Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τώρα θυμήθηκες τα επιχειρήματα; Ο κλασσικός τρόπος που απαντάς ειναι οι χαρακτηρισμοί που αναφέρθηκα. Πάντα μιλάω με στοιχεία και επιχειρήματα για να εισπράξω αυτους τους χαρακτηρισμούς. 

Ειναι αργά για επιχειρήματα πια 

 

 

 

Στις 29/5/2022 στις 10:55 ΜΜ, Sacurtele είπε

Καλησπέρα σας , 

Ψάχνω για τους γονείς μου ηλιακό κεραμοσκεπής για Θεσσαλονίκη ~ 160L , διπλής ενέργειας είναι αρκετό ( εκτός αν δεν αλλάζει κάτι στην τιμή με τον τριπλής οπότε δεν μας πειράζει  , το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές , αλλά ποτέ δεν ξέρεις αμα θα αλλάξει )

budget θα προτιμούσα να μείνω κάτω από τα 700ε

 

Ευχαριστώ. 

Ελα Maurikycli τοποθετησου! Ασε εμενα και δωσε την αποψη σου να βοηθησεις το μελος..!  Τα υπολοιπα ειναι φληναφηματα..! 

51 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Μου είπαν για 120λιτρα με 2τμ συλλέκτη.

 

Περα απο αυτο τι αλλο σου ειπαν??? Δηλαδη πως το φανταζεσαι..? πχ να δωσεις κατι παραπανω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να μην σου χαλασει? Στην κατηγορια glass που κοιτας σιγουρα δεν ειναι ετσι! Δυνητικα μπορει να τον πληρωσεις αυτο το παραπανω, να κανεις κανονικα τις συντηρησεις και παλι να σου χαλασει! Αυτο για να σε πονηρεψω και να εισαι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Ελα Maurikycli τοποθετησου! Ασε εμενα και δωσε την αποψη σου να βοηθησεις το μελος..!  Τα υπολοιπα ειναι φληναφηματα..! 

 

Το χαβά σου εσύ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Για το χειμώνα δεν ξέρω να απαντήσω αλλά οι αναλογίες δείχνουν ενισχυμένες

Ειναι δυνατόν να έχει ήλιο έξω το χειμώνα και να μην έχω ζεστό νερο? Τότε τι τον έβαλα και έδωσα ένα σκασμο λεφτά? Θα έβαζα ταχυθερμαντηρα. Και σε όποιον λέω εδώ για σκεπάσμα γελάει και χλευάζει. Επειδή έχουν κάτι παλιούς οι περισσότεροι που τους έχουν αντέξει 20 χρόνια δε σημαίνει ότι έτσι είναι και οι καινούριοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cater είπε

Ειναι δυνατόν να έχει ήλιο έξω το χειμώνα και να μην έχω ζεστό νερο? Τότε τι τον έβαλα και έδωσα ένα σκασμο λεφτά? Θα έβαζα ταχυθερμαντηρα. Και σε όποιον λέω εδώ για σκεπάσμα γελάει και χλευάζει. Επειδή έχουν κάτι παλιούς οι περισσότεροι που τους έχουν αντέξει 20 χρόνια δε σημαίνει ότι έτσι είναι και οι καινούριοι. 

Εννοώ ότι δεν ξέρω τι Χειμώνα κάνει εκεί γιατί μένω Αθήνα. Λογικά θα σε καλύψει γιατί εχει καλή αναλογία συλλέκτη -δοχείο. 

Απ'την άλλη ένα σκέπασμα το καλοκαίρι δεν κάνει κακό.

Για να έχεις πλήρη εικόνα, βάλε ένα μπαρόμετρο στο ζεστό ή ακόμη καλύτερα θερμομπαρόμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, cater είπε

Ειναι δυνατόν να έχει ήλιο έξω το χειμώνα και να μην έχω ζεστό νερο? Τότε τι τον έβαλα και έδωσα ένα σκασμο λεφτά? Θα έβαζα ταχυθερμαντηρα. Και σε όποιον λέω εδώ για σκεπάσμα γελάει και χλευάζει. Επειδή έχουν κάτι παλιούς οι περισσότεροι που τους έχουν αντέξει 20 χρόνια δε σημαίνει ότι έτσι είναι και οι καινούριοι. 

Προφανως λογω κλισης συλλεκτη γι αυτο σου λενε οτι τον χειμωνα θα ειναι αδυναμος..  Σε κεραμοσκεπη ειναι? γιατι λες να σου κανει καμια πατεντα ο μαστορας για να σκεπαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εννοώ ότι δεν ξέρω τι Χειμώνα κάνει εκεί γιατί μένω Αθήνα. Λογικά θα σε καλύψει γιατί εχει καλή αναλογία συλλέκτη -δοχείο. 

Απ'την άλλη ένα σκέπασμα το καλοκαίρι δεν κάνει κακό.

Για να έχεις πλήρη εικόνα, βάλε ένα μπαρόμετρο στο ζεστό ή ακόμη καλύτερα θερμομπαρόμετρο

Και γω αυτό λέω από τη στιγμή που κακό δεν θα κάνει να τον σκεπάσω αλλά αντιθέτως μάλλον θα κάνει καλό μεγαλώνοντας την μακροζωία του δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους φαίνεται παράξενο. Ο περασμένος νορμάλ ήταν είχε κάποια κρύα αλλά οκ.

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Προφανως λογω κλισης συλλεκτη γι αυτο σου λενε οτι τον χειμωνα θα ειναι αδυναμος..  Σε κεραμοσκεπη ειναι? γιατι λες να σου κανει καμια πατεντα ο μαστορας για να σκεπαζεις

Δεν είναι σε σκεπή. Έχει μπει σε τοίχο με κλίση αυτή που πρέπει αλλά κοιτάει νοτιοδυτικά νομίζω. Υπήρχε θέμα και δεν γινόταν να τρυπηθεί η σκεπή. Οπότε η πρόσβαση είναι δύσκολη για σκεπάσμα λόγω ύψους.

A+ Gallery_6.jpg

Επίσης λόγω σημείου ο ήλιος τον βλέπει από τις 11:30 και μετά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cater είπε

 

Δεν είναι σε σκεπή. Έχει μπει σε τοίχο με κλίση αυτή που πρέπει αλλά κοιτάει νοτιοδυτικά νομίζω. Υπήρχε θέμα και δεν γινόταν να τρυπηθεί η σκεπή. Οπότε η πρόσβαση είναι δύσκολη για σκεπάσμα λόγω ύψους.

A+ Gallery_6.jpg

Μαλιστα..  Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να ηξερες εκ των προτερων τα μειονεκτηματα μιας τετοιας τοποθετησης και οχι να τα αναγνωρισεις/συναντησεις στην πορεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cater είπε

Και γω αυτό λέω από τη στιγμή που κακό δεν θα κάνει να τον σκεπάσω αλλά αντιθέτως μάλλον θα κάνει καλό μεγαλώνοντας την μακροζωία του δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους φαίνεται παράξενο. Ο περασμένος νορμάλ ήταν είχε κάποια κρύα αλλά οκ.

Δεν είναι σε σκεπή. Έχει μπει σε τοίχο με κλίση αυτή που πρέπει αλλά κοιτάει νοτιοδυτικά νομίζω. Υπήρχε θέμα και δεν γινόταν να τρυπηθεί η σκεπή. Οπότε η πρόσβαση είναι δύσκολη για σκεπάσμα λόγω ύψους.

A+ Gallery_6.jpg

Επίσης λόγω σημείου ο ήλιος τον βλέπει από τις 11:30 και μετά.

φιλος μας τρολαρεις ,πρεπει να ναι φοτοσοπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 11:43 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Στη ταράτσα μου δεν έχει πρόσβαση με σκάλα. Αξίζει να πάρω γερανό η μπορεί να γίνει με σκοινιά;

σε αυτο μονο εσυ και ο εγκαταστατης μπορειτε να απαντησετε. αν σου πει ο εγκαταστατης γερανο θα τον φερεις. μην τσιγκουνευτεις τα 50 η 100 € και βρεθεις με κανενα ατυχημα.

12 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

φιλος μας τρολαρεις ,πρεπει να ναι φοτοσοπ

δεν γινεται αυτο που βλεπω. εχω δει κοτσανες αλλα αυτο με ξεπερναει.

μα καλα πως εγινε η εγκατασταση? με σκαλωσια?

γιατι δεν ακουμπαει κατω? προφανως εχει τοποθετηθει παρατυπα πανω απο διπλανο ακινητο και εχει στερεωθει πανω στο δικο σου.

σε περιπτωση δυνατου αερα ξερεις τι εχει να γινει? δεν θεωρω οτι θα αντεξει αυτο το πραγμα για χρονια ετσι οπως ειναι. σε περιπτωση βλαβης πως θα κανει τις οποιες ενεργειες ο τεχνικος? πως θα συμπληρωσει καποιος υγρο στο κλειστο κυκλωμα?

για εμενα ειναι περα για περα λαθος η τοποθετηση εαν δεν ειναι φωτοσοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

φιλος μας τρολαρεις ,πρεπει να ναι φοτοσοπ

 

13 λεπτά πριν, xsterg είπε

σε αυτο μονο εσυ και ο εγκαταστατης μπορειτε να απαντησετε. αν σου πει ο εγκαταστατης γερανο θα τον φερεις. μην τσιγκουνευτεις τα 50 η 100 € και βρεθεις με κανενα ατυχημα.

δεν γινεται αυτο που βλεπω. εχω δει κοτσανες αλλα αυτο με ξεπερναει.

μα καλα πως εγινε η εγκατασταση? με σκαλωσια?

γιατι δεν ακουμπαει κατω? προφανως εχει τοποθετηθει παρατυπα πανω απο διπλανο ακινητο και εχει στερεωθει πανω στο δικο σου.

σε περιπτωση δυνατου αερα ξερεις τι εχει να γινει? δεν θεωρω οτι θα αντεξει αυτο το πραγμα για χρονια ετσι οπως ειναι. σε περιπτωση βλαβης πως θα κανει τις οποιες ενεργειες ο τεχνικος? πως θα συμπληρωσει καποιος υγρο στο κλειστο κυκλωμα?

για εμενα ειναι περα για περα λαθος η τοποθετηση εαν δεν ειναι φωτοσοπ.

Με σκαλωσιά μπήκε ναι. Το ακίνητο που είναι στερεωμένο είναι του πεθερού μου. Το κάτω δεξιά είναι δικό μου. Και γω απορούσα και ήμουν αρνητικός για το μέρος τοποθέτησης. Με σκάλα ανεβαίνεις

 

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Μαλιστα..  Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να ηξερες εκ των προτερων τα μειονεκτηματα μιας τετοιας τοποθετησης και οχι να τα αναγνωρισεις/συναντησεις στην πορεια!

Ήξερα τα μειονεκτήματα αλλά δε γινόταν αλλού. Το θέμα είναι ότι μπήκε και δουλευει. Ότι προκύψει θα το δω στην πορεία .

A+ Gallery_7.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xsterg είπε

και γιατι δεν τον εβαζες η κατω κατω να παταει τουλαχιστον στο τσιμεντο η πανω στην οροφη του πεθερου σου?

Κάτω δε θα τον έβλεπε ήλιος. Στην οροφή είναι σπίτι του γιου του οπότε δεν έπαιζε τέτοιο σενάριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...