώ. Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό σε κεραμοσκεπή με μόλις 17μοίρες κλίση, δηλαδή την κλίση της σκεπής. Για όσους δε γνωρίζουν, το καλοκαιρι που ο ήλιος είναι σχεδόν κάθετα, αυτός ο ηλιακός με τις 17 μοίρες κλίση βγάζει σκέτο ΑΤΜΟ άμα δεν σκεπαστεί σε ποσοστό 3/4 !

Το σκέπασμα ηλιακού σε κεραμοσκεπή είναι τρομέρα επικίνδυνο, ειδικά για μεσήλικες, μικρά παιδιά, ατομα με κινητικά προβλήματα, μέσες, αυχένες, πλάτες κτλ. Επίσης τα κεραμίδια τρώνε καταπόνηση από το βάρος μας 2 φορές το χρόνο, μία φορά για σκέπασμα μία για ξεσκέπασμα

Εσύ πας και προτείνεις να βάλουν 160λτ για 2 άτομα χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου 1) αν θα μπορούν να σκεπάζουν 2) ότι το καλοκαίρι θα υπεραποδίδει λόγω πιο μικρής κλίσης σε σχέση με τις κλασικές 40-45. Δηλαδή το καλοκαίρι ο ήλιος τον κοιτάει κατάματα για να το πούμε απλά.

 

Τα 2τμ συλλέκτη δεν έχουν καμία σημασία όταν γίνεται πολύ λίγη χρήση σε σχέση με τη χωρητικότητα του μπόιλερ γιατί μέρα με τη μέρα ανεβαίνει η θερμοκρασία, τις καλοκαιρινές νύχτες πέφτει ελάχιστα η θερμοκρασία του νερού για προφανείς λόγους, επίσης το νερό που μπάινει στον ηλιακό είναι χλιαρό προς ζεστό από το δίκτυο κι όχι παγωμένο όπως το χειμώνα.

Παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kstgr είπε

Με αυτα που διαβάζω εδώ μέσα θα τρελαθώ. Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό σε κεραμοσκεπή με μόλις 17μοίρες κλίση, δηλαδή την κλίση της σκεπής. Για όσους δε γνωρίζουν, το καλοκαιρι που ο ήλιος είναι σχεδόν κάθετα, αυτός ο ηλιακός με τις 17 μοίρες κλίση βγάζει σκέτο ΑΤΜΟ άμα δεν σκεπαστεί σε ποσοστό 3/4 !

Το σκέπασμα ηλιακού σε κεραμοσκεπή είναι τρομέρα επικίνδυνο, ειδικά για μεσήλικες, μικρά παιδιά, ατομα με κινητικά προβλήματα, μέσες, αυχένες, πλάτες κτλ. Επίσης τα κεραμίδια τρώνε καταπόνηση από το βάρος μας 2 φορές το χρόνο, μία φορά για σκέπασμα μία για ξεσκέπασμα

Εσύ πας και προτείνεις να βάλουν 160λτ για 2 άτομα χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου 1) αν θα μπορούν να σκεπάζουν 2) ότι το καλοκαίρι θα υπεραποδίδει λόγω πιο μικρής κλίσης σε σχέση με τις κλασικές 40-45. Δηλαδή το καλοκαίρι ο ήλιος τον κοιτάει κατάματα για να το πούμε απλά.

 

Τα 2τμ συλλέκτη δεν έχουν καμία σημασία όταν γίνεται πολύ λίγη χρήση σε σχέση με τη χωρητικότητα του μπόιλερ γιατί μέρα με τη μέρα ανεβαίνει η θερμοκρασία, τις καλοκαιρινές νύχτες πέφτει ελάχιστα η θερμοκρασία του νερού για προφανείς λόγους, επίσης το νερό που μπάινει στον ηλιακό είναι χλιαρό προς ζεστό από το δίκτυο κι όχι παγωμένο όπως το χειμώνα.

Παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου

Μόνο να κατηγορεί τους άλλους για παραπληροφόρηση, ασυναρτησίες και έλλειψη συνείδησης ξέρει 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 5 μέρες έβαλα  helional hfps 150lt 2.4m². ακόμα δεν έχω συνδέσει το σύστημα για να βλέπω θερμοκρασία αλλά το νερό δεν τελειώνει με τίποτα και ζεματαει κάθε μέρα. Για σκεπάσμα είναι πολύ δύσκολο περιμένω τον υδραυλικό να έρθει να μου αλλάξει κάτι στο λέβητα μου  και θα τον βάλω να μου σκεπάσει μάλλον τον μισό μέχρι να δω τι πατέντα να κάνω για να σκεπαζω/ξεσκεπάζω. Για χειμώνα θα δούμε αν θα κάνει δουλειά γιατί όλοι μου λένε  ότι θα τραβάω απο το μποιλερ της θέρμανσης για μπάνιο και όχι ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για εξοχικό που πηγαίνουμε κάποια ΣΚ το χειμώνα και το χρησιμοποιούμε περισσότερο το καλοκαίρι τι θα προτείνατε ; Είμαστε 4μελης οικογένεια αλλά πολλές φορές φιλοξενούμε κ φίλους τα καλοκαίρια .θα μπει σε κεραμοσκεπή κ δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Καλησπέρα για εξοχικό που πηγαίνουμε κάποια ΣΚ το χειμώνα και το χρησιμοποιούμε περισσότερο το καλοκαίρι τι θα προτείνατε ; Είμαστε 4μελης οικογένεια αλλά πολλές φορές φιλοξενούμε κ φίλους τα καλοκαίρια .θα μπει σε κεραμοσκεπή κ δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα .

Βάλε ένα βαρέλι και βαψε το μαύρο.

Δεν αξίζει

4 ώρες πριν, cater είπε

Εδώ και 5 μέρες έβαλα  helional hfps 150lt 2.4m². ακόμα δεν έχω συνδέσει το σύστημα για να βλέπω θερμοκρασία αλλά το νερό δεν τελειώνει με τίποτα και ζεματαει κάθε μέρα. Για σκεπάσμα είναι πολύ δύσκολο περιμένω τον υδραυλικό να έρθει να μου αλλάξει κάτι στο λέβητα μου  και θα τον βάλω να μου σκεπάσει μάλλον τον μισό μέχρι να δω τι πατέντα να κάνω για να σκεπαζω/ξεσκεπάζω. Για χειμώνα θα δούμε αν θα κάνει δουλειά γιατί όλοι μου λένε  ότι θα τραβάω απο το μποιλερ της θέρμανσης για μπάνιο και όχι ηλιακό.

Περιοχή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostaskontis είπε

οταν ερθει η ωρα για σερβις στους ηλιακους μας (2) αποφασισα να βελτιστοποιησω την θεση τοποθετησης τους γιατι εχουν μπει οπως ναναι.Σκεφτομαι λοιπον μιας και θα τους ξεβιδωσω και αφου ,προς το παρον,η ταρατσα δεν εχει μονωση μηπως να τους εβαζα σε καποια υπερυψομενη βαση ωστε να μην εμποδιζουν οταν θα πεσει η μονωση?Νομιζω 20/25cm ειναι αρκετα για να σηκωθουν.Υπαρχει τιποτα ετοιμο στο εμποριο του τυπου γαλβανιζε "πόδια"?Ή θα πρεπει να πεσει σιδεροπατεντα?

Συνήθως σιδηροκατασκευή γίνεται.

Μια άλλη λύση είναι τσιμεντένια "πέδιλα". Συνήθως χρησιμοποιούνται κράσπεδα πεζοδρομίου. Όμορφη και νοικοκυρεμένη λύση που δεν σκουριάζει αλλά με ένα μείον (αν κάνεις εσύ τη δουλειά). Είναι θεοβαριά (60-80kg έκαστο, ανάλογα τον τύπο) πράγμα χρήσιμο για τη συγκεκριμένη χρήση αλλά είναι λίγο θέμα το να τα μεταφέρεις/ανεβάσεις στην ταράτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

2 άτομα 160lt ..!!! 

Ρε παιδιά, μην τα λέτε αυτά και παίρνετε κόσμο στον λαιμό σας....

160 lt έχω 4 άτομα και το νερό 300 ημέρες τον χρόνο ΔΕΝ τελειώνει, ΔΕΝ γίνεται να τελειώσει και για 2 άτομα θα βάλει 160 λίτρα;;;;

Στην τελική 10 φορές τον χρόνο που δεν θα έχεις νερό, ζέστανε τον με τον ρεύμα..

 

18 ώρες πριν, kstgr είπε

Με αυτα που διαβάζω εδώ μέσα θα τρελαθώ. Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό σε κεραμοσκεπή με μόλις 17μοίρες κλίση, δηλαδή την κλίση της σκεπής. Για όσους δε γνωρίζουν, το καλοκαιρι που ο ήλιος είναι σχεδόν κάθετα, αυτός ο ηλιακός με τις 17 μοίρες κλίση βγάζει σκέτο ΑΤΜΟ άμα δεν σκεπαστεί σε ποσοστό 3/4 !

Το σκέπασμα ηλιακού σε κεραμοσκεπή είναι τρομέρα επικίνδυνο, ειδικά για μεσήλικες, μικρά παιδιά, ατομα με κινητικά προβλήματα, μέσες, αυχένες, πλάτες κτλ. Επίσης τα κεραμίδια τρώνε καταπόνηση από το βάρος μας 2 φορές το χρόνο, μία φορά για σκέπασμα μία για ξεσκέπασμα

Εσύ πας και προτείνεις να βάλουν 160λτ για 2 άτομα χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου 1) αν θα μπορούν να σκεπάζουν 2) ότι το καλοκαίρι θα υπεραποδίδει λόγω πιο μικρής κλίσης σε σχέση με τις κλασικές 40-45. Δηλαδή το καλοκαίρι ο ήλιος τον κοιτάει κατάματα για να το πούμε απλά.

 

Τα 2τμ συλλέκτη δεν έχουν καμία σημασία όταν γίνεται πολύ λίγη χρήση σε σχέση με τη χωρητικότητα του μπόιλερ γιατί μέρα με τη μέρα ανεβαίνει η θερμοκρασία, τις καλοκαιρινές νύχτες πέφτει ελάχιστα η θερμοκρασία του νερού για προφανείς λόγους, επίσης το νερό που μπάινει στον ηλιακό είναι χλιαρό προς ζεστό από το δίκτυο κι όχι παγωμένο όπως το χειμώνα.

Παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου

Επειδη εγω παιρνω κοσμο στο λαιμο μου και φαινεται απο αυτο που προτεινω γιατι στο τελος δεν τοποθετησε να προτεινεις.. να παρει αποψεις ο ts???!!!!

18 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μόνο να κατηγορεί τους άλλους για παραπληροφόρηση, ασυναρτησίες και έλλειψη συνείδησης ξέρει 😕

Βλεπω μαζεψα θαυμαστες!!!  Αλλα σε μενα στελνουν πμ και μετα με ευχαριστουν!!! 😜

To the point! Εσεις τι προτεινετε στον ts?  Α και απανταμε με επιχειρηματα!!!

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι απο καβάλα και θέλω να βαλω ηλιακο στο χωριο για χρήση μονο καλοκαιρινή.

Μου είπαν για 120λιτρα με 2τμ συλλέκτη.

μου πρότειναν εναν HELIOS SOLLAR, εναν LATO και ενα κατάστημα ειδα εχει NOBEL. επειδη δε γνωρίζω τιποτα απο εταιρείες μπορεί κάποιος να προτείνει κατι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, [email protected] είπε

καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι απο καβάλα και θέλω να βαλω ηλιακο στο χωριο για χρήση μονο καλοκαιρινή.

Μου είπαν για 120λιτρα με 2τμ συλλέκτη.

μου πρότειναν εναν HELIOS SOLLAR, εναν LATO και ενα κατάστημα ειδα εχει NOBEL. επειδη δε γνωρίζω τιποτα απο εταιρείες μπορεί κάποιος να προτείνει κατι;;

Ποσες μέρες πας το καλοκαίρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Επειδη εγω παιρνω κοσμο στο λαιμο μου και φαινεται απο αυτο που προτεινω γιατι στο τελος δεν τοποθετησε να προτεινεις.. να παρει αποψεις ο ts???!!!!

Βλεπω μαζεψα θαυμαστες!!!  Αλλα σε μενα στελνουν πμ και μετα με ευχαριστουν!!! 😜

To the point! Εσεις τι προτεινετε στον ts?  Α και απανταμε με επιχειρηματα!!!

 

 

 

Τώρα θυμήθηκες τα επιχειρήματα; Ο κλασσικός τρόπος που απαντάς ειναι οι χαρακτηρισμοί που αναφέρθηκα. Πάντα μιλάω με στοιχεία και επιχειρήματα για να εισπράξω αυτους τους χαρακτηρισμούς. 

Ειναι αργά για επιχειρήματα πια 

 

9 λεπτά πριν, [email protected] είπε

καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι απο καβάλα και θέλω να βαλω ηλιακο στο χωριο για χρήση μονο καλοκαιρινή.

Μου είπαν για 120λιτρα με 2τμ συλλέκτη.

μου πρότειναν εναν HELIOS SOLLAR, εναν LATO και ενα κατάστημα ειδα εχει NOBEL. επειδη δε γνωρίζω τιποτα απο εταιρείες μπορεί κάποιος να προτείνει κατι;;

το ίδιο

βάλε ένα βαρέλι και βάψε το μαύρο

9 ώρες πριν, cater είπε

Θεσσαλονίκη ανατολικά 

Για το χειμώνα δεν ξέρω να απαντήσω αλλά οι αναλογίες δείχνουν ενισχυμένες

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...